Zielony kolor destylatu po filtracji węglem

Wszystko o polepszaniu destylatów węglem.
Awatar użytkownika

Autor tematu
soltys
100
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 9 lut 2013, 13:10
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: woj. Podkarpackie
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy

Post autor: soltys »

Witam wszystkich

Chciałbym zadać pytanie bardziej doświadczonym ode mnie:
Otóż niedawno otrzymałem od ojca nieudane, w dodatku za długo stojące w owocach wino celem przepędzenia. Wszystko było OK do czasu aż proces destylacji nie zaczął się kończyć - gdy odbierałem około 40% zauważyłem, że psota zaczyna śmierdzieć (zapach jakby gazoliny, czegoś gnijącego, w każdym bądź razie smród na potęgę. Niestety przegapiłem ten moment i trochę tego smrodu nakapało. Zapomniałem napisać na czym psocę - baniak 20l z kany po mleku z dolutowanym króćcem miedzianym, silikonowe węże + reszta (deflegmator, odstojnik i chłodnica) ze szkła. Dodam, że to mój pierwszy raz na tym baniaku, przedtem używałem czajnika. Tak czy owak psota, poza tym, że śmierdziała, była bezbarwna. Wczoraj chciałem przefiltrować to cholerstwo węglem. Pod wieczór zauważyłem, że destylat przefiltrowany nabrał koloru zielonego!!! Dziwna sprawa - parę dni wcześniej używałem tego samego węgla (z tego samego opakowania) i wszystko było OK, tyle, że bimber z innego zacieru więc kwestię węgla bym odrzucił. Dziś rano zauważyłem, że w naczyniu z destylatem zielona ciecz opadła na dno wyraźnie oddzielając zielone od bezbarwnego. Teraz pytanie - co to za cholerstwo i czy można to pić, co to za substancja? A może oddzielić ziarno od plew i ściągnąć przy użyciu węża to, co nad zielonym? Czytałem, gdzieś, że destylat może nabrać takiego koloru od korodującej miedzi, tyle, że powinien od razu być zielony, a nie dopiero po filtracji? Tak czy owak, smak i zapach przefiltrowanego destylatu są naprawdę dobre! Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i odpowiedzi!
Jeżeli spożywamy alkohol - nie pijemy
Awatar użytkownika

Autor tematu
soltys
100
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 9 lut 2013, 13:10
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: woj. Podkarpackie
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Zielony kolor destylatu po filtracji węglem

Post autor: soltys »

I kolejna podobna sytuacja - zrobiłem nastaw cukrowy, przedestylowałem pierwszy raz. Surówka, jaką otrzymałem czysta jak łza, no to rozmieszałem z wodą, przepuściłem przez węgiel i do ponownej destylacji... Destylat z drugiego pędu czyściutki jak należy, praktycznie bez żadnych niechcianych smrodków. Uwagę moją przykuło jednak to co znajdowało się w kanie po II-gim pędzeniu. Spodziewałem się czystej wody (przynajmniej przezroczystej) a tu ciecz ma kolor zielonożółty!!! I tutaj moje pytanie - czy węgiel daje coś od siebie? Jak to jest że wlewam bezbarwne, destyluję i po otwarciu już nie jest bezbarwne!? Wy też tak macie? To normalne? Aha - węgiel Cobra. Z góry dzięki i pozdro!
Jeżeli spożywamy alkohol - nie pijemy

nightmoon90
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 00:11
Re: Zielony kolor destylatu po filtracji węglem

Post autor: nightmoon90 »

Mam identycznie i nie ukrywam, że taka sytuacja ma miejsce jedynie z węglem aktywnym Coobra.
U mnie była właściwie zielonkawa barwa z tym, że po zmianie węgla na inny nawet najtańszy "no-name" problem definitywnie znika efekt końcowy jak i to co zostaje przy 2gim psoceniu jest ładne i klarowne
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Zielony kolor destylatu po filtracji węglem

Post autor: magius »

Witam
Mam ten sam problem. Po przefiltrowaniu węglem, destylat zielonkawy wyszedł. Wiecie może jaka jest tego przyczyna?
Pierwszy raz zacząłem filtrować, zapach świetna sprawa, jednak ta barwa nie bardzo
Awatar użytkownika

Spiryt
250
Posty: 270
Rejestracja: sobota, 4 lip 2009, 11:45
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 79 razy
Re: Zielony kolor destylatu po filtracji węglem

Post autor: Spiryt »

Może użyliście w filtrze płatków kosmetycznych z aloe-vera
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2739
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Zielony kolor destylatu po filtracji węglem

Post autor: JanOkowita »

Węgiel aktywny granulowany przed pierwszym użyciem należy przepłukać wrzątkiem.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Zielony kolor destylatu po filtracji węglem

Post autor: gr000by »

Nigdy nie płukałem węgla wrzątkiem jak z niego korzystałem (dawno, dawno temu), a jak już to zalewałem go zimną wodą destylowaną na 2-3 doby. Nigdy też nie miałem problemu ze zmianą barwy alkoholu (wody zresztą też), używałem wyłącznie węgla kokosowego Storms'a, od węgla aktywnego z węgla kamiennego stronię jak najbardziej się da.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Zielony kolor destylatu po filtracji węglem

Post autor: magius »

Spiryt, płatków kosmetycznych nie użyłem bo nie mialem pod ręką. Użyłem zwykłego gazika co stosuje sie do opatrunków. Czy jest mozliwe, że to on zmienił barwę? Ogolnie przefiltrowałem wczoraj 3 litry i kolor coraz słabszy się robił. Zamierzam puścić raz jeszcze, może zniknie wtedy.
Janie co do płukania to przed wlaniem alkoholu przepłukałem filtr zimną wodą demineralizowaną.
Jeszcze jedno pytanie poza tematem. Z jakiego materiału użyliście rury na filtr? Pvc, nierdzewna, czy zwykła czarna stal?
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Zielony kolor destylatu po filtracji węglem

Post autor: gr000by »

Mam tubę szklaną i jest ok :). Gaziki opatrunkowe też nie powinny barwić, w końcu mają być jałowe.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Zielony kolor destylatu po filtracji węglem

Post autor: magius »

To w takim razie wiesz od czego ten zielono-żółty kolor powstał? Rurę na filtr mam nierdzewną, od spodu zatkałem ja korkiem z biowinu, ale wczesniej wepchnąłem w niego kilka tych gazików. Do rury doprowadzam alkohol rurka, której używa się przy kroplówkach a garnek w ktorym jest bimber przed filtracja tez jest nierdzewny. Przed pójściem spać zostalo jeszcze 5 litrów do przefiltrowania. Dzisiaj sprawdzę co z tego wynikło. Ogolnie nie sądziłem, że aż taki efekt da filtrowanie węglem. Normalnie zapach wódki, tylko ta barwa...
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Zielony kolor destylatu po filtracji węglem

Post autor: Kamal »

Korek z biowinu barwi. Sam zauważyłem kiedyś jak jeden zmienił kolor miejscami na zielony.
K.
Obrazek

Ralphi
10
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 10 sty 2014, 16:03
Re: Zielony kolor destylatu po filtracji węglem

Post autor: Ralphi »

U mnie po drugiej destylacji jak zlewam to co zostaje w kotle to nigdy nie ma białego koloru, zawsze jest jakaś delikatnie żółtawa barwa, mimo że przed drugą destylacją nie filtruję węglem.

Zdarza mi się filtrować gotowy produkt węglem (coobra lub fantom) ale nigdy nie zauważyłem zmiany barwy.

ufik666
50
Posty: 60
Rejestracja: piątek, 14 mar 2014, 21:06
Podziękował: 1 raz
Re: Zielony kolor destylatu po filtracji węglem

Post autor: ufik666 »

Kolor zielony nie ma związku z węglem czy korkiem zrobiło mi się tak gdy odbierałem pogony i rozcieńczyłem wodą...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Węgiel aktywny”