Miód trójniak nie chcę zejść poniżej 15 blg

Najdawniej znane, o wspaniałej tradycji, doskonałe napoje winne:)

Autor tematu
Miodopij_z_pomorza
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 10 sie 2023, 17:39
Podziękował: 3 razy

Post autor: Miodopij_z_pomorza »

Cześć!

Postanowiłem napisać tutaj post, ponieważ skończyły mi się już pomysły co może być nie tak.
20 sierpnia 2023 nastawiłem swój pierwszy trójniak z lipy, akacji i gryki, niesycony. Blg początkowe wynosiło 34, kwasowość 3,3. Używałem drożdży od Zamojskich. Fermentacja przebiegała moim zdaniem prawidłowo, utworzyła się piana, w rurce pracowało. Regularnie przez pierwszy tydzień dodawałem pożywki. Miód przestał pracować na początku października i ku mojemu zdziwieniu było 15 blg, więc zostawiłem miód nieruszony jeszcze do końca października. Ponownie zmierzyłem blg 30 października i wynosiło 15. Podjąłem decyzję o restarcie miodu i przygotowałem nową md zgodne z instrukcją znalezioną w necie, żeby dodawać codziennie przez 3-4 dni po 500 ml zatrzymanego nastawu jeśli drożdże zaczną pracować. Pierwszego dnia od zaczęcia pracy drożdży dolałem zatrzymany nastaw, blg 15. Następnego dnia spadło, więc dolałem kolejnej porcji. Zrobiłem tak 3 razy, po czym dolałem matkę z miodem do zatrzymanego nastawu zwracając uwagę na to, aby jak najwięcej drożdży zleciało do gąsiora, zatkałem rurką fermentacyjną i zostawiłem nieruszone aż do dziś. Zauważyłem, że w rurce zaczęło się już trochę uspokajać, więc postanowiłem zmierzyć blg i wynosiło 15...

Nie rozumiem dlaczego za nic nie mogę zejść poniżej 15 blg. Czy mam próbować robić restart po raz kolejny, czy jeszcze to zostawić? A może to ja zrobiłem coś nie tak?

Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.
koncentraty wina

HeniekStarr
650
Posty: 660
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 187 razy
Otrzymał podziękowanie: 126 razy
Re: Miód trójniak nie chcę zejść poniżej 15 blg

Post autor: HeniekStarr »

15 BLG. Załóżmy, że cukromierz prawidłowo skalibrowany oraz pomiar w 20 stopniach Celsjusza. A co mówi podniebienie? Próbowałeś?

Autor tematu
Miodopij_z_pomorza
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 10 sie 2023, 17:39
Podziękował: 3 razy
Re: Miód trójniak nie chcę zejść poniżej 15 blg

Post autor: Miodopij_z_pomorza »

Pomiar był robiony w 23 stopniach, skorzystałem z kalkulatora korekty, wg którego blg wynosi 15.16. W smaku jest słodkawy, z minimalnym posmakiem alkoholu
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2634
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 239 razy
Otrzymał podziękowanie: 458 razy
Re: Miód trójniak nie chcę zejść poniżej 15 blg

Post autor: jakis1234 »

Trójniak powinien zejść do około 6 Blg, 15 to za dużo, ale ciężko jest powiedzieć dlaczego fermentacja się zatrzymała na 15.
Moim zdaniem kolejne dodawanie MD nic nie da.
Tak jak pisał Heniek, spróbuj i jeżeli miód jest dobry w smaku, to zostaw w spokoju.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Miód trójniak nie chcę zejść poniżej 15 blg

Post autor: rozrywek »

Zgadzam się z przedmówcą.
Zostaw to w spokoju i tyle.
Miody to trudny temat ze względu na bardzo wysokie blg startowe.

Nie zawsze zejdą do zaplanowanego blg. To nie cukrówka przecież gdzie startujesz z pozycji 22.
Cukromierz też mógł przekłamać na starcie. I było więcej niż pokazał.

Zostaw. Niech stoi. Nie gmeraj w nim.
Szczególnie że miód wymaga o wiele więcej czasu niż inne nastawy.
To nie wino. To miód.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
ODPOWIEDZ

Wróć do „Miody Pitne”