Cydr z soku z kartonika

Czyli popularny Jabłecznik. Na temat tego trunku wszystko, począwszy od zbierania jabłek, skończywszy na spożywaniu...
Awatar użytkownika

Autor tematu
manowar
950
Posty: 972
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 213 razy
Kontakt:

Post autor: manowar »

Pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł. Daj im 24h - 48h jak nic się nie stanie wtedy można się martwić. Ani woda ani cukier nie przyśpieszą startu fermentacji. Możesz dać pożywkę, ale to raczej będzie niepotrzebne - i tak odfermentuje do 0
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
promocja
Awatar użytkownika

ZdroweDomowe
50
Posty: 87
Rejestracja: sobota, 26 sty 2013, 18:29
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: ZdroweDomowe »

Ja popełniłem cydr z kwaśnych dzikich jabłek. Powiem tak, wyszedł średni zarówno z dodatkiem imbiru jak i bez. Jedno co mi wyszło, to mocno nagazowane i pianka jak w piwie. Smak w miarę ale zapach nie ciekawy. Jednak nie zniechęca mnie to, ale na chwile odkładam broń na rzecz wina.

Pozdrawiam

ps. pospiech to najgorszy doradca!!

marog6
5
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 14 lut 2013, 17:26
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: marog6 »

Zazwyczaj jestem cierpliwy. Dochowałem się 560gramowej cytryny z drzewka doniczkowego (cytryna skierniewicka). Potwór rozwijał się 12 miesięcy i prawie złamał drzewko.

Obie matki zaczęły ładnie pracować i drożdże się namnożyły. Zalazłem już oba pojemniki sokiem. Do gąsiora starłem trzy jabłka. On też powoli ale jednak dalej pracuje. A sam sok w HDPE nie bąbelkuje. Widać mało jest CO2.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Może coś dobrego z tego wyjdzie. :)
Ile procent alkoholu wyjdzie z ok. 10blg?

Grzybek
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 19 sie 2012, 19:31
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: Grzybek »

marog6 pisze:Ile procent alkoholu wyjdzie z ok. 10blg?
4% ;)

Zbyszek T
200
Posty: 248
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 08:38
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 32 razy
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: Zbyszek T »

Cydr ma sam fermentowalny cukier (+niecukry).

Cydr z kartonu, około 100 g / L cukru daje 100/17 = 5,9%

Do tego 0,4% z refermentacji w butelkach.

Razem to daje 6,3%.

Dobrze kopie :ok:
Awatar użytkownika

ZdroweDomowe
50
Posty: 87
Rejestracja: sobota, 26 sty 2013, 18:29
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: ZdroweDomowe »

Dobrze Zbyszku piszesz. Cydr z soku kartonikowego będzie miał około 6%. Cydr z zasady nie powinien mieć dodatku cukru sam w sobie bo wtedy to już klasyfikuje się pod wino.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: Pretender »

Po czym jest plastikowy pojemnik, w którym pracuje Twój cydr?
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: Wald »

Wygląda na wodę destylowaną, ale sam pojemnik nie za dobrze się nadaje.
Po wodzie mineralnej będą lepsze.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: Zygmunt »

Zimowy płyn do spryskiwaczy.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: Pretender »

Masz rację Wald, teraz dojrzałem dopiero. Ale post Zygmunta zmroził mnie ....

marog6
5
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 14 lut 2013, 17:26
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: marog6 »

Zgadza się, po wodzie demineralizowanej. Jest zrobiony z plastiku HDPE, gdzieś przeczytałem, że może się nadać. Jeśli w miarę dobrze produkcja przebiegnie to dokupię drugi 5l gąsior. Większe balonu są nieproporcjonalnie droższe.

Po mineralce raczej byłby zwykły PET czyli mniej zwarty plastik.

Obecnie po 4 dniach od samego początku oba bardzo dobrze pracują. Musiałem przestawić do łazienki, bo hałasują i zapach średni, dzisiaj trochę bardziej kwaśny niż poprzednio.

EDIT:
No i dzisiaj przestał pracować gąsior. Zmierzyłem zawartość cukru i jest piękne 0. Smak lekko kwaśny, ale po osłodzeniu słodzikiem i schłodzeniu jest idealny, szampanowy, dodać bąbelki po wtórnej fermentacji i będzie taki sam jak belgijski "Excellence" od Stassen'a.
Awatar użytkownika

chadie
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 14 sty 2013, 08:55
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: chadie »

Proszę o pomoc bo chyba zrobiłem coś źle :/ Szukałem odpowiedzi ale nie znalazłem czegoś podobnego. :(

Dziewięć dni temu nastawiłem cydr wg przepisu: 10l soku z kartonika, drożdże sherry z biowinu, (MD robiona z tego samego soku) i kilka startych jabłek (3-4szt). Dziś zauważyłem że bulgocze o wiele wolniej, raz na kilka minut. Sprawdziłem BLG, cukromierz pokazuje 1. To że ma wytrawny smak nie martwi mnie bo zamierzam dodać glukozy lub miodu podczas butelkowania, bardzo natomiast martwi mnie mocno wyczuwalny posmak drożdży i mętność. Proszę o podpowiedź czy to po leżakowaniu minie (posmak drożdży), czy to możliwe że po dziewięciu dniach w 18 st. C fermentacja zakończyła się?
Może zlać to wszystko, odcedzić pływające starte jabłka, i potrzymać jeszcze kilka dni w balonie przed rozlaniem do butelek?
Szczerze powiem że liczyłem że w smaku będzie przypominać pijanego przeze mnie z pasją Bulmers'a podczas wizyty w Irlandii a nie pospolitego Jabola, bo takie skojarzenie mam teraz.
„Prawo pędzenia bimbru jest prawem człowieka”

Kroniki Jakuba Wędrowycza
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: Pretender »

Jeśli chcesz dosłodzić to nie glukoza ani miód. Pozostaje ci z tańszych rzeczy słodzik, bo jego drożdże nie przerobią. Cukier tylko w celu nagazowania. Co do mętności to czekaj na sklarowanie i dopiero do butelek.
Awatar użytkownika

chadie
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 14 sty 2013, 08:55
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: chadie »

To dodanie cukru do butelek służy tylko nagazowaniu cydru? Nie sprawi że będzie słodszy? Wydaje mi się że cicha fermentacja trwa o wiele dłużej i będzie tak że pierwsze otwarte butelki będą mniej nagazowane ale słodsze. O mętność się nie martwię tylko czemu to tak drożdżami jedzie?
„Prawo pędzenia bimbru jest prawem człowieka”

Kroniki Jakuba Wędrowycza

artaks
200
Posty: 227
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 15:02
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Kontakt:
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: artaks »

Dziewięć dni temu nastawiłem cydr [ciach]
Poczekaj jeszcze parę dni (ja fermentuję ok 2 tygodnie) gęste powinno opaść, możesz nawet do jeszcze chłodniejszego pomieszczenia zanieść.
kalendarz zbiorów alkoholowych: https://www.google.com/calendar/embed?src=ucacf2t31986vvt5pqnsboei7s%40group.calendar.google.com&ctz=Europe/Warsaw
Awatar użytkownika

Bimbel
50
Posty: 84
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 09:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: Bimbel »

U mnie minął trzeci tydzień i ładnie dalej pracuje. Z soku z kartonika, woda, cukier, drożdże winne. Zaczynałem od 28blg, ostatni pomiar kilka dni temu wskazywał 18blg.
Myślę, żeby teraz zlać znad osadu do drugiego fermantatora. Czy lepiej dalej zostawić?

artaks
200
Posty: 227
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 15:02
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Kontakt:
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: artaks »

28 blg to chyba robisz wino, a nie cydr? Jak zostało 18 to musi sobie pobulgać jeszcze, jeżeli opada osad to możesz przelać do nowego pojemnika, ale i tak będziesz to musiał jeszcze powtórzyć.
kalendarz zbiorów alkoholowych: https://www.google.com/calendar/embed?src=ucacf2t31986vvt5pqnsboei7s%40group.calendar.google.com&ctz=Europe/Warsaw
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: Pretender »

Bimbel pisze:U mnie minął trzeci tydzień i ładnie dalej pracuje. Z soku z kartonika, woda, cukier, drożdże winne. Zaczynałem od 28blg, ostatni pomiar kilka dni temu wskazywał 18blg.
Myślę, żeby teraz zlać znad osadu do drugiego fermantatora. Czy lepiej dalej zostawić?
Przy tym blg to już nie będzie cydr. Im bardziej sklarowane wlejesz do butelek tym mniej osadu będzie. I tak, cukier do butelek dodajemy do nagazowania. Poczekaj do sklarowania i dopiero do butelek.
Awatar użytkownika

chadie
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 14 sty 2013, 08:55
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: chadie »

Mój sajder ma już siedemnaście dni, ale dalej brak mu klarowności. Zgodnie z zaleceniami przeniosłem go do zimniejszego pomieszczenia (16 st C) z rurki pyka co najwyżej 2-3 razy dziennie, blg -2. Czy cydr sam się wyklaruje, czy może potrzebuje potraktowania np. Turboklar'em?
„Prawo pędzenia bimbru jest prawem człowieka”

Kroniki Jakuba Wędrowycza
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: Pretender »

Nie klaruj, poczekaj aż sam się wyklaruje.
Przeczytaj ostatnie posty http://alkohole-domowe.com/forum/post70544.html#p70544

marog6
5
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 14 lut 2013, 17:26
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: marog6 »

Tym razem pobawiłem się w różne smaki.
Obrazek
I tak od lewej:
-pomarańczowo (1litr)-jabłkowo-cytrynowy (1 cytryna) (drożdże Tokay)
-jabłkowy (z dwa startymi jabłkami) wzmacniany 300g cukru (drożdże Madera)
-jabłkowy z 250ml syropu z czarnego bzu i trochę malinowego, dodatkowo jedno starte jabłko. (drożdze Bordeaux)

Znowu "zaryzykowałem" i nie robiłem matki drożdżowej a od razu wszystko do gąsiora zapakowałem. Tym razem jednak nastawy postoją od dzisiaj aż do 2.04, więc dwa tygodnie. Mam nadzieję, że takie sklarowane nastawy zaczną ponowną fermentację w butelkach.

Czy ma ktoś doświadczenie z kapslownicą młotkową? Dosyć mocno tłukłem butelki, ale i tak słabo się nagazowało. Postanowiłem teraz do butelek 0,5 dodać po 4-6g cukru.
Awatar użytkownika

Bimbel
50
Posty: 84
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 09:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: Bimbel »

A ja dzisiaj nastawiłem cydr w kolorze czerwonym;)
15l wody
5kg cukru
8l soku jabłkowego z kartonika
250ml syropu z czarnego bzu
5g drożdży winnych efficience
Syrop z czarnego bzu bardzo ładnie zabarwił całość i teraz wygląda prawie jak czerwone wino;)

marog6
5
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 14 lut 2013, 17:26
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: marog6 »

15l wody?

Bałem się o pomarańczowy cydr czy zacznie działać, ale Tokay sobie dobrze poradził. Tak samo mieszanka z czarnym bzem szaleje. Niestety zwykły na podstawie soku z biedronki i dwóch startych jabłek (plus 270g cukru) nie chcę wystartować. Drożdże Madera. Potrząsam co parę godzin, może coś zacznie działać. Stoi już 43h.

Postanowiłem zrobić matkę drożdżową z drugiej paczki Madery. Potem zleje trochę z gąsiora i dodam nowe drożdże.

Pomarańczowy cydr niesamowicie ładnie pachnie podczas fermentacji, zapowiada się rewelacja.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: Pretender »

Bimbel pisze:.....
15l wody
5kg cukru
.........

Jesteś pewien, że "TO" można nazwać cydrem?
Awatar użytkownika

stoney
50
Posty: 67
Rejestracja: wtorek, 14 lut 2012, 23:20
Lokalizacja: Warszawa
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Kontakt:
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: stoney »

Po kilku popełnionych cydrach stwierdzam, że sok z biedronia jest tani... i tu kończą się jego zalety.
Sok z tłoczni niefiltrowany, pomimo tego że droższy ponad dwa razy, dale dużo lepszy efekt.
Dodam, że oba soki traktowane były tymi samymi drożdżami.

Powiem więcej, cydr z soku z tłoczni po miesiącu smakuje lepiej niż ten z biedroniowych po pół roku...

Jeszcze jedna uwaga: rozcieńczanie soku wodą i dodawanie cukru uważam za nieporozumienie. Tu przecież chodzi o aromat i smak a nie %?!
MIEĆ MIEDŹ

wawaldek11
2500
Posty: 2918
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: wawaldek11 »

Czy ktoś próbował zrobić cydr z soków z vitasok - http://vitasok.pl/oferta ?
Kupiłem partię z przeznaczeniem na calvados, ale soki noszące znamię nowości zniknęły bez przetwarzania :mrgreen: .
Przed następnym zakupem chciałbym ustalić z których gatunków wychodzi najlepszy produkt?

P.S.
Można zamówić soki bez kartonów - są o 2 zł. tańsze - po 18 zł.
Pozdrawiam,
Waldek

marog6
5
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 14 lut 2013, 17:26
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: marog6 »

Popełniłem kilka kolejnych prób i jak do tej pory najlepsze w smaku było połączenie 4litrów soku z biedronki z 440ml syropu z czarnej porzeczki i drożdży Bordeaux (kupione właściwie przez przypadek) cały nastaw stał dwa i pół tygodnia. Zero kwasowości, trudno się oprzeć i nie wypić od razu.

Podobnie świetny smak uzyskałem z połączenia 4,2l soku z biedronki i 250ml syropu z czarnego bzu i drożdży Burgundy.

Zastanawiałem się czy może przez drożdże dostosowane do win czerwonych nie wyszła zbyt mała ilość alkoholu, ale po wypiciu czuć, że jednak jakiś alkohol w tym jest. A z drożdży Sherry albo Uniwersalnych często lekko kwaskowate wychodzą - od początku fermentacji kwaśny zapach.

Polecam robienie albo chociaż spróbowanie nastawów o mocnych smakach jak malina, porzeczka, bez.

Stachy
50
Posty: 85
Rejestracja: czwartek, 30 cze 2011, 09:36
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Każdy;)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Centralna Polska
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: Stachy »

No to i ja postanowiłem dołączyć do grona Cindrowników Biedronkowych.
4,5l soku z Biedy.
nie miałem drożdży, tak więc do baniaczka 5l wylądowały obierki z 2 jabłek.
Po 36h w baniaczku burza.
Po tygodniu ładnie fermentowało.
Po 2 tygodniach z małym kawałkiem (chyba 18 dni) blg 0.
Z braku butelek i ogarniającego mnie lenistwa, w dniu wczorajszym poczyniłem co następuje:
-trzy butelki po wodzie gazowanej 1,5l
-do każdej z w/w trzy płaskie łyżeczki cukru
-do każdej z w/w jedna płaska łyżeczka słodzika
Wszystko zakręcone, wymiąchane jak ta lala, i postawione w ciemnym, średnio temperaturowym miejscu(w kuchni za szafką;p)
Nie jestem pewien czy w butelkach 1,5l dobrze się nagazuje, ani czy przy nalewaniu nie zmące całego osadu. Tak czy inaczej za około 1-2 tygodnie odbędę test organoleptyczny.
Zobaczymy czy było warto.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: gr000by »

Przy takiej ilości cukru nie powinno być problemów z nagazowaniem w butelkach 1,5 litra, ale po otwarciu uwalniający się gaz wymiesza osad z resztą cydru i będziesz miał mętny cydr. Nie wiem jak na smak wpłynie dodatek słodzika, ja jak już musiałem dosłodzić cydr w butelce do refermentacji to używałem ksylitolu (cukier brzozowy) - nie fermentuje i ma słodki, przyjemny, naturalny smak.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

szfagir
350
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 26 lis 2012, 11:16
Ulubiony Alkohol: S.W.Ó.J.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: szfagir »

Mając kilka butelek typu Grolsch oraz zachęcony tym tematem wczoraj nastawiłem swój pierwszy cydr - dobrze go napowietrzyłem i w baniaczku 5l błyskawicznie słyszalne było pyrkanie z rurki. Teraz drożdże przerabiają 15BLG (nie dosładzałem), ale w tym czasie chciałbym się dowiedzieć czy aż taka jest różnica między glukoza a cukrem, który dodajemy na koniec przed butelkowaniem. Tak samo czy przy butelkowaniu i wsypaniu do butelek cukru/glukozy należy wsad jakoś rozmieszać czy po prostu butelki zamykać i do przechowalni??:)
Awatar użytkownika

Autor tematu
manowar
950
Posty: 972
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 213 razy
Kontakt:
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: manowar »

W takich ilościach jak się dodaje do nagazowania nie poczujesz różnicy. Wygodniej jest chyba z syropem - ale jak wsypiesz cukier też będzie ok.

Z ciekawości spytam, który sok ma 15 blg?
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
Awatar użytkownika

szfagir
350
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 26 lis 2012, 11:16
Ulubiony Alkohol: S.W.Ó.J.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: szfagir »

wawaldek11 pisze:Czy ktoś próbował zrobić cydr z soków z vitasok - http://vitasok.pl/oferta ?
Kupiłem partię z przeznaczeniem na calvados, ale soki noszące znamię nowości zniknęły bez przetwarzania :mrgreen: .
Przed następnym zakupem chciałbym ustalić z których gatunków wychodzi najlepszy produkt?

P.S.
Można zamówić soki bez kartonów - są o 2 zł. tańsze - po 18 zł.
Zasugerowałem się cytowanym wyżej postem. Zamówiłem sok JONAGOLD i to on pokazał mi 15BLG. Dorzuciłem zatem tylko pożywkę, drożdże do cydru i naprawdę bardzo mocno napowietrzyłem wnet pyrkanie dało o sobie znać. Zobaczę co z tego wyjdzie. Jak im posmakuje to będę eksperymentował z różnymi odmianami:)
Awatar użytkownika

szfagir
350
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 26 lis 2012, 11:16
Ulubiony Alkohol: S.W.Ó.J.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: szfagir »

Czy możliwe żeby drożdże do cydru przy panujących ostatnio u nas temperaturach przerobiły mi już 15 BLG?! Z rurki już nie pyrka, dlatego zastanawiam się czy otwierać i mierzyć BLG, czy zostawić?? Z tego co wyczytałem to dla dobrego nagazowania mogę zlewać do butelek przy 1BLG, ale liczyć się muszę z tym, że będzie to sok mętny.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: gr000by »

Zmierz BLG.
Jak zlejesz przy 1 BLG to na 99% wyprodukujesz granaty - lepiej dociągnąć do -1, -2 BLG (moje cydry schodziły bez problemu do -3) i dodać płaską łyżeczkę cukru na 0,5 litra cydru. Jest to optymalna ilość cukru do nagazowania, bo nic nie ucieka z butelki przy otwieraniu.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Odp: Cydr z soku z kartonika

Post autor: Pretender »

Poczekaj na sklarowanie. W tym czasie cydr jeszcze dociągnie. Jak do butelek wlejesz klarowny cydr to będziesz miał mniej osadu.
Awatar użytkownika

szfagir
350
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 26 lis 2012, 11:16
Ulubiony Alkohol: S.W.Ó.J.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Odp: Cydr z soku z kartonika

Post autor: szfagir »

Zatem poczekam. Zastanawia mnie czy ten metny sok w ogóle się sklaruje. Dzięki koledzy za rady:)

Mam jeszcze jeden problem. Źle wyliczylem sobie zawartość cukru w nastawie truskawkowym. Ostatnio go dosłodziłem i w konsekwencji w 5 litrach mam dodatkowo 13BLG, a nie jestem w stanie oszacować ile miałem na początku. Nastaw robiłem na samych truskawkach i cukrze (1kg). Nie wiem co we mnie wstąpiło, że przed dosłodzeniem nie zmierzyłem poziomu cukru. Czy wziąć to teraz rozcieńczyć z samym sokiem truskawkowym (tak z 5 litrów), zeby zmniejszyć BLG i zaprawić na nowo gąsiorki drożdżami (jeśli rozcieńczę to musze podzielić nastaw 2x5l)?



Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Odp: Cydr z soku z kartonika

Post autor: Pretender »

A ile ta twoja truskawka już stoi?
Wstrzymaj się z dodatkiem drożdży, są przecież w nastawie. Niech sobie pracuje. Dodać soku zawsze zdążysz, rozcieńczyć również. Będzie co najwyżej mocniejsze.

Ps.
Nie ma to jak robienie notatek. Hehe, u mnie to samo. Nastawiam winko, a później drapię się po d..... i zastanawiam się ile tego cukru było :-)
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: gr000by »

Soki owocowe mają zazwyczaj około 10-15 BLG, o podobną zawartość cukrów podejrzewałbym też truskawki.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

szfagir
350
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 26 lis 2012, 11:16
Ulubiony Alkohol: S.W.Ó.J.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: szfagir »

Zgodnie z http://beatagorecka.pl/2011/05/truskawk ... szczajaca/ truskawki same w sobie nie mają dużo cukru. Sok z truskawek wyciskałem sam i do tego dorzuciłem cukier, ale kurczaka noga nie kojarzę ile (byłem przekonany, ze przez 2 tygodnie nie zapomnę - nauczka). Po czym go dosłodziłem i dalej już wiecie. Myślę, że jak zrobię z tego cydr to będzie mocny mózgotrzep - maxymalnie może sięgnąć ok 14% niczym wino.
Awatar użytkownika

szfagir
350
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 26 lis 2012, 11:16
Ulubiony Alkohol: S.W.Ó.J.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Cydr z soku z kartonika

Post autor: szfagir »

Jak długo powinien cydr leżakować, żeby się nagazować? To mój pierwszy cydr i nie mogę się doczekać aby go skosztować, a zlany został do butelek w sobotę:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cydr”