Bora7171

Przedstaw się naszej społeczności, napisz kilka słów o sobie, kim jesteś, co robisz i co cię tu sprowadza. Napisz cokolwiek chcesz na swój temat a my Cię radośnie powitamy :)
Regulamin forum
1. Jako temat wpisz tylko swój NICK :)

2. Przedstaw się pozostałym członkom forum, napisz co lubisz robić czym się interesujesz, co Cię tu sprowadza i jaki alkohol najbardziej lubisz produkować:) Tutaj możecie pisać o sobie dosłownie wszystko na co macie ochotę.

3. Jeśli masz zamiar tylko napisać np. "Witam, nazywam się .... " to daruj sobie.

4. Multikonta - kasujemy i banujemy

Autor tematu
Bora7171
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: czwartek, 9 lip 2020, 17:18
Podziękował: 3 razy

Post autor: Bora7171 »

Ok, dzięki jeszcze tylko powiedzcie czy pogony ciągniemy do końca przez olm czy przejść na lm.
Soda na razie na bok. :poklon;
promocja

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Bora7171

Post autor: PETER29 »

Przejdź na lm i będzie git.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2593
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Bora7171

Post autor: jakis1234 »

Jak mam w kegu około 98 stopni (nie mam bufora), to odpuszczam sobie OLM i przestaję pilnować temperaturę na dole kolumny. Przy czym już od 96 w kegu zaczynam sprawdzać co leci z OLM, ale jeszcze jakiś czas idzie czysty spirytus.
Odkręcam LM i ciągnę pogony zwracając uwagę na temperaturę w głowicy. Jak tam zaczyna rosnąć, to koniec zabawy.
Na kegu wtedy jest już ponad 99 stopni, więc nie ma już sensu dalsza zabawa.
To mój sposób i jeszcze raz podkreślam - bez bufora. Myślę, że szybko dopracujesz się własnej metody :)
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
Bora7171
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: czwartek, 9 lip 2020, 17:18
Podziękował: 3 razy
Re: Bora7171

Post autor: Bora7171 »

Dziękuję, przy następnym podejściu przejdę wcześniej na lm.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Bora7171

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Bora7171 pisze:Ok, dzięki jeszcze tylko powiedzcie czy pogony ciągniemy do końca przez olm czy przejść na lm.
Soda na razie na bok. :poklon;
osobiście radzę robić inaczej. Ja nie zaśmiecam kolumny pogonami. Mają one mocne zapachy ( zwłaszcza zboże ) i bez detergentów czuć je w na początku drugiej destylacji, kiedy świeże opary podgrzewają je.

Korzystając z buforu ( jeśli jest taka opcja ), przy końcówce procesu po prostu spuść bufor do kega, a napełni się potem sam tym, co zleci z kolumny do niego. To z kolei sobie spuść do jakiejś damy i po uzbieraniu odpowiedniej ilości masz możliwość odzyskania czystego etanolu.

Dlatego też przy spirytusie nie przechodzę nigdy na LM, a po prostu kończę nieco wcześniej proces, nie dochodząc nigdy pogonami do granicy OLM ( poznasz to po tym, że termometr na 10 półce skoczy Ci o min 1st C i nie będzie chciał zejść niżej, lub będzie się to ciągnąć w nieskończoność.

I tak, jak koledzy - zostaw na razie chemię. Ja osobiście jej nie demonizuję i za jakiś czas zacznę zabawę z nią, aczkolwiek to w ramach testów, zabawy oraz koniecznie z laboratoryjnym potwierdzeniem wyników.
Najpierw trzeba nauczyć się trzech rzeczy:
1) procesu - od surowca do przelania do pojemników
2) znajomości konkretnego sprzętu - tutaj cukrówki są świetne z uwagi na powtarzalność procesu.
3) cierpliwości - również przy dojrzewaniu alkoholi.
Ostatnio zmieniony wtorek, 22 gru 2020, 11:29 przez MASaKrA_Domingo, łącznie zmieniany 1 raz.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2593
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Bora7171

Post autor: jakis1234 »

I to co napisał @MASaKrA_Domingo, to jest bardzo dobra opcja, jeżeli jest bufor ( a Ty masz, jak wynika z tego co napisałeś).
Ja niestety nie mam (za niskie pomieszczenie) i dlatego przechodzę przy odbiorze pogonów na LM.
Przy cukrówkach specjalnie nie zauważyłem jakiegoś mocnego zanieczyszczenia kolumny. Przy kolejnej rektyfikacji kolumna szybko się czyści i po odebraniu niewielkiej ilości przedgonów mogę spokojnie odbierać gon z OLM. Mówię o cukrówkach, zbóż jeszcze nie zacierałem.
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
Bora7171
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: czwartek, 9 lip 2020, 17:18
Podziękował: 3 razy
Re: Bora7171

Post autor: Bora7171 »

Bardzo dziękuję, trochę mnie nie było i dopiero teraz odpisuję, jeszcze raz dziękuję. Rozumiem że opróżnianie bufora muszę zrobić podłączając wężyk do wyjścia bufora i wlać do bojlera przez wlew. Bo gdzieś ktoś pisał że ma zawór przelewowy w buforze. Czy opary w bojlerze nie będą miały wtedy wyższego ciśnienia?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przywitaj Się!”