Dubeltówka do dyskusji

Pomysły genialne, niesamowite i takie sobie.

Autor tematu
efake
5
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 1 mar 2012, 09:58

Post autor: efake »

Witam,

Czytam od kilku tygodni forum przymierzając się do budowy aparatury (kiedy w końcu znajdę czas). Lekturze towarzyszą także wizyty w sklepach, w których można by zakupić niezbędne elementy. Jako że spawarki nie posiadam, ani nie potrafię spawać moje zainteresowanie skierowałem w stronę miedzi. Zdecydowanie łatwiejszej w obróbce niż KO. No i tutaj spotkała mnie pewna niespodzianka - w Krakowie nie spotkałem jeszcze rury Cu o średnicy większej niż 28 mm. Wiem że można kupić je przez internet, ale ja zawsze lubię obejrzeć co można kupić z czym połączyć itd. Medytując nad różnymi aspektami konstrukcji przyszła mi do głowy taka myśl... A gdyby zrobić dubeltówkę? Wiem, wiem... objętość rury rośnie kwadratowo ze średnicą, a tutaj tylko zwiększamy ją dwukrotnie. Za przemawia kilka czynników - trywialne wykonanie. Zaczynaąc od dołu trójnik T, 2 kolanka 90 stopni i mamy dwa równoprawne kanały destylacji łączące się do wspólnego systemu chłodzącego i odbierającego.
Problemem może być zapewnienie równego refluxu, na kolumny, ale ja wymyśliłem conajmniej dwa rozwiązania. Oczywiście ich skuteczność zależy od m.in. zapewnienia poziomu górnego trójnika T, ale to inna historia.
Podsumowując - używając tanich i powszechnie dostępnych elementów można zbudować kolumnę o większej wydajności niż pojedyncza rura 28 mm.
Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Dubeltówka do dyskusji

Post autor: pokrec »

Dopóki nie widzimy konkretnego rozwiązania, to niewiele da się powiedzieć. Ale ja bym raczej unikał zdecydowanie robienia "dubeltówki" ze wzgledu na problem z rownomiernym rozpływem flegmy wracającej ze skraplacza, nie uda Ci się tak ustawić systemu, żeby to osiągnąć. Ja bym na Twoim miejscu nie ryzykował i nie kombinował, tylko zamówił odpowiednią rurę. Ale jak chcesz mimo wszystko - próbuj na własną odpowiedzialność.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Dubeltówka do dyskusji

Post autor: radius »

w Krakowie nie spotkałem jeszcze rury Cu o średnicy większej niż 28 mm.
A pytałeś tu http://www.eurotherm.com.pl/index.php?g ... 7&from=kat
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
efake
5
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 1 mar 2012, 09:58
Re: Dubeltówka do dyskusji

Post autor: efake »

Tego że równomierny powrót refluxu nie jest sprawą oczywistą, to zdaję sobie sprawy. Myślę, że przejrzenie szkła laboratoryjnego mogłoby podpowiedzieć jak osiągnąć coś takiego.
Osobiście nie planowałem budowy takiej aparatury, jednak po rekonesansie powszechnie dostępnych rur przyszedł mi do głowy pomysł racjonalizatorski. ;)
Spróbuję jutro coś poszkicować...

@radius - dziękuję za namiar. Zawiła to ciekawa okolica... ostatnio kupowałem tam dachówki a tego nie zauważyłem. :)

Posty scalone.

Co do Zawiłej to także max to 28 mm... :cry:
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Dubeltówka do dyskusji

Post autor: Lootzek »

Wiem że temat dosyć stary, ale dopiero dziś na niego natrafiłem w ogromie postów na forum. ;)
Tak sobie teoretyzując: a gdyby problem równomiernego rozprowadzenia flegmy rozwiązać w ten sposób, że każda z kolumienek posiadała by własny skraplacz a całość zaprojektować na wzór kolumn VM i opary z każdej subkolumny skierować do wspólnej końcowej chłodnicy-kolektora?
Pewnie że to komplikacja, ale w końcu to temat Eureka! ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Eureka!”