Destylator miedziany fi 35mm na szybkowarze

Wszystko o prostych konstrukcjach typu garnek - chłodnica.

Autor tematu
szymek.michna
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 5 kwie 2023, 10:20

Post autor: szymek.michna »

Dzień dobry,
Chodziła mi po głowie rozbudowa o refluks mikro pot-stilla z miedzianych.pl, konstrukcja znana zapewne wielu osobom z forum. Jednak nie mogłem nigdzie zdobyć rurek po 10 cm (fi 28mm i fi 35mm) a zakup metrowych odcinków mija się z celem, gdyż kosz modernizacji sięgałby ceny posiadanego destylatora.
Dlatego doszedłem do wniosku wybudowania nowej aparatury i postawienia jej na tym kociołku - od razu dodam, że jego litraż, ze względu na moje zapotrzebowanie na alkohol, jest wystarczający. Średnicę chciałbym zwiększyć do 35 mm, deflegmator miałby długość 90-100 cm, jego końcowy odcinek stanowiłby refluks wewnętrzy z rurki 8 mm wkręcany za pomocą złączki 35 mm x 1" z obydwu stron (do deflegmatora i kolanka). Później szły by dwa kolanka fi 35 mm z portem termometru na szczycie i tradycyjnie chłodnica - skierowanie w dół równolegle do deflegmatora. Całość podwieszałbym łańcuszkiem do sufitu a do kotła wkręcałbym za pomocą gwintu 1" , nakrętki kołnierzowej i uszczelki silikonowej. Tym samym wywiercił bym w pokrywce szybkowaru drugi otwór, bliżej krawędzi, a ten zaślepił bym nakrętką na taśmie teflonowej.
Dzięki tej aparaturze chciałbym prowadzić szybszy odbiór, lepiej oczyścić cukrówkę i osiągnąć jej wyższy procent oraz cieszyć się z nowego sprzętu.

Teraz garść pytań do was:
1. Czy mogę zaszaleć z taką wysokością, czy nie ma to sensu (może wystarczy 70 cm)?
2. Jaka powinna być długość refluksu wewnętrzengo i czy będzie on gorszy/lepszy/taki sam od zewnętrznego płaszcza (wizualnie podoba mi się płaszcz wodny, ale to kwestia zakupu dodatkowej średnicy rurki)?
3. Czy całość montować do pokrywki na gwincie 1" czy 3/4" i jakie to ma znaczenie?
4. Czy mogę wydłużyć chłodnicę do 3/4 długości deflegmatora i czy może być ona pionowo w dół?
5. Jakie zmiany przyniesie nowy sprzęt dla destylatów smakowych?

Z góry dzięki za konstruktywne odpowiedzi.
Pozdrawiam,
Szymek
promocja
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2926
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Destylator miedziany fi 35mm na szybkowarze

Post autor: Góral bagienny »

:witam: Ad1 tak może być taka wysokość.
Ad2 będzie lepszy od zewnętrznego.
Ad3 czym większa średnica to szybszy odbiór.
Ad4 chłodnicę możesz wydłużyć , raczej szedłbym po skosie, oddalenie wypływu destylatu od zródła grzania, lepsze chłodzenie.
Ad5 skumulujesz przedgon i opóznisz pogon
Pozdrawiam Góral
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Destylator miedziany fi 35mm na szybkowarze

Post autor: rozrywek »

Witaj.
@szymek.michna
Od końca. Ja mam chłodnicę o długości prawie metr. Starą szklaną. Czym większa tym lepsza.
Świetnie się sprawdza i mało wody wtedy bierze.

Refluks ile zwinąć? Ok 15cm powinno ci wystarczyć z rurki 8mm.
Następnie: nic nie ucinaj. Jak masz metrową rurę to taką zastosuj. Oblicz ile masz do sufitu i wykorzystaj maksymalnie.

A co do podwieszania. Zastosowałem już taki patent.
Kołek w sufit. Łańcuszek. Haczyk. Zaczepione. Bo te pokrywki w tym co ty masz nie wytrzymują. Zbyt cienkie są. A deflagmator i reszta jednak trochę waży.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylatory pot-still”