Aabratek - pytania odnośnie budowy i zasypu

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
zzzz...
20
Posty: 29
Rejestracja: wtorek, 2 sie 2022, 20:28
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: zzzz... »

Witam wszystkich bardzo serdecznie - proszę o pierwsze wyjaśnienia dla zachęty ;-)

Niestety po analizie schematów budowy aabrateka i po próbie kalkulacji wychodzi, że muszę zadać parę pytań teoretycznych na które nie mogłem znaleźć odpowiedzi.

Dobry destylator aabratek sklada się z:
1) kega 30 lub 50 L (max 65 cm)
2) kolumny na ok 140 cm wysokości i składa się z 2-ch modułów 20 (katalizator) +120 cm (rura kolumny)
3) modułu olm z latarką o wsokości ok 35 cm
4) głowicy aabratek ok max. 20 cm

W takim przyopadku potrzebujemy pomieszczenie o wysokości 65+140+35+20 = 260 cm minimum.
chciałbym dywagacje teoretycznie zamknąć w ok 240 cm ;-)

No i czas na pytania:
a) czy w przypadku zastosowania modułu OLM z latarką można kolumnę "skrócić" do 120 cm rezygnując z tzw. 20 cm "katalizatora" na dole kolumny (w sumie wysokość minimalna kolumny przekroczy 140 cm) ?
b) jeśli to możliwe jak wygląda wypełnienie - mamy na dole rurę 120 z kega, dajemy podparcie, sypiemy sprężynki miedziane ok 20 cm i znowu podparcie i kolejne 100 cm sprężynek nierdzewnych a na koniec w latarce nierdzewne - czy prościej - sypiemy na dół sprężynki nierdzewne na 120 cm i do latarki sprężynki miedziane ok 20 cm
c) jeśli taka konstrukcja jest poprawna w jaki sposób wyliczamy umiejscowienie termometrów (wysokość HEPT- z tego co wyczytałem jest zależna od materiału wypełnienia a nawet od producenta sprężynek) ?

pozdr.
zzzz...
alembiki
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2507
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 229 razy
Otrzymał podziękowanie: 438 razy
Re: Aabratek - pytania odnośnie budowy i zasypu

Post autor: jakis1234 »

a) katalizator zostaw, a skróć kolumnę - w sumie da taką samą wysokość, a będziesz miał dodatkowy moduł katalizatora do zabaw innych niż z cukrówką.
b) miedź przy cukrówce możesz sobie całkowicie odpuścić i wszystko zasypać KO. A jeżeli będziesz potrzebował miedź, to dajesz do katalizatora na dole.
c) Ta wysokość jest teoretyczna, to tak zwana 10-półka. Można ją mniej więcej obliczyć znając HEPT, ale wystarczy, że zmienisz sprężynki i wysokość się zmieni.
Ważne jest żeby temperatura była stabilna, a to czy jest to kilka centymetrów wyżej czy niżej, nie ma większego znaczenia.
Zaznaczam, że nie jestem konstruktorem i to oni mają największą wiedzę w sprawach sprzętu.
Sam chcesz budować sprzęt?
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Aabratek - pytania odnośnie budowy i zasypu

Post autor: Skir »

Podział na katalizator i resztę kolumny nie ma moim zdaniem większego sensu. Miedź do cukrówek? Szkoda czasu. A wykorzystywanie kolumny, obojętnie czy do zbóż czy owoców też nie jest często stosowane.
Widziałem gdzieś OLM z latarką. Moim zdaniem, lepiej wykorzystać osobno OLM i osobno latarkę. Katalizator może służyć jako "skrócona" kolumna np. do owocówek czy zbóż. Ale mając osobno latarkę, można ją wtedy wykorzystać jako katalizator.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2507
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 229 razy
Otrzymał podziękowanie: 438 razy
Re: Aabratek - pytania odnośnie budowy i zasypu

Post autor: jakis1234 »

Skir pisze:A wykorzystywanie kolumny, obojętnie czy do zbóż czy owoców też nie jest często stosowane.
Nie rozumiem tego zdania, co masz na myśli mówiąc o kolumnie?
Wykorzystuję katalizator -zasypany miedzią, lub bez niej- do odpędu zbożówek i owoców właśnie jako krótką kolumnę, ale mam OLM razem z latarką, więc metodę z samą latarką nie mogę stosować.
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
zzzz...
20
Posty: 29
Rejestracja: wtorek, 2 sie 2022, 20:28
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Aabratek - pytania odnośnie budowy i zasypu

Post autor: zzzz... »

Nad budową własnoręczną się zastanawiam ale na miedzi czyli rurka 54 mm. Nie mam dostępu do spawacza tig a bardziej bawi mnie proces tworzenia i wszystko z nim związane niż uzyskiwanie destylatu potrzebnego jedynie do nalewek. Smaków owocowych typu "palinka", rakija itp nie trawię więc nie będzie to sprzęt do tego przeznaczony (choć jak mówią apetyt wzrasta w miarę jedzenia). Na razie mam kega 50L ze złączem SMS 63.5 i teraz muszę opracować koncepcje na całą resztę. Prawda jest taka, że albo sam udźwignę temat albo dam zarobić kolegom z forum - kwestia ceny.

Jak rozumiem jeśli nastawy cukrowe to w zasadzie mogę wszystko zasypać sprężynkami nierdzewnymi i wtedy to samo do rury 120 cm i to samo do latarki z OLM. Patrzę na rozwiązania gotowe w sprzedaży uznanych forumowych producentów - po prostu chciałbym się zmieścić w rozsądnej cenie bo jak liczę koszty to na moje potrzeby to się w 10 lat nie zwróci - nie chodzi jednak aby złapać króliczka ale żeby go gonić ;-)

Przy okazji czy ktoś widział gotową redukcję z sms 63.5 na 54 triclamp ??

pozdr.
zzzz...

HeniekStarr
600
Posty: 629
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 180 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy
Re: Aabratek - pytania odnośnie budowy i zasypu

Post autor: HeniekStarr »


Autor tematu
zzzz...
20
Posty: 29
Rejestracja: wtorek, 2 sie 2022, 20:28
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Aabratek - pytania odnośnie budowy i zasypu

Post autor: zzzz... »

Dzięki za info ale potrzebuję dokładnie coś odwotnego - na kegu jest SMS - czyli redukcja nakręcana na złącze sms do której można podłączyć kolumnę na triclamp.

pozdr.
Sławek
Awatar użytkownika

łoles
200
Posty: 224
Rejestracja: sobota, 9 maja 2020, 22:52
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Łiski
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 69 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Aabratek - pytania odnośnie budowy i zasypu

Post autor: łoles »

Mam coś takiego, postaram się w tygodniu cyknac fotkę i ci wyśle i dam znać co i jak
Pędzę bo chce pędzę bo życie jest złe :pije:

Szlumf
2000
Posty: 2373
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 581 razy
Re: Aabratek - pytania odnośnie budowy i zasypu

Post autor: Szlumf »

zzzz... pisze:Nad budową własnoręczną się zastanawiam ale na miedzi czyli rurka 54 mm. Nie mam dostępu do spawacza tig a bardziej bawi mnie proces tworzenia i wszystko z nim związane niż uzyskiwanie destylatu potrzebnego jedynie do nalewek.................................. triclamp ??
zzzz...
Do kega 50l rura 54mm to trochę mało. Jeżeli bawi Ciebie proces tworzenia pomyśl jednak nad samodzielną budową w stali lub szkle. Zrób podwieszaną kolumnę na złączach kielichowych n.p. z rękawów silikonowych a spawacz nie będzie potrzebny i wyjdzie taniej nie mówiąc o satysfakcji. Jak by co to służę pomocą bo parę różnych sam zbudowałem.
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Aabratek - pytania odnośnie budowy i zasypu

Post autor: Skir »

jakis1234 pisze:
Skir pisze:A wykorzystywanie kolumny, obojętnie czy do zbóż czy owoców też nie jest często stosowane.
Nie rozumiem tego zdania, co masz na myśli mówiąc o kolumnie?
Wykorzystuję katalizator -zasypany miedzią, lub bez niej- do odpędu zbożówek i owoców właśnie jako krótką kolumnę, ale mam OLM razem z latarką, więc metodę z samą latarką nie mogę stosować.
No właśnie o to mi chodzi. Kolumna długa z wypełnieniem, raczej na spirytus 96% (cukier, skrobia). Raczej, bo mając wypełnione beczki destylatami na półkowej, teraz (według niektórych - grzech :D ) rektyfikuję zboża w trybie dwukrotnej procesu w celu wódczanym.
Natomiast katalizator wypełniony miedzią, czyli krótsza część kolumny, najczęściej stosuje się do destylacji lub tylko odpędu zbóż czy owocówek. Mając latarkę/wizjer osobno, w takich sytuacjach wykorzystywałem ją właśnie jako katalizator. Czyli kocioł, na nim latarka z miedzią i głowica.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 789
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Aabratek - pytania odnośnie budowy i zasypu

Post autor: wolan »

Ja do trunków smakowych wsypuje w rurę główną 20cm miedzi i 20cm nierdzewki i później mam pusta rurę. Na samym katalizatorze destylat wymaga zbyt długiego okresu dojrzewania ( przynajmniej ja mam takie wrażenie :) ). Technik jest dużo ;) tylko najciężej znaleźć swoją :)
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

Autor tematu
zzzz...
20
Posty: 29
Rejestracja: wtorek, 2 sie 2022, 20:28
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Aabratek - pytania odnośnie budowy i zasypu

Post autor: zzzz... »

łoles czekam na ofertę ;-)

Co do rozmiaru 54 to z tego co się orientuję standardowe kolumny na rynku np BASIC od Zygmunta jest właśnie na 54, niestety najlepiej pasowałaby rura miedź 60x1.5 ale taka chyba nie istnieje.

To kolejne pytanie, jeśli rura 54 z miedzi to czy da się do takiej średnicy zrobić rozsądną chłodnicę i z czego bo te na wężu karbowanym chyba nie wejdą ??
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Aabratek - pytania odnośnie budowy i zasypu

Post autor: radius »

zzzz... pisze:najlepiej pasowałaby rura miedź 60x1.5 ale taka chyba nie istnieje.
Ale istnieje 64x2, 66,7(67)x1,5, 76x2 i większe :)
zzzz... pisze: jeśli rura 54 z miedzi to czy da się do takiej średnicy zrobić rozsądną chłodnicę i z czego?
Oczywiście, że się da. Z rurki miedzianej fi 10 :ok: Robię takie chłodnice od lat 8-)
Za kilkanaście dni zaprezentuję kolumnę z głowicą puszkową i chłodnicą z rurki karbowanej :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
zzzz...
20
Posty: 29
Rejestracja: wtorek, 2 sie 2022, 20:28
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Aabratek - pytania odnośnie budowy i zasypu

Post autor: zzzz... »

Radius masz rację tylko w tej chwili:
1 metr rury 54 mm kosztuje 140 zł
1 metr rury 64 mm kosztuje 280 zł

- jak policzyłem rury trzeba 2 m więc różnica spora ;-(

Chyba że masz namiar na tańszego dostawcę ;-)

pozdr.
zzzz,,,
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Aabratek - pytania odnośnie budowy i zasypu

Post autor: radius »

No, nikt nie powiedział, że to tanie hobby :D
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
zzzz...
20
Posty: 29
Rejestracja: wtorek, 2 sie 2022, 20:28
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Aabratek - pytania odnośnie budowy i zasypu

Post autor: zzzz... »

No to niezaprzeczalny fakt ;-)

Kolejne pytanie:
- czy ktoś wie gdzie kupić miedziane lub mosiężne krążki na rurę 54 lub 64 i jakiej grubości aby zmieściło się to w zaciski triclamp i czy takie połączenie będzie miało wystarczającą sztywność ?

HeniekStarr
600
Posty: 629
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 180 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy
Re: Aabratek - pytania odnośnie budowy i zasypu

Post autor: HeniekStarr »

Napisz do kolegi kleryk88. Robił takie triclampy, z rowkiem centrującym, zdaje się z mosiądzu.
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4866
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 558 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Aabratek - pytania odnośnie budowy i zasypu

Post autor: rozrywek »

zzzz... pisze:Radius masz rację tylko w tej chwili:
1 metr rury 54 mm kosztuje 140 zł
1 metr rury 64 mm kosztuje 280 zł

- jak policzyłem rury trzeba 2 m więc różnica spora ;-(

Chyba że masz namiar na tańszego dostawcę ;-)

pozdr.
zzzz,,,
280 - 140 daje 140.
Czyli tyle ile dziś wydałeś na paliwo, śniadanie dla dzieciaków, obiad, kieszonkowe i lody dla tychże.
Nawet jeśli koszt zwiększy się do 500zł nawet, budując z średnicy 64, to to jest inwestycja na wiele lat.

Nie możesz patrzeć z perspektywy krótkowzrocznej, patrzysz na koszt tu i teraz.
To tylko parę stówek więcej, a zysk masz na lata.
To nie kredyt na 30 lat, a parę stówek więcej.

Dokładnie to tak, jakbyś ocieplał dom styropianem 5cm zamiast 15cm, a potem 3 tony węgla zużywał więcej co zimę. Zarąbiaszczo na styropianie oszczędziłeś. Brawo.

Albo inaczej...z naszego podwórka:
Decyzja o zakupie keg 30L zamiast 50L, ponieważ trzydziestka była 50zł tańsza.
A potem męczarnia z zbiornikiem, wsad trzeba dzielić, a beczka 60L idealnie się nadaje na cukrówkę i wsad do keg 50L.
A teraz trzeba dzielić proces na 2.
Oszczędność w ciul.

Powtórzę: sprzęt robi się raz a dobrze, zmieni się technologia, powstaną nowe sterowniki, regulatory, dokładniejsze termometry. Z czasem się te elementy wymieni na lepsze, ale...rura pozostanie ta sama.

Dlatego zalecam rozwagę i przemyślenie tematu, do keg 50L ta średnica jest najbardziej optymalna, ani duża ani mała.64.

Zresztą zapytaj tutaj tych co posiadają miedzianą kolumnę o danej średnicy, jaką by teraz, mając doświadczenie by zbudowali, oraz jakiej średnicy.

Pozdrawiam serdecznie Rozrywek.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

rastro
2500
Posty: 2548
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 294 razy
Re: Aabratek - pytania odnośnie budowy i zasypu

Post autor: rastro »

Z brązu... fajna rzecz, co prawda niezbyt tania, ale do miedzianej rury 54 cymesik.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

grabek246
150
Posty: 197
Rejestracja: poniedziałek, 8 paź 2018, 19:16
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Aabratek - pytania odnośnie budowy i zasypu

Post autor: grabek246 »

Mam głowice puszkowa i chłodnice z karbowanki od Radiusa. Majstersztyk
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”