Czym wyczyścić szklaną chłodnicę ? :)

Budowa i eksploatacja chłodnic.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Płaski
5
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 18 maja 2010, 17:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Kukułka, Browarek :)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Opole

Post autor: Płaski »

Witam wszystkich zapalonych pędzibimbrów :P

Mam takie pytanie, jak wyczyścić szklaną chłodnicę? Chodzi o tą część gdzie przepływa zimna woda. Sprzęcik jest dość stary (o ile pamiętam na opakowaniu był piękny napis "Zdjełano w Polsze" :D ) i osadził się na nim żółtawy osad. Rurki doprowadzające i odprowadzające pary są idealnie czyste ;)

I chciałbym jeszcze zapytać, czy znacie jakieś dobre/sprawdzone sposoby na pozbycie się brzydkiego zapachu z beczki plastikowej 60L. Śmierdzi z niej kwachem, jakby po kapuście kiszonej :P

Pozdrawiam
alembiki
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Czym wyczyścić szklaną chłodnicę ? :)

Post autor: Zygmunt »

Cilitem, kretem, domestosem, a na końcu wodą. Któryś z tych środków na bank ruszy osad, nie wlewaj wszystkich naraz :P
Co do beczki- zapachy można próbować usunąć podchlorynem sodu (~rozcieńczonym domestosem), ewentualnie znowu kretem. Problem jest taki, że bardzo ciężko coś z tym zapachem zrobić. Moja beczka po czosnku śmierdzi pomimo roku wentylowania jej. Ale do zawartości nic nie przechodzi, więc śmiało możesz w takiej beczce pracować.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
Płaski
5
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 18 maja 2010, 17:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Kukułka, Browarek :)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Opole
Re: Czym wyczyścić szklaną chłodnicę ? :)

Post autor: Płaski »

Dzięki za porady :) Jak wypróbuje to napisze jakie efekty odkamieniania :P

Co do beczki to zauważyłem ze zapach nie przedostaje się do zawartości w niej trzymanej, aczkolwiek nie lubię jak mi coś śmierdzi :D Ot co :)
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Czym wyczyścić szklaną chłodnicę ? :)

Post autor: szwistaq »

Możesz też potraktować chłodnicę roztworem nasyconym kwasku cytrynowego. To najlepszy i naturalny odkamieniacz jak dla mnie.
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor tematu
Płaski
5
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 18 maja 2010, 17:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Kukułka, Browarek :)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Opole
Re: Czym wyczyścić szklaną chłodnicę ? :)

Post autor: Płaski »

Potraktowałem chłodnicę tymi środkami i trochę zeszło tego zółtego :P Jednak myślę że zabrudzenia są również wewnątrz spirali, czyli tam gdzie płynie destylat. I mam pytanie jak zrobic ten nasycony roztwór kwasku cytrynowego bo nie chce tego potraktować zadnymi chemikaliami z wiadomych względów :P

Beczka tez była wzięta w obroty lecz z marnym skutkiem. Trochę mniej intensywny zapach, ale jutro i tak pewnie bedzie tak jak przedtem :P
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Czym wyczyścić szklaną chłodnicę ? :)

Post autor: Zygmunt »

Spokojnie, nie bójcie się tak tej chemii. Zacznij od kreta, a potem wypłucz i przepłucz octem. Kwas octowy zneutralizuje resztki zasady (kreta, NaOH). Jak dalej nie pójdzie- wal domestosem, a potem mocno przepłucz wodą.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Czym wyczyścić szklaną chłodnicę ? :)

Post autor: szwistaq »

Jeśli jeszcze nie pomogły sugestie Zygmunta zalej chłodnice wodą a potem rozpuść w niej kwasek cytrynowy w ilości największej jaką masz. Ciężko mi powiedzieć, bo nie znam ilości wody jaką potrzebujesz by zamoczyć chłodnicę. Ja rozpuszczam 500 gram kwasku w 10 litrach i ładnie czyści szklane elementy. Roztwór nasycony to nie jest, bo byś musiał sypać kwasku aż przestanie się rozpuszczać ale daje radę. Pamiętaj, że bez znaczenia jakim środkiem czyścisz upewnij się, że miejsca które chcesz oczyścić mają stały kontakt ze środkiem czyszczącym.
Obrazek
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Czym wyczyścić szklaną chłodnicę ? :)

Post autor: Wald »

Spróbuj "Cilit kamień i rdza". Jeden ze skuteczniejszych środków na rynku. Możesz bezpiecznie czyścić płaszcz wodny i spirale wewnątrz. Przepłucz jak pisze Zygmunt. Szkło nie zatrzyma niczego.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Czym wyczyścić szklaną chłodnicę ? :)

Post autor: szwistaq »

Dokładnie. Szkło daje Ci taki luksus, że jest chemicznie obojętne i jesteś w stanie wypłukać wszystko. Po prostu cierpliwości w próbowaniu różnych środków. Jak nie zejdzie, to chyba nic się nie stanie, przedestyluj raz coś na próbę, może etanol to wyczyści na ciepło :)
Obrazek

MaszynaDoPiwa
20
Posty: 24
Rejestracja: czwartek, 24 mar 2011, 10:40
Re: Czym wyczyścić szklaną chłodnicę ? :)

Post autor: MaszynaDoPiwa »

Kwasek lub ocet powinny sobie z tym poradzić, trzeba tylko mocny roztwór zrobić. Najlepiej niech poleży trochę w tym roztworze. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”