Da sięcoś zrobić z rury fi 85x2

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
igla
10
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek, 16 sty 2012, 21:48

Post autor: igla »

Witam :poklon; . Jestem totalnym laikiem w psoceniu, ale mam ochotę. Posiadam rurkę fi85x2 nada się??? Czy może trzeba wszystko odnowa przeliczać???
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Da sięcoś zrobić z rury fi 85x2

Post autor: pokrec »

Moim zdaniem nada się, jak najbardziej, ale do jej zalania bedziesz potrzebował ok. 6 kW mocy. Taka kolumna będzie pracowała mocno poniżej zalania przy małych mocach. Oznacza to, że będziesz musiał wpakowac tam więcej wypełnienia i będziesz pracował na połowie mozliwości przekroju. Taka rura pedzona mocą 6 kW dałaby Ci tempo psocenia w okolicach 3,5 l/h.
Jak dasz keg 50 l i 3 grzałki po 2 kW (każda zasilana ze swojej fazy), to masz szansę zrobić piękną megarurę.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
igla
10
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek, 16 sty 2012, 21:48
Re: Da sięcoś zrobić z rury fi 85x2

Post autor: igla »

Ale wymiary mogą być takie jak w projekcie Jarosława, czy trzeba coś pozmieniać???
http://alkohole-domowe.com/forum/downlo ... &mode=view
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Da sięcoś zrobić z rury fi 85x2

Post autor: pokrec »

No, musisz sobie przeskalować odpowiednio. Jedynie wysokość wypełnienia może pozostać taka, jak jest. Ale jak zrobisz większą - tym lepiej dla Ciebie.
Dlatego ja osobiście jestem zwolennikiem Aabratka. Ten typ umozliwia uzyskanie możliwie najwyższego wypełnienia przy danej wysokości do sufitu.
Gdybym chciał robić Bokakoba w pomieszczeniu wysokim na 2,20 m (standardowa piwnica), to miałbym 110 cm wypełnienia, a to jest moim zdaniem absolutne minimum ze wskazaniem na "za mało". W Twoim przypadku półtora metra wypełnienia to konieczność, zwłaszcza, jeśli będziesz grzał niższymi mocami przy średnicy wewnętrznej rury 81 mm. Żeby kolumna prcowała wydajnie, musi pracować mozliwie blisko punktu zalania (ale nie wyżej). Oczywiście, poniżej tego punktu też będzie pracować i dawać bardzo dobry produkt, ale będzie pracować przy nieco większym zużyciu energii na każdy litr psotki.
Będziesz potrzebował ok. 8 l. wypełnienia do twojej kolumny, co onacza, że albo uzyjesz zmywaków (i zapłacisz w okolicach 60 zł za nie) albo sprężynek pryzmatycznych (i zabulisz w granicach 700 zł za tą ilość wypełnienia.
Podejrzewam, że zostaniesz przy zmywakach...
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
igla
10
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek, 16 sty 2012, 21:48
Re: Da sięcoś zrobić z rury fi 85x2

Post autor: igla »

Wielkie dzięki za fachową odpowiedź. Chyba muszę zainwestować w fi60 :cry:

Pozdrawiam. Igla
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Da sięcoś zrobić z rury fi 85x2

Post autor: pokrec »

Nie łam się, ja mam rurę fi 70x2 i nie narzekam. Ta działa świetnie na zmywakach i pociętych wiórach z kwasówki.
Sama rura to wydatek rzędu 60 PLN/m, więc nie jest tak bardzo tragicznie...
Poza tym tak naprawdę, to chyba nikt nie testował jeszcze na tym forum rury 80-tki przy małych mocach, więc to, co napisałem, to dywagacje teoretyczne. Pomijając koszt wypełnienia, sama rura powinna działać bardzo dobrze nawet przy mniejszej mocy.
Rura 60 to taka "w sam raz", choć ja po smutnych doświadczeniach z rurką fi 42 (za cienka z kolei, zalewało mi ją przy byle okazji) przesiadłem się na grubszą i świadomie nieco "przewymiarowałem" - i nie żałuję.
U mnie w rurę wchodzi jakies 5 l wypełnienia. Za sprężynki bym zapłacił koło 500 PLN. Za drogo, tyle mnie kosztowały materiały (w tym połowa ceny to 4 śrubunki DN-65).
Jak weźmiesz rurę cieńszą, to zapłacisz jakieś 120 PLN a na spręzynkach zaoszczędzisz 200 PLN, przy czym grubszej rury nie wykorzystasz, bo pewnie nie masz takiej mocy grzewczej. Jak użyjesz na początek zmywaków (polecam, bo sa tanie) jako wypełnienia, to masz szanse mocno się zarazić tym hobby.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
igla
10
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek, 16 sty 2012, 21:48
Re: Da sięcoś zrobić z rury fi 85x2

Post autor: igla »

A z czego jest drut oporowy (kanthal) bo mam troszeczkę różnych grubości. W wolnej chwili bym nawiną troszkę sprężynek. :D
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Da sięcoś zrobić z rury fi 85x2

Post autor: pokrec »

ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”