Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

czytam
700
Posty: 730
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 110 razy

Post autor: czytam »

Z tym się nieco nie zgodzę. W zbyt wyczyszczonym destylacie nie ma co się z czasem przekształcać w beczce.
promocja
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2925
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Góral bagienny »

Skir pisze: Dlatego wolę doczyszczić za mocno destylat niż nałapać za dużo pogonów. Smak zrobi czas i beczka. Sprzęt to tylko ułatwianie pracy
:witam: Demonizujecie pogony ;) a one tyle dobrego wnoszą do destylatu :(
Bardziej bym się obawiał przedgonu ;)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

ZiemniakPyrka
100
Posty: 131
Rejestracja: wtorek, 12 sty 2021, 14:37
Ulubiony Alkohol: Ziemniaczany - własny
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: ZiemniakPyrka »

W końcówce jest dużo smaku, zwłaszcza w przypadku owoców ale wtedy trunek musi swoje odstać.

wieku
250
Posty: 272
Rejestracja: piątek, 7 sty 2011, 17:11
Lokalizacja: ZkiW
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: wieku »

Zwłaszcza w śliwkach, ostatnio złapałem trochę początkowego pogonu i dodałem do serca, jakbym pił powidło.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
http://allegro.pl/show_item.php?item=1465742803
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: lesgo58 »

czytam pisze:Z tym się nieco nie zgodzę. W zbyt wyczyszczonym destylacie nie ma co się z czasem przekształcać w beczce.
Nie tylko w beczce - ale nawet w szklanym naczyniu.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1551
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Skir »

No wiadomo, że nie mega czysty miałem na myśli. Przecież mówię o destylacji, a nie rekty. Pogony dla jednego, nie zawsze dla innego bimbrotwórcy mogą być znaczyć to samo. To, że leci coś aromatycznego, nie oznacza jeszcze pogonów. Znam kolesia, co wyczuwał pogony nawet w ostro ciętych REKTYFIKATACH :)). Ale to chyba bardziej chodziło mu o moje poglądy, niż trunki :D . Nie demonizuję pogonów przy destylacji. Nie toleruję przy rekty.
Ale przy odpowiednim procesie i sprzęcie smaki można uzyskać i przy wyższych procentach odbioru.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 7 lis 2022, 22:41 przez Skir, łącznie zmieniany 1 raz.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

ZiemniakPyrka
100
Posty: 131
Rejestracja: wtorek, 12 sty 2021, 14:37
Ulubiony Alkohol: Ziemniaczany - własny
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: ZiemniakPyrka »

A ja pisałem właśnie o rektyfikacji :) Robię spiryt na zasypie lub półkach z buforem i bez niego ale zawsze powyżej ok. 96° w zbiorniku dzielę wszystko na osobne butelki i potem decyduję co dodać do całości. Wódka z spirytusu odeobranego powyżej 96° na świeżo (czyli pierwsze miesiące) jest odrzucająca, wali strasznie ogonami :womit: Jednak po dodaniu pewnej jej części do całości i odczekaniu swoje robi największą robotę :bicz:
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1551
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Skir »

@ZiemniakPyrka a to mnie zaskoczyłeś :o . Jak rektyfikuję, to żelaznym wskaźnikiem jest 10 półka. Skacze - przerywam odbiór serca. Potem do buteleczki jeszcze biorę to co nakapie z głowicy (lub OLM) dopóki na punkcie odbioru nie skoczy też temp. Resztę odbieram jako pogon do kolejnego przerobu do momentu smrodu kapiącego z wężyka.
Destylując kieruję się wskazaniami papugi i staram się jak najdłużej utrzymać widełki 70-80%. Jeżeli spada poniżej 70% łapię do osobnych butelek. Najpierw robię test mętnienia: biorę 50 ml z danej butelki i rozcieńczam poniżej 40%. Jak mętnieje to do rekty, jak nie - zostawiam na zaś.
Przedgony i pogony nie służą mojej głowie. :D Muszę o nią dbać. Z różnych względów. Medycznych najpierw. Nie ważne. W dylemacie: smak czy brak pogonów - muszę wybrać brak pogonów. Niestety. Dobra whisky - super, ale nigdy więcej niż 150ml. Rum - max 100ml i nie mieszane z ŻADNYM alkoholem. Tak już teraz mam. Więc jak pogony, to tylko te wczesne i tylko na co najmniej kilkanaście miesięcy do beczki.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: kiwitom23 »

Skir pisze:Jak rektyfikuję, to żelaznym wskaźnikiem jest 10 półka. Skacze - przerywam odbiór serca.
Ty też mnie zaskakujesz, ja kieruję się temperaturą w buforze, ciągnę do 84*C w buforze. Reszta do 90*C w buforze idzie do ponownej rekty, a 10 półkę mam stabilną nawet przy 92*C w buforze.
Skir pisze:Jeżeli spada poniżej 70% łapię do osobnych butelek.
Tu też chyba gruba przesada, ja jadę spokojnie do 55%, niekiedy 50% i nie wyczuwam pogonów, a dopiero później do buteleczek. Musisz mieć te destylaty ekstremalnie wyczyszczone.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1551
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Skir »

kiwitom23 pisze: Musisz mieć te destylaty ekstremalnie wyczyszczone.
de gustibus non est disputandum :)
Co do temp bufora: zależy wszystko od sprzętu i jakości pomiaru temp. Miałem bufor na sms w poprzedniej konfiguracji i faktycznie, kiedy na 10 półce ruszało, to na buforze było 84 stopni.
Teraz mam inny sprzęt i 10 półka skacze przy dużo wyższej temp w buforze. Dlatego ustalenie odbioru serca wg. sztywnej temp na buforze nie jest miarodajnym wskaźnikiem podnoszenia się pogonów.
I love the smell of bimber in the morning.

czytam
700
Posty: 730
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 110 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: czytam »

Trochę to filozoficzne wywody, ale moim zdaniem całej tej sytuacji z odgadywaniem co jest pogonem a co jest warte leżakowania winna jest dziura pokoleniowa. Nie za bardzo można wzorować się na opinii dziadka czy praktykującego sąsiada na temat czy ten zapach w trakcie destylacji jest jeszcze akceptowalny i przekształci się z czasem w dobro, czy też na zawsze pozostanie smrodem. Sami też (przynajmniej w moim przypadku) nie mamy czasu na czekanie dwunastu lat na wyniki transformacji. Poza tym, czy będziemy pamiętać ten ówczesny aromat? Jedyną opcją wydaje się wymiana doświadczeń (np. poprzez takie fora) lub osobiste panele destylacyjno-degustacyjne. Z tymi ostatnim jednak, w dobie obecnych regulacji prawnych i możliwości kontrolnych, wydaje się być trudniej.
Ostatnio zmieniony wtorek, 8 lis 2022, 18:57 przez czytam, łącznie zmieniany 1 raz.

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Pako23 »

ZiemniakPyrka pisze:Wódka z spirytusu odeobranego powyżej 96° na świeżo (czyli pierwsze miesiące) jest odrzucająca, wali strasznie ogonami :womit: Jednak po dodaniu pewnej jej części do całości i odczekaniu swoje robi największą robotę :bicz:
No powiem Ci , że mnie zszokowałeś trochę. Proponuję zmienić prowadzenie rektyfikacji np zmniejszyć odbiór na pod koniec lub coś innego wymyślić bo strasznie dziwne rzeczy piszesz
Awatar użytkownika

ZiemniakPyrka
100
Posty: 131
Rejestracja: wtorek, 12 sty 2021, 14:37
Ulubiony Alkohol: Ziemniaczany - własny
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: ZiemniakPyrka »

Dlaczego dziwne?
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Doody »

Ja przy rektyfikacji, odbieram do 96 stopni w kotle, przy niezmiennej 10-tej półce. Wszystko później dla mnie to pogon do wykorzystania przy następnej rektyfikacji.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1551
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Skir »

Dobra., temat jest o destylacji na półkowej a nie rektyfikacji.
Trochę dziwne rozwiązania..... nie wyważam otwartych drzwi. Mądrzejsi ode mnie ustalili rekty wg 10 półki. Ale można życie se utrudniać.
W przyszłym tygodniu porównajm destylacji na kołpakowe j z otwartym i zamknierym buforem.
@czytam zgadzam się w 100%. Tradycja destylacji w Polsce tworzy się na naszych oczach.
I love the smell of bimber in the morning.

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Pako23 »

ZiemniakPyrka pisze:Dlaczego dziwne?
bo badania zrobione przez kolegów jednoznacznie pokazują ,że na naszych sprzętach problemów z pogonami nie ma przy stabilnej 10 półce i 100 st w kegu ja u mnie też nie widzę różnicy w destylacie. No chyba , że mi pogony idą od samego początku to by wyjaśniało czemu nie czuję ich pod koniec w destylacie
Doody pisze:Ja przy rektyfikacji, odbieram do 96 stopni w kotle, przy niezmiennej 10-tej półce. Wszystko później dla mnie to pogon do wykorzystania przy następnej rektyfikacji.
Też Ci tak śmierdzi pogonami przy tych 96st mając bufor??
Ostatnio zmieniony wtorek, 8 lis 2022, 20:37 przez Pako23, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2925
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Góral bagienny »

:witam: Na półkowej odbieram destylat do 96st. w kotle.
Pózniej 0.5l w osobne butelki reszta pogon.
Czasami da się jeszcze coś dolać do serca powyżej 96st.
Widełki w jakich odbieram to 60-70%
Sprzęt to kociołek z płaszczem, katalizator z 0.5l miedzi, 4 półki sitowe, głowica aabratek.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

użytkownik usunięty
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: użytkownik usunięty »

Długie rury na sprężynach czy półki? Jak to w końcu jest? :bezradny:
Awatar użytkownika

ZiemniakPyrka
100
Posty: 131
Rejestracja: wtorek, 12 sty 2021, 14:37
Ulubiony Alkohol: Ziemniaczany - własny
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: ZiemniakPyrka »

Robercie, robię tak i na półkach, na zasypie i na mixie jednego z drugim, zależy co chcę uzyskać. Powiem szczerze, że po odbiorze przedgonów z LM pierwsze 0,4l z OLM też oddzielam. Kolego Pako23 to tylko moje subiektywne odczucia, produkt otrzymany w taki sposób po prostu najbardziej mi smakuje.
Maszyna to tylko maszyna, nie zastąpi człowieka.

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Pako23 »

ZiemniakPyrka pisze: po odbiorze przedgonów z LM pierwsze 0,4l z OLM też oddzielam. Kolego Pako23 to tylko moje subiektywne odczucia, produkt otrzymany w taki sposób po prostu najbardziej mi smakuje.
Maszyna to tylko maszyna, nie zastąpi człowieka.
oczywiście pełna zgoda że to Tobie ma pasować , ale napisałeś że bardzo capi więc to mnie tylko zaczęło zastanawiać bo jakbyś napisał że coś Ci w tej części nie podchodzi to bym nawet się nie odezwał:)
u mnie po przepłukaniu OLM potrafi jeszcze 1.5L śmierdzieć przedgonem:) ale nie poddaje się i dalej walczę żeby było prawie od razu akceptowalne na razie parę razy mi tylko się to udało:)
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 792
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: wolan »

Pako23 pisze:
u mnie po przepłukaniu OLM potrafi jeszcze 1.5L śmierdzieć przedgonem:) ale nie poddaje się i dalej walczę żeby było prawie od razu akceptowalne na razie parę razy mi tylko się to udało:)
A czy nie jest może tak, że dolewasz przedgony z wcześniejszych procesów do surówki albo nastawu ??
Bo znam takich co mało odbierają przedgonu i dolewają go do kolejnych gotowań i później jest kumulacja :)?
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Pako23 »

Już nie dodaję ale kiedyś taki późny przedgon o nastawu dodawałem ( późny tzn po 3 zrzucie jeziorka)

HeniekStarr
600
Posty: 633
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: HeniekStarr »

To może wężyk zmień? Po płukaniu OLM, a przed odbiorem serca?

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Pako23 »

Ja akurat zawsze zmieniam . A tak wgl naprawdę myślisz że nie zmieniony wężyk potrzebowałby 1.5l spirytu żeby się przepłukał ?

Ps zanim przejdę na olm odbieram 1.5-2 l przedgonu lm . Myślę że już jestem blisko odkrycia o co chodzi jeszcze tylko muszę bufor wywalić i wszystko się okaże;)
Ostatnio zmieniony środa, 9 lis 2022, 08:44 przez Pako23, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1551
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Skir »

2l przedgonu? dla jakiego wsadu?
I love the smell of bimber in the morning.

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Pako23 »

23-25l wsadu o mocy około 45% od razu wyprzedzeniem wasze sugestie przy wsadzie 20% jest to samo a przeszedłem na większą moc wsadu bo właśnie wtedy wyeliminowałem ten problem na parę procesów niestety;)

Ps może admin przerzuci te posty bo to of top się zrobił
Ostatnio zmieniony środa, 9 lis 2022, 14:37 przez Pako23, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1185
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: psotamt »

Pako23 pisze:23-25l wsadu o mocy około 45% od razu wyprzedzeniem wasze sugestie przy wsadzie 20% jest to samo
Nic nie rozumiem z Twojego posta. 25 litrów, 20% i też 2 litry przedgonów? :o To prawie połowa alkoholu ze zbiornika.
Gdy coś piszesz, warto użyć przecinka i kropki. Wskazane też robić to bez pośpiechu, by nie zmuszać czytających do rozwiązywania łamigłówki.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Pako23 »

Przepraszam masz rację , teraz widzę że wgl całego posta źle napisałem.
Leję 23-25 l spirytusu i rozcieńczam go tak by uzyskać około 45 % surówkę , z tego odbieram 1.5 l przedgonu z LM w ciągu 2h , po przejściu na OLM i płukance pierwsze 1.5l potrafi dawać jeszcze przedgonem . Przy wsadzie 20 % tj około 15-16 l spirytusu też odbieram ponad 1l przedgonu z LM i po przejściu na OLM I zrobieniu płukanki pierwsze 1.5l tez potrafi dawać przedgonem.

użytkownik usunięty
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: użytkownik usunięty »

Czy dzielisz powtórnie ten przedgon na lepszy - gorszy sort z przeznaczeniem do nastepnej rektyfikacji?
Przedgon - nie śmierdziuch :D
Nowy gatunek odkryłem. :silent:
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: kiwitom23 »

Chciałbym poprosić szanowne grono o kilka porad. Robiłem już kilkanaście razy destylaty na półkach, ale chyba nie do końca robiłem to dobrze, choć efekty były zadawalające.

1. No więc zawsze robię odpęd na zestawie: kocioł, katalizator miedziany (20cm), głowica. Grzanie na pełnej mocy 4kW, przy 85*C puszczam wodę na głowicę i otwieram zawór. Jak zaczyna kapać, zmniejszam grzanie do 2,4kW. Zawór w głowicy otwarty na maksa i jazda do 99,5*C. Nie dojeżdżam do 100*C, bo pod koniec temperatura strasznie powoli wzrasta i nie chce mi się czekać.

2. Zbieram 2 odpędy, wlewam do kotła i uzupełniam wodą. Rozgrzewanie na maksa 4kW, jak zauważam barbotaż na półkach, zmniejszam grzanie do 2,4kW i zostawiam na 15 minut do stabilizacji. Po tym czasie otwierałem zaworek w głowicy i zaczynałem odbiór ustawiając go na około 25ml/min. Pierwsze 0,4l wylewam, a następne 0,5l do pięciu buteleczek po 100ml.

3. Następnie zmieniam naczynie i zaczynam odbiór serca. Półki są zalane. Długi czas leci destylat powyżej 90% i po uzbieraniu kilku litrów procent spada. Odczekuję do 50% i wtedy znowu do buteleczek. Przez cały proces nie zmieniam grzania, ani szybkości odbioru.

Dzisiaj spróbowałem za namową Górala trochę zmodyfikować odbiór, dokładniej pkt 1 i 2 bez zmian, natomiast pkt 3. Otwieram zawór w głowicy na 40-50ml/min i po odebraniu przedgonu i buteleczek nie leci mi już tak wysoki procent, a około 80%. Na półkach prawie nie ma barbotażu, ledwo co są zwilżone. Przez cały proces pilnuję, czy % się zmienia i jak dochodzi do 70% zmniejszam odbiór. Generalnie oprócz początkowego wyższego %, większość utrzymuję w widełkach 70-60% co chwila zmniejszając odbiór (grzanie bez zmien przez cały proces). W końcówce leci już około 20ml/min i wtedy, jeżeli spadnie poniżej 60% już nie zmniejszam odbioru, tylko zaczynam zbierać do buteleczek. Na kotle mam wtedy około 97,7*C. Tym sposobem odebrałem dwa razy więcej serca niż w pkt 3.

Teraz pytania:
1. Czy przy odpędzie mogę od początku do końca trzymać tą samą moc 2,4kW i zaworek otwarty na maksimum?
2. Czy przy destylacji na początku powinno się zawór odkręcić na maksa i dopiero przy spadku % regulować? Czy może trzymać te stałe 25ml/min?
3. Czy grzanie przez cały proces powinno być na tym samym poziomie, czy może trzeba też mocą grzania regulować, a jeżeli tak, to jak?
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2925
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Góral bagienny »

@kiwitom23 Chyba zapomniałem Ci napisać że ja odbieram serce do 96 w kotle :hammer:
Pózniej odbieram jeszcze z0.5l do 97.5 st. i reszta pogon.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: kiwitom23 »

No ale przy 96 miałem jeszcze 70% na papudze po korekcie odbioru. To źle?
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2925
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Góral bagienny »

Od 96st odbieram do innego naczynia i po tygodniu sprawdzam co to wyszło.
Przeważnie idzie do serca ale nie zawsze.
Jak nic nie czułeś w urobku znaczy że jest ok.
Nie mniej odbieraj do 96 st szkoda by było zapaskudzić sobie serce :ok:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

siara76
50
Posty: 94
Rejestracja: poniedziałek, 22 lut 2016, 14:24
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: siara76 »

Pako23 pisze:Przepraszam masz rację , teraz widzę że wgl całego posta źle napisałem.
Leję 23-25 l spirytusu i rozcieńczam go tak by uzyskać około 45 % surówkę , z tego odbieram 1.5 l przedgonu z LM w ciągu 2h , po przejściu na OLM i płukance pierwsze 1.5l potrafi dawać jeszcze przedgonem . Przy wsadzie 20 % tj około 15-16 l spirytusu też odbieram ponad 1l przedgonu z LM i po przejściu na OLM I zrobieniu płukanki pierwsze 1.5l tez potrafi dawać przedgonem.
Bez komentarza :ok:
Awatar użytkownika

gonczy
5
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 28 lis 2021, 11:47
Krótko o sobie: lubię gonić
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: gonczy »

Muszę się przyznać, że utknąłem w temacie półkowej.
Jakiś czas temu pisałem o psocie w temacie żyta:
projekt-zyto-wodka-zytnia-starka-t24058-80.html
po odpędzie przepuściłem przez półki i nie mam co tam opisywać.
Problem jest zawsze ten sam, że wychodzi za dużo pogonów. Czy grzeję wolno, szybko, czy mocno tnę na chłodnicy szczytowej, wychodzi trochę przedgonów, mam krótkie serce a potem pogony ciągną się przez 2/3 urobku.
Samo oddzielenie frakcji jest bardzo widoczne ale czemu w takiej proporcji? Wszystko dzielę na słoiki co 200-400ml i łatwo się połapać.
Kociołek 30l z płaszczem, kolumna z sitami, 5 półek ze szkła, moc reguluję sterownikiem 3,5KW.
Jedyny raz wyszła bardzo dobra wódka czysta ale zapchałem kolumnę zmywakami :)
Mieliście podobny patos?

Krychu35
300
Posty: 306
Rejestracja: środa, 15 lip 2015, 16:21
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Krychu35 »

gonczy pisze: środa, 21 cze 2023, 22:54 Kociołek 30l z płaszczem, kolumna z sitami, 5 półek ze szkła, moc reguluję sterownikiem 3,5KW.
Jaki wsad masz w płaszczu I jaką mocą grzejesz?
Robisz odpę i później na drugi raz surówkę przerabiasz?
Opisz cały proces to będzie łatwiej coś powiedzieć :ok:
Awatar użytkownika

gonczy
5
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 28 lis 2021, 11:47
Krótko o sobie: lubię gonić
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: gonczy »

Krychu, więc wsad to glikol propylenowy 99%. Staram się grzać pomiędzy 40-50% (od 1,4-1,8 KW) mocy sterownika. 40% jest w pewnym momencie za mało i praca ustępuje.

Robię odpęd na tym samym zbiorniku ale z prostą miedzianą rurką fi20mm długości 65cm, nachyloną pod kątem 10° do góry w stronę chłodnicy. Odpęd na tym zestawie robię na mocy około 35-42% mocy (1,2-1,5 KW). Ciągnę do około 25% mocy urobku. Surówka wychodzi z tego przeźroczysta. Przeważnie odpędy robię 2 a potem rozcieńczam i na półki.

Surówkę rozcieńczam wodą z OO moc różnie wychodzi przeważnie między 20-25%.

No i tu zaczynają się jaja. Ostatnio żyto robiłem bez chłodzenia wodą chłodnicy szczytowej (na chłodnicy szczytowej temperatura dochodziła nawet do 90°C ), chciałem uzyskać taki efekt pot-still, moc grzania 1,6KW, innym razem chłodnicę szczytową utrzymywałem do 68°C. Efekt - startuję od 96%, serce średnio 85-75%, poniżej 70% już czuć pogony i jest ich dużo.

Zapomniałem jeszcze o średnicy kolumny, może jest za duża w stosunku do zbiornika? - w środku ~78mm.
Ostatnio zmieniony piątek, 23 cze 2023, 23:48 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2925
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Góral bagienny »

:witam: Kolumna półkowa to nie zasyp ;)
Destylat musi się ułożyć przez "chwilę" :)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Kerstel1
20
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek, 20 lip 2020, 18:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Kerstel1 »

Dokładnie tak jak Góral napisał, kolumnę należy ustabilizować przed odbiorem, temp. stabilizacji na pokrywie 82-84st. C. w zależności od mocy wsadu. W instrukcji to opisałem.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2925
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Góral bagienny »

Chodziło mi o to że destylat z półkowej musi odstać swoje, zanim nadaje się do degustacji :D
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”