Wino z naturalnego soku

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...

Autor tematu
logitech55
30
Posty: 45
Rejestracja: wtorek, 2 wrz 2014, 20:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 2 razy
Kontakt:

Post autor: logitech55 »

Czy ktoś używał tego soku na wino? http://www.sadsandomierski.pl/pl/100-pr ... blkowy.php

Jakie zastosować proporcje sok:woda ?
Sprzedam jajka przepiórcze. tel. 505 334 077 , logitech55pawel@amorki.pl
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Wino z naturalnego soku

Post autor: pokrec »

Ja bym wody nie dodawał, Zmierzyłbym cukromierzem, ile jest cukru (uwzględniając ok. 4 BLG na niecukry, czyli odjął od wyniku 4 BLG, dosłodził do ok. 12 - 15 BLG cukru (czyli do jakichś 18 BLG na cukromierzu - wraz z niecukrami) i zadał pożywką i drożdżami. Potem prosto - mierzyłbym co kilka dni BLG i dosładzał odpowiednio w trakcie fermentacji, żeby uzyskać efekt końcowy w postaci ulubionej słodyczy / zawartości alko. Jak przeliczać BLG na spodziewaną zawartość alkoholu? Reguła kciuka - każde 2 BLG przerobione przez drożdże to 1 % alko w nastawie / winie. Jak na początku było 20 BLG cukru, to po zejściu do 0 (albo poniżej) - masz 10% alko. jak w trakcie fermentacji dodałeś jeszcze 6 BLG (podniosłeś o tyle BLG sprzed dosłodzenia) i wylądowałeś w zerze (albo poniżej - powstały alkohol "zaniża" odczyty), to masz 10% + 3% z dosłodzenia, czyli 13%, itd.
Dosładzanie polega na spuszczeniu np. litra soku / nastawu do garnka, podgrzewaniu tego na kuchence wraz z 1 kg. cukru aż do rozpuszczenia mieszając. Nie gotując, cukier powinien się rozpuścić przy temperaturze w okolicach 50 stopni. Ostudzić taki syrop i wlać do nastawu.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Wino z naturalnego soku

Post autor: Wald »

W ubiegłym roku soki z dojrzałych jabłek miały średnio 14 Blg i 6 gram kwasu na litr. Ten (też średnio) ma wpisane 9 g węglowodanów na 100 ml soku i stąd podejrzenie, że kwasów może być sporo więcej niż te 6 g/l. Bez odkwaszania lub rozcieńczenia wodą wino prawdopodobnie będzie zbyt kwaśne. Ile i jak to zrobić? Można na tzw. czuja, albo po pomiarach. Więcej czytaj http://alkohole-domowe.com/forum/podsta ... t6449.html .
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Wino z naturalnego soku

Post autor: eldier »

Ewentualnie można zastosować drożdże redukujące kwas jabłkowy np. maurivin B, Lalvin 71B.
Inną opcją jest rozcieńczenie soku oraz dodanie rodzynek, około 0,5kg na 10l wina.

katkaj
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 25 sie 2014, 22:14
Re: Wino z naturalnego soku

Post autor: katkaj »

Witam wszystkich bo to mój pierwszy post.Robię wino z jabłek ,przerobiłem dzisiaj w sokowirówce 10kg jabłek z biedronki i mam 3 l soku .Do tego dolałem 5 litrów soku z jabłek o którym piszesz w pierwszym poście i też jestem ciekaw co z tego wyjdzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”