Znaleziono 620 wyników

autor: Wojtek5
piątek, 19 sie 2022, 18:21
Forum: Ocet Domowy
Temat: Ocet jabłkowy dziwny nalot i zapach
Odpowiedzi: 1
Odsłony: 2210

Ocet jabłkowy dziwny nalot i zapach

Cześć wszystkim, Robiłem ocet jabłkowy na przełomie marca i kwietnia tego roku, ten był robiony dwa razy tzn. z pierwszego robienia odparowało mi dużo płynu i jakiś taki słaby był w smaku, więc jabłka wywaliłem zostawiając płyn, który uzupełniłem i włożyłem świeże jabłka Reneta. Zrobił się, ładnie p...
autor: Wojtek5
piątek, 22 lip 2022, 20:32
Forum: Radioaktywne
Temat: Różne strony moralności i religijności
Odpowiedzi: 509
Odsłony: 59539

Re: Różne strony moralności i religijności

Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że takie koncerny same w sobie jako marka mogą być w ogólnym bilansie ekologiczne. To, że korzystają zapewne z całej masy podmiotów zależnych czy firm zewnętrznych to już inna kwestia. Przecież to nie oni są nie ekologiczni tylko tamci. ale masz rację, jest ...
autor: Wojtek5
sobota, 25 cze 2022, 19:25
Forum: Chleb Domowy
Temat: Chleb na zakwasie - własne wypieki
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 7162

Re: Chleb na zakwasie - własne wypieki

W zwykłym domowym piekarniku.

W tym przypadku sposób zagniatania ciasta był kluczowy. Robiłem go kilka razy i za każdym razem jeśli robiłem ściśle wg tego przepisu wychodził super, jak tylko poszedłem na skróty z zagniataniem rozlatywał się szybciej i robił się sztywniejszy drugiego dnia.
autor: Wojtek5
środa, 9 mar 2022, 19:27
Forum: Po Godzinach
Temat: Badanie alkoholu
Odpowiedzi: 80
Odsłony: 36731

Re: Badanie alkoholu

Wg mnie to kwestia zrozumienia RODO i nie jest, jakie jest i jak kto widzi, tylko spełnia określoną funkcję. To, że ktoś chciał Twój nr NIP lub Pesel do badania to może nie to, że do faktury tylko może nie mogą takich badań wykonywać anonimowo. Podobnie jak pójdziesz do przychodni, nawet prywatnej p...
autor: Wojtek5
środa, 16 lut 2022, 21:52
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Nalewka - Miody mieszane - przepisy
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 3537

Re: Nalewka - Miody mieszane - przepisy

To może napiszę co robiłem: Miód ze spadzi iglastej - 90 dni w beczce - moc ok 36% - smak fajny, choć każdy myśli, że moc jest grubo powyżej 40% Miód akacjowy - 90 dni w beczce - moc jw. - smak - ogólnie łagodny Miód ze spadzi iglastej - 120 dni w beczce - moc jw. - smak - trochę ostrawy - wygląd zd...
autor: Wojtek5
środa, 16 lut 2022, 19:58
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Nalewka - Miody mieszane - przepisy
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 3537

Re: Nalewka - Miody mieszane - przepisy

Cześć wszystkim,
Podbijam temat, może ktoś robił jakąś fajną nalewkę z połączenia kilku miodów lub dodatków do nich i mógłby zapodać przepis.
Kończy mi się leżakowanie w beczce i chciałbym ją zalać, a nie bardzo mam wenę twórczą
autor: Wojtek5
wtorek, 1 lut 2022, 19:32
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Czerwona porzeczka
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 8231

Re: Czerwona porzeczka

jak po maceracji nadal będzie za słodkie z nowymi owocami to sok już nie pomoże chyba, że chcesz rozcieńczyć do 1%, a jak dolejesz później alkoholu to owoce mogą go nie przykryć. Masz jedno podejście, które musisz przemyśleć i z góry sobie zaplanować i obliczyć. Uda się, albo nie. Mnie się udało, al...
autor: Wojtek5
poniedziałek, 31 sty 2022, 22:27
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Czerwona porzeczka
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 8231

Re: Czerwona porzeczka

To nie jest takie proste jak by się wydawało, ale też nie jest skomplikowane. W zasadzie jest kilka możliwości: 1. Rozcieńczasz nowymi owocami i może wyjść nalewka 10% - jakoś ta opcja wydawała mi się mało ciekawa już w fazie teorii (nie robiłem nigdy tak) 2. Rozcieńczasz i dodajesz alko do wyrównan...
autor: Wojtek5
niedziela, 30 sty 2022, 16:08
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Czerwona porzeczka
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 8231

Re: Czerwona porzeczka

Osobiście też wszystko warzę, mierzę, obliczam, zapisuję i nie widzę w tym nic złego. Niestety dużą rolę odgrywają przepisy, a w zasadzie podawane ilości i składniki na które trzeba niestety nanosić mocne poprawki. Już pisałem o tym w temacie z kawą. Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedną nieścisł...
autor: Wojtek5
piątek, 28 sty 2022, 19:45
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Czerwona porzeczka
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 8231

Re: Czerwona porzeczka

Jak posiadasz zapiski to podałbyś ile tego soku z porzeczki finalnie Ci wyszło (po maceracji, odciskaniu)? Albo ile wyszło Ci nalewki o ile to mierzyłeś?
autor: Wojtek5
niedziela, 23 sty 2022, 21:16
Forum: Chleb Domowy
Temat: Chleb na zakwasie - własne wypieki
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 7162

Re: Chleb na zakwasie - własne wypieki

Tym razem chlebek baltonowski z mąki T750 na drożdżach wg przepisu Kucharskiego z C+ Kuchnia
Wyszedł idealnie i szybko się rozszedł
Po wypieku miał 860g
autor: Wojtek5
czwartek, 20 sty 2022, 17:35
Forum: Chleb Domowy
Temat: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.
Odpowiedzi: 61
Odsłony: 17551

Re: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.

Zwróćcie też uwagę, że piekarnik piekarnikowi nie równy i nie zawsze jest to wina wyrobu. Czasem piekarnik źle rozkłada temperaturę, nie trzyma jej itd. szczególnie jak sprzęt starszy.
autor: Wojtek5
wtorek, 18 sty 2022, 18:39
Forum: Chleb Domowy
Temat: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.
Odpowiedzi: 61
Odsłony: 17551

Re: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.

Mnie też tak wyszło kilka razy. Spróbuj obniżyć wysokość o jeden poziom jak masz jak.
autor: Wojtek5
poniedziałek, 17 sty 2022, 18:20
Forum: Bimbrownia
Temat: Brandy do 100 zł do drinków
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 6520

Re: Brandy do 100 zł do drinków

ja bym nie szalał do drinków z alkoholem i tak nikt tego nie zauważy po za tym co na to wyda kasę i to zrobi (chyba, że masz lub Twoi goście mają wyczulone w tej kwestii kubki smakowe). Trzymałbym się może nie najtańszej, ale średniej półki marketowo dyskontowej, a za to co kupiłbym jeden, to kupiłb...
autor: Wojtek5
poniedziałek, 17 sty 2022, 00:24
Forum: Serowarstwo
Temat: Boxer i jego przygody z serowarstwem :)
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 7597

Re: Boxer i jego przygody z serowarstwem :)

Cześć,
byłbyś skłonny zapodać jakiś prosty przepis na domowy ser coś w stylu tzw. żółtego?
Coś prostego, krok po kroku dla laika co się nie za bardzo da sp..ć
autor: Wojtek5
niedziela, 16 sty 2022, 23:20
Forum: Chleb Domowy
Temat: Chleb na zakwasie - własne wypieki
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 7162

Re: Chleb na zakwasie - własne wypieki

Robiłem na tym splocie łatwiejszym, a i tak gdzieś się zgubiłem. Chałka wyszła bardzo smaczna.
autor: Wojtek5
niedziela, 16 sty 2022, 22:13
Forum: Alkohol a zdrowie
Temat: Jak spożywać alkohol, żeby zachować zdrowie?
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 6701

Re: Jak spożywać alkohol, żeby zachować zdrowie?

Cóż, każdy jest dorosły i swój rozum ma, a jak go użyje tak ma

@zaradek
Jestem pod wrażeniem odwagi w tym co napisałeś i z mojej strony duży szacun. Nie wiele osób zdobyłoby się by coś takiego napisać o sobie.
autor: Wojtek5
niedziela, 16 sty 2022, 21:29
Forum: Chleb Domowy
Temat: Chleb na zakwasie - własne wypieki
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 7162

Re: Chleb na zakwasie - własne wypieki

Wprawdzie to nie chleb, ale dziś pierwszy raz zrobiłem chałkę maślaną wg przepisu Kucharskiego z programu C+ Kuchnia Przepis: Składniki: 15g drożdży 190 ml mleka 3 jajka (2 jajka + jedno żółtko) 2 łyżki cukru 1 łyżka soli 500g maki T650 80g masła Wykonanie: Drożdże rozpuścić w mleku, wbić jajka + żó...
autor: Wojtek5
piątek, 14 sty 2022, 23:21
Forum: Alkohol a zdrowie
Temat: Jak spożywać alkohol, żeby zachować zdrowie?
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 6701

Re: Jak spożywać alkohol, żeby zachować zdrowie?

jeśli chodzi o używki uzależniające czyli papierosy, alkohol, narkotyki, a nawet seks
nie istnieje coś takiego jak umiar kontrolowany
Tu jest granica bardzo cienka i bardzo płynna która można zarówno szybko przekroczyć jak i się do niej nie zbliżyć
autor: Wojtek5
piątek, 14 sty 2022, 23:11
Forum: Po Godzinach
Temat: Manifest rozrywka
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 2302

Re: Manifest Radiusa na 2022 rok

Kurcze, trochę Twój post skomplikował sprawę bo nie chcę uderzać personalnie, ale nie masz racji. Rozrywek nie zrozum mnie źle, bo do Ciebie nic nie mam Dla mnie, jeśli ktoś wybrał życie w świecie i nie ważne z jakich powodów, ale ważne ile jest po za krajem to nie żyjąc w obecnej normalności nie po...
autor: Wojtek5
piątek, 14 sty 2022, 22:41
Forum: Po Godzinach
Temat: Manifest rozrywka
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 2302

Re: Manifest Radiusa na 2022 rok

Piękny wiersz, skoda że z obczyzny pisany
autor: Wojtek5
piątek, 14 sty 2022, 22:15
Forum: Przechowywanie destylatu
Temat: Beczka dębowa - przechowywanie destylatu
Odpowiedzi: 1432
Odsłony: 520117

Re: Beczka dębowa - przechowywanie destylatu

Rozumiem, że sprawdziłeś to empirycznie, czyli zalałeś beczkę, jak również słój z płatkami własnymi wyrobami oraz degustowałeś je po 3 latach. Bo właśnie na takich odpowiedziach mi właśnie zależało. Oczywiście, że nie, choć to nie zwalnia z logicznego myślenia. Wiem, na czym Ci zależało, by ktoś po...
autor: Wojtek5
piątek, 14 sty 2022, 19:00
Forum: Przechowywanie destylatu
Temat: Beczka dębowa - przechowywanie destylatu
Odpowiedzi: 1432
Odsłony: 520117

Re: Beczka dębowa - przechowywanie destylatu

Zacznę standardowo zdanie: Nie jestem ekspertem, ale Gdyby nie było różnicy to producenci zamiast beczek kupowali by słoiki. Płatki to taki substytut beczki na potrzeby ogółu dla domowego zastosowania. Tak namiastka. Beczka oddycha, oddaje, w pewnym sensie żyje. Płatki oddają w zamkniętej przestrzen...
autor: Wojtek5
piątek, 14 sty 2022, 18:35
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Nalewka z owoców dzikiej róży
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 4951

Re: Nalewka z owoców dzikiej róży

...Z drugiej strony będę czekał na coś pół roku i ryzykował, że mi wyjdzie gorzkie?... Niestety ryzyko zawsze jest, że będzie coś odbiegało od oczekiwań. Czasem wyjdzie za słodkie, za gorzkie, za cierpkie. Takie uroki tworzenia. Tak miałem przy nalewce z granatu. Pierwszą przesłodziłem, nie dało si...
autor: Wojtek5
piątek, 14 sty 2022, 18:09
Forum: Alkohol a zdrowie
Temat: Jak spożywać alkohol, żeby zachować zdrowie?
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 6701

Re: Jak spożywać alkohol, żeby zachować zdrowie?

Może nie zrozumiałem idei tego tematu, ale dla mnie to tak jak by powiedzieć: lubię szybką i bezpieczną jazdę samochodem gdzie szybko i bezpiecznie wzajemnie się wyklucza Jak pić: Nie pić i cieszyć się wolnością od nałogu Pić okazjonalnie i mieć wszystko w dupie Częściej zaglądać do kielonka i ponos...
autor: Wojtek5
wtorek, 11 sty 2022, 20:21
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Nalewka z owoców dzikiej róży
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 4951

Re: Nalewka z owoców dzikiej róży

Nie wszystko musisz połączyć razem. Zawsze można dodać mniej syropu cukrowego z owoców, można dolać za dwa dni. Wydaje mi się, że bardziej ten sposób wybacza no i nie narażasz się na ryzyko, że owoce z cukrem zaczną fermentować. Co do długości maceracji to: na samym początku opierałem się na przepis...
autor: Wojtek5
wtorek, 11 sty 2022, 19:50
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Nalewka z owoców dzikiej róży
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 4951

Re: Nalewka z owoców dzikiej róży

Następnym spróbuj odwrotnie: Najpierw zalej alkoholem, potem zlej, a owoce dopiero zasyp cukrem. Jak puszczą sok z alkoholem możesz jedno i drugie połączyć. Łatwiej jest kontrolować słodkość i chyba ogólnie bezpieczniej. Ja trzymam się na sztywno proporcji: cukier nie więcej niż połowa wagi owoców a...
autor: Wojtek5
wtorek, 11 sty 2022, 18:54
Forum: Chleb Domowy
Temat: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.
Odpowiedzi: 61
Odsłony: 17551

Re: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.

Nie wiem czy to ten sam gość, ale kilka razy oglądałem program Domowa Piekarnia Kucharskiego na C+ Kuchnia. Fajne rzeczy gość robi, choć w programie trochę tak niejasno jest zobrazowane czasem co skąd się bierze.
autor: Wojtek5
niedziela, 9 sty 2022, 23:03
Forum: Chleb Domowy
Temat: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.
Odpowiedzi: 61
Odsłony: 17551

Re: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.

Mnie wychodzi wg powyżej opisanego przepisu coś koło 65%, choć czasem dolewałem na oko więcej, czasem mniej, w zależności od konsystencji ciasta. Mogłem też coś źle policzyć.
autor: Wojtek5
niedziela, 9 sty 2022, 22:21
Forum: Chleb Domowy
Temat: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.
Odpowiedzi: 61
Odsłony: 17551

Re: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.

jak policzyć uwodnienie?
autor: Wojtek5
niedziela, 9 sty 2022, 18:54
Forum: Chleb Domowy
Temat: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.
Odpowiedzi: 61
Odsłony: 17551

Re: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.

Mogę podać dokładne proporcje na 4 keksówki dla żytnio pszennego. Wg mojego opisu z linka wyżej jest to wypiek 4. Proporcje na 4 keksówki. 4 to akurat max co w piekarniku się mieści. Zaczyn ok 21:00: Zakwas 250g - może być 200 i 280 zależy jak się wleje Żytnia T720 - 166g Pszenna T720 - 291g całość ...
autor: Wojtek5
niedziela, 9 sty 2022, 16:58
Forum: Chleb Domowy
Temat: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.
Odpowiedzi: 61
Odsłony: 17551

Re: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.

Zerknij, może Cię zainteresuje. To moje zabawy:
https://alkohole-domowe.com/forum/post2 ... ie#p228382
autor: Wojtek5
sobota, 8 sty 2022, 22:18
Forum: Chleb Domowy
Temat: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.
Odpowiedzi: 61
Odsłony: 17551

Re: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.

ja próbowałem chyba ze dwa razy i do zaczynu z żytniej dodawałem 500 i 550 i ani razu nie przypominało to ani bułki ani chleba. Coś tam wychodziło, ale była to taka klucha, która szła do śmieci. Najbardziej jasny jaki udało mi się zrobić to z mąki orkiszowej 630 do zaczynu (zakwas + T630 bez żytniej...
autor: Wojtek5
sobota, 8 sty 2022, 21:45
Forum: Chleb Domowy
Temat: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.
Odpowiedzi: 61
Odsłony: 17551

Re: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.

No to nie zaskoczyłeś, bo ja pisałem o niskim typie, na typowo jasny pszenny chlebek, a nie mieszance mąk żytniej i pszennej, bo taki to sam robiłem i wychodził świetny. Choć już nie do końca jasny.
autor: Wojtek5
sobota, 8 sty 2022, 14:13
Forum: Chleb Domowy
Temat: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.
Odpowiedzi: 61
Odsłony: 17551

Re: Chlebek pszenno-żytni na zakwasie.

Witam rasto Jako,że piekę chleb tylko dla siebie i to żytni (bo reszta domowników je pszenny) postanowiłem i dla nich zrobic chlebek. Jeśli chcesz zrobić chlebek tylko z mąki pszennej to na zakwasie raczej nie wyjdzie, a przynajmniej nie z typem 500/550 nie wyrośnie, wyjdzie klucha. Pszenny to na d...
autor: Wojtek5
czwartek, 6 sty 2022, 18:03
Forum: Radioaktywne
Temat: Różne strony moralności i religijności
Odpowiedzi: 509
Odsłony: 59539

Re: Różne strony moralności i religijności

Co do religii w szkole to się zgodzę, nie powinno jej być ani samej w sobie, ani zamiennie z etyką. Jak już jest to powinna być zawsze jako pierwsze lub ostatnie zajęcia, tak by dziecko na nią nie zapisane mogło iść do domu. Z drugiej strony patrząc od strony czasowej w dzisiejszych czasach to chodz...
autor: Wojtek5
czwartek, 6 sty 2022, 14:16
Forum: Alkohol a zdrowie
Temat: Jak pić alkohol z cukrzycą?
Odpowiedzi: 56
Odsłony: 13388

Re: Jak pić z cukrzycą?

Od strony medycznej nic nie napiszę, bo nie mam takiej wiedzy. Z tego co wiem to alkohol przy cukrzycy nie jest wskazany, ale też tak naprawdę nie jest wskazany i bez, więc nie będę umoralniał. Mam kilku znajomych z cukrzycą w tym jednego co od kilku miesięcy jedzie na insulinie i na sylwka pił z na...
autor: Wojtek5
wtorek, 4 sty 2022, 18:20
Forum: Radioaktywne
Temat: Różne strony moralności i religijności
Odpowiedzi: 509
Odsłony: 59539

Re: Różne strony moralności i religijności

Nie popadajmy już w tak skrajną paranoję. Nie jest tak źle jak by się wydawało. Obraza, groźba funkcjonariuszowi to kwestia doboru słów i pewnej świadomości tego co można a czego nie.
autor: Wojtek5
wtorek, 4 sty 2022, 16:56
Forum: Radioaktywne
Temat: Różne strony moralności i religijności
Odpowiedzi: 509
Odsłony: 59539

Re: Różne strony moralności i religijności

Czasami czytam regulaminy sklepów internetowych. Odnośnie danych kupującego. Dość często jest zapis o udostępnianiu ich odpowiednim służbom w przypadku kontroli. To akurat jest oczywiste nawet bez czytania. W regulaminie czy w zasadach użytkowania serwisu/sklepu mogą to podać aczkolwiek nie muszą b...
autor: Wojtek5
niedziela, 2 sty 2022, 20:16
Forum: Radioaktywne
Temat: Różne strony moralności i religijności
Odpowiedzi: 509
Odsłony: 59539

Re: Różne strony moralności i religijności

Gdy zaczyna się temat religii kończą się zazwyczaj dobre relacje, a nawet całe znajomości.

Wyszukiwanie zaawansowane