Bora7171

Przedstaw się naszej społeczności, napisz kilka słów o sobie, kim jesteś, co robisz i co cię tu sprowadza. Napisz cokolwiek chcesz na swój temat a my Cię radośnie powitamy :)
Regulamin forum
1. Jako temat wpisz tylko swój NICK :)

2. Przedstaw się pozostałym członkom forum, napisz co lubisz robić czym się interesujesz, co Cię tu sprowadza i jaki alkohol najbardziej lubisz produkować:) Tutaj możecie pisać o sobie dosłownie wszystko na co macie ochotę.

3. Jeśli masz zamiar tylko napisać np. "Witam, nazywam się .... " to daruj sobie.

4. Multikonta - kasujemy i banujemy

Autor tematu
Bora7171
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: czwartek, 9 lip 2020, 17:18
Podziękował: 3 razy

Post autor: Bora7171 »

Witam Szanowne Grono poszukiwaczy absolutu.
Do chwili obecnej moja domowa produkcja koncentrowała się na wyrobie domowych nalewek na bazie pigwy, derenia i państwowego monopolu. Była też krótka przygoda z rurką miedzianą i kanką do mleka z dostojnikami, ale to odległe czasy. Od paru miesięcy chodzi za mną coś bardziej profesjonalnego.
Wiem, że będzie to aparatura typu aabratek.
No i tu zaczynają się schody, bo im więcej czytam tym więcej rozterek np. czy z ovm czy tylko podstawowa kolumna, czy warto dać parę złotych więcej, czy pozostać przy podstawie. Manualnych zdolności do wyprodukowania swojej własnej aparatury trochę u mnie za mało. Wiem, że będzie to opcja z grzaniem elektrycznym. Nie chcę iść na łatwiznę i zadać pytanie co polecacie, ale pytania zadawane w wyszukiwarce zawężają temat do kilku postów na tym forum. Nie ukrywam, że to skłoniło mnie do przystąpienia do Szanownego Grona. Teraz mam trochę więcej możliwości w dotarciu do szerokiej bazy Waszej wiedzy.
Tak więc czy znalazłby się ktoś kto powoli pomoże rozświetliić mi tę pomroczność.
Dodam też, że zdarza mi się też popełnić czasem jakiś wyrób wino podobny najczęściej z jabłek i marzy mi się własny calvados.
To tyle na wstępie, wiem że to bardzo uogólniony opis rozterek, ale może ktoś łaskawie pokierowały moimi poszukiwaniami.
Pozdrawiam wszystkich Forumowiczów
Bora7171 :)
promocja

użytkownik usunięty
Re: Bora7171

Post autor: użytkownik usunięty »

;) Serwus
Zadawaj konkretne pytania, otrzymasz konkretne odpowiedzi.
Witaj w klubie :ok:
online
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Bora7171

Post autor: Doody »

Witaj i powodzenia :ok:
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
Bora7171
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: czwartek, 9 lip 2020, 17:18
Podziękował: 3 razy
Re: Bora7171

Post autor: Bora7171 »

Rozterek ciąg dalszy:
Do dyspozycji mam garaż wysokości 2,34 m.
Sprzęt jaki chodzi mi po głowie to keg 50l, bufor, katalizator, i kolumna typu aabratek. Czy to trochę nie za niskie pomieszczenie, żeby to pomieścić.

użytkownik usunięty
Re: Bora7171

Post autor: użytkownik usunięty »

Trochu mało, bo..
Euro keg ok. 55cm, bufor 20cm(z małym ogonkiem), katalizator kolejne 20cm. Daje to ok. 95cm. Żeby to miało sens, potrzebujesz minimum 1m wypełnienia KO do obniżonego odbioru (zakładam, że średnica kolumny to 60.3mm i że chcesz OO) i kolejne 25cm nad nim. Nie licząc wziernika, może być na styk. Zrezygnuj z katalizatora. Zamiast niego dłuższą rurę z zasypem kup. Katalizatorem się nie przejmuj. Sprężynkami miedzianymi, bufor poczęstujesz :ok:
Czy kanał masz w garażu? :D

Autor tematu
Bora7171
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: czwartek, 9 lip 2020, 17:18
Podziękował: 3 razy
Re: Bora7171

Post autor: Bora7171 »

Kanału brak, ostatecznie mogę trochę sufit nadwyrężyć bo płyta karton gips i jakieś ocieplenie. Można by delikatnie się wciąć. Alternatywne pomieszczenie to łazienka wysokość 2,6 m, ale tam nie mam siły, no i Pani domu w zasięgu :P . A w chłodniejsze dni trzeba by przedłużacz przeciągać i zostawiać uchylone drzwi lub okno. Co do sprzętu to trafiłeś w punkt. Wybrałem keg bo to chyba bardziej ekonomiczna opcja niż zamawianie niższego zbiornika pod wymiar, ale jak będzie taka potrzeba to można zmienić opcję. Jak trochę wczytałem się w posty to i baniaczek z płaszczem zaczął mi chodzić po głowie. Bardzo dziękuję za podpowiedź :D :poklon; . A do kogo mógłbym się zwrócić w sprawie potencjalnego zamówienia. :scratch: .
Awatar użytkownika

george1255
400
Posty: 403
Rejestracja: wtorek, 13 lut 2018, 14:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo/ Cydr/ Bimberek
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 28 razy
Re: Bora7171

Post autor: george1255 »

https://www.aabratek.pl/
http://stalowkasklep.pl/
akas@o2.pl
@Herbata666

Tak na szybko co masz tu kilku polecanych. Koledzy napewnio dopiszą jeszcze kilku. Tylko okres oczekiwania dłuuugi...
TERMOMETRY WIFI
https://www.facebook.com/TermometryWIFI/

Autor tematu
Bora7171
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: czwartek, 9 lip 2020, 17:18
Podziękował: 3 razy
Re: Bora7171

Post autor: Bora7171 »

Podziękował, na pewno warto będzie poczekać :D

Autor tematu
Bora7171
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: czwartek, 9 lip 2020, 17:18
Podziękował: 3 razy
Re: Bora7171

Post autor: Bora7171 »

Zastanawiam się jaki rodzaj odbioru obniżonego wybrać, ovl czy ovm. Podpowiedzcie co będzie lepsze dla początkującego. Na chwilę obecną z tego co wyczytałem to chyba skłaniałbym się do ovm. No i nadal przypomnę o reżimie wysokości 2,3 m.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Bora7171

Post autor: robert4you »

Olm.

Prościej.
Stabilniej.
Niestety trochę drożej, chyba.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: Bora7171

Post autor: nemeto »

Olm bo tak jak przedmówca ;) A co do wysokości pomyśl nad zbiornikiem 60l - jest niższy niż euro. Myślisz o płaszczu - z tym, że z tego co się orientuję dochodzi ci do wysokości zbiornika 7-11 cm.

Autor tematu
Bora7171
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: czwartek, 9 lip 2020, 17:18
Podziękował: 3 razy
Re: Bora7171

Post autor: Bora7171 »

Bardzo dziękuję, czyli będzie olm :poklon; .

Autor tematu
Bora7171
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: czwartek, 9 lip 2020, 17:18
Podziękował: 3 razy
Re: Bora7171

Post autor: Bora7171 »

Stało się, zostałem posiadaczem sprzętu od Aabratka, warto było czekać aż 2 miesiące. Konkrety: bojler 60l, grzałki 4kw, regulator, bufor z miedzianymi sprężynkami, kolumna z latarnią i olm, wypełnienie sprężynki pryzmatyczne no i chłodnica, wszystko wysokości 2,3m. Wczoraj odbyło się pierwsze grzanie. Zacier to cukrówka: 120 l, w niej 28 kg cukru. Blog początkowe 22 dodałem moskva style na 60l i pożywkę dla drożdży winnych na 30l. Stało to w temperaturze 21-22 stopnie. Po tygodniu blg -3, dodałem turboklar 4x na 30l. Gotowanie: wsad 50l, postępowanie według instrukcji odbiór podpałki w ilości 300 ml tempo to 3 krople na minutę, następnie odbiór przedgonów 300 ml na minutę, zmniejszenie tempa do 1 kropli na minutę i rozpoczęcie odbioru na olm. Tempo 25 ml na minutę. Pierwsze 150 ml potraktowałem jako przedgon(wg instrukcji) chociaż aromat był przyzwoity. Potem odebrałem 5 l i gdy temperatura w kegu była 98 stopnie przeszedłem na odbiór pogonów przez lm w tempie 25 ml na minutę (wg instrukcji). W międzyczasie na lmie nakapało ok 150 ml. Odbiór pogonów prowadziłem aż temperatura na dole i górze kolumny wraz z chłodnicą wyniosła ok 98 stopn, było tego ok 750 ml o znośnym zapachu i na koniec jeszcze 100 tka 70 % wego pogonu o silnym zapachu acetonu, który poszedł do podpałki. Wcześniejszy urobek był rzędu ok 96% bo alkoholomierz pokazywał nawet 97,5 no ale temperatura produktu była ponad 20 stopnie.
Moje pytania są następujące
-czy nie za dużo.poszło na podpałkę i przedgony (pierwszy raz i postępowałem wg instrukcji)
-czy powinienem zmniejszyć tempo i prowadzić proces dłużej.
Dziękuję bardzo za podpowiedzi, wszak to nie ostatni raz :)
No i jedyny mankament to zużycie wody miejskiej.
Pozdrawiam.

Autor tematu
Bora7171
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: czwartek, 9 lip 2020, 17:18
Podziękował: 3 razy
Re: Bora7171

Post autor: Bora7171 »

Ktoś coś podpowie?

akanim
50
Posty: 82
Rejestracja: piątek, 8 mar 2019, 00:28
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Bora7171

Post autor: akanim »

Nie znam Aabratka ale wiem co dobrego można zrobić z pachnącymi jak to piszesz acetonem pogonami. To nie jest aceton ale octan etylu. Aceton idzie w przedgonach. A takie pogony można zebrać i przedestylować jeszcze raz dodając sody kaustycznej, NaOH łyżkę na litr. Soda kaustyczna a nie kret z folią aluminiową. Octan etylu hydrolizuje na zasadowo dając etanol i kwas octowy. Etanol poleci a kwas octowy zostanie w kotle. Po destylacji sprawdź pH pozostałości w kotle powinno pozostać zasadowe pH>10. Jeśli jest kwaśne to znaczy, że za mało dałeś sody kaustycznej. W ten sposób można uzyskać do 15% więcej etanolu.
Warto też to zrobić gdyby zapach spirytusu z serca cię nie zadowalał.
Jak wiadomo "praktika jebiut teoriju" dlatego to jest ogólna rada, zasada czyszczenia, która może się różnić od przypadku do przypadku.

użytkownik usunięty
Re: Bora7171

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus.
Jeśli postępowałeś wg instrukcji tego producenta, będzie :ok:
Zużycie wody to nie mankament to konieczność.
Zawsze możesz zainwestować w zamknięty obieg wody.

Autor tematu
Bora7171
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: czwartek, 9 lip 2020, 17:18
Podziękował: 3 razy
Re: Bora7171

Post autor: Bora7171 »

Tej sody kaustycznej, to należy dać 1 łyżkę stołową na litr pogonu czy rozcieńczonego do np 20% roztworu.
I jeszcze mam pytanie czy pogony trzeba odbierać przez lm, czy można przez olm, a przez lm odbierać do końca przedgony.

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Bora7171

Post autor: chprzemo »

@Bora7171- cukier kosztuje jakieś 2.4 pln.. zastanów się czy na początku zabawy z kolumną i nauce jej możliwości naprawdę chcesz gotować coś z dodatkiem sody kaustycznej... Według mnie nie warto! Może to i bezpieczne, może i odzyskasz trochę ml z ogonów, ale pomyśl co będzie jeśli pójdzie coś nie tak?

Rób kolejne nastawy, zmieniaj parametry procesu, rób notatki i analizuj, wyjdzie coś śmierdzącego to do kotła na ponowny przerób, ale bez takich dodatków...

@akanim- warto z rozwagą podchodzić do podpowiedzi zwłaszcza użytkownikowi który sam wprost mówi, że jest początkujący ze swoim sprzętem, był ostatnio ciekawy wątek kolegi który jakimś paskudztwem czyścił kocioł i poszło coś nie tak- ma problem bo musi porządnie całą kolumnę myć żeby pozbyć się smrodu (prawdopodobnie amoniaku).


Surowiec jest zbyt tani żeby na początku łaszczyć się i robić „takie manewry”. Oczywiście to moje zdanie, mogę się mylić bo co operator to inne podejście:).
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Bora7171

Post autor: PETER29 »

Zostaw sody kaustycznej w spokoju. Pogon wlej do następnego gotowania i będzie ok.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

akanim
50
Posty: 82
Rejestracja: piątek, 8 mar 2019, 00:28
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Bora7171

Post autor: akanim »

OK. Idąc za radą @chprzemo i @PETER29 nie będę się dalej rozpisywał.
Papierek lakmusowy do ręki i sprawdzanie czy łyżka czy łyżeczka da pH>10. Ale nie do nastawu, tam nigdy. To jest na awaryjne sytuacje w 1 destylacie.
Jestem chemikiem z pasji i praktyki zawodowej. Poprzestańmy na tym co napisałem. Ja tak robię bo wiem co powstało, dlaczego i jak pachnie w złym destylacie. Ewentualnie czym grozi złe użycie NaOH. Pogony doczyścisz przez dodanie i ponowną destylację z nowym nastawem.
Ważniejsze są przedgony, zawsze wylewaj albo używaj jako podpałkę. Tam jest najwięcej złego.

Autor tematu
Bora7171
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: czwartek, 9 lip 2020, 17:18
Podziękował: 3 razy
Re: Bora7171

Post autor: Bora7171 »

Ok, dzięki jeszcze tylko powiedzcie czy pogony ciągniemy do końca przez olm czy przejść na lm.
Soda na razie na bok. :poklon;

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Bora7171

Post autor: PETER29 »

Przejdź na lm i będzie git.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Bora7171

Post autor: jakis1234 »

Jak mam w kegu około 98 stopni (nie mam bufora), to odpuszczam sobie OLM i przestaję pilnować temperaturę na dole kolumny. Przy czym już od 96 w kegu zaczynam sprawdzać co leci z OLM, ale jeszcze jakiś czas idzie czysty spirytus.
Odkręcam LM i ciągnę pogony zwracając uwagę na temperaturę w głowicy. Jak tam zaczyna rosnąć, to koniec zabawy.
Na kegu wtedy jest już ponad 99 stopni, więc nie ma już sensu dalsza zabawa.
To mój sposób i jeszcze raz podkreślam - bez bufora. Myślę, że szybko dopracujesz się własnej metody :)
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
Bora7171
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: czwartek, 9 lip 2020, 17:18
Podziękował: 3 razy
Re: Bora7171

Post autor: Bora7171 »

Dziękuję, przy następnym podejściu przejdę wcześniej na lm.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Bora7171

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Bora7171 pisze:Ok, dzięki jeszcze tylko powiedzcie czy pogony ciągniemy do końca przez olm czy przejść na lm.
Soda na razie na bok. :poklon;
osobiście radzę robić inaczej. Ja nie zaśmiecam kolumny pogonami. Mają one mocne zapachy ( zwłaszcza zboże ) i bez detergentów czuć je w na początku drugiej destylacji, kiedy świeże opary podgrzewają je.

Korzystając z buforu ( jeśli jest taka opcja ), przy końcówce procesu po prostu spuść bufor do kega, a napełni się potem sam tym, co zleci z kolumny do niego. To z kolei sobie spuść do jakiejś damy i po uzbieraniu odpowiedniej ilości masz możliwość odzyskania czystego etanolu.

Dlatego też przy spirytusie nie przechodzę nigdy na LM, a po prostu kończę nieco wcześniej proces, nie dochodząc nigdy pogonami do granicy OLM ( poznasz to po tym, że termometr na 10 półce skoczy Ci o min 1st C i nie będzie chciał zejść niżej, lub będzie się to ciągnąć w nieskończoność.

I tak, jak koledzy - zostaw na razie chemię. Ja osobiście jej nie demonizuję i za jakiś czas zacznę zabawę z nią, aczkolwiek to w ramach testów, zabawy oraz koniecznie z laboratoryjnym potwierdzeniem wyników.
Najpierw trzeba nauczyć się trzech rzeczy:
1) procesu - od surowca do przelania do pojemników
2) znajomości konkretnego sprzętu - tutaj cukrówki są świetne z uwagi na powtarzalność procesu.
3) cierpliwości - również przy dojrzewaniu alkoholi.
Ostatnio zmieniony wtorek, 22 gru 2020, 11:29 przez MASaKrA_Domingo, łącznie zmieniany 1 raz.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Bora7171

Post autor: jakis1234 »

I to co napisał @MASaKrA_Domingo, to jest bardzo dobra opcja, jeżeli jest bufor ( a Ty masz, jak wynika z tego co napisałeś).
Ja niestety nie mam (za niskie pomieszczenie) i dlatego przechodzę przy odbiorze pogonów na LM.
Przy cukrówkach specjalnie nie zauważyłem jakiegoś mocnego zanieczyszczenia kolumny. Przy kolejnej rektyfikacji kolumna szybko się czyści i po odebraniu niewielkiej ilości przedgonów mogę spokojnie odbierać gon z OLM. Mówię o cukrówkach, zbóż jeszcze nie zacierałem.
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
Bora7171
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: czwartek, 9 lip 2020, 17:18
Podziękował: 3 razy
Re: Bora7171

Post autor: Bora7171 »

Bardzo dziękuję, trochę mnie nie było i dopiero teraz odpisuję, jeszcze raz dziękuję. Rozumiem że opróżnianie bufora muszę zrobić podłączając wężyk do wyjścia bufora i wlać do bojlera przez wlew. Bo gdzieś ktoś pisał że ma zawór przelewowy w buforze. Czy opary w bojlerze nie będą miały wtedy wyższego ciśnienia?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przywitaj Się!”