Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.

michal278
1850
Posty: 1866
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:

Post autor: michal278 »

Rastro dokładnie. Dobre przykłady. A teraz jako ciekawostka. Czy wiecie Gdzie robią opony Dębica?

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
alembiki
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: radius »

Wiemy.
Siedziba Spółki znajduje się w Dębicy (woj. podkarpackie), gdzie zlokalizowana jest również fabryka opon. Spółka prowadzi działalność produkcyjną w Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC. :czytaj:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2673
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 431 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: JanOkowita »

I co z tego?
Struktura własnościowa
Główni akcjonariusze: Goodyear S.A. – 87,25% kapitału akcyjnego.

Ktoś w tym temacie słyszał o cenach transferowych? Nie chodzi o sprzedaż marki po zawyżone cenie, to zostało już wyprostowane w wielu krajach. Ale może są tu tacy, co pracowali w korporacjach na wyższych stanowiskach bliżej dyrekcji finansowej? Są na temat wyprowadzania pieniędzy z poszczególnych krajach niezależne raporty międzynarodowej organizacji, która się tym zajmuje. I niestety jesteśmy w czołówce. A jak to się robi? To proste - kupuje się surowce do produkcji w swojej spółce zarejestrowanej w innym kraju - np. w Indiach po mocno zawyżonej cenie. W ten sposób można wprowadzić do księgowości takie koszty wytworzenia produktu, które pozwolą zapłacić jak najniższy podatek w kraju, w którym produkt jest sprzedawany. Mechanizm prosty i nie do podważenia przez służby podatkowe. Bo kto mi zabroni kupować drożej? Więc nie ma co podniecać się akcjonariuszami bo im chodzi jedynie o zysk - to mogą być obywatele dowolnego kraju. Ale nie należy tego mylić z tym, jakie podatki dany producent płaci w danym kraju.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 sty 2021, 20:07 przez JanOkowita, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: radius »

JanOkowita pisze:I co z tego?
Nic.
Przypomnę ci pytanie @michał278;
michal278 pisze:Czy wiecie gdzie robią opony Dębica?
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2673
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 431 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: JanOkowita »

@radius - mój post odnosi się do tematu dyskusji, a nie do postu michal278. Naprawdę nie pojąłeś głębi tematu?
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: radius »

Głębię tematu pojąłem, ale skoro napisałeś swój post pod moim, byłem przekonany, że odnosisz się właśnie do niego :scratch:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

rastro
2500
Posty: 2548
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 294 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: rastro »

JanOkowita pisze:I co z tego?
Struktura własnościowa
Główni akcjonariusze: Goodyear S.A. – 87,25% kapitału akcyjnego.

Są na temat wyprowadzania pieniędzy z poszczególnych krajach niezależne raporty międzynarodowej organizacji, która się tym zajmuje. I niestety jesteśmy w czołówce. A jak to się robi? To proste - kupuje się surowce do produkcji w swojej spółce zarejestrowanej w innym kraju - np. w Indiach po mocno zawyżonej cenie.
I co gdyby kapitał był w 100% polski to tego typu optymalizacja podatkowa nie mogła by istnieć? Taka firma nie może założyć działalności w raju podatkowym? Jestem w dużej mierze przekonany że to w czyich rękach jest kapitał to wciąż ktoś będzie lawirował żeby zapłacić najmniejsze możliwe podatki tylko że niektórym politykom wydaje się, że ukrócenie tego typu procederu jest możliwe tylko przez kolejne komplikacje w prawie zamiast np. uproszczenia ordynacji podatkowej i obniżania podatków do możliwie niskich poziomów vide ostanie opodatkowanie spółek komandytowych. (Duża część developerów z tego korzystała) - Kto się zrzuci na dodatkowy CIT - wiadomo developer przecież nie dopłaci, nie interesuje go też mniejszy zysk w efekcie zdrożeją mieszkania. Ale dla części społeczeństwa dobrze wygląda kiedy dowalają bogatym, korporacją itp. a rozdają biednym - problem w tym że budżet państwa nie powinien być jak Janosik co to zabiera bogatym a daje biednym... problem że nawet nie są wstanie zauważyć że ostatecznie to właśnie oni są łupieni najbardziej.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

michal278
1850
Posty: 1866
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: michal278 »

Opony Dębica w 95% robią we Francji!!! To jedne z najbardziej popularnych obecnie tanich marek w Francji. Ten wie kto sprowadza auta z Francji. Firma matka po prostu zabrała formy do Francji, podobna sytuacja z oponami Savo.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

Autor tematu
Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: Wojtek5 »

Macie zupełną rację, ale nie tylko chodzi o same podatki, ale i o cały łańcuch produkcji od materiałów po koszty wytwarzania, które w dużej mierze zostaną w kraju, choćby od surowca, dostawców i wiele firm pośrednich zaangażowanych w produkcję itd.

Wg mnie głównym sektorem jest sektor spożywczy, gdyż w nim jest największa szansa na Polski produkt lub wyprodukowany w kraju z szansą pozostawienia jak najwięcej, choćby dlatego, że tu jest mniejsze pole do lawirowania, a i częstotliwość kupowania też ma znaczenie. Reszta to taka ruletka. W zasadzie to nie przychodzi mi nawet na myśl jakaś inna dziedzina w użytku codziennym do której można się odnieść w miarę skutecznie jako produkt Polski. Opony Dębica, swojska nazwa, już nie swojski biznes.

Taka ciekawostka:
Część z Was Nosi zegarki, część z Was ma markowe, te szwajcarskie być może za kilka tysi, takie podnoszące ego i zadowolenie na nadgarstku, ale czy zastanawialiście się jak to się ma w rzeczywistości:
Nie pamiętam dokładnie ale prawo szwajcarskie mówi, że zegarki by miały sygnaturę "Swiss made" muszą mieć co najmniej 60% wartości części wykonanych w Szwajcarii bez kosztów montażu, oraz przynajmniej 60% wartości kosztów montażu musi być wykonane w Szwajcarii. Jak to się ma w praktyce - 99% zegarka po taniości może być wykonanego w Chinach, a 1% mogą stanowić wskazówki wykonane w Szwajcarii których producent określi wartość wykonania na co najmniej 40% całego zegarka. Zegarek zostanie zmontowany w całość z części których też producent oszacuje jako koszy całościowy na poziomie 40% i tak mamy w przypadku wielu znanych marek produkt Swiss made wyprodukowany w Chinach - to tak w dużym uproszczeniu. Tyle tylko, że Szwajcarzy będą mieli z tego o wiele więcej niż my z Dębicy.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 102 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: nemeto »

Ale to nie jest, żadna nowość, wiele firm tak robi. Np. buty: but i ozdoba wyprodukowana np. w Chinach, jedzie to oddzielnie do Włoch, tam ozdoba jest przyklejana do butów i mamy made in Italy. Wiele lat pracowałem w korpo, nie w biurze, raczej byłem osobą decyzyjną w jednej z jednostek organizacyjnych, ale co nieco słyszałem. Mimo, iż produkcja i kanał sprzedażowy był w rękach jedynej firmy, to moja była firma nazakładała parę firm córek. Gdzie dane etapy produkcji to były osobne biznesy. Jedna firmie sprzedawała drugiej poszczególne elementy (oczywiście z odpowiednią marżą). W efekcie końcowym mieliśmy taki wysoki koszt zakupu produktów które sprzedawaliśmy (wyprodukowane przez naszą firmę), że cały biznes w Polsce (firma globalna) był na minusie, a jak jakiś "lepszy" rok się trafił - to wymieniano samochody służbowe ewentualnie szukano kosztów. Natomiast szeregowym pracownikom tłumaczono, że biznes idzie kiepsko i nie ma mowy o dodatkowych benefitach, oczywiście pokazywano dane finansowe (co kumaci od razu widzieli, że to pic na wodę).
Jak dla mnie świat powiązań i przepływów kapitału jest zbyt skomplikowany i gdybym w sklepie analizował gdzie to zostało wyprodukowane i ile kaski zostaje u nas to za przeproszeniem bym "ocipiał". Dla mnie przede wszystkim jakość się liczy, jeśli zakup pada na produkt polski to ok, jeśli nie bo jednak coś zagranicznego wygrało jakością oznacza to dla mnie, że ten produkt nie zasłużył na moje pieniądze. I żaden różnie rozumiany patriotyzm tego nie zmieni.

michal278
1850
Posty: 1866
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: michal278 »

Jakość obroni się sama

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: kiwitom23 »

Miałem już nie brać udziału w tej dyskusji, ale szlag mnie trafia, więc muszę....

Wojtek, przepraszam Cię serdecznie, ale Twój sposób myślenia nie różni się od mentalności chłopa małorolnego z Podlasia w XIX wieku (nie ubliżając chłopom z Podlasia).
Tak się składa, że byłem w zarządach kilku Spółek, również tych giełdowych (SA), byłem też prezesem niektórych z nich. We wcześniejszych wpisach starałem się Wam uzmysłowić, że to co wypisujecie to czysta demagogia, ale nikt tego nie pojął. Business nie zna pojęcia potriotyzmu, nie zna też granic, business zna tylko jedno pojęcie – bezwzględne dążenie do zysku, nic poza to.

Ja jako Polak, prezes zagranicznego konsorcjum, mogę być zażartym patriotą i nie widzieć nic poza Polską, ale mnie rozliczają udziałowcy, dlatego nawet jak bym chciał, to nie jestem w stanie kierować się pobudkami patriotycznymi, a jedynie czystą ekonomią. Jeżeli choć raz uznam przesłanki patriotyczne za ważniejsze od ekonomicznych, to po prostu nie dostanę absolutorium i przestanę być prezesem, mówiąc po ludzku „wypierdolą mnie na zbity pysk”.

Czy Wy naprawdę jesteście tak podatni na tą prymitywną propadangę? Naprawdę??? Czy nie ma już inteligentnych jednostek w tym kraju???

Co to znaczy wspierać rodzimy przemysł??? Co to znaczy??? Jakie kryteria przyjąć??? Kupować w polskich firmach? Dobra, OK, czyli co kupujemy to co pochodzi w polskiej ziemi, od polskich rolników, skupowane przez polską firmę i przetworzone przez polski przemysł? Nie znajdziesz w dzisiejszej dobie takiej firmy. Czy sprawdzasz na bieżąco procentowy stan udziałowców w każdej firmie? Nie, nie sprawdzasz, więc jaką masz pewność, że procentowy udział podmiotów zagranicznych w POLSKIEJ firmie nie przekroczył progu 51%????

Czy może powinniśmy wspierać polskie firmy, które produkują w Polsce polskie produkty, ale z podzespołów pochodzących z importu? Czy to polskie, czy jednak już nie polskie? A może powinniśmy wspierać polskie firmy, które są zarejestrowane w innych krajach, zatrudniających polskich pracowników, produkujących z polskich podzespołów, tyle że nie płacą podatków w Polsce??? A może te, które są jednak zarejestrowane w Polsce i tu płacą podatki i z naszych zasobów surowcowych korzystają, ale zatrudniają ludzi z Bangladeszu do produkcji??? Mogę tak długo wymieniać, ale proszę o konkretną odpowiedź, czy też definicję pojęcia POLSKA FIRMA – bardzo proszę!!! Jak podasz mi jednoznaczną definicję hasła: POLSKA FIRMA, to mogę się ustosunkować do Twoich oczekiwań.

Jestem z Małopolskiego, wielu moich znajomych ma firmy „czysto” polskie, czyli kupują tutaj półprodukty, tutaj produkują zatrudniając polskich pracowników, ale podatki rozliczają w Czechach, bo teoretycznie są to firmy czeskie, zarejestrowane w Czechach (mają tam tylko skrzynkę pocztową, nic więcej). Dlaczego??? Ano, bo system podatkowy jest bardziej przejżysty, prosty i podatki są niższe. Cy to POLSKA firma, czy może już czeska???

A ta najbardziej znienawidzona nacja niemiecka.... kto kupił od polskiego rolnika krzywe buraki, których nikt nie chciał nabyć, żadna patriotyczna polska firma, a tu niespodzianka niemiecka firma Lidl wykupiła wszystkie krzywe buraki. To ci dopiero, to ta firma dba o interesy niemieckie??? Kurwa, czy kupując krzywe buraki, które pochodzą od polskiego rolnika, który nigdzie nie mógł ich zbyć i groziło mu bankructwo, a niemiecka firma, jako jedyna wykupiła je od niego po jego cenach, to czy kupując te buraki wspieramy polski business, czy niemiecki???

Ludzie litości!!!!
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Autor tematu
Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: Wojtek5 »

kiwitom23 pisze:Miałem już nie brać udziału w tej dyskusji, ale szlag mnie trafia, więc muszę....

Wojtek, przepraszam Cię serdecznie, ale Twój sposób myślenia nie różni się od mentalności chłopa małorolnego z Podlasia w XIX wieku (nie ubliżając chłopom z Podlasia).
No to żeś pojechał, mogłeś napisać choć, że z Mazowsza to trochę bym się lepiej poczuł
We wcześniejszych wpisach starałem się Wam uzmysłowić, że to co wypisujecie to czysta demagogia, ale nikt tego nie pojął.
Wystarczy jedna osoba która to pojmuje
Business nie zna pojęcia potriotyzmu, nie zna też granic, business zna tylko jedno pojęcie – bezwzględne dążenie do zysku, nic poza to.
Masz całkowitą rację
Czy Wy naprawdę jesteście tak podatni na tą prymitywną propadangę? Naprawdę??? Czy nie ma już inteligentnych jednostek w tym kraju???
Nie ubliżaj prezesik!

A swoją drogą to nie szukaj drugiego dna, tylko robiąc zakupy czasem zastanów się jako klient który nie jest rozliczany z zysków w firmie w której pracuje, tylko jako zwykły konsument czy co któryś produkt musisz włożyć do koszyka ten z nad renu, czy słonecznej Italii, czy może ten wyprodukowany w kraju. O ile jest to zgodne z Twoją przyjętą metodą zakupową zarówno jakościową jak i cenową. Nic więcej, Ot cała filozofia. Nie ma co rozbijać gówna na atomy.

Gdybym był prezesem szczególnie w spółkach ESSSS. AAAA. To chyba bym się nie pochylał nad takim forum i tak dennym tematem. Szacun, że ktoś tak światły tu zawitał i próbuje oświecić tą całą ciemną masę.
Ostatnio zmieniony sobota, 16 sty 2021, 01:55 przez Wojtek5, łącznie zmieniany 1 raz.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: radius »

michal278 pisze:Opony Dębica w 95% robią we Francj
A to ciekawe :o Możesz podać źródło informacji, bo z tego co ja wiem to:
Dębicka fabryka to największy w Europie i trzeci na świecie zakład Goodyeara. W przeciągu roku w fabryce na Podkarpaciu, produkuje się 15 milionów opon. Z linii produkcyjnych spółki schodzą opony różnych marek należących do koncernu. Poza Dębicą i Goodyearem, są to także: Dunlop, Fulda i Sava. Rocznie w fabryce wytwarza się 15 milionów opon.
To, że na oponie jest wytłoczony napis "made in France" nie znaczy, że jest tak, jak napisałeś. Na oponach z Dębicy znajdziesz także inne napisy m. innymi "made in Turkey" czy "made in Slovenia" :lol:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: bociann2 »

A to ciekawe Możesz podać źródło informacji, bo z tego co ja wiem to



W Galileo pokazywali...
Ostatnio zmieniony sobota, 16 sty 2021, 08:12 przez bociann2, łącznie zmieniany 1 raz.

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: pepe59 »

Podatki zapłacone przez firmę, są dla niej kapitałem straconym, którego nie może wykorzystać do swoich celów. Nic dziwnego, że w dobie tak silnej konkurencji rynkowej, firmy stosują inżynierię kapitałową, aby tych podatków zapłacić jak najmniej. Ten kapitał zaoszczędzony na podatkach pozwala na pozostanie konkurencyjnym, bo nie trzeba podnosić cen, lub pozwala rozwijać firmę, bądź zwiększyć wynagrodzenia, czy też wypłacić dywidendę udziałowcom. Ten pieniądz nie znika z rynku, trafia jedynie w inny kanał obrotu i rozwija nieco inne sektory gospodarki. Dla przeciętnego obatela jest to oczywiście złe, bo mniej dostanie w postaci inwestycji realizowanych przez skarb państwa, będzie miał gorsze świadczenia zdrowotne, obronne, ochronne, edukacyjne i tp. a także mniej dostanie w postaci dofinansowania socjalnego. Podatki muszą istnieć, ponieważ istnieją dziedziny, które są i muszą być sterowane przez rząd, ale pytaniem bez odpowiedzi pozostanie, jak daleko w gospodarkę ma ingerować państwo i jak głęboko ma ono być opiekuńcze dla przeciętnego obatela.

michal278
1850
Posty: 1866
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: michal278 »

Źródło co do opon. Kupowałem nie jedne, mam przyjaciół samochodziazy. Na giełdzie pod Kownem gdzie często bywam
, zresztą największej na świecie, co drugi francuz ma opony Dębica. Na oponie napis made in France. Do Dębicy przyjechały stare formy innych marek, a nowe formy opon Dębicy pojechały do Francji. Standardowy zabieg w dużych firmach. Te Polskie jakością niestety ustępują tym z Francji. Opony Sava odkąd nie są robione w Słowenii a w Polsce też dużo dają do życzenia. To tak na marginesie. Firma Goodyear ze swoich firm córek wywozi co lepsze maszyny do swojej fabryki i przywozi bardxiej zużyty. To samo przemysł tytoniowy.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: radius »

bociann2 pisze:W Galileo pokazywali...
Kruca zeks, widocznie przegapiłem ten odcinek :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: radius »

michal278 pisze: Do Dębicy przyjechały stare formy innych marek, a nowe formy opon Dębicy pojechały do Francji.
Kolejna "rewelacja" forumowego omnibusa :smiech:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: manowar »

kiwitom23 pisze: A ta najbardziej znienawidzona nacja niemiecka.... kto kupił od polskiego rolnika krzywe buraki, których nikt nie chciał nabyć, żadna patriotyczna polska firma, a tu niespodzianka niemiecka firma Lidl wykupiła wszystkie krzywe buraki. To ci dopiero, to ta firma dba o interesy niemieckie??? Kurwa, czy kupując krzywe buraki, które pochodzą od polskiego rolnika, który nigdzie nie mógł ich zbyć i groziło mu bankructwo, a niemiecka firma, jako jedyna wykupiła je od niego po jego cenach, to czy kupując te buraki wspieramy polski business, czy niemiecki???

Ludzie litości!!!!
To akurat pokazuje, że Lidl ma bardzo kumatych ludzi w dziale marketingu, którzy potrafią liczyć. Gość miał problem Lidl go mu rozwiązał - reszta to dobrze zrobiona ustawka medialna... wyszło że koszt kupienia buraków i dania ich na promocji jest tańsze niż ekwiwalent reklamy jaki Lidl uzyskał.

Jednym okiem śledzę temat, ale kol. kiwitom ma dużo racji. Trochę mi brakuje konkretnych przykładów co to krajowego polecacie kupić. Bo np polska marka MANTA to tylko brand dla chińskiego gówna... Nasz gigant odzieżowy LLP optymalizację podatkową doprowadził do perfekcji... Groclin (chyba - głośno się o tym mówiło kiedyś) przeniósł swoje fabryki na Ukrainę... W zeszłym roku głośno było o aferze metkowej, gdzie okazało się, że jedna z drugą influencerka co to ma swoją markę odzieżową reklamowaną jako 100% polska produkcja kupuje od Fruit of the loom - czyli szycie Bangladesz i te rejony (zresztą to samo co LLP)... Świat tak jest ułożony, że chodzi o to żeby tanio zrobić i sprzedać z zyskiem - a my konsumenci chcemy kupić tani dobry produkt - tak to jest i napędza całą karuzelę. Więc nie ma co się dać zwariować...
Ostatnio zmieniony sobota, 16 sty 2021, 16:20 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1814
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 201 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: drgranatt »

Tytuł tematu: "Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę"
W dobie dzisiejszej globalizacji a szczególnie po wstąpieniu do EU, mało jest "typowo" polskich produktów z udziałem blisko 100%. Dlatego też ważnym jest aby podczas zakupów włączyć myślenie. Jeśli z wydanej złotówki ponad 60 groszy będzie podlegać opodatkowaniu na terenie Rzeczypospolitej to już będzie nieźle :ok:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

michal278
1850
Posty: 1866
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: michal278 »

Radius. Jak będziesz w biedrze to sobie zobacz opony Dębica. Czasem jest na nich made in Poland czasami made in France. Poczytaj fora oponiarskie. Ja mam kilka aut i jeżdżę po 30-50tys rocznie więc zmieniam często gumy i się tym interesuje. A jeśli coś do mnie masz to zapraszam na Podlasie, przy okazji możesz podjechać pod Kowno i sam zobaczysz. Lepszy oponiarz Ci opowie co i jak jeśli mi nie wierzysz. Prowadząc duże dwie agroturystyki muszę się znać na wielu rzeczach, a pracując jako barman musialem się nauczyć wielu rzeczy o alkoholach


Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: radius »

michal278 pisze: pracując jako barman musialem się nauczyć wielu rzeczy o alkoholach
Tak, zwłaszcza, że wszystko co piszesz to takie urban legends i "chłyt marketingowy" :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: MASaKrA_Domingo »

kiwitom23 pisze: Czy sprawdzasz na bieżąco procentowy stan udziałowców w każdej firmie? Nie, nie sprawdzasz, więc jaką masz pewność, że procentowy udział podmiotów zagranicznych w POLSKIEJ firmie nie przekroczył progu 51%????
Korzystaj z aplikacji Pola.
Tu nie chodzi o to, aby wydawać każdą złotówkę tylko na polskie produkty, bo auta nie kupię przecież. Chodzi o to, aby starać się takie produkty wybierać, jeśli tylko cena i jakość są podobne. To czy masło jest polskie czy norweskie, dla mnie ma ogromne znaczenie. I nigdy nie kupię tego drugiego, bo jakość jest zbliżona, a cena niższa nawet za rodzime. A które "polskie" firmy są rzeczywiście takie? Jak wspomniałem, korzystam z aplikacji Pola.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: kiwitom23 »

MASaKrA_Domingo pisze:Korzystaj z aplikacji Pola.
Kolego nie będę z niczego korzystał, bo to jest czysty marketing. Aplikacji nie znam, ale znam wszystkie mechanizmy współczesnego handlu i produkcji. Programik prawdopodobnie korzysta z bazy NIP-ów, czyli sprawdza czy podmiot jest zarestrowany w Polsce i nic poza tym. Nie sprawdza, czy dany podmiot zmienił strukturę własnościową, nie sprawdza gdzie nabywa surowce, nie sprawdza gdzie są zatrudniami pracownicy, ani nie sprawdza gdzie podmiot się opodatkowuje. To jest zwykły marketing, czyli bardziej zaawansowana reklama dla mniej uświadomionych i podatnych na tego typu zabiegi maluczkich.

Zróbmy próbę i zeskanuj sobie produkt firmy Hortex w sklepie, co Ci pokaże apka? Właścicielem Hortexu jest Mid Europa Partners, która nie ma nic wspólnego z Polską. A zróbmy próbę na Tymbarku, temat znam z autopsji. Tymbark wbrew pozorom bazuje w 68% na importowanych surowcach, NIE POLSKICH. Do tego ma filie w kilku krajach i mechanizm jest bardzo prosty, filia wystawia faktury obciążające dla centrali w wysokości np uzyskanego zysku (za marketing, za transport - obojętnie) i tym samym centrala wykazuje na terenie Polski zerowy zysk, czyli nie płaci podatków, a filia opodatkowuje się tam, gdzie jest zarejestrowana, czyli w kraju gdzie podatki są niższe i bardziej się to opłaca. Proste jak budowa cepa.

Nawet kupując chleb w małym sklepiku za rogiem z myślą o wspieraniu lokalnego handlu jesteś w błędzie, bo mąka i drożdże dostarczane do tej piekarenki przez hurtownika pochodzą z importu.

W dobie globalizacji tak już po prostu jest i ktoś, kto pisze "wspierajmy nasz krajowy business", po prostu jest naiwniakiem, uwierz mi zęby na tym zjadłem...

Firma Wolarek z Nowej Wsi Szlacheckiej, jako nieliczny posiadający ceryfikat Unii Europejskiej na wyrób tradycyjny zwany kiełbasą lisiecką, lokalny wytwórca, wędzi wszystko na prawdziwym drzewie.... tyle że wieprzowina do jego wyrobów pochodzi w 100% z Niemiec (nie w 99%, w 100%!!!), drzewo niby to sciągane z Bieszczed pochodzi ze Słowacji. Dlaczego??? BO TAM TANIEJ!!!! ZYSK. zysk jest jedynym wyznaczniczkiem businessu.

Za bardzo poddaliście się tej prymitywnej propagandzie pisowskiej..... obudźcie się ludzie, żyjemy w XXI wieku!!!
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Kolego, w swoim zachwycie nad własną osobą ( nie będę jednocześnie negować Twojego doświadczenia ), zapominasz o takiej prostej rzeczy.
Ja nie mam 40+ lat. Chociaż urodziłem się w komunie, to nie mam tej mentalności. Widząc sąsiada, który ma lepiej, nie myślę sobie "oby miał tak źle jak ja", ale myślę "chciałbym mieć tak, jak on".
Doszedłem do całkiem przyjemnej klasy średniej swoją pracą, umiejętnościami i dozą szczęścia.
I z tak cholernie prostego powodu wolę, aby finalnie zysk szedł do Jana Kowalskiego, niż do Martina Schmidta, czy Paula Johnsona. Wolę, aby ta kasa została w polskich rękach.

Pracuję w firmie produkcyjnej, ponad 400 pracowników. Również ściągamy podzespoły z całego świata, nawet z Chin. Część dlatego, że nie ma ich w innych miejscach, a część z uwagi na zysk. Wiadomo. Nie mniej, właścicielem jest Kazek Nowak, a nie Eleonora Gianni. I ten wspomniany Kazek wybuduje dom gdzieś pod Krakowem, korzystając z pracy polskich robotników. Ten wspomniany Kazek będzie miał na tyle kasy, aby kupić sobie nowego Mercedesa. Tak, zagraniczne auto, ale zarobi na tym polski dealer, polski mechanik, polski serwisant.

Poza tym, tym zdaniem:
Za bardzo poddaliście się tej prymitywnej propagandzie pisowskiej..... obudźcie się ludzie, żyjemy w XXI wieku!!!
Akurat o polityce to ja wiem bardzo dużo. Nie tylko od strony teoretycznej i jestem przekonany, że po tak wyświechtanym frazesie, jakim tu rzucasz, jesteś zbyt cienki w uszach, aby w ogóle próbować o tym dyskutować. Dlatego nie rób tego, nie argumentum ad persona.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: bociann2 »

[quote="JanOkowita"]

Ktoś w tym temacie słyszał o cenach transferowych? Nie chodzi o sprzedaż marki po zawyżone cenie, to zostało już wyprostowane w wielu krajach. Ale może są tu tacy, co pracowali w korporacjach na wyższych stanowiskach bliżej dyrekcji finansowej? Są na temat wyprowadzania pieniędzy z poszczególnych krajach niezależne raporty międzynarodowej organizacji, która się tym zajmuje. I niestety jesteśmy w czołówce. A jak to się robi? To proste - kupuje się surowce do produkcji w swojej spółce zarejestrowanej w innym kraju.."

A i owszem. Nawet je kiedyś liczyłem dla eksportowanych produktów z dawnej mojej fabryki. Większość surowców i opakowań była polska, robocizna też. Ceny liczone właściwie po kosztach zmiennych, żeby nie "karać" finansowo zagranicznych dywizji mojej ówczesnej firmy, ale...
No własńie, był taki składnik kalkulacji pt. "royalty fee" czyli opłata za używanie znaku towarowego (logo) w wys. 5%, płacony do centrali koncernu w...no, poza Polską właśnie. Bez podatków.

rastro
2500
Posty: 2548
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 294 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: rastro »

To chyba jest standard kiedy to firma działa w umowie franczyzy... z tej opłaty teoretycznie idzie kasa na globalną reklamę itp. - to znaczy to jest takie oficjalne tłumaczenie. Ale to mniej więcej tak działa - wielkie globalne marki w dużej mierze działają na takiej zasadzie. Firma matka sprzedaje tylko i wyłącznie prawa do używania znaku towarowego i po za tym absolutnie nic nie robi.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1406
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 506 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: mtx »

MASaKrA_Domingo pisze:Jak wspomniałem, korzystam z aplikacji Pola.
I na zakupy tracisz 3x więcej czasu dla pozornego wspierania gospodarki :klaszcze:
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2507
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 229 razy
Otrzymał podziękowanie: 438 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: jakis1234 »

nie argumentum ad persona.
I o to apeluję do wszystkich. Odnośmy się do poglądów i argumentów, nie do osób!
Przypominam też o regulaminie forum:
Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.
Za bardzo poddaliście się tej prymitywnej propagandzie pisowskiej..... obudźcie się ludzie, żyjemy w XXI wieku!!!
Ech @kiwitom23, argument faktycznie na poziomie....propagandy pisowskiej :hahaha:
Firma Wolarek z Nowej Wsi Szlacheckiej, jako nieliczny posiadający certyfikat Unii Europejskiej na wyrób tradycyjny zwany kiełbasą lisiecką, lokalny wytwórca, wędzi wszystko na prawdziwym drzewie.... tyle że wieprzowina do jego wyrobów pochodzi w 100% z Niemiec (nie w 99%, w 100%!!!), drzewo niby to ściągane z Bieszczad pochodzi ze Słowacji. Dlaczego??? BO TAM TANIEJ!!!! ZYSK. zysk jest jedynym wyznacznikiem businessu.
I co, pracują w tej firmie Niemcy?
A właściciel płaci podatki na Słowacji?
Zyski inwestuje gdzie?
To, że firma robi wszystko, żeby mieć jak największy zysk, to jest oczywiste. Takie jest zadanie firmy.
Natomiast to, gdzie te zyski inwestuje, to już inna sprawa.
Ja akurat pracuję w małej firmie prywatnej (15 osób), właściciel płaci podatki w Polsce i swój zysk inwestuje na miejscu rozwijając swoje firmy (ma ich więcej).
Jak dla mnie, firma może być z Kuala Lumpur, jeżeli inwestuje w Polsce i tutaj płaci podatki - to jest w porządku.
A jeżeli firma cały zysk wyprowadza do innego kraju, podatki płaci też tam gdzie ma centralę, to ja się na nią nie obrażam, ale wolę dać zarobić komuś innemu.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: MASaKrA_Domingo »

mtx pisze:
MASaKrA_Domingo pisze:Jak wspomniałem, korzystam z aplikacji Pola.
I na zakupy tracisz 3x więcej czasu dla pozornego wspierania gospodarki :klaszcze:
No tak, Polacy absolutnie muszą być specjalistami we wszystkim. Nic to, że gość mtx nie wie, jak wygląda używanie aplikacji Pola. Nigdy nawet jej nie widział.
Musi tak dla zasady storpedować pomysł. Bo przecież lepiej wie, ile spędzam czasu na zakupach. Ile JA spędzam czasu na zakupach do MOJEGO domu.
Oczywiście w sprawie produkcji ręczników papierowych w Kuala Lumpur też miałby swoje niepodważalne zdanie.

Jak dyskutować w ogóle z takim gościem? Jaki tu sens i logika?

Odpowiadając na Twoje infantylne zaczepki - nie spędzam ani minuty dłużej.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

michal278
1850
Posty: 1866
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: michal278 »

Mnie jedno zastanawia w jaki sposób Pola wie że tyle % to Polski kapitał.. Mi tu pachnie ściemą na km. Takie rzeczy w większości to tajemnica handlowa. Nie mówiąc o całej logistyce w firmie. My jako konsumenci mamy niewielką możliwość wspierania. To ustawodawca powinien tak tworzyć prawo by się opłacało w Polsce mieć firmy. Nie tylko Polskie zresztą.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1406
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 506 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: mtx »

MASaKrA_Domingo pisze:Nigdy nawet jej nie widział.
No masz rację, nie widziałem, nie widzę i widzieć nie zamierzam, nie jestem z tych co nawet do robienia zakupów używają smarkfonów.
Nic to, że gość mtx nie wie, jak wygląda używanie aplikacji
Żeby wiedzieć jak działa dana aplikacja wystarczy o niej przeczytać w miejscu z którego zamierza się ja pobrać, i na zwykłym google play instrukcja jest prosta:
Zeskanuj kod kreskowy z dowolnego produktu i dowiedz się więcej o firmie, która go wyprodukowała.
Czyli mam łazić po sklepie i skanować kody - spoko :respect:

Reszty nawet nie chce mnie się komentować...
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: lesgo58 »

kiwitom23 pisze: Za bardzo poddaliście się tej prymitywnej propagandzie pisowskiej..... obudźcie się ludzie, żyjemy w XXI wieku!!!
Typowe wyznanie typowego osobnika ery globalizmu i wirtualnej pracy. Polegającej tylko na zarządzaniu i optymalizowaniu zysku i pracy innych. Czyli po prostu na wyzysku. Zastanawiałeś się dlaczego zanika klasa średnia. I nie mam na myśli nasz kraj - bo u nas tak naprawdę nim się ta klasa wykształciła to już została wchłonięta. Zanika na całym świecie, który to świat opierał się na prawdziwej pracy tejże klasy średniej, która tworzyła prawdziwy a nie wirtualny PKB.
Pisząc to zdanie, - które zacytowałem powyżej - obrażasz wiele osób o których nie masz żadnego pojęcia. Jesteś zadufany w swoim ego i w tym, ze Tobie się powiodło, bo zasiadałeś w iluś tam zarządach czy prezesowałeś innym. Taka biegunowość postrzegania otaczającej rzeczywistości jest godna mentalności ludzi których jedynym zadaniem jest transfer maksymalnych zysków z dołu w górę. omamionych szybkim i łatwym zyskiem.
Tak jak opisał kol. Masakra - dorobiłem się swojego statusu pracą własnych rąk i zarządzaniu grupą ludzi, która ze mną współpracowała aby razem ze mną czegoś się dorobić. Dawałem pracę godnie ją wynagradzając. Dzisiaj - niestety - już nie stać mnie na godne wynagradzanie pracowników. Bo ta mozliwośc została mi zabrana.. Właśnie przez takich ludzi ja Ty. Pewnie mi powiesz, że powinienem się dostosować, przekształcić, cwaniaczyć i zacząć myśleć Tobie podobnym. Niestety to nie jest w mojej mentalności. I nigdy bym tego nie zrobił.
Kolega, który założył ten temat myślę, że go niefortunnie nazwał. Prawdopodobnie miał na myśli ten chory transfer zysków z naszego kraju w ręce kapitału ponadnarodowego. Pod przysłowiowym produktem polskim miał na myśli nie konkretny polski produkt ale obrót kapitału u nas na miejscu. Bo pieniądz robi pieniądz. Ale jak krąży wśród nas. Użyłem skrótu myślowego. Ale chyba kumasz co mam na myśli.
Tak jak - i tu zacytuję ponownie kolegę Masakra:
Pracuję w firmie produkcyjnej, ponad 400 pracowników. Również ściągamy podzespoły z całego świata, nawet z Chin. Część dlatego, że nie ma ich w innych miejscach, a część z uwagi na zysk. Wiadomo. Nie mniej, właścicielem jest Kazek Nowak, a nie Eleonora Gianni. I ten wspomniany Kazek wybuduje dom gdzieś pod Krakowem, korzystając z pracy polskich robotników. Ten wspomniany Kazek będzie miał na tyle kasy, aby kupić sobie nowego Mercedesa. Tak, zagraniczne auto, ale zarobi na tym polski dealer, polski mechanik, polski serwisant.
Niestety ale świat w którym się urodziliśmy zanika. Struktury społeczeństw zostają przewrócone do góry nogami. A raczej uproszczone do kilkuprocentowej klasy kapitałowej i reszty walczącej o przeżycie. Na zasadzie wyścigów szczurów, którzy nie mają myśleć perspektywicznie. Mają ślepo wykonywać założenia wspomnianej optymalizacji. Stajemy się społeczeństwem "neoniewolników" na niespotykaną dotychczas skalę.
Czy to jest normalne, że malutka grupa ludzi staje się posiadaczem kapitału równego 80-90% kapitału całego świata? Kapitału, który trzęsie całymi państwami, w których prawo jest stanowione pod ten kapitał.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

michal278
1850
Posty: 1866
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: michal278 »

Leszko of ponad wieku 80% kapitału świata jest w rękach mniej niż 100 osób. To nic złego. Wolę kapitalizm niż socjalizm. Świat się sam obroni. Takie Chiny za 10-20 lat będą miały takie problemy i jakich nam się nie śniło. Problem polaka to problem że nie chce się przebranzowic, szukać nowych wyzwań.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: lesgo58 »

Ja też jestem kapitalistą. Tak, że nie mieszajmy pojęć. Bo i kapitalizm potrafi mieć "ludzką twarz".
Problemem Polaka nie jest to o czym piszesz. Bo Polacy mają sporo inicjatywy i pomysłów. Spojrzyj na to co się działo w latach dziewięćdziesiątych i na początku tego wieku. Hossa trwała do momentu wpuszczenia międzynarodowego kapitału w sposób nie kontrolowany. Przebranżawiać się można dziesiątki razy. I nic z tego nie wyniknie. Samo przebranżowienie niczego nie załatwia ani nie zapewnia. Ja przebranżawiałem się 3 razy. I jakoś dawałem radę. Ale ostatnio widzę, że jest coraz gorzej.
Ostatnio zmieniony wtorek, 19 sty 2021, 14:23 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: Skir »

Do niedawna uważałem się za skrajnego liberała. Ot, państwo nie powinno wtrącać się w życie obywateli, a ich życie ekonomiczne tym bardziej. Konkurencja zawsze wypadała na korzyść konsumenta.
Ale to realizować się może jedynie w momencie ustalenia wspólnych, w miarę równych standardów. Silniejszy w biznesie, może nie silniejszy: POTĘŻNIEJSZY, jest w stanie zdominować całkowicie dany rynek i stać się potęgą na niespotykaną niegdyś skalę. Nawet stanowiąc zagrożenie. Nie bez powodu po wojnie w Niemczech wprowadzono dekartelizację. Dziś potrzebna byłaby dekartelizacja świata.
Od zawsze czynnikiem sprawczym rozwoju była klasa średnia. Dziś klasa średnia to "wyrobnicy" zarabiający ledwo trochę wyżej niż niewykfalifikowany pracownik produkcji. Oligarchia finansowana rozwija się w tak zastraszającym tempie, że stanowić może realne zagrożenie funkcjonowania państwa.
I love the smell of bimber in the morning.
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4866
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 558 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: rozrywek »

Aleście polecieli. Globalizmem i resztą.
A gdzie ta baba z jajkami??
Nie tak sobie wyobrażam takowe wspieranie.

Drukowanymi trzeba:

NIE MA KURWA POLSKIEGO MARKETU. NIE MA NIC. NIE MA CO SIĘ PARTOLIĆ CO POLSKIE CO NIE. SĄSIAD MA ŚWINIĘ KTÓRĄ SAM WYCHODOWAŁ.
NA NASZYCH. POLSKICH POMYJACH.

za bardzo wchodzicie w gospodarkę wielkorynkową. Dalej popieram nasze. I popierał będę. Zluzujcie rządowe majty i popatrzcie na swoje...lokalne.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: kiwitom23 »

MASaKrA_Domingo proszę nie obrażaj mnie. Starałem się tylko udowodnić, że nikt nie ma najmniejszego wpływu na to ile z wydanej złotówki na dowolny produkt w dowolnym sklepie zostanie w kraju. Tak, jak napisał michal278, to rządzący powinni tak stanowić prawo, żeby jak najwięcej z tej złotówki zostawało na miejscu i żeby nikt nie musiał się zastanawiać co włożyć do koszyka. Żebyśmy mogli i Lidla, Biedronkę i inne firmy traktować jak polskie, bo czemu nie skoro kupują polskie produkty, zatrudniają polskich pracowników i zostawiają gros swoich zysków w postaci podatków w Polsce.

lesgo58 co znaczy "wpuszczenia międzynarodowego kapitału"??? Do 1989 nie było międzynarodowego kapitału, chciałbyś wrócić do tamtych czasów? Globalizacji i optymalizacji w dzisiejszych czasach już nie da się uniknąć, no chyba że w takich krajach jak Korea Północna.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

michal278
1850
Posty: 1866
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: michal278 »

W latach 90 temu się wszystko rozwijało bo Polacy pragnęli wszystkiego, bo wcześniej nie było nic na półkach. Jeden z pierwszych milionerów zarobił na sprzadazy kremu Nivea. Teraz spójrz Leszku, w sklepie masz do wyboru do koloru kremów. Wtedy wystarczyło mieć trochę zł i głowę na karku i można było zostać milionerem w kilka dni. A państwo jeszcze bardziej na to pozwalało. Nie wiem czy pamiętasz jak był nakaz prywatyzować Polskie firmy oddając w ręce Polskie, nawet za mniejsze pieniądze. Efekt był taki że to potem Polacy je odsprzedali zewnętrznemu kapitałowi. Mówi się że Polskę sprzedali. Kto sprzedam? Oni? Sami jesteśmy sobie winni. Masz pomysł na biznes to go rozwijał. Wspieraj sasiada, pomagaj innym. Ja zauważyłem że jak często wpuszczam auta, to i mnie wpuszczają. Taki przykład. Co do gospodarki Chin, dużo ludzi straszy Chinami. Chiny mają dwa problemy po pierwsze demografia - bardzo szybko się starzą, po drugie to eksport. Sprzedają na potęgę, mają potężne zapasy głównie dolarów, tylko że nie mogą ich wypuścić bo w efekcie obniżą wartość dolara i innych walut zależnych od niego. Spowoduje to zwiększenie wartości Juana, co spowoduje nieopłacalność eksportu. Już i tak stucznie utrzymują wartość Juana. Mnie uczono o tym ponad 10lat temu.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”