Co robić z produktami z odstojników

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
maxis
5
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 13 mar 2015, 20:10
Podziękował: 1 raz

Post autor: maxis »

Witam. Na początku napiszę, że jestem dopiero po pierwszej destylacji. Mam prostego szklanego PS'a na szybkowarze. Z gara idzie najpierw deflagmator z malym zbiornikiem u dolu i wyjściem zawartości w dół (wlot i wylot po bokach), wypełniony szklanymi rurkami, następnie odstojnik a za nim chłodnica- wszystko połączone wężykami silikonowymi.
Teraz tak:
1. Co zrobić z produktem zarówno z deflagmatora jak i odstojnika?

Wiem, że wszyscy zaraz powiedzą że odstojnik to zło w czystej postaci ale podczas tej destylacji produkt z odstojnika był mleczny i woniacy, a z deflagmatora stosunkowo czysty i trochę mniej drażniący receptory węchowe ;) wiec chyba jednak coś wyłapał. W sumie miałem z 8l nastawu wina jakieś 200ml-300ml zlewki z odstojników i 600ml "czystego" alkoholu z chłodnicy 73%( swoją drogą tez woniał). Mam to więc wylewać , jak robilem ostatnio, czy cos z tego dodać do nastepnego nastawu? Dodam ze mialo to moc 50% wg wskazan alkoholomierza po wystudzeniu.

2. Czy lepiej aby deflagmator podłączyć boczną dolną rurką do gara, jak mam teraz, czy od strony zbiorniczka zatykając jednocześnie dolny boczny wlot, aby to co sie w nim skropli wracało do gara? Mam jeszcze mozliwosc żeby urobek ten wracał innym otworem w szybkowarze ale po 1 byłoby to kosztem termometru a po drugie nie wiem jak by to działało...

3. Czy to co jest w odstojniku i deflagmatorze to słynne przedgony i pogony czy jeszcze dodatkowo mam coś odrzucać z chłodnicy?

4. Czy powinno być tak, że raz na jakiś czas "zatyka" się wężyk od strony gara skroploną parą? Czy to jakoś bardzo przeszkadza jeśli chodzi o cały proces ? Do tej pory stałem i zmniejszałem na chwilę temp aby spłynęlo to do gara ale nawet jeśli tego nie robiłem to w chłodnicy coś się skraplało (a z kolei jak zmniejszyłem temp to przestawało się skraplać).

Wiem, że na forum jest wiele podobnych problemów ale nie mogłem w nich znaleźć albo wszystkich odpowiedzi na moje pytania albo były one mało wyczerpujące. Produkt końcowy używać będę jedynie do nalewek.
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Co robić z produktami z odstojników

Post autor: klodek4 »

Witaj, nie wierzę że na forum nie znalazłeś odpowiedzi na Twoje pytania, dla podpowiedzi podam Ci że jest coś takiego jak szukajka.
Uwierz mi odpowiedzi są.
Dziwi mnie fakt ze zostały Ci resztki /jak piszesz/ z deflegmatora, wszystko co skropli się w deflegmatorze powinno Ci wrócić do gara, odstojnik usuń /dlaczego, nie chce mi się już pisać/, grzej wolno, żeby Ci nie zalewało a przy drugim grzaniu, tnij z dokładnością wszystkie frakcje /o tym też jest na forum/, wstaw fotkę sprzętu i czytaj, wnikliwie i z uwagą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”