Kocioł z nierdzewki czy się nadaje?

Zbiorniki do odparowywania zacierów. Budowa, adaptacje modyfikacje.

Autor tematu
Sebastian120
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 17:50
Krótko o sobie: Lubie dobre piwo, wino i nie tylko:)
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Sebastian120 »

Posiadam kocioł z nierdzewki o wymiarach: średnica 60cm, wysokość 30cm, pojemność 80l. Buduje destylator typu aabratek, wysokość wypełnienia 140cm z wiór nierdzewnych, lub zmywaków. Wszystkie kotły zazwyczaj są wyższe niż szersze, u nie będzie odwrotnie i jak wleje 25l zacieru, to zajmie tylko 10cm wysokości. Moje pytanie jako laika jest takie, czy wszystko będzie dobrze działać w tak dużym kotle, jeśli będę zalewał np. tylko 25 l zacieru, czy destylacja do końca przebiegnie prawidłowo???

Popraw.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Kocioł z nierdzewki czy się nadaje?

Post autor: lesgo58 »

Tak. Najważniejsze jak będziesz miał zamontowane grzałki. Trzeba to zrobić w taki sposób aby były jak najniżej w kotle. Musisz wziąć pod uwagę, że jak wygotuje się alkohol to musi zostać na tyle dużo wody aby przykryła grzałkę. Inaczej grzałki się przepalą.
Zastosuj najlepiej grzałki o takim kształcie jak pod pierwszym linkiem( oczywiście jak masz wystarczająco szeroki wlew). W innym przypadku możesz mieć problemy z montażem.
Zresztą producent widoczny na zdjęciu zrobi Ci grzałki na wymiar i o mocy jaką sobie będziesz życzył.
http://www.jtmikro.pl/images/galeria/pa240026.jpg
http://www.jtmikro.pl/galeria_grzalek.html
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
Sebastian120
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 17:50
Krótko o sobie: Lubie dobre piwo, wino i nie tylko:)
Lokalizacja: Rzeszów
Re: Kocioł z nierdzewki czy się nadaje?

Post autor: Sebastian120 »

Grzałkę zamontuję na samym dole, będzie wkręcona w mufę, zamierzam kupić nierdzewną
http://allegro.pl/grzalka-z-obudowa-kwa ... 80452.html
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Odp: Kocioł z nierdzewki czy się nadaje?

Post autor: Pretender »

A jaką zastosujesz średnicę kolumny znaczy instrumentu? Ma to znaczenie. Z Twojego linku wynika że chcesz grzałkę 3.4kW. Przy tym zbiorniku gdybyś chciał grzać max objętość to będzie trwało to dosyć długo. Napisze ci że u mnie 17-18l przy 4kW wrze po ok 25 min. A gdzie do 50 czy 60 l. Ale to tylko długo będzie trwało rozgrzewanie. No i czy wytrzymają ci bezpieczniki w domu. Koniecznie regulator bo mogą być problemy podczas rektyfikacji.

Autor tematu
Sebastian120
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 17:50
Krótko o sobie: Lubie dobre piwo, wino i nie tylko:)
Lokalizacja: Rzeszów
Re: Kocioł z nierdzewki czy się nadaje?

Post autor: Sebastian120 »

Kolumna będzie 60,3. Nie będę wykorzystywał całej objętości zbiornika, tylko koło 30l więc wydaje mi się że te 2 grzałki wystarczą. Zamierzam zbiornik ocieplić pianką, aby się nie wychładzał ze względu na swoje duże gabaryty. Po prostu mam taki zbiornik i szkoda mniejszy kupować lub przerabiać. Regulatora na początku nie będę kupował. Myślę, że będę rozgrzewał dwiema grzałkami a później jedną odłączę. Wszystko oprócz zbiornika kupuje na allegro i wyniesie mnie to około 650zł bez robocizny.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Odp: Kocioł z nierdzewki czy się nadaje?

Post autor: Pretender »

Poczytaj o stabilizacji i procesie. W twoim przypadku może okazać się że te 1.4kW będzie za mało a 2kW za dużo i co wtedy? Ja działam na PS i nie wyobrażam sobie koncertów bez regulatora. Jak to napisał któryś z kolegów nie idź w "jakoś" tylko w jakość. Skoro chcesz wydać 600pln to może jeszcze parę dutków znajdziesz. Weź kartkę, ołówek i wypisz co potrzebujesz, ile co kosztuje i co musisz kupić w pierwszej kolejności.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły”