O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...

Cielak
30
Załączniki
Re: Domowe spawanko :D

Postautor: Cielak » piątek, 22 cze 2018, 20:19

herbata666 pisze:Będzie będzie, ale na pierwszy rzut idzie tylko mikro seria 5 sztuk, żeby zrobić jakąś wstępną wycenę.

kusisz, obiecujesz czy ponaglasz? :D :D :D

dostawa 5zł
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

zielonka
450
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: zielonka » sobota, 23 cze 2018, 11:17

No i granica została przekroczona. To już nie tylko technika użytkowa na najwyższym poziomie, w takim wykonaniu to są dzieła wysoce estetyczne i wręcz ozdobne.
Duma mnie rozpiera, że moją rurę OLM sam mistrz herbata spawał. Wielki szacun kolego, ustawiłeś niektórym spawaczom poprzeczkę poza zasięgiem. Teraz wiem kto to spawał http://4.bp.blogspot.com/-bXBk9a7TfTM/TuUJYLH-UUI/AAAAAAAABD4/a_-q9OgyKn8/s1600/ovnis-naves-espaciales-antiguedad-mitologia.jpg
Pozdrawiam
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

Awatar użytkownika

Autor tematu
herbata666
1050
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Załączniki

Postautor: herbata666 » poniedziałek, 16 lip 2018, 00:55

Ostatnio urlop przeplatany z nawałem pracy, ale w końcu udało się skończyć pierwszą mikro serię aromatyzerów, które de facto w 3 minuty można przerobić na katalizator. Również budowa samego aromatyzera umożliwia jego rozebranie w zaledwie 2 minuty i ewentualne wymycie wkładu w zmywarce. Aromatyzer posiada dodatkowo półkę odbiorczą pod nim gdzie obciek ze wsadu aromatyzera jest do niej centrowany, górna półka która znajduję się w segmencie głowicy centruje refluks na nasz zasyp czy to ziołowy czy owocowy. W takiej konfiguracji mamy możliwości dwóch odbiorów, albo dolny w postaci ekstraktu albo górny w postaci destylatu aromatycznego. Cały segment mierzy 45cm, pojemność zasypu aromatyzera to 1000ml.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
501-050-098

Awatar użytkownika

Mafiej
200
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, tak mi mówią :-)
Ulubiony Alkohol: Jeszcze nie znalazłem, ale preferuję whisky.
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki

Postautor: Mafiej » poniedziałek, 16 lip 2018, 08:04

Hej.
Jak bardzo ( o ile %) aromatyzer podnosi jakość produktu końcowego?

Awatar użytkownika

Autor tematu
herbata666
1050
Załączniki

Postautor: herbata666 » poniedziałek, 16 lip 2018, 08:53

Rola aromatyzera polega na dozowaniu walorów smakowo zapachowych, w naszej konstrukcji jest również możliwość pozyskiwania wywaru z suszu ziołowego lub owocowego z dolnego odbioru oraz destylatu aromatyzowanego z górnego odbioru. Procent raczej nie jest naszym celem, zadaniem aromatyzera jest jak najbardziej wzbogacić urobek smakowo.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 16 lip 2018, 10:58 przez herbata666, łącznie zmieniany 1 raz.

Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
501-050-098

BimbrownikNI
50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Załączniki

Postautor: BimbrownikNI » poniedziałek, 16 lip 2018, 10:44

Juz sie nie moge doczekac kiedy mój przyjedzie :) Susz już czeka na przepuszczenie.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Awatar użytkownika

kropelka uk
100
Ulubiony Alkohol: whisky, burbon, owocówki, czysty 96%
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Załączniki

Postautor: kropelka uk » poniedziałek, 16 lip 2018, 19:59

Super to wyglada. Jako producenci sprzętów rozwijacie sie w straszliwym tempie. Sprzet zakupiony w jednym roku jest przestarzały w następnym. Jak ma sie to do myśli kupna sprzętu? Z myślą „jeden na całe życie”. Nic tylko pogratulować. Jest to taki wyścig zbrojeń, co w naszym hobby wychodzi na plus.

wawaldek11
2000
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: wawaldek11 » poniedziałek, 16 lip 2018, 22:39

Jeszcze trochę i producenci będą w rozliczeniu za nowy sprzęt przyjmować stary jak w salonach samochodowych :mrgreen:
Pozdrawiam,
Waldek

Awatar użytkownika

Autor tematu
herbata666
1050
Załączniki

Postautor: herbata666 » wtorek, 17 lip 2018, 01:38

A dzięki za dobre słowo, staramy się cały czas podnosić poprzeczkę i wdrażać różne ciekawe pomysły. Już niebawem ukaże się kolejny nowy produkt, może i pod koniec tego tygodnia.

Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
501-050-098

mardok
150
Załączniki

Postautor: mardok » wtorek, 17 lip 2018, 06:26

Piotrek ukłony dla Ciebie i Akasa, ale ja nadal czekam (pewnie spora większość czeka) na waszą stronę... Kiedy będzie?
Organizm całkowicie pozbywa się alkoholu po 21 dniach, czyli nigdy...

Awatar użytkownika

KS2507
400
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Kontakt:
Załączniki

Postautor: KS2507 » wtorek, 17 lip 2018, 06:31

No muszę przyznać że z szklaną kolumną szklany aromatyzer lepiej się prezentuje niż stalowy, no i co najważniejsze jest łatwiejszy w wykonaniu od stalowego, u mnie materiał na szklane aromatyzery czeka na półce już pół ale jak na razie brak czasu na zmontowanie, dobra robota. :ok:
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw

Awatar użytkownika

Autor tematu
herbata666
1050
Załączniki

Postautor: herbata666 » wtorek, 17 lip 2018, 13:17

mardok pisze:Piotrek ukłony dla Ciebie i Akasa, ale ja nadal czekam (pewnie spora większość czeka) na waszą stronę... Kiedy będzie?

Na pewno do końca roku :D. Mamy kilka koncepcji, najbardziej przemawia do nas forma edukacyjna strony, z publikacjami oraz foto relacjami z przeprowadzanych testów, zależy nam na zebraniu większości ważnych informacji w jednym miejscu, w dość uporządkowanej i przejrzystej formie. Na stronie oczywiście będą pojawiać się nowości z naszej stajni :D, ale główna koncepcja to chęć przekazania jak największej wiedzy dla hobbystów.

Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
501-050-098

Awatar użytkownika

Autor tematu
herbata666
1050
Załączniki

Postautor: herbata666 » czwartek, 19 lip 2018, 01:07

Na tą chwilę tylko fotki, dokładny opis powstaje, a że nie chcemy czegoś pominąć, dodam go dopiero jutro wieczorkiem lub w piątek.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
501-050-098

BimbrownikNI
50
Załączniki

Postautor: BimbrownikNI » czwartek, 19 lip 2018, 07:14

Piekny! Czy jest szansa ze duzy ekran ktory teraz jest tyllo waszym logo zostanie zastapiony wyswietlaczem dotykowym? Tak duzy i elegancki ekran w sterowniku byl by hitem! Łączenia portów temp, poprostu wow!! Przebiliscie nawet plipkowe gdzie tam było już to elegancko wykonane. Jeśli chodzi o skn to został daleko w tyle pod katem kosmetyki wykonania. A nie oszukujmy się wielu z nas traktuje swoje sprzęty jak arcydzieła i chce aby wyglądały idealnie w każdym calu.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

slasz129
350
Załączniki

Postautor: slasz129 » czwartek, 19 lip 2018, 07:46

Ło matko !!! Co to za cudeńko? Opisuj to szybko co to i jak to.

michal278
1300
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Kontakt:
Załączniki

Postautor: michal278 » czwartek, 19 lip 2018, 21:49

To o czym rozmawiałem w końcu ujrzało światło dzienne. Fajnie wygląda, opisz funkcje bo Cię zjedzą Piotrek. Może testy damy radę zrobić?

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

akas
50
Kontakt:
Załączniki

Postautor: akas » piątek, 20 lip 2018, 09:25

Może napiszę kilka zdań jak się rodziło to urządzenie, które pokazał Piotrek Herbata
Pomysł na nasz własny sterownik chodził za mną i Piotrkiem już z 3 lata temu. Główna trudność polegała na znalezieniu wykonawcy. Udało się nam zapoznać dwie osoby z forum które są fascynatami destylacji i zarazem znają się na automatyce i elektronice. Trudno powiedzieć ile było rozmów przez skype, ile koncepcji, pomysłów itp.
Ogólnie zauważyłem, że hobbiści mają pewien problem. Jest to nakręcanie się na posiadanie w sterowniku mnóstwa funkcji takich jak:
- ekrany dotykowe
- obsługa przez smartfony, powiadomienia, wykresy, analizy
- zabezpieczenia: czujniki ciśnienia, poziomu, zalewania, wilgoci, oparów, liczniki przepływu itp.
- elektrozawory, moto-zawory
- obsługa dużych mocy grzewczych i jej stabilizacja
- pompy
- inteligentne zarządzanie odbiorem, buforem, chłodzeniem

Tyle funkcji naraz, komplikuje i blokuje projekt, nie mówiąc o kosztach końcowych. Więc wszystko ciągnęło się bardzo długo i grzęzło w szczegółach.
Postanowiliśmy więc zadziałać inaczej. Najpierw zbudować możliwie prostą platformę, która może być rozwijana o nowe funkcje.

Wstępnie nacisk położyliśmy na :
- niezawodność urządzenia
- zabezpieczenia : przed brakiem wody, destabilizacją, wygotowaniem wsadu
- obsługę dużych mocy (trzech faz), porządne gniazda i przewody
- solidną obudowę i przyciski funkcyjne
- szybki, mocny montaż czujników, oraz sterownika
- możliwie prostą obsługę z poziomu menu ( jest to dedykowane dla osób początkujących )

Jeśli chodzi o obudowę, oraz montaż sond wzorowaliśmy się i korzystaliśmy z rad Plipka i Saszeta

Inne uwagi :
- nie jest to budżetowy sterownik, co wynika powyższych założeń.
- jest to półautomat, ale do automatu mu niewiele brakuje. Jest to kwestia rozbudowy o trzy elementy.
- w tej chwili powstaje pierwsze 10 szt. i raczej będą sprzedawane wraz z naszymi kolumnami.
- cena zostanie określona po ukończeniu serii.
- ewentualne zastosowanie sterownika w innych niż nasze kolumny będzie wymagało odpowiednich portów temperatury i odpowiednich grzałek.

Prototypy sterownika przeszły już kilkadziesiąt destylacji. Zostało wyłapanych sporo błędów. Aktualnie wygląda na to, że działa bezproblemowo. Chcieliśmy uniknąć sytuacji kiedy to użytkownicy dzwonią i mówią o problemach. Zaś producent kosztem pierwszych nabywców poprawia oprogramowanie.

Opis konkretnych funkcji sterownika i jak on działa w praktyce wrzucimy na forum później.

Pozdrawiam, Andrzej

akas
50
Kontakt:
Załączniki

Postautor: akas » niedziela, 22 lip 2018, 14:22

Sterownik ciąg dalszy.

Parametry techniczne :
- ilość faz -3
- obsługiwana moc – do 18 kW
- napięcie grzałek 230 V i 380 V
- system iARC – inteligentny odbiór serca.
- inteligentne zarządzanie przepływem wody
- podgląd napięcia zasilania
- stała kontrola tempr. kotła i głowicy ( wyłączenie mocy w przypadku przegrzania)

Krótki opis powyższych parametrów:
- 18 kW dlatego ponieważ chcieliśmy, aby nasz sterownik potrafił obsłużyć kolumny zbudowane na rurze o średnicy 104 mm.
Wynika to z tego, że w tej średnicy są dostępne złącza spożywcze w rozsądnych cenach. Nie oznacza to jednak że na 18 kW wszystko się kończy. Będzie można uzyskać dużo wyższe moce, ale wymagać to będzie przystawki.
- Inteligentny elektrozawór wykonuje po prostu to, co robi każdy operator pod koniec procesu. Czyli jeżeli kolumna destabilizuje się z powodu braku etanolu w kotle, zwalnia prędkość odbioru destylatu. Różni się to od prostego ARC tym, że nie jest to szarpanie kolumną na zasadzie : pełny odbiór ->destabilizacja ->brak odbioru -> stabilizacja -> pełny odbiór->destabilizacja itd.
W uproszczeniu schemat jest taki : pełny odbiór- > destabilizacja -> odbiór zwolniony -> druga destabilizacja -> odbiór jeszcze bardziej zwolniony - >itd.
- inteligentne zarządzanie chłodzeniem polega na zminimalizowaniu zużycia wody przy trudnościach z stałym ciśnieniem w sieci miejskiej.
Sterownik obserwując temperaturę denka głowicy zmienia kąt otwarcia motozaworu, aby woda nie płynęła zbyt szybko i zbyt wolno.
Jest to opcja która może być pominięta w przypadku chęci obniżenia kosztów kolumny.
- podgląd napięcia zasilania jest pomocny w przypadku gdy na sieci mamy okresowy silny jego wzrost, lub spadek. Wówczas moc grzałek mocno spada i mogą być problemy z zbyt szybką destabilizacją kolumny. Zaś silny okresowy wzrost napięcia może prowadzić do niekontrolowanego zalania kolumny.
- stała kontrola tempr. zbiornika i głowicy nie dopuszcza do dwóch głównych awarii. Czyli : braku wody chłodzącej, oraz pracy grzałek bez zanurzenia w cieczy. Sterownik wyłączy wówczas moc grzewczą. Konsekwencje tych awarii są bardzo groźne. Brak wody równa się upajające pary w pomieszczeniu i spirytus na ścianach, ewentualny wybuch. Grzałki pracujące na sucho - spalenie mieszkania, lub domu.

Aby powyższe zabezpieczenia prawidłowo działały potrzeba odpowiednich i odpowiednio umieszczonych portów tempr.
Sondy muszą tak być zamocowane, aby nie dochodziło ich przypadkowego wysunięcia, czy rozłączenia. Sterownik powinien też kontrolować ich obecność i nie dopuszczać do procesu gdy np.jednej niema lub jest uszkodzona.
Moim zdaniem jest to podstawa bez której nie poważnym jest rozwijanie sterownika w stronę automatyzacji.

To tyle na razie.
W następnym poście opiszę jak wygląda cykl pracy sterownika w trybie dla początkujących.

Pozdrawiam, Andrzej

rastro
750
Załączniki

Postautor: rastro » niedziela, 22 lip 2018, 20:38

Super, fajnie że jest kolejny sterownik, jeszcze bardziej super że jest on dopracowany w najmniejszym nawet szczególe, brawo!

ale, kuźwa... dlaczego?
akas pisze:- inteligentne zarządzanie odbiorem, buforem, chłodzeniem

akas pisze:- system iARC – inteligentny odbiór serca.
- inteligentne zarządzanie przepływem wody
...

- Inteligentny elektrozawór wykonuje po prostu to, co robi każdy operator pod koniec procesu. Czyli jeżeli kolumna destabilizuje się z powodu braku etanolu w kotle, zwalnia prędkość odbioru destylatu. Różni się to od prostego ARC tym, że nie jest to szarpanie kolumną na zasadzie : pełny odbiór ->destabilizacja ->brak odbioru -> stabilizacja -> pełny odbiór->destabilizacja itd.
W uproszczeniu schemat jest taki : pełny odbiór- > destabilizacja -> odbiór zwolniony -> druga destabilizacja -> odbiór jeszcze bardziej zwolniony - >itd.
- inteligentne zarządzanie chłodzeniem polega na zminimalizowaniu zużycia wody przy trudnościach z stałym ciśnieniem w sieci miejskiej.
Sterownik obserwując temperaturę denka głowicy zmienia kąt otwarcia motozaworu, aby woda nie płynęła zbyt szybko i zbyt wolno.
Jest to opcja która może być pominięta w przypadku chęci obniżenia kosztów kolumny.

Pytam kuźwa dlaczego nie można napisać automatyczny zamiast inteligentny - bo co użyliście tam jakiegoś algorytmu sztucznej inteligencji? Ja wiem że to fajnie brzmi, marketing i te sprawy... ale jakoś mnie delikatnie zniesmacza. Ach...
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

akas
50
Kontakt:
Załączniki

Postautor: akas » niedziela, 22 lip 2018, 21:05

Można użyć słowa zaawansowany zamiast inteligentny.

Pozdrawiam, Andrzej

Wróć do „Budowa Aparatury”