Kolumna

Temat dla tych, którzy chcą zbudować, bądź zakupić, kompletne urządzenia.

Autor tematu
ZenTrak
2
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 10 paź 2020, 21:46
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Śląsk/Dolny Śląsk
Podziękował: 4 razy

Post autor: ZenTrak »

Witam.
Przymierzam się do zakupu kolumny, jak narazie nie mam ściśle określonego budżetu. Chciałbym robić na niej jak najlepsze destylaty z cukru, zboża i owoców, jeszcze nie bardzo wiem jak dużo którego rodzaju. Najczęściej będę używać w pomieszczeniu o wysokości 250cm, czasami w dużo wyższym. Budowę zleciłbym forumowemu konstruktorowi, jest jakiś na Dolnym Śląsku? Na śląsku jest aabratek (dobrze rozumiem, że to FRANZ z forum?). Patrzyłem na kolumny w https://www.aabratek.pl/kategorie/100/D ... ratek.html i http://stalowkasklep.pl.

Myślałem o takiej konfiguracji:
- Zbiornik: grzałki elektryczne z regulacją, ocieplenie, spust dolny, szeroki wlew, drugi wlew/wziernik, termometr cyfrowy
- Kolumna: dzielona, ocieplona, OLM, katalizator, termometr 10 półka, w przyszłości bufor
- Głowica: Aabratek albo młot thora, nie wiem jak z wysokością i która lepsza do zbożówek/winiaków, z termometrem cyfrowym
- Wszystkie złącza TC

W związku z tym mam kilka pytań:
1. Grzałki - nie wiem czy 2x2kW czy 2 + 1,5kW? Posiadam bardzo prostą instalacje na bezpiecznikach automatycznych (nie mylić z wyłącznikiem nadprądowym). W teorii na jednym mógłbym podłączyć grzałki 2 + 1,5kW, ale to tylko teoria, nie wiem jak w praktyce czy będzie działać czy będzie rozłączać zabezpieczenie. Czasem kolumna będzie pracować na nowej instalacji w innym miejscu, gdzie nie będzie problemu z podłączeniem każdej z grzałek pod inną nadprądówkę.
2. Czy na kegu 30l zmieści się szeroki wlew i drugi wlew/wziernik i jak duży? Lepiej keg 30l czy 50l przy takiej wysokości pomieszczenia?
3. Czy miejsce termometru 10 półka zmieni się jeżeli katalizator wypełnię KO zamiast Cu?
4. Jeżeli w przyszłości kupię bufor czy 10 półka ulegnie zmianie jeżeli zamienię bufor z katalizatorem lub użyje oprócz katalizatora?
5. Na jakie odcinki lepiej podzielić kolumnę z wypełnieniem KO 2x60cm czy 3x40cm?
6. Jaki wziernik do kolumny? Osobno mocowany w kolumnie, wężyk obok kolumny, wspawany w część kolumny?
7. Jaką głowicę wybrać, która jest najbardziej uniwersalna?
8. Warto kupować termometr do mierzenia temperatury wody wypływającej z głowicy?
9. Kolumna będzie często rozbierana i czasem przewożona, czy TC jest dobrym wyjściem? Wszędzie widzę SMS ale nie wiem czy złącze przy częstym skręcaniu/rozkręcaniu nie ulegnie zmęczeniu?
10. Do czego najbardziej przydaje się papuga? Jeżeli kupować to od razu z chłodniczką żeby mierzyć w niej ciecz o temp 20°C?
Co myślicie ogólnie o takim zestawie? Jest sens zamówić tylko część z tego a później dorabiać resztę powoli czy zrezygnować z kilku gadżetów ale kupić wszystko naraz i później ewentualnie przerabiać?

Trochę się rozpisałem, będę wdzięczny za wszystkie porady.
Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika

stefunk
150
Posty: 183
Rejestracja: sobota, 30 lis 2019, 12:53
Podziękował: 26 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Kolumna

Post autor: stefunk »

Jak chcesz zboża i owoce to celuj w płaszcz. Przy zacieraniu odpada Ci całe przelewanie, filtrowanie, wężyki, syf po przelewaniu i przypalenia podczas destylacji.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Kolumna

Post autor: wkg_1 »

1) Jak zbiornik 50L i regulator mocy to to grzałki 2,5 + 2 kW. Czy u Ciebie zadziała - sprawdź sobie np. dwoma czajnikami bezprzewodowymi.
2) Zawsze lepiej większy niż mniejszy ; ) Do zboża czy owoców nie będziesz potrzebował wysokiej kolumny - właściwie tylko do właściwej rektyfikacji odpędu.
3) Oczywiście. Katalizator raczej w segmencie kolumny nie w buforze
4) Tak, ale nie traktuj 10-ej półki ortodoksyjnie ; )
5) Ja bym podzielił 20, 50, 50. Albo 20 i metr ale nie wiem jak w metrowej kolumnie z ubiciem sprężynek. 20 cm (min 15 to segment który przy odpędzie wypełniłbym miedzią).
6) Wężyk wystarczy moim zdaniem - jak tak mam i jest oK.
7) Aabratek jest OK ale zajmuje wysokość. UFO z regulowanym jeziorkiem chyba by była lepsza.
8) Oczywiście ! Zwróci się choćby w ilości zużytej wody.
9) Pracowałem z SMS, mam TC i za nic bym nie chciał wrócić do SMS. Rozkręcić to na gorąco - horror !
10) Do smakówek i destylacji "prostych" - na nie do końca wypełnionej kolumnie.

Zestaw jest fajny, nie musisz wybierać. Bufor można zawsze dokupić pod twoje złącze. Ogranicza cię trochę wysokość ale możesz np. odpęd robić z miedzią a rektyfikację z buforem.

PS: Szeroki wlew to raczej szerokie gardło - nie na TC czy SMS ale na śruby. Jeżeli chcesz gotować gęste to trzeba tam z łatwością włożyć rękę do mycia.
Ostatnio zmieniony wtorek, 13 paź 2020, 19:36 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
ZenTrak
2
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 10 paź 2020, 21:46
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Śląsk/Dolny Śląsk
Podziękował: 4 razy
Re: Kolumna

Post autor: ZenTrak »

stefunk pisze:Jak chcesz zboża i owoce to celuj w płaszcz. Przy zacieraniu odpada Ci całe przelewanie, filtrowanie, wężyki, syf po przelewaniu i przypalenia podczas destylacji.
Niestety zbiorniki płaszczowe są wielkie, ciężkie i drogie. Również warunki lokalowe mi nie pozwalają na płaszcz. Czytałem tematy u przerobieniu kega na grzanie elektryczne od spodu ale ucichały zanim coś z nich konkretnego wynikło.

wkg_1
1. Dzięki za radę co do mocy i dobry pomysł z tymi czajnikami.
2. Myślę że zaciery nie będą przekraczać 25l także 30l powinien wystarczyć, ale z tego co czytałem to dużo osób tak myślało i po chwili zmieniało na większy keg. Czasem będą też cukrówki a w takim wypadku im wyżej tym lepiej i chciałbym jak najbardziej wypośrodkować wysokość tak, żeby przy cukrówkach była jak najdłuższa a do zboża/owoców żeby ją skracać.
3. i 4. Chciałem się upewnić co do tej 10 półki, wiem że lekkie przesunięcie w górę czy w dół nie ma większego znaczenia ale przy żonglowaniu buforem i katalizatorem będą to większe różnice i chciałbym mieć gniazda termometru od razu w kilku miejscach, żeby uniknąć wspawywania gniazd w przyszłości.
5. Katalizator 20-25 cm jako osobny element to na pewno. Kolumnę wypełnioną KO w sklepach widziałem najczęściej w wysokości 120cm, taką uznałem za najlepszą i dlatego pytałem o takie konkretnie wartości podziałów wysokości, bo z lektury forum wynika, że bez podziału sprężynki się ubijają.
6. Wężyk masz przez całą wysokość kolumny czy tylko u jej szczytu pewien odcinek?
7. Poczytam o głowicy UFO i ile da mi cm w porównaniu do Aabratka, podobno najniższy jest młot thora ale nie wiem czy się nada. Doczytam o głowicach jeszcze, i najwyżej będę pytać.
9. Właśnie dużo czytałem o takiej wadzie SMS'a, także zostanę przy TC.
10. Czyli mi się przyda, ale to można zawsze dokupić w późniejszym czasie.

Co do PS to tak szeroki wlew ma służyć do łatwiejszego czyszczenia i wlewania. Wiem że tam jest kołnierz do zamocowania redukcji i chciałbym żeby ta redukcja była na TC.

Dzięki za szybkie i rzeczowe odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony wtorek, 13 paź 2020, 21:26 przez ZenTrak, łącznie zmieniany 1 raz.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Kolumna

Post autor: wkg_1 »

ZenTrak pisze: 5. Wężyk masz przez całą wysokość kolumny czy tylko u jej szczytu pewien odcinek?
Chyba o różnych wężykach mówimy. Ja mówię o wężyku do kontroli poziomu płynu w zbiorniku. Dodatkowo wężyk idący z bufora mam podłączony do trójnika tuż nad zaworem spustowym z KEG-a. W ten sposób mogę pozostawić otwarty przelew z bufora do zbiornika i pracować bez bufora. Oraz oczywiście oglądać poziom w zbiorniku.

Obrazek

PS: Po przemyśleniu, to do spirytusu i tak bym bufora nie odkręcał przy odpędzie. Raczej konfiguracja bufor+segment miedzi 15 cm + dłuższy kawałek kolumny a do rektyfikacji końcowej bufor + oba kawałki kolumny. Tak więc podzieliłbym nierówno. Trudno - jesteś ograniczony wysokością. Ale koniecznie OLM.
Ostatnio zmieniony wtorek, 13 paź 2020, 21:21 przez wkg_1, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor tematu
ZenTrak
2
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 10 paź 2020, 21:46
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Śląsk/Dolny Śląsk
Podziękował: 4 razy
Re: Kolumna

Post autor: ZenTrak »

Niestety się nie zrozumieliśmy, chodziło mi o wziernik do sprawdzania zalania kolumny. Ale wężyk do kontroli poziomu cieczy w kręgu jest dobrym pomysłem tym bardziej podłączony w taki sposób jak u ciebie.
Czyli najlepiej podzielić kolumnę tak żeby zawsze wykorzystać cała wysokość (albo jak najwięcej) ale zmieniać Cu na KO? I podział kolumny uzależnić od wysokości bufora?
Jeszcze trochę ortodoksji: katalizator można wstawić w połowie kolumny albo gdzieś wyżej żeby nie robić więcej miejsc pod termometr na 10 półce? Czy najlepiej jak jest na samym dole?

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Kolumna

Post autor: wkg_1 »

A to ja mam latarkę, w sprawie wężyka do zalania nic nie powiem.

Tak, najlepiej wykorzystać całą wysokość. Ja zamieniam zasyp w segmencie "miedzi", to nie jest zbyt upierdliwe bo miedź i tak trzeba czyścić. Z miedzią robię 4 odpędy a potem z nich na stali 2 rektyfikacje. Po 4 odpędach i tak jest czarna więc i tak trzeba wysypać do czyszczenia.

Katalizator dałbym zdecydowanie na dole. Z tą 10-tą półką chodzi o to, żeby zapewnić czystość azeotropu w kolumnie po to, żeby wyżej (OLM) odbierać czyste. W tym sensie liczy się bardziej ilość półek teoretycznych nad termometrem na 10-ek półce : ) Zresztą jeżeli pójdziesz w bufor (co serdecznie radzę, jeżeli Cię budżet mocno nie ciśnie) to zasyp w buforze da już Ci kilka półek + segment miedzi więc spoko będzie to 10 : ) Nie wchodź w miedź w buforze. Raz, że będzie inaczej działał przy odpędzie a inaczej przy rektyfikacji a dwa, że odkręcanie go będzie upierdliwe.

Wskaźnik poziom ujest fajny. Przy gotowaniu mocnych wsadów będziesz pewien, że nie odkryjesz grzałek.

Jeszcze jedno - głowica UFO jest niska i droga ale nie wiem jak na niej zrobić smakówki bo nie mam pojęcia co właściwie pokazuje termometr. Nie to, że nie można (z pewnością można) ale ja nie wiem jak. Zanim się zdecydujesz - dopytaj na forum. O Aabratku jest dużo. Aabratek jest dobry bo jest dobry i tani : ) Tyle, że wysoki.

Obrazek
Ostatnio zmieniony wtorek, 13 paź 2020, 23:03 przez wkg_1, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aparatury kompletne”