Czyszczenie szklanej chłodnicy.

Budowa i eksploatacja chłodnic.

Autor tematu
kedziorek91
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2009, 20:54
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: kedziorek91 »

Mam pytanie czy ktoś z Was czyścił kiedyś szklaną chłodnicę w środku? jakimiś detergentami czy coś takiego bo kiedyś przy początkowych próbach (nieudanych próbach) z czasem moja chłodnica zabarwiła się na delikatnie zółtawy kolor. Jesta jakiś sposób aby się go pozbyć?
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Czyszczenie szklanej chłodnicy.

Post autor: Kucyk »

Żółty kolor nie znajduje się prawdopodobnie wewnątrz wężownicy* ale jest wynikiem osadzania się kamienia kotłowego na zewnętrznej powierzchni spirali. Nie jest on w żaden sposób szkodliwy, jednak jeśli psuje on Twoje wrażenia estetyczne, to należy płaszcz leżącej chłodnicy napełnić niewielką ilością np. fosolu i pozwolić mu działać po zatkaniu górnego wylotu wody i obróceniu chłodnicy "do góry nogami".

*) Jeśli zaś jest wewnątrz, znaczy że udało ci się wytworzyć słynny żółtanol. 8-)
Awatar użytkownika

secisz
10
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek, 25 sty 2010, 17:13
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: vódzia
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Dublin IRL
Re: Czyszczenie szklanej chłodnicy.

Post autor: secisz »

Witaj :D

Wiem że moja mamuśka od kamieniała czajnik octem , tj. wlewała do czajnika wodę wraz z octem nie wiele tego octu , i tak gotowała przez jakiś czas , kamień odpadał szybko i wszystko grało . Więc spróbuj może tak , jest łatwiej i szybciej i zapewne masz ocet w kuchni :D pozdrawiam


PZDR. DLA AD

Autor tematu
kedziorek91
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2009, 20:54
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Czyszczenie szklanej chłodnicy.

Post autor: kedziorek91 »

Secisz- moja mama też tak robi tylko ja nie mam odpowiednio dużego garnka do którego zmieści mi się ta chłodnica :|
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Czyszczenie szklanej chłodnicy.

Post autor: Maciej_K »

Ocet albo kwasek cytrynowy się sprawdzi.

Gotować nie musisz. Napełnij płynem samą chłodnicę. Na zimno też powinno się rozpuścić, najwyżej zmienisz roztwór parę razy. A gdyby jednak nie chciało to podłącz ją pod parę jak w czasie psocenia aż się nagrzeje.

@Kucyk
W środku spiralka też może się zakamienić :). Ja tak mam, ale bynajmniej nie produkuję żółtanolu - jedynie mam zwyczaj przepłukiwać spiralkę wodą przy rozmontowywaniu aparatury, kiedy jeszcze jest ciepła. Wodę mam dziadowsko twardą.

Jakby nie patrzeć, kamień kotłowy pogarsza zdecydowanie wymianę ciepła, co może mieć niebagatelne znaczenie przy bardzo krótkich chłodnicach. Moją chyba w końcu się muszę zająć, bo rzeczywiście jakby mniej wydajna się robi - a może po prostu woda w kranie jest coraz cieplejsza :) .
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Czyszczenie szklanej chłodnicy.

Post autor: Calyx »

Można również oczyścić chłodnicę używając zwykłego Cilit (kamień i rdza).
Wlewam go zarówno w spiralę jak i płaszcz chłodzący.
Po godzinie dokładne płukanie gorącą wodą i chłodniczka jak "nówka" :)

Pozdrawiam Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)
Awatar użytkownika

Qwet
50
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek, 2 mar 2009, 00:06
Ulubiony Alkohol: Redd's jabłkowy - moje nowe bożyszcze
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Gdzieś w okolicach Bydgoszczy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Kontakt:
Re: Czyszczenie szklanej chłodnicy.

Post autor: Qwet »

A po co myć chłodnicę? Chyba tylko po to żeby ładnie wyglądała :) To co się osadza w czasie destylacji to substancje "jadalne" które nie gniją (żaden bakteria nie byłby tak głupi żeby wcinać alkohol etylowy). Ja nigdy nie myłem chłodnicy i nie odczuwam za bardzo takiej potrzeby ;) Jedynie z zewnątrz przetrę szmatką żeby usunąć osadzający się kurz i to wszystko.
Przecier pomidorowy w cukrówce jest jak turbosprężarka w dieslu :)

Autor tematu
kedziorek91
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2009, 20:54
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Czyszczenie szklanej chłodnicy.

Post autor: kedziorek91 »

No tak bo chodziło troszke o wygląd bo chłodnica szklana wyglądała jak zardzewiała :lol: Nie wiem jak udało mi się do tego doprowadzić ale cilit rozwiązał mój problem i wygląda już jak nowa :)
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Czyszczenie szklanej chłodnicy.

Post autor: Calyx »

Qwet pisze:...nigdy nie myłem chłodnicy i nie odczuwam za bardzo takiej potrzeby ;)
Ja natomiast po psoceniu myję dokładnie wszystko.
Lubię jak instrument wygląda wzorowo :)
Może i kamień w chłodnicy nie przeszkadza ale wqrza oko (heh)

Pozdr. :) Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)

Janusz123
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 10 mar 2010, 18:48
Re: Czyszczenie szklanej chłodnicy.

Post autor: Janusz123 »

Do czyszczenia tej chłodnicy dobrze jest użyć "corega tabs" - opakowanie - kolor niebieski. Do nabycia w aptece. Zastosowanie - do czyszczenia protez, również dobrze usuwa osady w naczyniach szklanych. Zero szkodliwości. Przypuszczam ze co niektórym z kolegów sprawia kłopot czyszczenie, a sprawa jest prosta w użyciu:
Tabletkę "Corega Tabs" kruszymy na małe kawałki, tak aby tylko weszły do rurki. Następnie rurkę zatykamy kawałkiem 2-3 cm rurki z igelitu z jednej strony zatkanej np. patykiem. Rozkruszona tabletkę wsypujemy od bardziej zabrudzonej strony. Następnie odwracamy chłodnicę, stawiamy ją do pionu i wlewamy do niej wodę. Ja robię to za pomocą strzykawki. Należy to robić stopniowo ażeby się nie przelało. Woda po zetknięciu z tabletką, sama pójdzie do góry. Dalej to już jak w reklamie "Z silą wodospadu"...
Ostatnio zmieniony piątek, 26 mar 2010, 10:23 przez Kucyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Scalenie i przeredagowanie w celu łatwiejszego zrozumienia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”