Aabratek + regulator PRD2U+ pytania początkującego :)

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.

Autor tematu
lord_zul
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 11 kwie 2020, 22:00

Post autor: lord_zul »

Witajcie,

Kopie po necie i forum i w sumie bazuje na zebranych informacjach z różnych przypadkow i nie wiem jak to dostosować do siebie.. Tak więc byłbym bardzo wdzięczny za wskazówki od specjalistów z tej dziedziny czyli was :)

A teraz do opisu:
Niedawno nabyłem aabratka +ovm ze szklem i katalizatorem na kegu 50l z grzałką z dwoma kablami ( 1.4KW i 2KW) No i sterownik PRD2U+.
Budowa:
- Keg 50L ocieplony z portami pod termometr + port do sterownika/regulatora
- 30cm katalizator nad kegiem wypełniony sprężynkami miedzianymi pryzmatycznymi zaczopowane z dwóch stron druciakami zeby sie nie wysypały
- Kolumna 90cm z wziernikiem szklanym wypełniony druciakami. 5cm nad gwintem kolumny port na termometr.
- głowica Aabratek o długości 43 cm i kącie nachylenia 100 stopn + chłodnica 2,5 m wykonana z rury karbowanej DN 12 z dwoma portami w okolicach spawu czyli na szczycie.
- 2 termometry elektroniczne takie od skośnych

Czyli mam w sumie 5 portów:
2x w kegu
1x na wysokosci 35cm od kega (to jest chyba 10 polka)
2x w głowicy

===========================
Teraz moje pytanka :)
Chciałem zautomatyzować proces i użyć regulatora tylko średnio kumam jak to podłączyć..
1. Czy do regulatora przez listwe zasilającą podłączać obie grzałki czy tylko jedną?
a). a jak jedną to którą
b) czy ta pozostała ma być na stałe włączona czy wyłączać ją i po jakim czasie?
2. Nie wiem czy to normalne ale termometr z sondy regulatora i te co mam do destylatora wskazuja rożne temperatury czasem rzędu 5-6 stopni podłączone do portów obok siebie na szczycie kolumny.
3. Kwestia podłączenia sond z regulatora, z tego co czytałem to 1 idzie do kega a druga idzie do? i tu moje pytanie czy 10 kolumna (35cm nad kegiem zaraz nad katalizatorem) czy na szczyt kolumny?
4. Co tak naprawde daje ten regulator? bo myslałem że będzie mi podgrzewał keg i wyłączał grzałki jak osiagnie odpowiednia temp na drugiej sondzie tak żebym nie musiał wtykać i wyciągać kabla od grzałek z kontaktu :) Ale chyba nie do końca kumam... Chyba że zadeniam jego jest zeby grzał cały czas nastaw i jak doprowadzi do Ta=99 stopni a T=78 stopni to ma się wyłączyć i bedę wiedział że np wydestylował wszytko co mógł?

Chyba to póki co wszystko. Fajnie by było jakbyście mnie nakierowali bez hejtowania stylu poczytaj google forum itp, bo studiuje to juz kilka dni ale natłok tych informacji do mnie nie dociera... Wystarczy ze zrobiłem zgodnie z instrukcja od sprzedawcy "wyczyszczenie" destylatora woda z octem i potem musiałem wszystkie druciaki z utlenionej miedzi obmywac i wytrawiac spreżynki :P

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi!


2. Zauważyłem że sondy regulatora pokazują mi nieco inna temperature niż termometry
koncentraty wina

bartbart
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 5 maja 2019, 10:43
Re: Aabratek + regulator PRD2U+ pytania początkującego :)

Post autor: bartbart »

1. Do regulatora podłącz jedną grzałkę 2kW. Druga będzie Ci służyć jedynie do przyspieszenia podgrzewania nastawu na początku procesu. Odłączasz ją jak nastaw zaczyna wrzeć (lub po zalaniu kolumny tutaj doczytaj poco to robić i czy warto)
2. Możesz sprawdzić, który pomiar jest dokładniejszy na gotującej się wodzie. Choć z doświadczenia powiem że nie ma to większego znaczenia, ważne żeby termometr dobrze wskazywał różnicę temperatur np wzrost temperatury o 0,2 C. Musisz ustalić jakie wskazanie na termometrze (takim z błędem wskazania) będzie prawidłowe czyli takie do którego dążysz na kolumnie.
3. Jedna sonda do kega żeby wyłączać proces jak osiągniesz np 98C w kegu druga na 10 półkę
4. Regulator pozwala na płynne sterowanie mocą. Zwykłe włączanie i wyłączanie grzałki nie pozwala na pełną stabilizację kolumny
Co do druciaków to pewnie włożyłeś te pseudo miedziane, które tak naprawdę nie są miedziane, a mają jedynie miedź w postaci pokrycia galwanicznego. Wyrzuć to gówno i więcej nie kupuj ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”