Dwa serca podczas destylacji?

Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...

Autor tematu
Jesioter
5
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 30 paź 2021, 14:18

Post autor: Jesioter »

Witam wszystkich.
Przedwczoraj popełniłem destylację cydru i jest kwestia której nie mogę zrozumieć, ale wszystko po kolei.
Nastawiłem około 2 tygodni temu dwa pojemniki po 30 litrów pojemności każdy. Do obydwu dałem po 25 litrów soku tłoczonego od sadownika i dałem po 2kg cukru na jeden baniaczek. Drożdże które użyłem to Aromatic Wine Complex od spiriferm. Po zakończeniu fermentacji wyklarowałem oba nastawy i przelałem do kega 50 litrów. Mój sprzęt to miedziany pot-still z rurą 1 metr fi54 wypełniona w całości sprężynkami nierdzewnymi. do rury na górze przymocowany jest refluks. Keg ma dwie grzałki 2.5kw i 2kw. Zaczynamy więc destylację. Rozgrzewam wsad na jednej grzałce 2.5kw (niestety instalacja w bloku nie chce więcej przyjąć). Po rozgrzaniu się wsadu zmieniam grzałkę na 2kw i podłączam ją do do regulatora mocy i ustawiam na "6 bieg" z dziesięciu. Mogę się tylko domyślić, że wtedy jest używana moc około 1200w, ponieważ nie mam jak sprawdzić. odbieram 1% przedgonu z refluksem. Po tym zaczynam odbierać serce. I tutaj zacząłem się bawić tym refluksem, raz go trochę więcej odkręcałem, raz mniej. W zależności co leciało z aparatury próbowałem różne opcje. Przy odbieraniu 90% czułem po roztarciu na dłoni delikatną woń pogonu, więc postanowiłem ustawić na 94% i leciał sobie taki spirytus, który jak rozcieńczyłem z wodą w małej szklance to czułem delikatny zapach jabłek. Kiedy płukałem nim jamę ustną(podczas destylacji nie pije) to też czułem jabłko. W ten sposób odebrałem 2,8l 94%, gdzie temperatura na szczycie była cały czas 78.3 stopnie. Po tej ilości zacząłem wyczuwać pogon typowy dla cukrówki, więc odpaliłem pełne 2kw grzania i odebrałem z 200 ml tego śmierdzącego niby pogonu. Ku mojemu zdziwieniu po chwili ten pogon zaczął pachnieć jabłkami. Nie zastanawiając się, zmniejszyłem grzanie znowu na jakieś 1200kw i zacząłem odbierać alkohol z refluksem. Temperatura na szczycie 78,8 stopni. W tym wypadku odebrałem około 320ml i miał on 88% i pachniał i smakował przecudownie. A wiec teraz moje najważniejsze pytanie. Dlaczego tak się stało? Dla czego wtedy miał nutę pogonową typową dla cukrówki, a przy tym "drugim odbiorze serca" już nie? I dlaczego po pierwszym odbiorze serca leciał typowy cukrówkowy pogon, a potem się zamienił w owocowy pogon?
Na koniec dodam, że robiłem już destylację z cydru. Najpierw na pustej kolumnie bez refluksu, potem na pustej kolumnie z refluksem i właśnie teraz na pełnym wypełnieniu z refluksem. Wszystko w ramach testów.
Pozdrawiam wszystkich i liczę na jakieś konstruktywne komentarze :)

HeniekStarr
600
Posty: 633
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Dwa serca podczas destylacji?

Post autor: HeniekStarr »

Jesioter pisze: czwartek, 24 sie 2023, 11:53 ponieważ nie mam jak sprawdzić.
https://allegro.pl/oferta/watomierz-mie ... 2081828517
online
Awatar użytkownika

aras.aras
150
Posty: 189
Rejestracja: czwartek, 26 wrz 2019, 09:29
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Dwa serca podczas destylacji?

Post autor: aras.aras »

Stało się tak ponieważ w niższych frakcjach znajduje się największa ilość estrów smakowych i zapachowych surowca. Jeżeli chciałeś uzyskać z tego nastawu smak i aromat to niestety wykastrowałeś je refluksem i wypełnieniem.
Ostatnio zmieniony czwartek, 24 sie 2023, 17:10 przez aras.aras, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Jesioter
5
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 30 paź 2021, 14:18
Re: Dwa serca podczas destylacji?

Post autor: Jesioter »

aras.aras pisze: czwartek, 24 sie 2023, 17:07 Stało się tak ponieważ w niższych frakcjach znajduje się największa ilość estrów smakowych i zapachowych surowca. Jeżeli chciałeś uzyskać z tego nastawu smak i aromat to niestety wykastrowałeś je refluksem i wypełnieniem.
Całkowicie to rozumiem, ale moje pytanie dotyczy tego dlaczego na początku jak próbowałem zejść niżej z procentem to czuć było pogoń, a pod koniec destylacji już tego efektu nie było?

Autor tematu
Jesioter
5
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 30 paź 2021, 14:18
Re: Dwa serca podczas destylacji?

Post autor: Jesioter »

HeniekStarr pisze: czwartek, 24 sie 2023, 16:26
Jesioter pisze: czwartek, 24 sie 2023, 11:53 ponieważ nie mam jak sprawdzić.
https://allegro.pl/oferta/watomierz-mie ... 2081828517
Trzeba będzie zakupić :)
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2926
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Dwa serca podczas destylacji?

Post autor: Góral bagienny »

:witam: Nakombinowałeś jak koń pod górę :?
Napisz co chcesz uzyskać to postaramy się pomóc.
Na razie to chyba nawet Ty nie wiesz czy chcesz destylat czy spraita :scratch:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”