Karbowane dylematy, czyli DN12 czy DN16

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
absyth
1
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 13 gru 2012, 14:58

Post autor: absyth »

Witam.
Aktualnie buduję 3 kolumny Aabratka (tak się jakoś złożyło... :lol: ) no i jestem na etapie projektowania głowicy, a dokładnie samego skraplacza.
Kolumna jest z rury 70x2 mm czyli wewnętrzna średnica wynosi 66mm.
Pierwotnie chciałem umieścić tam rurkę karbowaną DN12 w ilości ok 3,5m, no ale skręcając ta rurkę w zwykła spiralę (tzn zasilanie środkiem i zwoje dookoła) wykorzystane są tak jakby trzy średnice takiej rurki czyli 3x16mm = 48 mm (oczywiście teoretycznie), w każdym razie dość dużo zostaje miejsca... chyba...
Skręcenie podwójnej spirali maksymalnie ściśniętej dało by 64 mm, czyli nawet nie ma co walczyć, aby się taki układ zmieścił -tym bardziej,że skręcenie wewnętrznej spirali na zerowym pierścieniu jest raczej niewykonalne..
Ostatnio dorwałem kawałek rurki DN16 i z tej rurki zwykła spirala ma właśnie ok 60 mm czyli w sam raz...
Szybkie wyliczenia i wyszło mi, z dość dużym przybliżeniem, ze 3,5 m rurki DN12 (tyle miałem dać) ma zbliżona powierzchnię wymiany jak 2,5 m rurki DN16, a cena nawet niższa...
No właśnie... więc skąd dylemat?
Ano stąd, że zastanawiam się, czy przez rurkę DN 16, która jak sama nazwa wskazuje ma 16 mm wewn średnicy nie trzeba będzie za dużo wody lać...
Niby woda jest tania, ale gdy można jej użyć mniej to wypadało by tak zrobić...
Stąd pytanie do szanownych forumowiczów - czy ktoś "pracuje" lub "pracował" na takiej rurce i czy większa średnica nie wymusza automatycznie potrzeby zwiększonego poboru wody chłodzącej?
Awatar użytkownika

szabix
150
Posty: 184
Rejestracja: środa, 30 gru 2009, 15:01
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Karbowane dylematy, czyli DN12 czy DN16

Post autor: szabix »

W poprawnie działającej chłodnicy bilans cieplny będzie jednakowy dla ww rurek.
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1926
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Karbowane dylematy, czyli DN12 czy DN16

Post autor: drgranatt »

Kręć z rury DN16. Nie obawiaj się o przepływ wody, nie zwiększy się.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”