Zapach amoniaku w przedgonie

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy

Post autor: gr000by »

Wypełnienia KO nie trzeba myć co proces - po procesie wystarczy przepłukać je wodą wlewaną przez głowicę (spłynie wszystko do kega) albo zostawić w spokoju, bo podczas stabilizacji i tak wszystko się wyczyści.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
alembiki

Autor tematu
tosiek71
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 15 mar 2015, 12:44
Podziękował: 3 razy
Re: Zapach amoniaku w przedgonie

Post autor: tosiek71 »

Oczywiście nie myłem sprzętu po każdym procesie, a samo mycie to było w zasadzie płukanie - jak pisze gr000by - tyle że na początku wpuszczałem do odpowietrznika odrobinę (nieszczęsnego) płynu, później woda do momentu, aż z kolumny przestawała lecieć piana (analogicznie z kegiem). Robiłem to tylko po ostatnim grzaniu nastawu cukrowego, a przed pierwszym gotowaniem surówki.
Teraz już wiem, że wystarczy sama woda. Dzięki ;)

SIECIEN
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 6 maja 2015, 09:28
Re: Zapach amoniaku w przedgonie

Post autor: SIECIEN »

Szanowni Koledzy, jeśli w pierwszym destylacie trafia Wam się zapach amoniaku to pamiętajcie NIE DODAWAĆ NIGDY SODY OCZYSZCZONEJ DO ZACIERU bo w reakcji pożywki dla drożdży, która jest związkiem soli amonowych (i znajduje się w zacierze) a sodą oczyszczoną - wydziela się amoniak, tworząc w destylacie wodę amoniakalną o bardzo ostrym smrodzie . Jeśli używacie sody oczyszczonej do poprawy zapachu to tylko przy drugiej destylacji i to w ograniczonej wielkości.
Pozdrawiam.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Zapach amoniaku w przedgonie

Post autor: rastro »

Albo zwyczajnie nie przeginać z pożywkami zawierającymi DAP lub z nich zrezygnować. Bo jeżeli pożywka zostanie w całości zużyta to problem nie wystąpi, a jeżeli nie to cóż sole amonowe lubią się rozkładać pod wpływem temperatury z wydzieleniem amoniaku.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”