Gotowe jednostki chłodzące - do destylacji ?

Budowa i eksploatacja chłodnic.

Autor tematu
Majkel88
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 3 lut 2024, 23:24
Podziękował: 3 razy

Post autor: Majkel88 »

A co powiecie na użycie gotowych jednostek chłodzących?
Zastanawia mnie jak by się to sprawdziło, szukam jakiejś alternatywy dla wody z wodociągu, w Norwegii woda droga 😅 czy takie cuda dały by radę ogarnąć zbiornik 100l na kolumnie fi74. Moc grzania 8kw, moc robocza 4.5-5kw.

https://brewshop.no/produkt/utstyr/glykolkjoler/kjoleenhet-cool-for-gjaeringstanker-03kw

https://brewshop.no/produkt/utstyr/glykolkjoler/grainfather-gc2-glycol-chiller-glykolkjoler-1

https://brewshop.no/produkt/utstyr/glykolkjoler/grainfather-glycol-chiller-adapter-kit-gca-2
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 mar 2024, 08:31 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
promocja

Gerrrciu
2
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 2 maja 2020, 20:37
Krótko o sobie: Fortis Fortuna Adiuvat
Ulubiony Alkohol: Etylowy
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Gerrrciu »

Zdecydowanie nie. Jak dobrze pamiętam z tego co tu czytałem to ta chłodziarka musiałaby mieć większą moc niż grzałka, żeby działać. A ta pierwsza co wrzuciłeś ma 300W. Najlepsze rozwiązanie to chłodnica od auta i wentylator

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rastro »

Już było w tym temacie... ja zamierzasz odprowadzić 2kW energii przy pomocy urządzenia, które oferuje w najlepszym przypadku 300W mocy chłodniczej. Taniej i lepiej będzie zainwestować w wymiennik ciepła i porządny wentylator, szczególnie że to urządzenie też gdzieś będzie musiało to ciepło odprowadzić.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Autor tematu
Majkel88
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 3 lut 2024, 23:24
Podziękował: 3 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Majkel88 »

W sumie macie rację Panowie, nie pomyślałem nad tym. Jestem raczkujący w tym temacie, dlatego wolę zapytać i zostać uświadomionym. Całości tego wątku nie przeczytałem, mój błąd. Dało by się uniknąć głupich pytan 😅
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1924
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: drgranatt »

Tak jak piszą koledzy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiedniej mocy chłodnicy z wentylatorem. Dobrze byłoby w takim rozwiązaniu zastosować termistor do regulacji obrotów wentylatora w zależności od temperatury cieczy.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Albertgonzo
50
Posty: 72
Rejestracja: sobota, 12 wrz 2020, 18:13
Ulubiony Alkohol: Starka
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Wielka Brytania
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Albertgonzo »

Majkel88 pisze: niedziela, 10 mar 2024, 15:29 A co powiecie na użycie gotowych jednostek chłodzących?
Zastanawia mnie jak by się to sprawdziło, szukam jakiejś alternatywy dla wody z wodociągu, w Norwegii woda droga 😅 czy takie cuda dały by radę ogarnąć zbiornik 100l na kolumnie fi74. Moc grzania 8kw, moc robocza 4.5-5kw.

https://brewshop.no/produkt/utstyr/glyk ... anker-03kw

https://brewshop.no/produkt/utstyr/glyk ... olkjoler-1

https://brewshop.no/produkt/utstyr/glyk ... -kit-gca-2

Cos podobnego próbowali zrobić w moonshiners (Mike & Digger) i nie wyszło im na ichtejszym PS. Musieli rurki prowadzące do agregatu włożyć do miski z lodem.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 11 mar 2024, 23:38 przez Albertgonzo, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Majkel88
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 3 lut 2024, 23:24
Podziękował: 3 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Majkel88 »

@Albertgonzo

Po kalkulacji i przeczytaniu całości wątku, takie wynalazki nie mają racji bytu. Postawię na chłodnice samochodową z radiatorem, plus beczka 200l wody. Wszystko napędzane pompką do CO. Za ułamek ceny tego co bym wydał na takie maszynki.
Ostatnio zmieniony czwartek, 14 mar 2024, 15:50 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rastro »

Ja mam dwa pomysły na obieg zamknięty, oba bez chłodnicy, jeden to podłączyć się do zbiornika na deszczówkę, ale to będzie wymagało dodatkowej odrobiny demolki, bo jakoś trzeba podejść z podłączeniem, a drugi to wpiąć się do kolektora od PC, na moje oko mogę się bezinwazyjnie wpiąć pomiędzy kolektor i odpowietrznik do tego wymiennik płytowy, dwie małe pompki obiegowe, zawór zwrotny, trochę węży i niewielki zbiornik buforowy, powinno działać, cicho i przynajmniej cześć ciepła do odzysku.
Ostatnio zmieniony czwartek, 14 mar 2024, 17:57 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Opcja z podpięciem pod podłogówkę jest spoko, ale jak wpompujesz 2kW ciepła w podłogi w lato to się ugotujesz. Znów oddanie tych 2kW do zbiornika na deszczówkę to trochę strata energii.

Może połączyć te dwie opcje, w zimę w podłogę w lato w zbiornik.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rastro »

Nie, raczej bym się podłączył do dolnego źródła... ciepło poszło by w ziemię, w lato to pewnie na straty, ale w okresie zimowym poszło by do odzysku, 2-3kw, to pikuś przy założeniu, że w obiegu krąży ok 600l glikolu.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

No to nic lepszego chyba nie wymyślisz.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rastro »

Jedynie można by było wpiąć się w zbiornik CWU, to też 400l brutto, nawet załadowany przez PC będzie miał temp. nie większą niż 40C, co też daje jakiś margines, ale nie zamierzam robić inwazyjnych modyfikacji w instalacji.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

ZiemniakPyrka
100
Posty: 131
Rejestracja: wtorek, 12 sty 2021, 14:37
Ulubiony Alkohol: Ziemniaczany - własny
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: ZiemniakPyrka »

@Majkel88

Hej, mam w swoim obiegu chłodnicę samochodową o wymiarach ok 50x50cm razem z oryginalnym 12v wiatrakiem, regulatorem obrotów oraz pompką od co. W obiegu nie mam więcej niż 5l wody także beczka 200l jest aż nadto. Przy obecnych temperaturach, grzaniu 3,5kW obroty wiatraka to jakieś ⅓ zakresu a woda na wyjściu z głowicy ma ok 50°. Jest to bardzo wydajny system chłodzenia ponieważ 6kW też nie jest przeszkodą.

E: węże w obiegu 8/12mm, w sumie jakieś 12mb


[mod: Nie cytuj całego posta, jak już to fragmenty, zamiast cytatu możesz użyć wzmianki, np @nick]
Ostatnio zmieniony piątek, 15 mar 2024, 09:39 przez ZiemniakPyrka, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

zask
200
Posty: 225
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: zask »

ZiemniakPyrka pisze: piątek, 15 mar 2024, 07:47 Hej, mam w swoim obiegu chłodnicę samochodową ...
Pompka od CO nie generuje dużego ciśnienia. Sam takiej używam ale podpięta jest pod mauzer 1000l który bez problemu wystarcza na cały proces. Problem miałem jak zdławiłem przepływ przy chłodnicy w kolumnie aby utrzymać gorący reflux. Pod koniec procesu ze względu na zawężenie przepływu zaworkiem i niskim ciśnieniu generowanym przez pompkę, chlodnica się przegrzała.

Wlot cieczy do chłodnicy samochodowej jest mały stąd zaskocozny jestem że spełnia swoje zadanie w takiej konfiguracji. Znajomy ma takie rozwiązanie ale używa chłodnicy od traktora a tam przepływ jest zdecydowanie większy.

Możesz wrzucić zdjęcie? Może bym u siebie zastosował takie rozwiązanie aby utrzymać gorący powrót na głowicy.
Awatar użytkownika

ZiemniakPyrka
100
Posty: 131
Rejestracja: wtorek, 12 sty 2021, 14:37
Ulubiony Alkohol: Ziemniaczany - własny
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Gotowe jednostki chłodzące - do destylacji ?

Post autor: ZiemniakPyrka »

Pompka jest zdławiona na wyjściu przez wąż 8/12, zasilanie z zbiorniczka wężem 25mm, działa na pierwszym biegu, wystarcza. Postaram się wrzucić zdjęcie.

Krychu35
300
Posty: 307
Rejestracja: środa, 15 lip 2015, 16:21
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Gotowe jednostki chłodzące - do destylacji ?

Post autor: Krychu35 »

@ZiemniakPyrka najlepiej całej instalacji bom też zainteresowany Twym patentem ;) :D

aakk
1150
Posty: 1167
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Gotowe jednostki chłodzące - do destylacji ?

Post autor: aakk »

Używałem takiego bloku chłodniczego i pompki od CO. Dość mocno zdławiony przepływ bo węże 8/5. Mimo wszystko pompka podniosła na prawie 3m i dała radę ogarnąć 3,5kW. Sama chłodnica bardzo wydajna, myślę że gdyby wymusić obieg pompką która będzie generować większe ciśnienie to można by większą moc dać na kolumnę. Po zmianie węży na 12/8 wydajność nieco się poprawiła. Minusem cena, sporo poszły do góry od czasu kiedy kupowałem.

Obrazek
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

mac_23
50
Posty: 55
Rejestracja: środa, 20 lis 2019, 15:48
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Gotowe jednostki chłodzące - do destylacji ?

Post autor: mac_23 »

Ja stosuję podobne rozwiązanie jak aakk. Na olx idzie znaleźć używane agregaty chłodnicze w dobrych pieniądzach. Fajnie się do tego nadają.

Krychu35
300
Posty: 307
Rejestracja: środa, 15 lip 2015, 16:21
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Gotowe jednostki chłodzące - do destylacji ?

Post autor: Krychu35 »

Adam powiedz jakiej wielkości zbiornik na wodę do tego bloku posiadałeś?

aakk
1150
Posty: 1167
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Gotowe jednostki chłodzące - do destylacji ?

Post autor: aakk »

Zbiornik niecałe 10 litrów.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”