Jak działa Rotametr?

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Planuję zakup rotametru od kolegi Akasa, ale jedyne co o nim wiem to to, że ułatwia ustalenie odbioru ml/min. Do tej pory robiłem to tak, że mierzyłem prędkość łapiąc urobek do strzykawki z miarką w ml, jednak trochę czasu mi przy tym schodziło, a ponoć rotametr, to ułatwia i przyspiesza.
Czy może mi to ktoś wytłumaczyć na jakiej zasadzie on działa.
alembiki
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2739
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Jak działa Rotametr?

Post autor: JanOkowita »

Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Jak działa Rotametr?

Post autor: .Gacek »

Dziękuję Janie. I ja się czegoś dowiedziałem ☺
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Jak działa Rotametr?

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja również dziękuję Janie, choć prawdę mówiąc wcześniej to czytałem i coś mi się zdaje, że te do naszego zastosowania trochę inaczej działają, bynajmniej na fotkach nie widzę, żadnego pływaka w nich jedynie gumki na zewnętrznych prętach, które prawdopodobnie maja za zadanie zaznaczenie stanów cieczy. Poza tym rotametr ma ułatwiać pomiar cieczy, a w podesłanym przez Ciebie materiale nie widzę zbytniej różnicy między tym, że pomiar przeprowadzam za pomocą korpusu strzykawki regulując zaworkiem przepływ alkoholu, a tym z zamontowanym rotametrem. Tam również muszę regulować zaworkiem przepływ. Myślałem, że on trochę inaczej działa, tak bardziej jak automat, bo jak ma działać podobnie do tego jak ja robię pomiar, to jest bez sensu go kupować. Wyobrażałem sobie to tak, że ustawiasz na nim dajmy 20ml/min, ale nie na zasadzie ciągłego kręcenia zaworkiem, by się zmieścić z określonym przepływem w określonym czasie, tylko na zasadzie odkręcenia praktycznie na full zaworka, a rotametr sam nam by przepuszczał tyle cieczy co potrzeba, czyli reasumując:
-ustalam ml/min
--odkręcam na full zaworek
i wylatuje mi tyle urobku ile ustawiłem na rotametrze, bez pitolenia się w kręcenie zaworkiem.
retometr.jpg

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Jak działa Rotametr?

Post autor: arTii »

@japitole - rotametr to jest tylko "miernik" tak jak na termometrze nie ustawiasz żądanej temperatury, tak samo na rotametrze nie masz regulacji przepływu.
Gumki są faktycznie do zaznaczenia najczęściej używanych prędkości przepływu.
Jeśli chcesz mieć to o czym mówisz, to zainteresuj się hasłami "odbiór igła winda"
tutaj masz opisane: igla-zamiast-zaworka-precyzyjnego-t16976.html
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Jak działa Rotametr?

Post autor: użytkownik usunięty »

Czyli rotametr to taki kwiatek do kożucha, a mi właśnie chodzi o coś takiego jak w podanym przez Ciebie linku. Już myślałem, że wpadłem na coś genialnego, a tu proszę ktoś dużo wcześniej na to wpadł.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”