Znaleziono 65 wyników

autor: jerry
niedziela, 17 sty 2016, 11:52
Forum: Katalizatory miedziane
Temat: Katalizator miedziany nad ZP
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 6985

Re: Katalizator miedziany nad ZP

Drięki za odpowiedź rozrywek. Masz absolutną rację. Ja również od początku mojej przygody starałem się jak najbardziej poprawnie przeprowadzać proces. I nieskromnie przyznam się, że z rezultatów byłem bardzo zadowolony (i nie tylko ja, bo z reguły niewtajemniczeni nie domyślali się, że piją bimber)....
autor: jerry
sobota, 16 sty 2016, 18:20
Forum: Katalizatory miedziane
Temat: Katalizator miedziany nad ZP
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 6985

Re: Katalizator miedziany nad ZP

A jak u ciebie naładowane jest nawet między paluchami to przedgony nie mają miejsca żeby się skumulować, i pewnie masz serce razem z przedgonami. Nie Drupi, to nie tak. Nie upychałem miedzi między palcami! Dałem jej tylko trochę w przestrzeni między najwyższym (nieczynnym) palcem a wylotem rurki do...
autor: jerry
piątek, 15 sty 2016, 19:54
Forum: Katalizatory miedziane
Temat: Katalizator miedziany nad ZP
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 6985

Katalizator miedziany nad ZP

Witam wszystkich, Mam pytanie. Jakie konsekwencje (pozytywne lub negatywne) ma umieszczenie "tamponu" z cienkiego drutu miedzianego na górze kolumny, pomiędzy zimnymi palcami a wylotem rurki do chłodnicy. Jest tam trochę miejsca (najwyższy paluch jest nieużyty, więc mogę go tym miedzianych...
autor: jerry
niedziela, 17 sie 2014, 16:15
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Nieprzerobiony nastaw powodem zalewania?
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 11418

Re: Nieprzerobiony nastaw powodem zalewania?

Mój problem już rozwiązany :) :) :). Rozszczelniło się połączenie na wyjściu rurki z kolumny w kierunku chłodnicy.
autor: jerry
sobota, 16 sie 2014, 13:39
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Nieprzerobiony nastaw powodem zalewania?
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 11418

Re: Nieprzerobiony nastaw powodem zalewania?

@lesgo58
Pytaj, pytaj :) Jeśli Twój problem zostanie rozwiązany to już mamy kolosalny zysk :)
autor: jerry
sobota, 16 sie 2014, 13:36
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Nieprzerobiony nastaw powodem zalewania?
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 11418

Re: Nieprzerobiony nastaw powodem zalewania?

Większość połączeń to są normalne złączki hydrauliczne obrobione na tokarni. Nie ma tam kołnierzy typowych. Robiłem z tego co miałem. Generalnie połączenia są szczelne, a o metodę pytałem tak dla wiedzy :). O płynie do naczyń też myślałem. Czasami jest jednak tak, że kombinuje się jak koń pod górę a...
autor: jerry
sobota, 16 sie 2014, 13:14
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Nieprzerobiony nastaw powodem zalewania?
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 11418

Re: Nieprzerobiony nastaw powodem zalewania?

A po co ten tampon? Aparat mam z KO. Myślę, że miedziana rurka wylotowa do chłodnicy nie byłaby tak zupełnie bez sensu ale ta jest również stalowa. Chcę tylko dodatkowo pozbawić wychodzące pary szkodliwych substancji. Tampon pod ZP nie jest złym rozwiązaniem, ale czyszczenie wychodzącej pary też ni...
autor: jerry
sobota, 16 sie 2014, 12:33
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Nieprzerobiony nastaw powodem zalewania?
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 11418

Re: Nieprzerobiony nastaw powodem zalewania?

Nie chciałbym być natrętny, ale schodzimy trochę na manowce. Niech ktoś mi powie, czy ten zielonkawy odcień na fotografii w poście powyżej, to przypadkiem nie ten grynszpan (chociaż myślę że nie, bo miedź zielenieje inaczej) i jak można najlepiej sprawdzić (podzas procesu) czy aparat jest szczelny. ...
autor: jerry
sobota, 16 sie 2014, 12:10
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Nieprzerobiony nastaw powodem zalewania?
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 11418

Re: Nieprzerobiony nastaw powodem zalewania?

Niestety, ja ci nie pomogę. Nie mam doświadczenia z takim sprzętem. Może jakieś chemiczne procesy zachodzą? Myślę, że tak, bo nienadarmo mówi się że spirytus rozcieńczony musi się "przegryźć" :)
Ale chemia to też nie mój obszar.
autor: jerry
sobota, 16 sie 2014, 11:18
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Nieprzerobiony nastaw powodem zalewania?
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 11418

Re: Nieprzerobiony nastaw powodem zalewania?

Jak napisałeś, stosujesz inny sprzęt. Piewsze co mi się nasuwa: te bulgnięcia, to przypadkiem nie coś w rodzaju niekontrolowanego wrzenia? Ale jeśli stosujesz kamyki wrzenne, to chyba nie to. Przy pierwszych moich próbach też takie bulgnięcia miałem (tąpnięcia raczej :)) i zaraz po nich nie wychodzi...
autor: jerry
sobota, 16 sie 2014, 08:50
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Nieprzerobiony nastaw powodem zalewania?
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 11418

Re: Nieprzerobiony nastaw powodem zalewania?

Rozebrałem kolumnę i już były pierwsze usterki. Uszczelka na samej górze, na wyjściu na chłodnicę była mokra i połączenie luźne było. Wyjąłem wypełnienie (zmywaki były w dobrym stanie z lekkim nalotem, ale to normalne) i wygotowałem razem z katalizatorem ("tampon" z cienkich drucików miedz...
autor: jerry
piątek, 15 sie 2014, 21:36
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Nieprzerobiony nastaw powodem zalewania?
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 11418

Re: Nieprzerobiony nastaw powodem zalewania?

Dobrze, przyjmijmy że padł regulator. Jedno mnie tylko zastanawia. Jeżeli regulator po tych 10 minutach stygnie i podaje znowu właściwą moc to powinno znowu zacząć normalnie kapać, a u mnie zapełnia gwałtownie całą spiralę w chłodnicy (widać, bo szkło). Może po tym stygnięciu daje maksymalną moc... ...
autor: jerry
piątek, 15 sie 2014, 20:55
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Nieprzerobiony nastaw powodem zalewania?
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 11418

Re: Nieprzerobiony nastaw powodem zalewania?

To wykluczam z całą pewnością :(
Ponadto musiałbym mieć cholernego pecha mając identyczne wahania ciśnienia w tych samych momentach procesu w różnych dniach
autor: jerry
piątek, 15 sie 2014, 20:20
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Nieprzerobiony nastaw powodem zalewania?
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 11418

Re: Nieprzerobiony nastaw powodem zalewania?

Zastanawia mnie tylko co może być z tym nastawem nie tak (jeśli to on jest winien). Moc ma odpowiednią, bo zaczyna wrzeć jak zawsze przy 88-miu stopniach. Tylko blg około zera.... Ilość destylatu i moc również taka jak zawsze. Tylko te anomalie :( Ewentualna, niewielka nieszczelność na termometrze (...
autor: jerry
piątek, 15 sie 2014, 19:10
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Nieprzerobiony nastaw powodem zalewania?
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 11418

Re: Nieprzerobiony nastaw powodem zalewania?

Nastaw krystalicznie czysty nie był, ale miewałem już gorsze. Awarię regulatora wykluczam, chociażby z tego powodu, że do 400ml (a to w moim przypadku ca. 40% udoju) wszystko jest normalnie (tylko trochę wolniej leci). Również podgrzanie nastawu do wrzenia trwa, jak zwykle 35 min. I jeszcze gdyby wa...
autor: jerry
piątek, 15 sie 2014, 12:18
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Nieprzerobiony nastaw powodem zalewania?
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 11418

Nieprzerobiony nastaw powodem zalewania?

Witam wszystkich po dłuższej przerwie :) Nie jestem już tak całkowitym laikiem w temacie psoty i wydawało mi się, że może nie wszystkie, ale kilka rozumów już zjadłem :). Oj, myliłem się, myliłem... i muszę pokornie poprosić o radę. Na początek kilka informacji technicznych. Kolumna z zimnymi palcam...
autor: jerry
środa, 16 lut 2011, 19:41
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Ciśnienie atmosferyczne a temperatura
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 8404

Re: Ciśnienie atmosferyczne a temperatura

oceniam maksymalną wydajność na poziomie ~0,45l/h Kapie jeszcze wolniej. 0,3 - 0,35 l/h. Ale mi się nie śpieszy :D I nie uważam, że masz belferski ton. Ważne jest nie tylko co, ale i jak mówisz. No i było wypominać Kucykowi jego "belferski ton" Co do tonu wypowiedzi Kolegi w kierunku Kucy...
autor: jerry
środa, 16 lut 2011, 18:38
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Ciśnienie atmosferyczne a temperatura
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 8404

Re: Ciśnienie atmosferyczne a temperatura

Witam. W kilku krokach: -mocne grzanie -gwałtowny wzrost temp. w rurze i skręcasz grzanie do połowy (czasem nawet bardziej) -w tym samym czasie puszczasz mocno wodę przez ZP (tak mocno, że z chłodnicy nic nie kapie) -ten stan utrzymujesz przez ok 0,5h a temperatura powolutku rośnie. -zmniejszasz prz...
autor: jerry
środa, 16 lut 2011, 17:00
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Ciśnienie atmosferyczne a temperatura
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 8404

Re: Ciśnienie atmosferyczne a temperatura

I koledzy co piszą żeby, pilnować stabilną temperaturę mają zapewne racje. Przecież tego nie neguję. Dlatego pytam, czemu nie mogę czasem jej utrzymać na stałym poziomie. I tak powoli dochodzimy do rozwiązania. I fajnie. No to jak OPR, to OPR. A to, że mój belferski ton nie odpowiada, no cóż będzie...
autor: jerry
środa, 16 lut 2011, 05:29
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Ciśnienie atmosferyczne a temperatura
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 8404

Re: Ciśnienie atmosferyczne a temperatura

Do Kucyka: Tyle razy również pisane było, że to co leci przed 78,3 to "syf i lakiery do paznokci". Jest gdzieś na forum wykaz temperatur, który to potwierdza. I nic nie mówi o warunkach atmosferycznych. Tylko konkretne wartości temperatury. Po drugie skąd pan wie panie Sherlocku Holmes, że...
autor: jerry
wtorek, 15 lut 2011, 21:15
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Ciśnienie atmosferyczne a temperatura
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 8404

Re: Ciśnienie atmosferyczne a temperatura

Dzięki, spróbuję z niższą temperaturą.
autor: jerry
wtorek, 15 lut 2011, 20:50
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Ciśnienie atmosferyczne a temperatura
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 8404

Re: Ciśnienie atmosferyczne a temperatura

No to jaka najniższa temperatura byłaby do zaakceptowania (żeby nie leciały jakieś lakiery do paznokci)? Tak pi razy oko?
autor: jerry
wtorek, 15 lut 2011, 20:06
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Ciśnienie atmosferyczne a temperatura
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 8404

Ciśnienie atmosferyczne a temperatura

Witam wszystkich. Podczas procesu zaobserwowałem (nie pierwszy raz) pewne anomalie. A mianowicie. Związane jest to, według mnie, z ciśnieniem atmosferycznym w dniu pędzenia. Przy normalnym ciśnieniu (ok. 1005 hPa) nie mam żadnych problemów z utrzymaniem temperatury. Termometr jak już pokaże 78,3 to ...
autor: jerry
niedziela, 26 gru 2010, 17:59
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Kamyki wrzenne - dziwne efekty
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2513

Re: Kamyki wrzenne - dziwne efekty

No dobra, to już jasne. Ale czy muszę do pierwszego pędzenia w garnku z KO używać kamyków? Czy tylko przy drugim przepuście?
autor: jerry
niedziela, 26 gru 2010, 17:23
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Kamyki wrzenne - dziwne efekty
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2513

Re: Kamyki wrzenne - dziwne efekty

Kamyki należy oddać do regeneracji!
Ale po dwóch przepędzeniach, każde po ca. 8 litrów nastawu?
autor: jerry
niedziela, 26 gru 2010, 14:47
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Kamyki wrzenne - dziwne efekty
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2513

Kamyki wrzenne - dziwne efekty

Witam wszystkich i życzę Wesołych Świąt. Poczytałem trochę o bezpieczeństwie i postanowiłem użyć kamyków wrzennych. Potłukłem bezpieczniki ceramiczne i do dzieła. Pierwsze pędzenie OK, drugie również. Ale przy trzecim zaczęły się rytmiczne tąpnięcia. Towarzyszyły i odgłosy osypywania się kamyków w g...
autor: jerry
piątek, 17 gru 2010, 05:02
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Słodki zapach i smak destylatu
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 18933

Re: Słodki zapach i smak destylatu

Upatrywał bym winy w niedoczyszczonym wypełnieniu po wcześniejszych pędzeniach. Nie wchodzi w rachubę. Przed tym ostatnim pędzeniem wygotowałem zmywaki w wodzie (czystej) i dałem nowy "tampon" z miedzi. Też wygotowany... Ale może to naprowadzi kogoś na trop. Jak pisałem miałem wężyk "...
autor: jerry
czwartek, 16 gru 2010, 17:14
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Słodki zapach i smak destylatu
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 18933

Re: Słodki zapach i smak destylatu

Dzięki za odpowiedź. Nie, to nie jest subiektywne odczucie. Destylat jest słodkawy. Ale bardzo przyjemnie słodkawy. I jeśli chodzi o mnie to mógłby taki zostać (jeśli to nie jakiś Cyklon B). Ale dobra, sprawdzę następny nastaw. I jeszcze jedno. Musimy tak sobie "kolegować"? To tak, kurde, ...
autor: jerry
czwartek, 16 gru 2010, 05:22
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Słodki zapach i smak destylatu
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 18933

Re: Słodki zapach i smak destylatu

Po co zaraz krzyczeć :?: Krzyczę, bo się boję żeby to nie był mój ostatni krzyk :lol: Cukru w destylacie nie ma na pewno, winą są źle odcięte frakcje... To było tak: nawilżanie 30 min i stabilizacja. Podczas stabilizacji (do osiągnięcia 78,3°) zleciało może 60-70gr. Odstawiłem i dalej. Temperatura ...
autor: jerry
wtorek, 14 gru 2010, 04:55
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Słodki zapach i smak destylatu
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 18933

Słodki zapach i smak destylatu

Witam wszystkich. Jestem po pierwszych próbach z moją kolumną (kolumienka taka). Rura fi 35, do tego ZP. Takie małe to jest, bo miał być pot-still najpierw, późnie dołączyłem ZP i tak zostało. Ale nieważne, druga aparatura w budowie :D . Problem jest taki. Pierwsza destylacja i.... I konsternacja. S...
autor: jerry
wtorek, 14 gru 2010, 04:38
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Marna prędkość kapania
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 8156

Re: Marna prędkość kapania

Dzięki za odpowiedzi. Przy ciepłych palcach, zmaleje reflux, % spadnie, ale może będzie wydajniej Palce mam już ciepłe! Ale wiecie co? jeżeli ludzie tutaj mówią, że na takim aparacie ta prędkość to normalka, to niech tak zostanie. Skoncentruję się na jakości :D A teraz z innej beczki. Piszesz Lothar...
autor: jerry
poniedziałek, 13 gru 2010, 04:22
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Marna prędkość kapania
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 8156

Re: Marna prędkość kapania

No fajnie 8-) . Powoli już dociera do mnie, że refluks zewnętrzny to nie to. Ponadto ZP przegrywają ze spiralą wewnątrz kolumny, prawda? A co z kolumną Aabratka? Ma ktoś może jakieś konkretne doświadczenia? A tak w ogóle, to chyba zbuduję sobie coś takiego: garnek i kolumna właściwa jako baza. Chyba...
autor: jerry
niedziela, 12 gru 2010, 13:02
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Marna prędkość kapania
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 8156

Re: Marna prędkość kapania

No i tak to wygląda. pewnie, że jeszcze kilkanaście razy popędzę (choćby dla nauki). A budowa czegoś nowego, to nie tak szybko. Najpierw muszę wiedzieć dokładnie czego potrzebuję. Tylko jedno co mnie dziwi, to brak odpowiedzi i dyskusji " o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami....&quo...
autor: jerry
niedziela, 12 gru 2010, 12:25
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Marna prędkość kapania
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 8156

Re: Marna prędkość kapania

No to tak właśnie przypuszczam, że aparat jest za mały (chociaż podobno to nie kwestia wielkości, ale techniki :D ). A nie forsuję kolumny, no bo jak? Stabilizuję temperaturę i odbieram, ot co. Jeśli tak ma być jak jest, to w porzo. Tylko niech mi może ktoś odpowie na pytanie, co zbudować jako sprzę...
autor: jerry
niedziela, 12 gru 2010, 11:57
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Marna prędkość kapania
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 8156

Re: Marna prędkość kapania

Problem jest taki, że nie mogę znacząco zmniejszyć przepływu na palcach! I tak leci już jak z .....Czyli prawie wcale. Dodam, że mam precyzyjne zaworki, a poza tym widzę co leci, bo wężyki przeźroczyste :) Zwiększenie grzanie też nic nie daje :( . Ale jak odpalam kolumnę i temperatura na górze skocz...
autor: jerry
niedziela, 12 gru 2010, 10:24
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Marna prędkość kapania
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 8156

Marna prędkość kapania

Witam wszystkich, jestem właśnie po piewszych próbach na mojej "aparaturze". Cudzysłów dlatego, że nazwa trochę na wyrost. Najpierw miał to być deflegmator do pot-stila, ale potem za radą paru kolegów dorobiłem przystawkę z ZP i wyszła kolumna :D . Wymiary ma to trochę komiczne. Rura miedz...
autor: jerry
środa, 8 gru 2010, 19:16
Forum: Grzanie
Temat: Kamyki wrzenne.
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 25515

Re: Kamyki wrzenne.

Dzięki :D
autor: jerry
środa, 8 gru 2010, 18:45
Forum: Grzanie
Temat: Kamyki wrzenne.
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 25515

Re: Kamyki wrzenne.

Witam, trochę późno włączam się do tej dyskusji ;) , ale nie chcę zakładać nowego tematu skoro w o kamykach powiedziano na forum prawie wszystko.
Jedno pytanie: a potłuczone płytki (glazura) mogą być?
autor: jerry
czwartek, 21 paź 2010, 05:17
Forum: Problemy i pytania
Temat: Pierwszy aparat "bis" - prośba o porady
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 6697

Re: Pierwszy aparat "bis" - prośba o porady

Witam, dużo tych nowych wiadomości :roll: Pomyślałem sobie trochę nad tym wszystkim i powiem tak: Zacząłem przygodę z bimbrem na zasadzie hobbystycznej. Chcę pędzić nie po to, żeby chlać, bo gorzały w sklepach jest dosyć (nawet tej porządnej), ale żeby wiedzieć jak to się robi. Czyli chcę zdobyć now...
autor: jerry
wtorek, 19 paź 2010, 17:59
Forum: Problemy i pytania
Temat: Pierwszy aparat "bis" - prośba o porady
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 6697

Re: Pierwszy aparat "bis" - prośba o porady

No tak, pewnie masz rację, ale taka rura do garnka 9 czy 10l? To nie przerost formy nad treścią? I co to te VM? Jak wrzucę w wyszukiwarkę, to mi marudzi że zbyt dużo rezultatów z VM i takie tam... I którą głowicę mam wymienić? Tą z ZP? A jak bym zbudowaą taką kolumnę, to i chłodnicę muszę wymienić?....

Wyszukiwanie zaawansowane