Znaleziono 8 wyników

autor: momentanol
piątek, 29 kwie 2022, 17:16
Forum: Chłodzenie
Temat: chłodnica miedziana z rurki 6mm
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 13066

Re: chłodnica miedziana z rurki 6mm

Ostatnio miałem okazję po raz kolejny korzystać z aparaturki i zacząłem się zastanawiać ile to już lat z niej korzystam. Przypomniałem sobie o tym, że opisałem ją na forum. Temat jeszcze jest ale jakie było moje zdziwienie, że to już 10 lat prawie. Może czas w takim razie ocenić czy było warto? Po t...
autor: momentanol
sobota, 13 paź 2012, 22:14
Forum: Chłodzenie
Temat: chłodnica miedziana z rurki 6mm
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 13066

Re: chłodnica miedziana z rurki 6mm

Chłodnica a w zasadzie cała aparaturka przetestowana. Na razie potstill i wygląda na to, że do moich celów wystarczy. 10 l wina śliwkowego przepędzone aż do momentu kiedy destylat miał poniżej 10% w czasie 2 godzin. Jak skończyłem żona spytała: "Jak masz gotować to gotuj bo potrzebuje kuchenkę&...
autor: momentanol
czwartek, 13 wrz 2012, 23:47
Forum: Destylacja i rektyfikacja metodą pot still
Temat: Destylat 100%
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 11535

Re: Destylat 100%

Tzw alkohol absolutny 99,8 - 100% można uzyskać na małą skalę przez odwodnienie alkoholu ~96% za pomocą siarczanu miedzi. Siarczan miedzi występuje w postaci niebieskich kryształów i jest to postać tzw pięciowodna CuSO4 x 5H2O czyli 1 cząsteczka siarczanu wiąże krystalicznie 5 cząsteczek wody i jest...
autor: momentanol
środa, 12 wrz 2012, 18:35
Forum: Chłodzenie
Temat: chłodnica miedziana z rurki 6mm
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 13066

Re: chłodnica miedziana z rurki 6mm

Trochę czasu upłynęło ale nie poddałem się. Z początkowych założeń zostały średnice natomiast chłodnica jest o połowę krótsza i w związku z tym została mi zwinięta spirala z rurki fi 6 mm do załadowania w rurkę fi 28mm. Chłodnica zaczyna się rurką fi 12mm i chciałbym połączyć conexem skręcanym z kol...
autor: momentanol
wtorek, 22 lis 2011, 01:19
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: TERMOMETR - GDZIE GO UMIEŚCIĆ I JAK ODCZYTYWAĆ
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 12913

Re: mima**** TERMOMETR - GDZIE GO UMIEŚCIĆ I JAK ODCZYTYWAĆ****

W kwestii temperatury chciałem zaproponować do przemyślenia rozwiązanie które może okazać się niezwykle tanie, ultra precyzyjne i jednocześnie rozwojowe. Warunkiem jest posiadanie komputera z portem rs232 (większość starszych blaszaków, stare laptopy) (lub mikrokontrolera np opartego o Atmela ale to...
autor: momentanol
wtorek, 22 lis 2011, 00:57
Forum: Chłodzenie
Temat: chłodnica miedziana z rurki 6mm
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 13066

Re: chłodnica miedziana z rurki 6mm

Nie chciałem za dużo opisywać całości (opisze dokładnie jak skończę) bo dopiero się wszystko krystalizuje w mojej głowie ale wstępne założenia są takie: Koszt do 100zl, mogę włożyć sporo pracy, mam warsztacik. Destylacja winka 10 do 20 litrów nastawu raz na 3-4 m-ce. Kociołek już jest 10l z garnka s...
autor: momentanol
sobota, 19 lis 2011, 12:54
Forum: Chłodzenie
Temat: chłodnica miedziana z rurki 6mm
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 13066

chłodnica miedziana z rurki 6mm

Jedną z pierwszych rzeczy którą robię do przyszłej aparatury to chłodnica. Wybrałem rurkę miedziana fi 6mm długość 3m ale wystarczyłyby 2m na moje potrzeby. Zwinąłem spiralę o zewnętrznej średnicy 35mm czyli zmieści się spokojnie do rury miedzianej 42mm. Długość spirali 42cm i 36 zwojów. Aktualnie s...
autor: momentanol
sobota, 19 lis 2011, 12:05
Forum: Przywitaj Się!
Temat: Momentanol
Odpowiedzi: 1
Odsłony: 825

Momentanol

Witam serdecznie, Z zasobów forum korzystam od dawna ale dopiero teraz zdecydowałem się na rejestrację. Od wielu lat robię wina. Nie są to duże ilości raczej eksperymenty. Kilka 5 i 10 litrowych balonów po 3-4 nastawy rocznie w sumie nie przekraczam ustawowych 60 l na głowę. Surowce stosuje przeróżn...

Wyszukiwanie zaawansowane