budowa destylatora

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
piotrekx94
10
Posty: 15
Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 16:41

Post autor: piotrekx94 »

Witam.

Jestem nowy na forum i z góry mówię, że w temat się zagłębiłem, poszukałem na forum, zapytałem wujka google, ale wciąż mam wątpliwości które chciałbym rozwiać.


Jutro nastawiam zacier w bance od wody (taka z automatu prawie 20l). Najwięcej problemu sprawia mi destylacja i destylacja ponowna.

Mój pomysł na destylacje, o przeczytaniu w necie jest taki. Nastawiam na taboret (taki palnik spory) duży gar z woda, do której włożę szklane naczynie z zacierem, z tego wystawać będzie rurka, podłączona do spirali destylacyjnej (+ chodzenie wodą) i to skraplać się będzie do słoika. W załączonym zdjęciu widać dokładniej o co chodzi.

Jeśli ten pomysł ma wady, proszę mnie nie zmieszać z błotem, tylko powiedzieć co jest źle.

Do tego dochodzi pytanie o drugą destylacje. Wiem, że trzeba to co wyszło z pierwszej destylacji rozrobić z wodą i poddać drugiej destylacji. Pytanie ile tej wody i w jakich proporcjach. oraz jak wygląda druga destylacja, w sensie czy różni się od pierwszej.

I mam jeszcze pytanie o wodę. Wiem, że może być kranówa, ale mam dostęp do wody źródlanej głębinowej, warto jej użyć?

Jeśli komuś się nie chce tłumaczyć, a ma link, nie pogardzę chętnie przyjmę:)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

woytek..hun
20
Posty: 21
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 20:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: gdzieś w Bieszczadach
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: budowa destylatora

Post autor: woytek..hun »

Witam.
Nikt nie odpisuje więc się podejmę ja. Witam kolegę w tym zacnym gronie.
Dużo czytaj a im więcej przeczytasz to więcej wiedzieć będziesz. Co do destylatora to dołożył deflegmator i będzie ok. Fajny pot-sill wyjdzie. Destylator w płaszczu wodnym to super sprawa do zbożówek. Co do drugiej destylacji to ja rozcieńczam destylat z pierwszego "tłoczenia" do ok. 30% i puszczam na rurki. Im więcej wody dolejesz tym "czystszy" destylat osiągniesz. Ja używam przegotowanej wody ze studni bo tu gdzie mieszkam to kamień w wodzie na potęgę.

Autor tematu
piotrekx94
10
Posty: 15
Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 16:41
Re: budowa destylatora

Post autor: piotrekx94 »

Orygnalnie do korby dołaczony był deflegmator wysokości spiali destylacyjnej i ja wpadłem na pomysł, żeby kupić 6 cm rurkę miedzianą wysokości 50 cm, do srodka napchać druciaka (zmywaka), rurke zweżyć redukcją na mniejsza (taka zeby weżyk sylikonowy wszedł) i u gory to samo (sylikonowa rurka do chłodnicy). I teraz tak. Mam kega od mleka. Chce w pokrywce zrobić dziure i wpakować tam rurkę miedziana (grubość węzyka sylikonowego), rurkę połaczyć z deflegmatorem no i dalej wiadomo. Pytanie mam takie. Czy w deflegmatorze zrobić otwór na syfy, czy zamontować go tak zeby syfy wracały do kega?
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: budowa destylatora

Post autor: klodek4 »

Cały sens deflegmatora polega na tym żeby syfy wracały do kotła.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: budowa destylatora

Post autor: Emiel Regis »

piotrekx94 pisze:Chce w pokrywce zrobić dziure i wpakować tam rurkę miedziana (grubość węzyka sylikonowego), rurkę połaczyć z deflegmatorem no i dalej wiadomo.
Będzie zalewać deflegmator, musisz dać większą średnicę
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Autor tematu
piotrekx94
10
Posty: 15
Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 16:41
Re: budowa destylatora

Post autor: piotrekx94 »

Czy warto kupić deflegmator który wygląda tak http://renek03.w.interii.pl/deflegmator%201.jpg czy lepiej zrobić samemu?

Gdybym kupił deflegmator, to czy powinienem go podłączyć bezpośrednio nad kegiem (łączenie wężykiem sylikonowym), tak, aby syfy spływały do kotła?

Jak wyczyścić chłodnicę (spiralę) w której przez lata nieużywania ostał się miejscami żółty nalot?

Kega chce wypłukać najpierw porządnie myjką ciśnieniową, a następnie wodą z octem, czy to dobry pomysł?
Ostatnio zmieniony czwartek, 11 lip 2013, 22:15 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: budowa destylatora

Post autor: Wald »

Pytanie 1 -sam zrobisz lepszy.
Pytanie 2 -zobacz http://alkohole-domowe.com/forum/post78197.html#p78197 , dwa posty wyżej.
Pytanie 3 -pomysł dobry, jak zamienisz kolejność, będzie doskonały.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
piotrekx94
10
Posty: 15
Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 16:41
Re: budowa destylatora

Post autor: piotrekx94 »

A czy budowa destylatora wyniesie mnie mniej niz 30 zł? Bo chce go zrobić z rurki miedzianej 40 cm, 6 cm średnicy, redukcja na mniejszą rurkę (z obu stron wielkości wężyka)?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7349
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: budowa destylatora

Post autor: radius »

Człowieku, zobacz ile kosztują redukcje na takie rury :?: :o Nie zgubiłeś czasem jednego zera :?:
http://coolstore.pl/product-pol-2138-Mu ... 8-mm-.html
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
piotrekx94
10
Posty: 15
Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 16:41
Re: budowa destylatora

Post autor: piotrekx94 »

30 zł to koszt gotowego deflegmatora. 122 zł za mufę redukcyjna? Cena iście z kosmosu. Z ojcem robiłem kotłownie cała w miedzi i wyniosło nas to 3 tys, wiec nie możliwe. A co myślicie o zrobieniu deflegmatora z rury pcv do instalacji centralnego ogrzewania? Jaką średnicę maksymalną powinna mieć rura w pokrywie o Kega (bo góra deflegmatora to domyślam się ze średnicę powinna mieć pasującą do wężyka.

Jak wyczyścić chłodnice (spiralę) w środku? Przedestylować wodę z sodą i octem?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: budowa destylatora

Post autor: Zygmunt »

122 zł za mufę redukcyjna?
Taka średnica- cena akurat normalna. Jeszcze droższe są 54/15- potrafi kosztować pod 300zł. Instalację CO robi się z rurek 15 albo 18mm, gdzie armatura rzeczywiście kosztuje grosze. Wyjdź ze średnicami powyżej 42mm i robi się kosmos niekiedy :)
A co myślicie o zrobieniu deflegmatora z rury pcv do instalacji centralnego ogrzewania?
Nie nadaje się.
Jak wyczyścić chłodnice (spiralę) w środku? Przedestylować wodę z sodą i octem?
Kwaskiem cytrynowym i NaOH.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Odp: budowa destylatora

Post autor: Pretender »

Ale ludzie kombinują ... z plastiku... z papieru będzie najlepsza, byle nie z białego. Albo robimy dobrze i dobre, albo byle jak, byle szybko i tanio. No chyba, że kolega nie robi tego dla siebie.
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: budowa destylatora

Post autor: klodek4 »

piotrekx94 pisze: A co myślicie o zrobieniu deflegmatora z rury pcv do instalacji centralnego ogrzewania?
No coś Ty na głowę upadł - przecież pisałeś że czytałeś forum :bardzo_zly:

oskar1980pl
30
Posty: 46
Rejestracja: czwartek, 30 maja 2013, 14:32
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa destylatora

Post autor: oskar1980pl »

klodek4 pisze:
piotrekx94 pisze: A co myślicie o zrobieniu deflegmatora z rury pcv do instalacji centralnego ogrzewania?
To jakaś pomyłka nie stosuje sie rur z czystego PCV do instalacji centralnego ogrzewania najwyżej do kanalizy (odprowadzanie wody) w systemach grzewczych miedzi stal i pex (aluminium w otoczce pcv).

a porównując koszty to stal nierdzewna wychodzi w stosunku jakość do ceny najkorzystniej :)

Artur GB.
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 12 lis 2013, 18:11
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa destylatora

Post autor: Artur GB. »

Cześć
Z góry zaznaczam że jestem nowy i jeszcze zielony w temacie i potrzebuje kilku porad. Chciałbym rozpocząć przygodę z destylacją ale nie za bardzo wiem co i jak. Może na początek zwykła cukrówka, stare dobre 1410, im mocniejsze i w jak największym stopniu pozbawione zapachu bimbru tym lepiej. Mam zamiar aromatyzować mój destylat (przepalanka, cytrynówka itd.), jeżeli udało by się zrobić spirytus to super. Nie zamierzam otwierać masowej produkcji, raczej coś znacznie skromnego.

Zaopatrzyłem się już w szybkowar ze stali nierdzewnej 10l myślę, że się nada? No i tu pierwsze pytanie, kolumna nie wiem jaka wysoka i o jakiej średnicy, chcę użyć KO, wypełnienie miedziane i tu drugie pytanie. Chcę pociąć rurkę miedzianą o średnicy 0,8cm w pierścienie o szerokości do 0,5cm i tym wypełnić kolumnę, nie wiem też czy wypchać ją tym w całości czy do połowy? Z forum wiem że zmywaki świetnie się sprawdzają niestety w UK mam problem z ich znalezieniem.

Proszę o rady.
Ostatnio zmieniony środa, 20 lis 2013, 08:42 przez gr000by, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: konieczne poprawki
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: budowa destylatora

Post autor: rozrywek »

piotrekx94 pisze:Orygnalnie do korby dołaczony był deflegmator wysokości spiali destylacyjnej i ja wpadłem na pomysł, żeby kupić 6 cm rurkę miedzianą wysokości 50 cm, do srodka napchać druciaka (zmywaka), rurke zweżyć redukcją na mniejsza (taka zeby weżyk sylikonowy wszedł) i u gory to samo (sylikonowa rurka do chłodnicy). I teraz tak. Mam kega od mleka. Chce w pokrywce zrobić dziure i wpakować tam rurkę miedziana (grubość węzyka sylikonowego), rurkę połaczyć z deflegmatorem no i dalej wiadomo. Pytanie mam takie. Czy w deflegmatorze zrobić otwór na syfy, czy zamontować go tak zeby syfy wracały do kega?
Hey Pietrze.

O ile dobrze zrozumiałem to zamierzasz zrobić redukcję zarówno od dołu jak i z góry.
Błąd. W dół musi swobodnie spływać.

Jeśli masz bańkę od mleka, ( upewnij sie co do jakości) to jesteś prawie w domu.

Wywierć w deklu dziurę, wlutuj na stałe rurke miedzianą 54mm (nie 6 cm)
Dalej.. od góry dopiero daj redukcję i do tego rurkę silikonową do połączenia z chłodnicą.

Ale......
Ja bym pokusił się o RW, czyli na szczycie zamontował spiralę ze skręconej rurki i masz już najtańszym kosztem super sprzęt. A jakość ci się podniesie aż będziesz zdziwiony.

Tymczasem wystarczy tej łatwizny i trzymania za rączkę.

Czytaj, czytaj ucz się i jeszcze raz czytaj.

Pozdrowionka
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: budowa destylatora

Post autor: bociann2 »

Dobry wieczór wszystkim,

Po dwuletniej lekturze, m.in. tego zacnego forum, przyszedł czas działania.
Jakiś czas temu nabyłem w drodze kupna 1600 mm rury Cu fi 54 mm oraz całkiem zgrabny keg, typ A, o pojemności 30 litrów.
Po dwugodzinnej walce udało mi się go otworzyć w całości (tzn. ja pozostałem w całości - nie dostałem aerozolem piwnym po oczach, a fitting nie roztrzaskał mi czaszki). Ponieważ parka lepiej się chowa, dwa dni temu zagościł pod moim dachem kolejny keg systemu A, ale już 50-cio litrowy. Dzisiaj, wykorzystując nabyte doświadczenie, uporałem się z jego otwarciem w 5 minut 18 s :) .
Bimbrofornia będzie znajdować się w piwnicznej pralni, któryż to lokal ma 201 cm wysokości, instalacje wodną, elektryczną i kanalizacyjną.

No i teraz jest grosse Fragezeichen, w który keg,mając na względzie ich i lokalu wysokości, mam celować z wykonaniem kolumny systemu, cirka ebałt, kolegi Sverige2 (Bokakob)?

1. keg 50 L, grzałki 2x2 kW z regulatorem na jednej z nich- kolumna ca 1350mm?

czy

2. keg 30 L, grzałki 2 + 1,5 kW j.w. + kolumna ca 1550 mm ?

A może zastosować grzałki kompaktowe (2 w 1) - te na mufie 5/4 cala?

Wypełnienie w obu wersjach: sprężynki Cu + KO (lub zmywaki na początku).

Mocowanie kolumny do kega:

1. lutowanie bezpośrednio do fittingu lub

2. nypel mosiężny, z pominięciem fittingu.


Bez względu na wybór wersji, chciałbym zachować możliwą elastyczność konstrukcji pod względem dalszej rozbudowy lub modyfikacji.

Będę wdzięczny za wszelkie konstruktywne sugestie.


Pozdrawiam

bociann

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: budowa destylatora

Post autor: bociann2 »

No dobra, miesiąc pracy koncepcyjnej minął, oto wnioski:

1.Kolumna zimowa ( do pracy we wspomnianym wyżej pomieszczeniu)
- Keg 30 L, grzałki 2,0 + 1,5 kW z regulatorem (AVT1007) na słabszej z nich
- kolumna dzielona, na razie na dwa odcinki, razem z pionową głowicą i chłodnicą 1550 mm wysokości
- kolumna lutowana do stoczonego na 51 mm fittingu
- skraplacz z rurki karbowanej
- 3 termometry (keg, 400 mm powyżej kega, głowica)

w przyszłości:
2. Kolumna terenowa:
-keg 50 L
- grzałki 2 x 2,0 kW z regulatorem
- kolumna zimowa + dodatkowy segment rury ca 500 mm (fitting ten sam)
- reszta jak wyżej
- dodatkowy kabel zasilający, ca 20 mb, z piwnicy do garażu

Oczywiście obie kolumny ocieplone, ozaworowane, owęzykowane itp. itd.

Drugi fitting w rezerwie do ew. budowy kolejnego kaprysu.

I to by było na razie na tyle.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”