Etanol metanol a może rozpuszczalnik

Tu możecie pisać posty, które mają wymiar bardziej filozoficzny niż teoretyczny na temat alkoholu wytwarzanego w domu...

Autor tematu
welle
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 2 mar 2012, 21:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) http://blog-skup-aut-bielsko.blogspot.com/
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: welle »

Witam Brać bimbrowniczą ;-)

Mam pytanie, czy ktoś już w swym życiowym doświadczeniu z alkoholami, spotkał się z taką sytuacją? Otóż jakiś kwartał temu kupiłem spirytus "ala lubelski" w okazyjnej cenie cały litr w płaskiej butelce. Wracając z wakacji kupiłem miód spadziowy, co by zrobić miodówkę na zimowe wieczory. Jakieś dwa tygodnie temu zabrałem się do czynu. Jakież było moje zdziwienie, gdy po wlaniu miodu do ala spyrytusu, miód rozpuścił się prawie całkowicie od razu :shock: , pierwsza myśl - no to kupiłem sobie dobry miód. W dobie obecnej afery czeskich alkoholi nie dawało mi to spokoju. Zbadałem stężenie i okazało się, iż ala spyrytus ma 85 procent. Wlewając ten sam miód do oryginału, miód zachowuje się jak zawsze, nie miesza się. Nie mam czystego metanolu, żeby to sprawdzić. Pani z sanepidu w telefonicznej rozmowie zaproponowała wylanie tego do zlewu celem uniknięcia "zgaszenia słońca" na zawsze, bo jeśli to nie metanol to szlachetna odmiana spirytusu z rozpałki do grilla .

Może miał ktoś podobny przypadek ? Może się podzielić wiedzą co to za płyn alkoholowy, który rozpuszcza miód jak wrzątek?
Ostatnio zmieniony piątek, 21 wrz 2012, 10:02 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka.
http://blog-skup-aut-bielsko.blogspot.com/
alembiki
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Etanol metanol a może rozpuszczalnik

Post autor: Emiel Regis »

Spotkałem się u znajomych z podobnymi butelkami- ten sam kształt, marka i stężenie %.
Pili i chwalili, sam spróbowałem z ciekawości i poza ciut bardziej ostrym smakiem nie zauważyłem różnicy.
Nie wiem jak działał z miodem ani czy Twoja butelka zawiera to samo, na pewno ryzykujesz.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Etanol metanol a może rozpuszczalnik

Post autor: Zygmunt »

Tak kombinuję jaka jest najprostsza metoda odróżnienia etanolu od metanolu, żeby można ją było w domu przeprowadzić. Niestety- do próby jodoformowej ciężko kupić odczynniki, reakcja z waniliną daje trudne w interpretacji wyniki bez doświadczenia. Chyba dalej najlepszą metodą jest oddestylowania próbki maksymalnie stężonego płynu. Można by próbkę jeszcze bardziej odwodnić, np. CaO. Potrzeba tylko kolby, nasadki destylacyjnej z chłodnica i rtęciowego termometru. Metanol zacznie wrzeć niżej, niż etanol- najlepiej przeprowadzić próbę na sprawdzonym spirytusie Polmosu, a zaraz potem sprawdzić "podejrzany"- nie powinno być większych różnic w obserwacji temperatury.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

tankok
30
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 26 sty 2012, 09:22
Krótko o sobie: koneser domowych wyrobów :)
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Lokalizacja: Góry
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Etanol metanol a może rozpuszczalnik

Post autor: tankok »

Witam
Co do miodu to w wodzie od razu się nie rozpuści i podobnie jest ze spirytusem. Robiąc miodówkę trzeba poczekać kilka dni aby miód całkowicie się rozpuścił. Znaczenie ma ilość miodu, temperatura i ilość wody (spirytusu). Nie podałeś ile go dodałeś do tego litra. Nie spotkałem się jeszcze przy testach z własnym miodem i wodą ognistą aby od razu się wszystko rozpuściło.

Pozdro. :ok:

Autor tematu
welle
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 2 mar 2012, 21:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) http://blog-skup-aut-bielsko.blogspot.com/
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Etanol metanol a może rozpuszczalnik

Post autor: welle »

-tankok ile byś nie włał miodu do spyrytusu nie ma szans żeby odrazu się do wymieszało no moze krolpe miodu na litr spyrytu. Ja daję 5 części miodu, 4 spyrytu i 1 część wody i ewentualnie wzbogacam smak ziołem albo co mi tam na myśl wpadnie ;-) no i czekamy do grudnia by można sie delektować ;-)


muszę zdobyć jeszcze jedną takową płaską butelke alaLubelskiego zrobić małe dość z miodem i jak znów będzie taka jazda to reszte dać do zbadania, celem czym się truje społeczeństwo

bo wszystko to przez lenistwo i brak czasu, trzeba było zrobić najprostszy nastaw z cukru i nie było by kłopotu, coś by się ukapało z sąsiadem pogadało w trakcie :hahaha: , a tu masz jest nalewka ale jakby jej nie było
http://blog-skup-aut-bielsko.blogspot.com/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bimbrownia”