Wszystko o polepszaniu destylatów węglem.

kobuszki
100
Załączniki
Re: Budowa filtra z wkładem węglowym

Postautor: kobuszki » wtorek, 5 lut 2013, 23:10

Opisz po kolei poszczególne części i jak będziesz na nim pracował.

Rabat 3%
TRE Inox bańka 25 l z zaślepką
Cena: 299.00 zł   Dostawa za 5zł
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

liyo78
100
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Załączniki

Postautor: liyo78 » środa, 6 lut 2013, 00:14

Na szczycie filtra mamy zbiornik zrobiony z rury o średnicy 104mm.
Pod spodem mamy zawór odcinający, a następnie złącze SMS które łączy się z rurą. Cienka rurka wypełniona jest węglem. Złącze pozwalać będzie mi w łatwy sposób rozebrać filtr gdy będę musiał wymienić węgiel. Na samym dole kolejny zawór spustowy.
Do zbiornika na górze wlewam rozcieńczony destylat i odbieram na dole -proste ;P
Niestety dopiero będę zaczynał na nim działać więc nie powiem jak się sprawdza.

wawaldek11
2000
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: wawaldek11 » środa, 6 lut 2013, 01:22

Ładny sprzęt i wykonanie, ale niestety przy górnym zasilaniu masz szansę, że nie cała objętość węgla będzie brała udział w oczyszczaniu destylatu. Destylat może znaleźć sobie w węglu kanały, którymi będzie spływał szybko w dół.
Pozdrawiam,
Waldek

kobuszki
100
Załączniki

Postautor: kobuszki » środa, 6 lut 2013, 01:34

No niestety żle to wykombinowałeś. Zbiornik z destylatem ma być umieszczony najwyżej, aby destylat mógł spływać grawitacyjnie. Dolną część tego zbiornika połącz silikonowym wężem z dolną częścią cienkiej rury wypełnionej węglem. Na górnej części cienkiej rury znowu zamontuj wężyk i jego koniec ma iść do naczynia odbiorczego. Zasada pracy filtra jest taka, że zasilanie dajemy od dołu.

liyo78
100
Załączniki

Postautor: liyo78 » środa, 6 lut 2013, 01:42

Możliwe ale mi się wydaje, że powinien się sprawdzić i w najbliższym czasie zostanie tak jak jest.
Może za jakiś czas skonstruuję coś nowego jak ten nie będzie się sprawdzał.
Zalałem go już i ciecz przepływa (sączy się) bardzo wolno :ok:

wawaldek11
2000
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: wawaldek11 » środa, 6 lut 2013, 01:56

Zasypywałeś suchym węglem?
Pozdrawiam,
Waldek

Awatar użytkownika

Teroon
150
Ulubiony Alkohol: GIN
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Załączniki

Postautor: Teroon » środa, 6 lut 2013, 02:19

liyo78
Pamiętaj tylko, żeby przed zasypaniem solidnie węgiel wygotować i przepłukać. Jest w węglu prosto z torbeki bardzo dużo luźnego "miału" który potrafi się do destylatu dostać.

Nie wiem czy skorzystasz, ale pomyśl też o podparciu z jakiejś chusteczki albo gazy, żeby Ci węgiel razem z destylatem się nie przesypywał.

No i jedna ważna kwestia. Jako, że robisz grawitacyjnie w góry na dół...zalej cały filtr destylatem, aż po szczyt. Niczego jeszcze nie odkręcaj, nie odbieraj. Poczekaj kilka godzin, niech się destylat przesączy przez wszystko a węgiel ułoży. Ciecz i węgiel powinny trochę opaść. Teraz ewentualnie dolej resztę i odczekaj ale kilka minut już wystarczy.

Ponieważ masz przepływ z góry do dołu, zatem jedynym sposobem, aby zminimalizować sytuację, w której węgiel nie pracuje w całości (patrz destylat wybiera najprostszą drogę) musisz BARDZO wolno odbierać płyn.

W moim filtrze gdzie mam przepływ z dołu do góry stosuję odbiór z prędkością jedna kropla na około 5-7 sekund. Efekt końcowy jest taki, że goście nie poznają się iż alkohol nie jest z sklepu (ale co oni wiedzą jak dla nich wódka musi być schłodzona :D ). Bimberek tak dobry wychodzi, że wchodzi jak woda nawet w temperaturze pokojowej - to przynajmniej moja opinia, ale ja ponoć dziwny jestem bo lubię smak wódki, i jej nie zapijam ;)

Powodzenia.

Odnośnie PCV
Widziałem, że koledzy wcześniej rozważali opcję filtra z PCV. Odradzam. Opowiem wam historię.
Kiedyś przed wyjazdem nad jezioro na majówkę, zrobiłem trochę cytrynówki jakoś około półtora litra, w dwóch butelkach po wodzie mineralnej 1 litr. Jedna cytrynówka miała chyba 45% a druga coś około 55-60% (Wersja dla Dam i dla Gentelmenów).
Cytrynówka postała sobie w ten sposób ja wiem, może z 2 może z 3 dni. Dokładnie nie pamiętam.
Gdy przyjechaliśmy nad jezioro i wieczorem odkręcam butelkę...cóż, nie dało się tego pić. Plastik był bardzo wyczuwalny w smaku i zapachu. Do dziś znajomi czasem się śmieją, że mój bimber rozpuszcza plastik.

Wiadomo, że PCV a plastik z butelek to inne materiały, ale skoro nasz alkohol stoi w takiej rurze jednak przez X godzin, najczęściej conajmniej 24 godziny a czasem i 72 to chyba jednak nie warto ryzykować. (no chyba, że ktoś rozcieńcza do 10-20%, ale to wciąż jest szansa że jakiś syf się zbierze).

Polecam nierdzewkę ;)

liyo78
100
Załączniki

Postautor: liyo78 » środa, 6 lut 2013, 15:46

Witam

Filtr oczywiście po zasypaniu zalałem wrzątkiem, namoczyłem węgiel i kilka razy przepłukałem.
Podparcie zrobiłem więc węgiel nie powinien się przesypywać -przewidziałem to :ok:
Przepływ też mam b. mały -kapie albo przelewa się cieniutką strużką.
Jeśli chodzi o destylat to nawet bez filtrowania jest spoko i bardzo pasuje moim znajomym.
Ja osobiście też należę do tych dziwnych ludzi, którzy lubią smak vódeczki -choć niektórzy mi się dziwią jak ja rozróżniam smak tego trunku i jak on może smakować :smiech:
Powoli rodzi mi się też pomysł w głowie na filtr z zasilaniem dolnym i pewnie za jakiś czas go zrealizuję.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Teroon
150
Ulubiony Alkohol: GIN
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Załączniki

Postautor: Teroon » środa, 6 lut 2013, 22:10

liyo78
Twój filtr z tego co widzę ma niestety zawór kulowy. Piszę niestety ponieważ na kulowym nigdy nie ustawisz bardzo dokładnie częstotliwości kapania - cieniutką strużką jak piszesz to jest zdecydowanie za szybko. Potrzebny Ci zawór precyzyjny. Zawór możesz kupić, albo zrobić samemu.

Ja swój zawór precyzyjny zrobiłem w ten oto sposób.
zawór.JPG

Wiem, że wygląda śmiesznie, ale regulująć ścisk wężyka za pomocą śrub jestem w stanie ustawić bardzo precyzyjnie prędkość kapania. Od full open, po 1 kroplę na 1/2/5/10/15 sekund. Właśnie teraz mam filtrację w tempie 1 kropla na 5 sekund.

Druga kwestia. Z tego co widzę, Twój filtr jest praktycznie od ręki gotowy do funkcjonowania w systemie dół->góra.

Z tego co widzę, masz z obydwu stron zawory kulowe. Zdejmij z górnego zaworu ten pojemnik, wstaw nypel, tak jak i masz to zrobione u dołu filtru.
Żeby wyszło coś w ten sposób.

wyjście z góry.JPG

I Vio la, ma dwa nyple wyjściowe, puszczasz od dołu destylat, z góry wyprowadzasz wężyk, i za wyjściem daj zawór precyzyjny. :)

Także właściwie do przerabiania nic nie potrzebujesz, poza dwoma nyplami i sporą ilością wężyka silikonowego, żeby móc puścić destylat :)

Powodzenia i pozdrawiam,
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika

Pretender
2500
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki

Postautor: Pretender » środa, 17 kwie 2013, 19:38

Pytanie do kolegów,
czy jest różnica pomiędzy dwoma filtrami:
większa średnica ale niższy czy węższy i wyższy. Zakładam jako prawidłowe poddanie destylatu od dołu. I jeszcze jedno, czy wystarczy, że zbiornik z destylatem będzie nieco ponad zbiornikiem filtra czy najlepiej jak najwyżej.

Awatar użytkownika

Pretender
2500
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki

Postautor: Pretender » piątek, 19 kwie 2013, 10:28

Co do filtrów wąskich i wysokich to fi 50 i wysokość ok 1 m najlepiej. A czy ktoś używa szerszego ale niższego? czy nie wpływa to na finalny produkt?

baltic80
100
Załączniki

Postautor: baltic80 » czwartek, 5 wrz 2013, 19:38

przechowywanie węgla aktywnego

Kupiłem paczuszkę Cobry. Nie posiadam tuby, oczyszczam w butelce leżącej w lodówce.
Po 4 miesiącach od otwarcia paczki z węglem, chciałem oczyścić kolejną porcję.
Po otwarciu worka, węgiel śmierdzi zgniłymi jajami! :(
Po dobrym wypłukaniu, smród ustał, psotka się oczyściła.

Moje pytanie:
Mam jeszcze pół worka węgla. Czy przechowywać go jak dotychczas na sucho w worku, czy może przełożyć do słoika i zalać całość wodą i tak pozostawić? Jak długo mogę przechowywać tak zalany wodą węgiel aby później nie zaszkodzić urobkowi?

Awatar użytkownika

BartekBartek1
450
Załączniki

Postautor: BartekBartek1 » czwartek, 13 lut 2014, 20:57

Chcę wykonać filtr węglowy z rury fi 50 do oczyszczania surówki żyniej o mocy max 35%. Planuję długość 1,5m. Czy na jednym napełnieniu przefiltruje 50l surówki? Oczywiście potem następna destylacja. Czy wydajność węgla będzie mniejsza?
Pędzić, pić, zalegalizować.

Awatar użytkownika

ta_moko
500
Załączniki

Postautor: ta_moko » czwartek, 13 lut 2014, 23:18

Przefiltrujesz, ale w węglu zostawisz także wszystkie smaki żyta. Znacznie lepsze rezultaty da dobra destylacja z odbiorem i odrzuceniem przodów i tyłów. Najlepszy destylat jest o mocy na wyjściu rzędu 70-75%. Możesz zacząć odbierać przy wyższej mocy i kończyć przy niższej, bo to subiektywna sprawa. Kieruj się smakiem i węchem. Filtra nie polecam - szkoda dobrej żytniówki. :bezradny:
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki

Awatar użytkownika

BartekBartek1
450
Załączniki

Postautor: BartekBartek1 » piątek, 14 lut 2014, 08:07

Ale chcę uzyskać domową czystą. A na razie nie mam kolumny. A więc na jednej paczce ile przefiltruje surówki?
Pędzić, pić, zalegalizować.

Awatar użytkownika

ta_moko
500
Załączniki

Postautor: ta_moko » piątek, 14 lut 2014, 11:30

Jedna paczka w rurze fi 50mm zajmie długość około 120cm. Twoje 1.5m to ciut za dluga rura. Ja wymieniałem wegiel po około 40l, czasem mniej. I filtrowalem nie surowkę, lecz gotowy, dwu lub trzykrotnie destylowany produkt końcowy. I tak tez Ci radzę - filtruj ostatni gon. Mniej zużyjesz węgiel i może jedna paczka poradzi sobie z tym, co otrzymasz z obecnej surówki.
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki

Awatar użytkownika

panta_rei
550
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Załączniki

Postautor: panta_rei » piątek, 14 lut 2014, 16:14

Kurna, jak ja w swojej kolumnie "upchałem" tak dużo sprężynek... ;-)
Pozdrawiam, Sławomir

michal278
1550
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Kontakt:
Załączniki
Re: Odp: Budowa filtra z wkładem węglowym

Postautor: michal278 » piątek, 14 lut 2014, 16:45

Kol. Panta ile wagowo idzie węgla na 40l?
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

Awatar użytkownika

panta_rei
550
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Załączniki

Postautor: panta_rei » piątek, 14 lut 2014, 21:40

@michal278 nie mam paczki z węglem, żeby to poprzeliczać, tylko dlaczego to pytanie do mnie?

EDIT
No tak, widzę, że ja się zamotałem ;-) paczki węgla są po 1,7l i to będzie właśnie około 1,2m rury 50mm.

@michal278 ja wymieniałem węgiel w filtrze co 10l, filtr miał pojemność połowy paczki węgla, czyli na 40l wódki wychodziłoby mi 2 paczki węgla. Na szczęście szybko mój spirytus stał się tak dobry, że nie wymagał filtrowania i w swojej karierze mam zużytą 1 paczkę węgla, trzeba by przeliczyć ile dokładnie spirytusu przefiltrowałem, 20l * 40% to pewnie będzie 8l ;-) czyli na 40l spirytusu 5 paczek
Pozdrawiam, Sławomir

michal278
1550
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Kontakt:
Załączniki
Re: Odp: Budowa filtra z wkładem węglowym

Postautor: michal278 » piątek, 14 lut 2014, 22:34

Drogo się robi.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

Wróć do „Węgiel aktywny”