Destylator proszę o opinie i komentarz

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
mojziwrz
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 7 sie 2012, 18:49
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: bimber
Status Alkoholowy: Bimbrownik

Post autor: mojziwrz »

Witam, w załączniku dołączam projekt mojej pierwszej aparatury, proszę o opinie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Destylator proszę o opinie i komentarz

Post autor: wiking »

Oj chłopie po co tyle kombinujesz z tym szklanym deflegmatorem, absolutu na tym nie osiągniesz, lepiej dołóż głowicę NS i będziesz miał porządny sprzęt.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Destylator proszę o opinie i komentarz

Post autor: Emiel Regis »

Już ktoś pytał wcześniej o takie rozwiązanie.
Twoja metrowa rura działa jak deflegmator, ten dodatek na górze będzie tylko szkodził- spowolni przepływ par obniżając wydajność.
Zrób przejście bezpośrednio z rury na chłodnicę, rury nie ocieplaj
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Destylator proszę o opinie i komentarz

Post autor: we125 »

Sonda termometru w trójniku to pomysł bardzo zły ja tak zrobiłem i od razu przerobiłem. Temperaturę będzie pokazywała tylko jak para będzie szła na chłodnice nic wcześniej nie zaobserwujesz. Ten szklany deflegmator też sobie odpuść lepiej przedłuż trochę rurę.

Autor tematu
mojziwrz
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 7 sie 2012, 18:49
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: bimber
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Re: Destylator proszę o opinie i komentarz

Post autor: mojziwrz »

Dzięki za opinie myślałem, Ze to będzie dobry pomysł z tym deflegmatorem szklanym, jak widać nie za bardzo. Miałem w domu i chciał go wykorzystać, urobiłem się trochę przy tej redukcji więc przetestuje tak jak jest, jak skończę to do końca, bo już nie wiele mi zostało, zobaczę co będzie. Jak okaże się poraszką to dołożę 40cm rury z zimnymi palcami i termometrem tablicowym na szczycie oraz podepnę bezpośrednio do chłodnicy.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Destylator proszę o opinie i komentarz

Post autor: Emiel Regis »

No toś sobie wybrał rozwiązanie.. Pogratulawać :( :bezradny:
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

Amadeuss
100
Posty: 115
Rejestracja: poniedziałek, 27 sie 2012, 12:18
Krótko o sobie: Lubię nowe wyzwania ....
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Destylator proszę o opinie i komentarz

Post autor: Amadeuss »

Mając taką rurę niejeden z nas zrobiłby porządną kolumnę a Ty marnujesz ją na zwykłego pot stilla i to w dodatku z udziwnieniami albo chcesz zrobić zimne palce – na to ostatnie szkoda twojego czasu i roboty. ;/

Autor tematu
mojziwrz
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 7 sie 2012, 18:49
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: bimber
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Re: Destylator proszę o opinie i komentarz

Post autor: mojziwrz »

Widzę ze każdy jest zdania ze to marny pomysł, to mówicie żeby to przerobić na kolumnę np typu aabratek ? To jeszcze nic straconego dołożyć rurę pod kątem z "tamką" i chłodnicą w środku.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Destylator proszę o opinie i komentarz

Post autor: pokrec »

Kolego, systemy udziwnione już zostały przetestowane na 10-ta stronę. Nie działają. Albo działają tylko teoretycznie, pod warunkiem, że przepływ wody chłodzącej kontrolujesz z dokładnością do 1 ml na minutę a jaj temperaturę z dokładnością do 1/100 stopnia.
Koledzy dobrze radzą, zamiast tego szkiełka na górze daj porządną głowicę Aabratka albo Bokakoba (obie są właściwie równoważne sobie). Aabratek ze względu na pochylenie głowicy umożliwia zaoszczędzenie wysokości pod sufitem i zwiększenie wysokości części wypełnionej.
Na razie nikt nic lepszego nie wymyślił (albo wymyślił i tajniaczy się cichym, konfidencjonalnym głosem w kancelariach patentowych za postawionym na sztorc kołnierzem). Cokolwiek byś wymyslił - najprawdopodobniej będzie to odmiana głowicy Nixona - Stone'a. Ew. z wariantem VM - ten system jest niezłym uzupełnieniem wyżej wymienionych kolumn typu LM.
Poczytaj forum.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Amadeuss
100
Posty: 115
Rejestracja: poniedziałek, 27 sie 2012, 12:18
Krótko o sobie: Lubię nowe wyzwania ....
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Destylator proszę o opinie i komentarz

Post autor: Amadeuss »

W zasadzie masz wszystko: kega, i odpowiedni materiał. Nie kombinuj nowych rozwiązań, bo nic Ci to nie da na dłuższą metę. Zrób kolumnę według podawanych tutaj wzorów ( Aabratek, Bokakob). Wybierz jaka będzie dla ciebie najbardziej optymalna i łatwa do wykonania. Nie rób żadnych ZP bo to już stare rozwiązanie konstrukcyjne i nieskuteczne zresztą.
W międzyczasie poczytaj dział z kolumnami to może coś Ci się rozjaśni.

sliwowica
30
Posty: 42
Rejestracja: piątek, 16 mar 2012, 18:25
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Destylator proszę o opinie i komentarz

Post autor: sliwowica »

Amadeuss pisze:Mając taką rurę niejeden z nas zrobiłby porządną kolumnę a Ty marnujesz ją na zwykłego pot stilla i to w dodatku z udziwnieniami albo chcesz zrobić zimne palce – na to ostatnie szkoda twojego czasu i roboty. ;/
No nie wiem czy udałoby się mu zrobić "porządną" (czyt. prawidłowo działającą) kolumnę, jeśli to jego pierwszy aparat. Za to z tej rury ma duże szanse zrobić porządnego pot stilla i nie uważam żeby to było "zmarnowanie" rury na "zwykłego" pot stilla. Nie każdy musi od razu robić kolumnę, ja choć kolumnę posiadam to mimo wszystko ze "zwykłego" pot stilla korzystam o wiele częściej. Jeśli kolega mojziwrz trochę popracuje na pot stilu to wyjdzie mu to tylko na dobre, nic nie stoi na przeszkodzie by w przyszłości dorobił do tej rury głowicę a jeśli odwlecze to trochę w czasie, poczyta forum, zasięgnie języka może posmakuje od kogoś psotki z różnych kolumn to pewnie przy przebudowie nie pójdzie w zimne palce.
Amadeuss piszesz dalej że kolega mojziwrz do budowy kolumny ma w zasadzie wszystko:kega i odpowiedni materiał. Moim zdaniem nie ma nawet połowy materiału żeby zbudować i używać kolumny, ma część ale duużo mu jeszcze brakuje.

Autor tematu
mojziwrz
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 7 sie 2012, 18:49
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: bimber
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Re: Destylator proszę o opinie i komentarz

Post autor: mojziwrz »

Dzięki @sliwowica chociaż jeden nie skrytykował mojej pracy a ze to pierwszy sprzęt to trochę się narobiłem. Masz racje dopiero zaczynam, popracuje na tym co mam zobaczę "co się z czym je" jak to wszystko działa bo od czegoś trzeba zacząć, bałem się trochę od razu rzucać się na głęboką wodę i budować kolumnę co tam trzeba sterować przepływami sprawdzać temperaturę itd w przyszłym roku dołożę górę (jak w załączniku) wygląda na przyzwoicie prostą budowę i myślę ze sobie poradzę z jej wykonaniem.
Powiedzcie mi jeszcze jak na tym moim sprzęcie mam przeprowadzić destylację ?
wyczytałem ze zaczynam gotować na 2 grzałki jak się zagotuje wyłączam jedną, kiedy zacznie lecieć z chłodnicy to pierwsze 100ml wylewam resztę zbieram aż do momentu kiedy temperatura gwałtownie podskoczy na szczycie i zakańczam destylację czy tak to ma wyglądać ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Destylator proszę o opinie i komentarz

Post autor: pokrec »

Nienienie, Mojwirzu, głowica Aabratka właśnie zwalnia Cię z obowiązku kontrolowania przepływu i temperatury. Musisz tylko ustabilizować sprzęt i dalej wszystko dzieje się samo.
Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś kolumny używał jako deflegmatora w układzie takim, jak masz teraz (ino bez tego szkiełka).
Głowica Aabratka pozwoli Ci na to właśnie a potem na coś więcej. Kolumna z głowica Aabratka albo Bokakoba jest uniwersalna w tym sensie, że można na niej wszystko zrobić. Od śmierdzącej siwuchy po czyściutki, bezzapachowy absolut 96,5%. I nie jest to rozwiązanie na zasadzie "uniwersalne, czyli tak naprawdę do niczego, tutaj to nie jest ten przypadek. Kolumna refluksowa LM + VM to jest ustrojstwo, które jest bezkompromisowym CELEM każdego psotnika.

Opis pracy, jaki przedstawiłeś, to sposób na kolumnę refluksową. Taką o jakiej piszemy sobie. Twój system, bez głowicy obsługuje się jak pot - still - rozgrzewasz pełna mocą, potem przygaszasz grzanie (przyda Ci się regulator do grzałki) i powolutku grzejąc odbierasz kropla po kropli pierwszą setkę. A potem podkręcasz nieco grzanie i ciągniesz aż alkoholomierz pokaże Ci, że masz jakieś 30% w tym, co kapie z rurki. Jakość urobku regulujesz tu mocą grzania, im wolniej ciągniesz, tym lepsza jakość.
Temperatury tu nie kontrolujesz, bo i tak nie masz możliwości jej utrzymywania, ona będzie sobie po prostu równomiernie rosła.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Destylator proszę o opinie i komentarz

Post autor: Emiel Regis »

Dodałbym tu jeszcze żebyś traktował jako pijalne to, co Ci wykapie do 60-58% a resztę (czyli słabsze) jako pogon.
Pogony tak naprawdę zaczynają się ciut niżej ale bez doświadczenia możesz ich nie uciąć w porę, z czasem dojdziesz i do tego.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Konto usunięte
50
Posty: 71
Rejestracja: piątek, 14 wrz 2012, 21:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Destylator proszę o opinie i komentarz

Post autor: Konto usunięte »

Kolego zainwestuj troszkę a zwróci się w jakości. Dobry sprzęt służy i cieszy przez lata.
Wykonaj głowicę Bokakoba i zawsze możesz korzystać z dwóch systemów.
Pomalutku możesz później modernizować sprzęt dodając kolejne udoskonalenia.
Tak jak piszę kolega pokrec będziesz miał sprzęt uniwersalny.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”