CO TO JEST C2H5OH, czyli WÓDZIA czy BIMBER

Jak zachować zdrowie podczas destylacji, jak zadbać o bezpieczeństwo pędzenia, dział dla tych którzy cenią sobie spokojne, bezpieczne bimbrownictwo...

Autor tematu
mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:

Post autor: mima »

W temperaturze pokojowej jest to bezbarwna, palna ciecz o charakterystycznej woni i piekącym smaku.

Miesza się z wodą w dowolnym stosunku i jako taki jest stosowany jako średniopolarny rozpuszczalnik organiczny.
Mieszanina 95,6% etanolu z wodą jest popularnie nazywana spirytusem. Jest to mieszanina azeotropowa i dlatego nie można uzyskać przez prostą destylację etanolu 100%. Etanol 100% jest nazywany alkoholem absolutnym, a do jego otrzymywania stosowana jest destylacja azeotropowa w układzie etanol-woda-benzen. Po dodaniu niewielkiej ilości benzenu najpierw wrze potrójny azeotrop: benzen-etanol-woda , później azeotrop: etanol-benzen, na końcu zaś destyluje czysty bezwodny etanol. Możliwe jest też związanie wody z 95,6% etanolu przez dodanie tlenku wapnia lub bezwodnego siarczanu(VI) magnezu lub siarczanu(VI) sodu. Etanol absolutny jest higroskopijny i pochłania wodę z powietrza, należy więc przechowywać go w szczelnie zamkniętych naczyniach. Całkowicie bezwodny etanol (zawartość wody < 100 ppm) uzyskuje się przez destylację znad etanolanu magnezu w układzie zabezpieczonym przed dostępem powietrza.

A teraz otrzymywanie i zastosowanie tego nektarku zwanego spirytem. :D

Etanol do celów spożywczych otrzymuje się w wyniku fermentacji alkoholowej. Podstawowymi surowcami do produkcji etanolu są: buraki cukrowe, trzcina cukrowa, ziemniaki, i wiele innych roślin.
Etanol przeznaczony do celów spożywczych jest podstawowym składnikiem wszystkich napojów alkoholowych.
Etanol do celów przemysłowych jest też często produkowany poprzez bezpośrednią syntezę z tzw. gazu syntezowego (mieszanina CO, H2 i H2O), która jest tańsza od fermentacji i prowadzi do czystszego chemicznie etanolu, jednak w wielu krajach świata użycie etanolu syntetycznego do celów spożywczych jest zabronione. Jest to podyktowane nie tyle względami zdrowotnymi ile chęcią utrzymania tradycyjnego przemysłu spirytusowego i związanych z nim miejsc pracy.
W Polsce przed laty dostępna była w sprzedaży wódka "Vistula" produkowana na drodze chemicznej, a nie poprzez fermentację. ;)
Etanol jest tanim w produkcji surowcem i jest jednocześnie stosunkowo niegroźny dla środowiska, :kumple: dlatego jest dość powszechnie wykorzystywany jako rozpuszczalnik w przemyśle chemicznym.
Cena prostych napojów alkoholowych (czystych wódek i spirytusu spożywczego) w wielu krajach wynika z podatków nakładanych na te produkty a nie z kosztów ich produkcji. Rzeczywisty koszt wytworzenia 1 l spirytusu to ok. 0,50 Euro, gdy jest on otrzymywany przez fermentację i jeszcze taniej jeśli pochodzi z syntezy bezpośredniej.
Stosowany także jako paliwo napędowe np. w Brazylii 86% sprzedawanych nowych aut jest przystosowanych do spalania etanolu.
Ostatnio zmieniony wtorek, 16 cze 2009, 21:08 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: dodano źródło pochodzenia informacji.
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.
promocja

zenonkosa
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 2 sty 2010, 17:31
Re: CO TO JEST C2H5OH, czyli WÓDZIA czy BIMBER

Post autor: zenonkosa »

Dużo mądrych słów, ;p a odpowiedź na pytania jest prosta:

związek wyrażony tym wzorem to alkohol nadający się do picia bez ryzyka śmierci czy poważnego zatrucia, gdyż nawet SuperMUTANTkacor mija maksymalnie na trzeci dzień czyli mniej niż 48 godzin i nie ma śladów można znów pić.

Wódzia to sprzedawany w sklepach alkohol 40sto%owy, produkowany przemysłowo. Powszechnie wiadomo też, iż przebicie na cenie alkoholu jest spore w sklepach monopolowo/spożywczych, a w szczególności barach gdzie zdarza się, że alkohol się chrzci (rozcieńcza wodą) w celu zarobienia kasy(jeszcze większej).

Bimberek to alkohol produkowany w domu. Jest o wiele bardziej zanieczyszczony niż ten firmowy sprzedawany w sklepach, ale jak ktoś chce się uwalić to się smakiem nie przejmuje, ewentualnie czymś przepija. Są jednak wyjątki, bo bywa że bimber o wielkiej mocy nie pali tak mocno jak wódka i przy tym dobrze smakuje. W tym celu trzeba w odpowiedni sposób zrobić zacier.
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: CO TO JEST C2H5OH, czyli WÓDZIA czy BIMBER

Post autor: Kucyk »

...oraz przeprowadzić rektyfikację z frakcjonowaniem, międzyoperacyjną obróbkę chemiczną i końcowe filtrowanie węglem. I jak Koledzy gwarantują, w warunkach domowych jest realna możliwość otrzymania absolutu smakowego...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie i Bezpieczeństwo”