czy to jest kolumna?

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
sekrec
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 31 paź 2011, 21:32

Post autor: sekrec »

Witam, jestem na etapie kompletowania materiałów do budowy zestawu do psocenia. Wpadło mi w ręce takie szkiełko. W necie wyczytałem, że to kolumna. Pytanie do fachowców - czy któreś z tych szkiełek jest do wykorzystania. Mam zamiar złożyć prosty zestaw: szybkowar /9l/ z wyjściem 10mm, szklana chłodnica i albo deflegmator albo któraś z tych rurek /większa ma 60cm długości, w banieczkach mniejszej /czego pewnie nie widać na zdjęciu mała szklana kuleczka. Z góry dzięki za wsparcie.
szkiełko.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
alembiki

MikeB
150
Posty: 159
Rejestracja: wtorek, 31 sty 2012, 17:16
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: czy to jest kolumna?

Post autor: MikeB »

Czy mógłbyś załączyć większy obrazek? Wrzuć np. na www.imgur.com
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: czy to jest kolumna?

Post autor: klodek4 »

Tego nie widać, zamień fotkę!!!!

Autor tematu
sekrec
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 31 paź 2011, 21:32
Re: czy to jest kolumna?

Post autor: sekrec »

Przepraszam za jakość tego zdjęcia. Udało mi się znaleźć schemat tych szkiełek /jednak to kolumny/. Nazywa się to kolumna Glińskiego. Podaję link gdzie pokazano schematy http://www.destylatory.eu/?p=34. Pierwsza i trzecia to te moje. Nie zmienia to jednak faktu, że nie wiem czy to w domowych warunkach zadziała i z jakim skutkiem. Mam nadzieję, że ktoś mnie oświeci.

we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: czy to jest kolumna?

Post autor: we125 »

To twoje szkiełko nie ma refluksu więc to nie jest typowa kolumna nie ma mowy o stabilizacji . Produkt uzyskasz jak na post stilu z dobrym deflegmatorem.

MikeB
150
Posty: 159
Rejestracja: wtorek, 31 sty 2012, 17:16
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: czy to jest kolumna?

Post autor: MikeB »

W idealnych warunkach będzie to działało jako kolumna z pólkami rzeczywistymi. 7 "banieczek" to 7 półek, ósma to kocioł. Pozwoliło by to na otrzymywanie blisko 94%...ale- no właśnie- w idealnych warunkach. W praktyce musiałbyś grzać bardzo mała mocą, żeby flegma miała jak spływać. Takie wynalazki sa projektowane do kilkuset mililitrowych kolbek laboratoryjnych, a nie do kilkulitrowych kociołków. Wydajność będzie bardzo słaba.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”