Kolumna na szybkowar

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
dariox87
5
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 16 sty 2018, 15:48

Post autor: dariox87 »

Witam szanownych kolegów i koleżanki,

Szukałem szukałem jednak nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie, a mianowicie.
Posiadam granej 15 l szybkowar turecki miękka pokrywka ale to nie problem chciałbym na niego założyć kolumnę aby urobek miał lepszy % Oraz zaoszczędzić trochę czasu gdyż puszczanie na rurki po 3 kroc aby efekt był jakiego oczekuje jest trochę czasochłonne.
Chciałbym zrobić miedziana kolumnę rektyfikacyjna ewentualnie aarbatek jednak nie mam spawarki ani nikogo w okolicy kto taka posiada ( Polak na obczyźnie ) wiec wpadłem na pomysł wykonania z miedzi lutować instalacje potrafię wiec i z tym nie będzie problemu, jedyny problem to, ze na miejscu najgrubsza rurka miedziana jaka jest dostępna to 28mm nie wiem jaka długość w przypadku użycia 28mm powinna mieć kolumna może ktoś bardziej doświadczony w budowach pokieruje na właściwe tory.
Z góry dziękuje za odpowiedzi, pozdrawiam i życzę wszystkim udanego weekendu.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Kolumna na szybkowar

Post autor: Kòpôcz »

Rzucasz się z motyką... Nie znalazłeś, bo chyba nikt takiego czegoś nie próbował, trzymam jednak kciuki - może da się coś znośnego z tego wydusić...
1. Proponowałbym oparcie się na koncepcji mini stilla (temat Mini still a'la Radius)
2. Jeśli nie masz ok. metra wolnego nad garem skraplacz możesz zrobić skośnie jak w aabratku (używając kolanka), ale zachowując skraplacz grzybkowy. W takiej sytuacji nie musisz robić daszka w grzybku - wystarczy kawałek rurki, skropliny i tak wpadną do rynienki;
3. Teoria mówi, że współczynnik smukłości kolumny powinien się zawierać w przedziale 18-25, co oznacza, że samego wypełnienia pod odbiorem powinieneś mieć w przedziale 470-650 mm;
4. Problem z powyższym punktem jest taki, że nawet przy użyciu dobrego wypełnienia uzyskasz relatywnie niewielką ilość półek teoretycznych (~20+). W teorii wystarczy do wysokiego voltu, w praktyce może się okazać, że produkt będzie słabo oczyszczony.
5. Dwukrotnej gonitwy nie unikniesz;
6. Nie wiemy na jakim sprzęcie teraz pracujesz - jeśli na sensownym pot stillu, to tanim kosztem możesz dorobić do niego nawet z rur pcv refluks płaszczowy (przejrzyj galerię destylatorów - jest tam taki projekt).
7. Jeśli już myślisz o mikrokolumnie, to wymyśl sposób na jej spionizowanie - na tureckim szybkowarze może to być trudne.

Trzymam za Ciebie kciuki, chętnie usłyszę o efektach. Mam kolegę, który gnać może tylko na kuchence i szybkowarze, ale zrażony słabą jakością urobku porzucił proceder - może i dla niego byłaby to szansa.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

Autor tematu
dariox87
5
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 16 sty 2018, 15:48
Re: Kolumna na szybkowar

Post autor: dariox87 »

Ad1. Nad mini stillem myślałem czytałem temat.
Ad2. Przestrzeń nad garem to najmniejszy problem spokojne w piwnicy będzie jeszcze jakieś 1,5m ewentualnie mogę przenieść się za dom miejsca pod dostatkiem całość jest bardzo mobilna nawet chodzenie nie będzie problemem mam beczkę 60l do tego chłodnica od auta i spokojnie wyrabia.
Ad3. Czyli jeśli zrobię kolumnę z 1,3 m wypełnienia powinno spełniać moje oczekiwania ?
Ad4 ile półek teoretycznie będzie przy wypełnieniu jak wyżej ?
Ad5 dwa raz gonić to nie problem teraz przeganiam trzy czasem cztery bo mnie efekt nie zadowala.
Ad6. Aktualnie ciągnę na zestawie ze znanego portalu chłodnica i dwa zimne palce ale to lipa jak dla mnie wydaje mi się ze z sama chłodnica bez zimnych palców przy trzykrotnych gonie uzyskał bym lepszy efekt.
Ad7. Pion raczej tez nie będzie problem podwieszę pod sufitem pozę będzie odbiegać od pionu ale nie więcej niż 2-3 stopnie
Zrezygnować na pewno nie zrezygnuje jedyne co jeżeli kolumna garnkowa nie zda egzaminu to pozostanie szukanie kega z szerokim wlewem i zamówienie kolumny gdzieś w Pl. Ewentualnie szukanie mig na wynajem i próbowanie samemu. Nie zapominajmy ze to hobby a zmiany w sprzęcie najbardziej cieszą gdy przyniosą zamierzony efekt :) pozdrawiam i miłego weekendu.
Do projektu postaram się usiąść w następnym tygodniu muszę jeszcze trochę poszukać na zagranicznych forach może ktoś coś gdzieś kiedyś próbował
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 28 cze 2021, 00:25 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
dariox87
5
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 16 sty 2018, 15:48
Re: Kolumna na szybkowar

Post autor: dariox87 »

Jeśli można to miałbym jeszcze pytanie do kolegi Kopocz.
Prawdopodobnie będzie możliwość zrobienia całości z kwasiaka mam dostęp do migomatu i rurek 32-34mm coś koło tego koledze zostały. Jeżeli mógłbyś podać jakiś wzór według którego wyliczyć wysokość kolumny przy założeniu danej średnicy byłbym bardzo wdzięczny popchnęło by to znacząco temat do przodu.

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Kolumna na szybkowar

Post autor: kondon »

Podstawowe pytanie: co chcesz produkować?

Za wysoka nie będzie i większa wysokość polepszy jakość produktu. Najlepiej pod sam sufit, o ile ma to sens ekonomiczny przy tak małej kolumnie. Szerokość x 18 - 25, jednak to się stosuje przy trochę większych średnicach i może tutaj tak nie działać.
Pytanie czy wydajność z takiej średnicy Ciebie zadowoli? Przelicz sobie koszty i zastanów się, czy może nie lepiej kupić / zrobić czegoś pełnowymiarowego.
Półki zależą od użytego wypełnienia. Najlepsze mają półka / ~2 cm.
2 odstojniki, nie zimne palce? Możesz je zaizolować lub nawet wyciąć i powinno być lepiej. Wrzuć link czegoś podobnego to będziemy wiedzieć.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Kolumna na szybkowar

Post autor: Kòpôcz »

@dariox87
Wzór podałem, tzn współczynnik - jak go użyć już kondon napisał. Średnicę wewnętrzną kolumny mnożysz przez współczynnik w przedziale 18-25. Jak też kondon wspomniał nie wiadomo jak ta teoria u Ciebie zadziała, bo to jest współczynnik zaczerpnięty z dużych kolumn zasypanych pierścieniami Rashiga. Osobiście jednak proponowałby się tego trzymać. Przy tej średnicy kolumny grzał będziesz mocą w przedziale max. 500-600W, co da Ci odbiór ~5-6ml/min, czyli ~300-360ml/h (to wszystko są wartości orientacyjne tylko po to, byś był świadom na co się rzucasz). Przekroczenie współczynnika smukłości 25 może spowodować, że pary alkoholu będą miały trudność z podniesieniem się tak wysoko, albo będziesz zalewał dół kolumny. Jeśli dłubałbyś w miedzi to chyba bym proponował zacząć od 18-20, w miedzi łatwo sobie wydłużysz.
Kwasiak... Masz dostęp do migomatu, ale czy masz dostęp do atmosfery ochronnej?
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”