Strona 1 z 1

KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 7 kwie 2009, 18:32
autor: mima
Temat został założony na wniosek naszego szanownego kolegi
Z forum ,,forma,,.

Klarowanie zacieru
Szybkie klarowanie zacieru.
Wiadomo że gdy robimy wódeczkę, chcemy aby miała jak najlepszy smaczek już po pierwszym pędzeniu. Dlatego warto dobrze odklarować ferment by bimberek jak najmniej śmierdzał. Ale do tego trzeba czasu a zacier nie chętnie poddaje się klarowaniu dlatego trzeba mu pomóc. Zasady są te same co przy klarowaniu wina, tyle że tutaj nie ma się co bać, bo zawsze można to odpędzić :-)

1 - Zelatyna i tanina
Aby sprawnie poszło klarowanie za pomocą tych substancji należy przeprowadzić próby. W 100 g zimnej wody rozpuszcza się 1 g żelatyny, a po 24 godzinach podgrzewa roztwór do wrzenia. Następnie do czterech ponumerowanych szklanek lub butelek wlewamy po 100 ml zacieru i dodajemy pipetą różne ilości roztworu żelatyny: do pierwszej 0,5 ml, do drugiej 1 ml, do trzeciej 1,5 ml, do czwartej 2 ml. Po wstrząśnięciu pozostawiamy na 1,5 godziny. Następnie wybieramy butelkę z najbardziej sklarowanym płynem. Jeśli na przykład jest to próba, do której dodaliśmy 2 ml roztworu żelatyny, to do sklarowania zacieru musimy zastosować taką samą dawkę roztworu żelatyny (200 ml na 10 l zacieru). Jeśli w żadnej próbie nie nastąpiło sklarowanie, trzeba spróbować taniny (1 g tej substancji rozpuszczamy w 100 ml zacieru i dodajemy do kolejnych nowych próbek w takich samych ilościach jak roztwór żelatyny). Można również klarować zacier jednocześnie żelatyną i taniną. Przygotowujemy 0,5% roztwory obu substancji (w 100 g wody rozpuszczamy 0,5 g żelatyny, a w 100 ml zacieru 0,5 g taniny). Najpierw do kolejnych próbek kontrolnych z zacierem wlewamy po 0,5 ml, 1,0 ml, 1,5 ml, 2,0 ml roztworu taniny, a po wstrząśnięciu dodajemy o połowę mniejsze dawki tego roztworu. Po godzinie wybieramy próbkę z najbardziej sklarowanym zacierem. W wyżej podany sposób obliczamy ilości roztworów potrzebne do sklarowania całego zacieru.

2 - Białko jaja kurzego
Zacier można także klarować za pomocą białka jaja kurzego. Białko ze świeżego jaja kurzego ubija się na pianę, rozrabia małą ilością zacieru, wlewa do całego zacieru i dobrze miesza. Białko z jednego jaja wystarcza do sklarowania 255 litrów zacieru o dużej zawartości syfu.

3 - Mleko krowie
Mleko musi być świeże, nie przegotowane i chude (odtłuszczone). Do sklarowania 40 litrów zacieru potrzeba od 5 do 20 ml mleka. Najpierw mieszamy i rozbijamy je trzepaczką z małą ilością zacieru, a następnie dodajemy do reszty i dokładnie mieszamy. Po dobie lub kilku dobach kazeina mleka grubymi płatkami osiada na dnie balonu.

4 - Węgiel drzewny
Do klarowania można również użyć węgla drzewnego, sproszkowanego lub w postaci grubszych cząsteczek, w ilości od 5 do 20 g na 10 litrów zacieru. Po upływie kilku dni od dodania węgla zacier należy ściągnąć znad osadu.

5 - Gotowe preparaty
W ostanim czasie na rynku poajwiły się gotowye substancje do kalowania wina np. Klarowin, są to jak najbardziej naturalne i skuteczne środki do klarowania.

Skąd te informację Drodzy koledzy no pomyślcie troszkę przed
kliknieciem myszki. :D ;)

źródło ;) http://www.alkohole-domowe.com/bimber/k ... cieru.html.

Co to jest bentonit?

Bentonit - jest pęczniejącym iłem, a jego nazwa pochodzi od pierwszego eksploatowanego złoża w Forcie Benton, w USA. Geologicznie bentonity są minerałami pochodzenia wulkanicznego... ...Bentonit jest powszechnie znany ze swoich wybitnych zdolności pęcznienia. Może adsorbować 5 razy więcej wody niż sam waży, a przy pełnym nasyceniu zajmuje objętość 12 - 15 razy większą niż jego ilość w stanie suchym." Wykorzystywany do klarowania zacieru przed procesem destylacji, oraz do klarowania zacierów.

bentonit to równiez nazwa handlowa - klarowin to sprawdzony naturalnu środeka do klarowania płynów, pozwalający bardzo szybko uzyskać kryształową przejrzystość płynu. Bradzo przydatny dla każdego winiarza do klarowania win, zacierów, miodów pitnych, soków oraz innych płynów. Klarowin można stosować do zacierów przed destylacją, a płyn po wyklarowaniu sciągnąć znad osadu.

internet

Cdn.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 7 kwie 2009, 22:32
autor: forma
HYMMM jak się okazało "najciemniej pod latarnią" :D wiele ciekawych nowych sposobów klarowania poznałem,w prawdzie najwygodniej zastosowac klarowin (mi się wydaje najbardziej PEWNY) ale dla własnych obserwacji spróbuje czegoś innego. Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz,mianowicie:
2 - Białko jaja kurzego
Zacier można także klarować za pomocą białka jaja kurzego. Białko ze świeżego jaja kurzego ubija się na pianę, rozrabia małą ilością zacieru, wlewa do całego zacieru i dobrze miesza. Białko z jednego jaja wystarcza do sklarowania 255 litrów zacieru o dużej zawartości syfu.
do prawdy 255 litrów :o tu nie ma pomyłki ???

NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 7 kwie 2009, 22:51
autor: mima
Próbowalem kiedyś tego sposobu, ale niestety
proporcje tutaj podane były za małe, to znaczy
chodzi mi o białko.
Osobiscie później wybrałem bentonit.
Stosuje go 10 deko na 120l. nastawu i po jednym dniu
mam sklarowany.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 7 kwie 2009, 23:56
autor: forma
W związku z tym,iż mam tydzień wolnego,postanowiłem zrobic test!!! będzie wyglądał następująco.
to jest butelka wina z:czerwona porzeczka i czarna,trochę wiśni,do puki tej stronki nie poznałem to robiłem jedynie berbeluche która nadaje się jedynie dla żuli na budowe.ta butelka nie była klarowana żadną substancją jedynie czekał 3 miesiące po czym winko zlałem butelka jest ciemna więc nie widac koloru wina ale widac klasyczne fuzle męty itp.itd...kilka butelek poddam sklarowaniu różnymi sposobami...
test 1 klarowin (wyniki za 4 dni)

NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 8 kwie 2009, 10:23
autor: kwachu
,
,(forma napisał): do puki tej stronki nie poznałem to robiłem jedynie berbeluche która nadaje się jedynie dla żuli na budowe
Witam. Forma, Z tymi żulami na budowie to lepiej nie przesadzaj. bo nie każdy budowlaniec jest żulem i niektórzy mogliby poczuć się obrażani.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 8 kwie 2009, 11:07
autor: forma
NIE POZOSTAJE MI NIC INNEGO JAK TYLKO PRZEPROSIC
:poklon; :poklon; :poklon; PRZEPRASZAM :poklon; :poklon; :poklon;
WSZYSTKICH KTÓRZY MOGLI POCZUC SIĘ OBRAŻENI... A TYM SAMYM APELUJE DO ADMINISTRATORA Z PROŚBĄ O USUNIĘCIE POWYŻSZEGO POSTA.... JESZCZE RAZ PRZEPRASZAM !!!

NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 8 kwie 2009, 11:55
autor: mima
A propos żuli na budowie, wiadomo że to tylko
metafora, a kolega kwachu żartował.
Moderator nie musi tego usuwać. Ty sam to możesz
robić,- wciskając na dole ikonkę edytuj, a następnie możesz sobie tego posta dowolnie zmienić, a niepotrzebne słowa usunąć.
Ja tez tak zrobię, że ten tekst usunę w całosci, za jakiś czas, a zostawie tylko to co pod kreską.
----------------------------------------------------------------

Bardzo fajnie, że podjołeś się czegoś takiego.
Osobiście uważam że takie eksperymenty
na forum wnoszą największy i najważniejszy wkład
w jego budowę.

Czekam niecierpliwie na wyniki doswiadczeń.
Na tą jedna flaszkę to za dużo Ci tego klarowinu nie wyjdzie :D ;)
Te koty, :freak: to wyglądają jak prawdziwe.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 8 kwie 2009, 14:45
autor: kwachu
Witam.
Ja wiem ,że Kolega forma nie mówił tego o żulach na budowie złośliwie ,a i ja, tak jak napisał Kolega mima ,lubię trochę pożartować. Żadnego żalu do formy nie mam 8-)

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 16 kwie 2009, 22:05
autor: michal80
witam ja stosuje klarowanie jajkiem i jestem zadowolony na 5l zacieru urzywam ok lyzki stolowej bialka ubijam to na piane razem z podobna ilosca zacieru i dodaje do reszty po 2 -3 dniach gotowe probowalem sposobu z zelatyna ale bez skutku :hmm: pozdrawiam

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 4 maja 2009, 22:33
autor: forma
a więc czas ogłosic wyniki klarowin vis białko
przepraszam że tak pózno ale kompa nie miałem........a więc do dzieła
na pierwszy rzut oka wszystko wygląda ok...

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 4 maja 2009, 22:39
autor: forma
.... ale czy na pewno? dodam że jest to te samo wino co kiedyś pokazałem na forum ogólnie to w szoku jestem jak pięknie sie sklarowało.....jednakże z klarowinu jestem bardzo zaznaczam BARDZO zadowolony i to jest mój złoty środek....
przyjrzyjmy się bliżej... dodam że klarowałem po 3 litry wina i z jajka nic czystrzego nie wydobył bym,a z klarowinu droga butelka też taka czysta.

klarowanie zacieru -bentonitem

: środa, 10 lut 2010, 18:40
autor: qwasek99
do 16 litrów zacieru wsypałem 200g bentonitu intensywnie mieszając.
Po 8 godz, na dnie balonu osadził sie osad ale zacier nie był klarwny. Powtórzyłem czynność.

I nic zacier nadal jest metny a osadu jest troche wiecej, czy to juz koniec procesu klarowania??

Prosze o pomoc, czy taki mętny zacier można gonić i czy produkt finalny bedzie ok??

Re: klarowanie zacieru -bentonitem

: środa, 10 lut 2010, 19:33
autor: wolan
Witam !

Betonit nie jest zbyt szybkim środkiem klarującym myślę, że aby dobrze zadziałał musiałbyś zostawić nastaw na 2-3 dni w zimnym pomieszczeniu.
Jeżeli puścisz nie sklarowany nastaw nic się nie stanie chodź produkt sklarowany daje minimalnie lepsze efekty:)
Jeżeli bardzo Ci się spieszy spuść znad osadu towar i możesz działać, jeżeli wstrzymasz się 2-3 powinno się sklarować decyzja tutaj należy do Ciebie .

Re: klarowanie zacieru -bentonitem

: czwartek, 11 lut 2010, 13:30
autor: Markizpucek
źle zastosowałeś bentonit.
1)1 g bentonitu stosujesz na 1 litr wina.
2)odpowiednią ilość bentonitu należy wsypać do małej ilości letniej wody - dla 10 g będzie to ok. 100 ml wody (ja robię to w zakręcanym słoiku) i mieszając (wstrząsając) co jakiś czas odczekać co najmniej 24 godziny (może być dłużej).
3)po tym czasie w słoiku zrobi się zawiesina - "galareta". Zawiesinę dodać do wina np. 1 litra dokładnie wymieszać (może być mikserem), dolać do całości i ponownie dokładnie wymieszać.
Po 24 - 48 godzinach wino jest nie do poznania POWODZENIA

Re: klarowanie zacieru -bentonitem

: wtorek, 16 lut 2010, 11:22
autor: hbrys
Witam

Stosuję turbo klar i b. ładni ei szybko klaruje. Wiec że sprowadzony polecam. Po 12h w chłodnym miejscu tj. garnek stoi na posadzce w piwnicy i temp. ceczy ok. 10 st. Nabierałem próbkę przed i po klarowaniu niebo a ziemia.

pozdr

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 8 kwie 2010, 11:59
autor: drgranatt
Witam,

Tak jak niektórzy wcześniej już pisali na temat klarowania nastawów tak i ja przyłączam się do ich opinii. Nastawy należy klarować. Nieważne czy w sposób naturalny-grawitacyjny czy za pomocą dostępnych na rynku środków do klarowania. Pierwszy sposób jest tańszy ale dłuższy.
Ja do klarowania stosuję dwa z nich.

1. Turbo Klar 24
lub koszt pierwszego i drugiego to około 8,50 zł.
2. Klarmedel 24h

Przy ustaniu fermentacji kiedy nastaw zaczyna się już sam klarować zlewam całość znad osadu (martwe drożdże i pożywka) i zapodaję jeden z w/w środków. Po 24-48 h jest już czysty i znów ostrożnie zlewam (na dnie zostaje niezły syf, który bez klarowania byśmy gotowali). Teraz dopiero nadaje się do puszczenia w rury.
Taka psotka przy zastosowaniu np drożdżaków typu pure jest już OK a gdy zastosujemy jeszcze czyszczenie węglem i puścimy drugi raz na rury to klękajcie narody.

Pozdrawiam

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 8 kwie 2010, 13:15
autor: Zygmunt
No i tak to ma wyglądać! Brawo!

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 13 kwie 2010, 20:21
autor: ewan
drgranatt pisze:Witam,

Tak jak niektórzy wcześniej już pisali na temat klarowania nastawów tak i ja przyłączam się do ich opinii. Nastawy należy klarować. Nieważne czy w sposób naturalny-grawitacyjny czy za pomocą dostępnych na rynku środków do klarowania. Pierwszy sposób jest tańszy ale dłuższy.
Ja do klarowania stosuję dwa z nich.

1. Turbo Klar 24
lub koszt pierwszego i drugiego to około 8,50 zł.
2. Klarmedel 24h

P

Pozdrawiam
Witam.
Mam Klarmedel ale na opakowaniu piszą że jest na 25 litrów nastawu a ja robię zawsze z 8 kg cukru to jest ok 36 litrów. Czy klarmedel da radę z tą ilością nastawu?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 13 kwie 2010, 21:09
autor: bwie
U mnie daje rade z ok 40l to i u Ciebie powinno dać radę z 36l ;)

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 7 lip 2010, 23:11
autor: bumboos
Czy ktoś mógł by się wypowiedzieć w ilu litrach nastawu udało mu się dobrze go wyklarować używając 1 paczki Klarmedel`a?

Póki co na razie widzę rekord 40 litrów - mnie interesuje 60 :)

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 9 sie 2010, 17:49
autor: cedermen
Witam ja stosuję od 20 lat tylko glinkę Bentonit. Tania i łatwo się stosuje ( naturalna) klarowanie jest fantastyczne

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 6 lis 2010, 16:37
autor: Mofeix
Jeśli odstawię do klarowania, to wiadomo - cały syf opadnie na dno. Tylko jak później to zlać, żeby nie zamieszać? Przez rurkę?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 6 lis 2010, 18:43
autor: Maciej_K
Przez rurkę, najlepiej taką:
moja_rurka.jpg
http://wino.org.pl/forum/viewthread.php ... #pid232764

Re: STOSOWAĆ FILTR Z WĘGLEM? CZY WSYPYWAĆ WĘGIEL DO BIMBRU?

: sobota, 20 lis 2010, 21:59
autor: Lukstir
Witam ponieważ nieuchronnie zbliża się czas kiedy przedestyluję swój pierwszy nastaw, i czekam aż sam sie wyklaruje bo nie mam takich specyfików jak bentonit czy klarowin, chciałby tylko otrzmać wasze opinie, czy smak po stosowaniu tych minerałów jest lepszy, gorszy czy bez zmian????
I czy jest szkodliwe używanie tego proszku?
Wiadomo że powszechnie używany jest w browarnictwie, gorzelnictwie, a nawet w paszach dla zwierząt (tak wyczytałem :google: )
Oczekuje na wasze opinie ponieważ nie udało mi się tego znaleźć na naszym forum

Pozdrawiam Łukasz ;)

Re: STOSOWAĆ FILTR Z WĘGLEM? CZY WSYPYWAĆ WĘGIEL DO BIMBRU?

: niedziela, 21 lis 2010, 01:20
autor: Wald
Pytasz i odpowiadam. A raczej podpowiadam. Jest cały temat dotyczący klarowania. http://alkohole-domowe.com/forum/klarow ... -t675.html Jest też w dziale winiarstwo.

Re: STOSOWAĆ FILTR Z WĘGLEM? CZY WSYPYWAĆ WĘGIEL DO BIMBRU?

: niedziela, 21 lis 2010, 03:21
autor: Lukstir
''Wald'' dzięki za podpowiedź, sam nie znalazłem, a lektura fajna. Nikt jednak nie napisał czy ma to wpływ na jakość i smak. Jakkolwiek dowiedziałem się co szybciej i lepiej klaruje, i ... jeżeli kiedyś spróbuje to tylko bentonit-czyli naturalny minerał. Chociaż jak Juliusz zauważył, najlepsza chyba jest natura, czyli czs i siła grawitacji (a ja raczej cierpliwy jestem więc luzik) :ok:

Pozdrawiam Łukasz

Re: STOSOWAĆ FILTR Z WĘGLEM? CZY WSYPYWAĆ WĘGIEL DO BIMBRU?

: niedziela, 21 lis 2010, 11:17
autor: Wald
Klarowin czy bentonit nie zmienia smaku wina czy zacieru. Nie rozpuszcza się i w 100% opada na dno. Ma jednak wpływ na smak, a może więcej zapach gotowej psoty. Chodzi oto żeby nie gotować zdechłych drożdży. Środek nie jest drogi, a jego działanie wychodzi tylko na plus. Jedynym minusem jest odbarwianie wina. Stosuje się tylko do win białych i różowych. Przy bimbrze nie ma to żadnego znaczenia, a czasu szkoda.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 22 lis 2010, 12:25
autor: pele2808
Witam, dlaczego stosować Klarowin czy bentonit, jeśli można też białko z jaja.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 22 lis 2010, 13:53
autor: Zygmunt
Można, tylko że nie jest tak skuteczne.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 4 gru 2010, 13:10
autor: Lukstir
Witam, mój drugi w mojej karierze nastaw wkrótce będzie gotowy, cukróweczka 25 litrów!!! Zdobyłem bentonit, 500gr za 15 zł. Wydaje mi się że cena dobra. Kupiłem na zapas dwa woreczki po 500gr. Teraz mam problem, bo nie wiem jak to podzielić :?: :?: :?:

Proszę żeby ktoś napisał ile to jest np 10gr + - , jako miarę użyjmy łyżkę stołową lub łyżeczkę do herbaty. Dziękuję z góry :poklon;

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 4 gru 2010, 13:38
autor: Lukstir
Poszperałem na :google: i znalazłem :punk:

Przeliczniki miar i wag to coś, co może się przydać każdemu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że są one wyłącznie orientacyjne. W tabeli na dole przyjmuje się, że szklanka to 220ml, a łyżka i łyżeczka oznaczają płaską łyżkę i płaską łyżeczkę.

Miary i wagi produktów mogą jednak ulegać zmianie. Zależy to w dużym stopniu od pochodzenia produktu, zawartości wody, kształtu. Wiadomo, że agrest, jagody, jerzyny i inne owoce mogą być różnej wielkości, wilgotna mąka będzie cięższe od suchej, a o mierzeniu i ważeniu makaronu nawet nie ma co marzyć.
Dlatego pamiętajmy, że tabele wagowe mogą ułatwić przygotowywanie posiłków, ale nie należy też im ślepo wierzyć.


Łyżka - płaska łyżka do zupy o pojemności około 15 ml.

Łyżeczka - płaska łyżeczka do herbaty o pojemności około 5ml.


Produkt: Szklanka Łyżka Łyżeczka

agrest 200g - -
bób 200g - -
bułka tarta 150g 9g 5g
cukier kryształ 180g 12g 7g
cukier puder 160g 10g 5g
dżem 300g 18g 9g
fasola biała 200g - -
groch 250g - -
jagody 150g - -
jeżyny 150g - -
kasza gryczana 250g 17g 10g
kasza manna 150g 9g 5g
kasza perłowa 180g 12g 7g
kakao 120g 8g 4g
kawa mielona 130g 8g 4g
keczup 250g 16g 8g
majonez 190g 12g 6g
mak 160g 10g 5g
maliny 150g - -
masło, margaryna 250g 15g 5g
mąka krupczatka 170g 10g 5g
mąka poznańska 160g 10g 5g
mąka ziemniaczana 180g 12g 7g
migdały 170g - -
miód 250g 17g 9g
mleko 220g 15g 7g
mleko w proszku 120g 8g 4g
ocet 230g 16g 8g
olej 200g 14g 7g
płatki owsiane 90g 6g 3g
porzeczki 150g - -
Proszek do pieczenia - 10g 3g
Przecier pomidorowy - 15g 5g
ryż 230g 14g 8g
rodzynki 150g - -
smalec 240g 15g 5g
soczewica 200g - -
sól 300g 20g 11g
spirytus 190g 13g 6g
śmietana 270g 18g 9g
Starty żółty ser 125g 8g 3g
twaróg 340g 25g 12g
wiórki kokosowe - 10g 5g
woda 220g 15g 7g

I jeszcze coś :

Wagi i objętości (napełnione łyzki i wyrównane):

Miara Objętość Odpowienik
1 szklanka 250 ml 16 łyżek
1/2 szklanki 125 ml 8 łyżek
1/3 szklanki 83 ml 5 łyżek
1/4 szklanki 63 ml 4 łyżki
1 łyżka 15 ml 3 łyżeczki
1 łyżeczka 5 ml

Teraz przyda się to mnie i mam nadzieję innym. Pozdrawiam wszystkich psotników i miłośników trunków organicznych :lol: :piwo:

Re: Kiedy zacier jest gotowy- tutorial

: czwartek, 16 gru 2010, 23:21
autor: gotiger
Mam jedną małą prośbę odnośnie tematu klarowania np. bentonitem (ew. innymi środkami),
o podanie ilości konkretnych substancji na np. 10l nastawu.
Jaki m.w. jest czas klarowania (około) ? - podobno bentonit jest powolny ...

Przydatna informacja, gdyż można nierogo zakupić w.w. bentonit.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 18 gru 2010, 14:26
autor: mikolaj1234
Witam szacowne grono. Jako,że zaczynam swoja i przygodę i dopiero co zakupiłem sprzęt (szklany kolba szklana 6 litrów i kolumna vigroux i chłodnica). Mam pytanie do was odnośnie używania takich środków jak klarowin itp. Robię nastaw z ryżu,rodzynek i cukru. Chciałbym odlać klika litrów na wino a resztę przedestylować. Czytając rożne wypowiedzi wino najlepiej żeby odklarowało samo grawitacyjnie. Natomiast wyczytałem ze nastaw powinien być klarowny dlatego chcę zastosować jeden z tych środków. Mam pytanie w jakim stopniu te środki wpływają na smak,zapach i jakość otrzymanego destylatu?(w sensie pozytywnym czy tez i negatywnym. Wyczytałem również ze niby zmieniają smak i zapach wina/nastawu ale nie dowiedziałem się czy na gorszę czy lepsze.I ostatnie pytanie czy Klarowin dodać do nastawu czy i czekać na klarowanie czy też uprzednio odlać i odcedzić i dopiero klarowin. Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 18 gru 2010, 14:55
autor: Zygmunt
Generalnie środki dedykowane klarowanu- jak Turbo Klar, Klarmendel czy Klarowin nie mają wpływu na smak wyrobu (poza tym razem z osadem opadają na dno). Klarowni jest tani, ale masakrycznie powolny, natomiast Turbo Klar, czy Klarmendel są odrobinę droższe, ale rewelacyjnie szybkie.


Gotiger, proporcje stosowania Klarowinu podane są na opakowaniu. Pamiętaj o wcześniejszym namoczeniu preparatu (24h) i dobrym rozmieszaniu (blender, mikser).

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 18 gru 2010, 15:05
autor: mikolaj1234
Dziękuję za konkretną odpowiedź. Tylko czy wlać do nastawu czy uprzednio odlać,odsączyć do innego naczynia i taki klarować?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 18 gru 2010, 15:08
autor: Zygmunt
Powinno się klarować w nowym naczyniu, ale ja zawsze robię w jednej beczce i nie ma problemów. Używam Klarmendla.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 18 gru 2010, 16:10
autor: Markizpucek
"Zygmunt" zapewne troszkę "przeoczył" pytanie.
Zacier, nastaw, wino przed dodaniem środka klarującego wymaga wstępnego przepuszczenia przez dokładne sita (materiał). Dla zainteresowanych szczegóły http://alkohole-domowe.com/forum/post24403.html#p24403

Klarowanie bentonitem (inna nazwa tego samego to klarowin) trwa ok. 24 - 48 godzin.
Wpływ na smak wina (np. wiśniowe, porzeczka) tylko pozytywny.
Dawkowanie 30 - 100 gram na 100 litrów wina/nastawu

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 18 gru 2010, 16:38
autor: Zygmunt
Co chcesz filtrować w cukrówce? Rodzynki można wybrać cedzakiem :P

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 18 gru 2010, 17:38
autor: mikolaj1234
Można ale ja mam w balonie do wina takim na 34 litry i trudno cokolwiek tam włożyć. Pozdrawiam

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 18 gru 2010, 19:08
autor: rozrywek
mikolaj1234 pisze:Można ale ja mam w balonie do wina takim na 34 litry i trudno cokolwiek tam włożyć. Pozdrawiam
A co chcesz tam wkładać? Dam ci pomysła: masz nastaw ok29l w balonie 34l -osad i ryż da ci 25l czystego nastawu. Kolbę 6l tak? Czyli musisz i tak destylować parę razy. Dodam że ten zestaw (cukier, ryż, rodzynki) jest mi doskonale znany. Do sedna: po zlaniu znad osadu podziel i sobie połowę wyklaruj i tak masz kolbę malutką musisz to robić na raty, smak sobie ocenisz sam, ja tam niczego nie klarowałem nigdy i jest git. Wkładam rurkę z przywiązanym patykiem o 5cm dłuższym niz rurka do balona i zaciągam się łapczywie, mam pewność że mi sie osad do przelewanego nastawu nie dostanie, dla dobra sprawy nie ściągam na maxa znad osadu wszystkiego, litr nastawu mnie nie zbawi.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 18 gru 2010, 20:06
autor: mikolaj1234
Dzięki za pomoc i odpowiedzi panowie. Zrobię test ze sklarowanym i nie sklarowanym i zobaczę czy jest jakaś różnica. Dam znać jaki wynik. Pozdrawiam

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 19 gru 2010, 01:29
autor: Lukstir
Ja osobiście zlewam przed klarowaniem, mieszam akurat z bentonitem, bo taki zakupiłem, i stosuję poradę @Zygmunta, czyli miksuje z wodą na 24 godz przed dodaniem do zlanego nastawu. I działa. Efekty wizualne http://alkohole-domowe.com/forum/downlo ... d=3859&t=1
To po pięciu godzinkach, nie wiem jak po 24 bo nigdy nie doczekałem, ale podejrzewam że z czasem ten osad jeszcze trochę by osiadł i odzysk większy by był. Odciąganie nie sprawia żadnego problemu.
Polecam bentonit bo jest naprawdę tani, nie wiem jak działa reszta ale @Zygmunt chwali inne więc napewno się nie sparzysz bo sprawdzone są. Jak skończę swoje 1kg bentonitu to sięgnę po inne.
Stwierdziłem że smak destylatu się zdecydowanie poprawił, ponieważ nie gotuję już tego co opadło. Polecam klarowanie.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 4 sty 2011, 15:27
autor: Marcin.U
Witam,
Dodam do dyskusji swoje dzisiejsze, niewielkie ale wymowne doświadczenie z klarowaniem.
Nastaw cukrowy w balonie 34L: 8kg cukru, 26l wody, paczka T3
Testowany środek klarujący: Klarmedel 24h, dwuskładnikowy, płynny, cena 8.50 zł z euro-win
Fermentacja skończyła się po 6 dniach. Minimalnie sklarowany nastaw ściągnąłem znad głównego osadu, umyłem balon, wlałem do niego większość nastawu zostawiając ok 0.7l w butelce 'kontrolnej'. Wyszarpałem balon na wszystkie strony by pozbyć się dwutlenku węgla (podobno ułatwia to klarowanie) woda w rurce fermentacyjnej aż kipiała. Nastaw zupełnie mętny barwą przypominał bananowego Kubusia. Dodałem Klarmedel według instrukcji do balonu, butelka pozostała bez żadnego dodatku. Zostawiłem to na trochę ponad godzinę nie spodziewając się szybkiego efektu. Po tejże godzinie doznałem szoku. Efekty na zdjęciach.
Szkoda, że nie zrobiłem zdjęć zaraz po dodaniu Klarmedelu i co kilka kolejnych minut przez tą pierwszą godzinę. Byłoby jeszcze lepiej widać jak szybko i gwałtowanie zadziałał. Butelka kontrolna ma ok 1cm sklarowanej cieczy, słabo to widać na zdjęciach. Poczekam jeszcze do 24h jak każą w instrukcji ale nie wydaje mi się by zaszła jakaś konkretna zmiana przez ten czas. Jutro przepędzę raz, potem drugi. Mam nadzieję, że będzie to bimbrozja jak się patrzy :D a raczej pije :piwo:

Pozdrawiam

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 4 sty 2011, 19:10
autor: Zygmunt
Jutro wieczorem powinieneś mieć jeszcze lepszy- ogólnie czekaj, aż będzie jak woda. Zdjęcie poglądowe masz na 2giej stronie tego tematu.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 5 sty 2011, 15:07
autor: drgranatt
Nie wiem jak koledzy ale ja zauważyłem taką prawidłowość w klarowaniu nastawu TK24.
Im niższe Blg tym szybsze klarowanie.
Raz klarowałem nastaw TK24 przy BLG +4 i na wyklarowanie musiałem czekać 3 dni ale nie byłem z tego za bardzo zadowolony natomiast przy Blg -4 po 24 h można było zlewać czyściutki.
Wniosek taki, im niższe Blg tym lepiej i szybciej.
Pozdrawiam

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 24 sty 2011, 21:57
autor: mikolaj1234
Witajcie. zastosowałem dwuskładnikowy Turbo klar 24h. Zlałem winko ryżowo-rodzynkowe znad osadu do innego balonu i zgodnie z instrukcją wymieszałem dodałam saszetkę A po 1,5 h dodałem B i pomieszałem. Saszetkę B dodałem o godz.18 i przeniosłem balon w chłodniejsze miejsce - 17/18 st. Sprawdzałem nie dawno a efekty marne ;( Coś troszkę niby lepiej ale do przeźroczystości z waszych fotek jest bardzo daleko.Przeniosłem zatem z powrotem do cieplejszego 22 st.miejsca. Jak na 24h to wynik marny. Pozdrawiam

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 25 sty 2011, 00:22
autor: Zygmunt
Wino już oczywiście nie pracowało i odgazowane dobrze było?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 25 sty 2011, 08:30
autor: mikolaj1234
Tak już od ponad tygodnia nie pracowało a poziom w rurce fermentacyjny był równy, zero gazu. Przelane do innego balonu. Zmieszane i otwarte na 10 min. przed dodaniem TK24 ;( Po przelaniu do klieliszka na sciankach również ani jedngo bąbelka gazu. W balonie okolo 18 litrow wina. Czy jeszcze poczekać za nim dam na rurki?Może lepiej przenieść do chłodniejszego pomieszczenia?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 25 sty 2011, 10:27
autor: Kerry
Tak wtrącę na marginesie, że przy nastawianiu ryżu, zaleca się przepłukać go, aż woda będzie czyściutka, bo ta mączka strasznie zamula nastaw.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 25 sty 2011, 11:57
autor: mikolaj1234
Racja. Ale teraz dylemat czy czekac jeszcze czy brykać takie jakie jest?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 25 sty 2011, 16:02
autor: michu1978
Witam
Podłącze sie do tematu. Niedawno znów nastawiłem zacier na kompotach z owocami i dżemach. Czy jak już drożdże swoje zrobią to poddać go klarowaniu czy można odrazu go pędzić. Bo ostatnio jak to samo zrobiłem to stał jeszcze spokojne około 4 tygodni zanim poszedł w rury. Mimo że tego wcześniej nie klarowałem to smak i zapach był super

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 25 sty 2011, 19:26
autor: mikolaj1234
Witam ponownie. Muszę się troszkę przeprosić z TurboKlar. To wynik jaki uzyskałem po 48 h. od dodania składnika B.Oceńcie sami.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 6 lut 2011, 17:15
autor: bogdan.wm
Witam, mam pytanie. Kupiłem w Intermarche bentonit do kuwet dla kotów. I mam pytanie czy będzie on dobry? Nie chce zepsuć nastawu. Preparat nazywa się "Canaillou".

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 6 lut 2011, 17:35
autor: we125
Koledzy powiedzcie czy klarowanie jest naprawdę konieczne ja nigdy nie klaruje. Raz mi się zdarzyło że nastaw się sam sklarował ale w destylacie nie zauważyłem żadnej różnicy, chyba kupie turbo klar albo bentonit i się dowiem czy jest czym zawracać :dupa:

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 6 lut 2011, 18:58
autor: Calyx
we125 pisze:... chyba kupie turbo klar albo bentonit i się dowiem czy jest czym zawracać :dupa:
I to jest jedyna droga aby podjąć osobistą decyzję o klarowaniu lub nie nastawów :)

Pozdr. Calyx

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 25 lut 2011, 09:54
autor: adam_26
Witam. Panowie, przypadkiem spotkałem się z czymś takim:
http://allegro.pl/sepicat-ultra-15-2-kg ... 25761.html
Ciekaw jestem rezultatu takiego klarownika? :lol: Musze wypróbować... A może ktoś już też miał taki pomysł?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 26 lut 2011, 21:05
autor: fasolacork
Witam. Robie swój zacier pierwszy raz i mam pytanie odnośnie klarowania. Ze strony kierowałem się proporcjami: 4 litry wody +kilo cukru+kostka drożdży. W moim przypadku zamiast wody użyłem 4 litrów soku śliwkowego + kilo cukru + drożdże. Zacier ładnie pracuje aczkolwiek za jakieś 8-10 dni to pozostanie mi odklarowac i do destylacji.... Mam w domu filtr do wody ( http://myzerowaste.com/2009/05/recycle- ... artridges/ ) i zastanawiam się co by nieprzefiltrowań zacieru w tym. Dla przykładu podam film http://www.youtube.com/watch?v=9zngPn-YVsw gdzie babuszka przefiltrowała piwko i otrzymała klarowność wody. Jak widać na filmie klaruje na 100% ale czy taki przefiltrowany zacier będzie miał swoja moc po destylacji ?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 26 lut 2011, 21:25
autor: Maciej_K
Po destylacji na pewno nie będzie miał mocy :D . Ten filtr może pozbawić zacier śliwkowego charakteru, którego pewnie spodziewasz się w destylacie. Zapewne szybko się zapcha. Możesz spróbować przepuścić przez niego destylat.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 27 lut 2011, 17:23
autor: JanOkowita
Moim zdaniem najbezpieczniej dla smaku będzie, gdy użyjesz filtrów papierowych. Mogą być nawet takie zwykłe do ekspresów przelewowych do kawy.

Aromat śliwek zostanie, a osad zostanie już tylko na bibule.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 1 mar 2011, 00:26
autor: gotiger
ZdroweNalewki.pl pisze:Mogą być nawet takie zwykłe do ekspresów przelewowych do kawy.
Ciężko będzie, bo momentalnie się w/w filtry zapychają (przynajmniej ja mam z nimi takowe doświadczenia).
Filtrację "kłaczastego" nastawu lub nalewki najlepiej robić etapowo:
1. zlanie znad osadu (osad można jeszcze znać do wysokiego naczynia, aby dodatkowo ciut odzyskać o sklarowaniu)
2. drobne sito - przelać powoli, często oczyszczając (powiedzmu co 0,5-1L, chyba że przelewamy duuuże ilości to żadziej)
3. filtr w postaci worka filtracyjnego lub tetrowej pieluchy (najlepiej złożyć, aby uzyskać min 2 warstwy)
4. dotyczy głównie nalewek - płatki kosmetyczne lub sączki laboratoryjne do zawiesin drobnych.
Czasem zostaje b. drobny osad, ale po zlaniu z naczynie i lekkim schłodzeniu, szybko się stabilizuje i klaruje grawitacyjnie.

Mam nadzieję, że w miarę jasno udało mi się opisać (są to m.in. moje doświadczenia i spostrzeżenia)

Pozdrawiam

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 1 mar 2011, 08:22
autor: zebazdan
Witam,
ja do tej pory klarowałem Turbo klarem 24h. Jest niezły ale uważajcie! Kupiłem 10 szt, niestety firma kurierska przewoziła go w temperaturze ujemnej i składnik A uległ krystalizacji. Nie pomogła gorąca woda składnik poprostu był do :dupa: co prawda dodałem go do nastawu ale nie wiele zdziałał. Na obecną chwilę kupiłem bentonit i myślę będzie ok. tylko długo to będzie mogło trwać.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 1 mar 2011, 19:39
autor: gotiger
zebazdan pisze:kupiłem bentonit i myślę będzie ok. tylko długo to będzie mogło trwać.
Tak strasznie długo to nie, ale z pewnością kilka dni. Można przyspieszyć proces schładzając nastaw zaprawiony bentonitem. Dodatkowo można pozlewać nastaw w mniejsze naczynia np. 5L galoniki po wodzie - łatwiej wystawić na parapet/balkon i szybciej się klaruje. Potem tylko rurka do zlewania "czystego nastawu" + grawitacja i czas ;)

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 1 mar 2011, 20:53
autor: Adamo
Heh troszkę się wtrącę do tematu :D Od dawna nie kupuję bentonitu a mimo to mam go na przysłowiowe tony !! Wystarczy kupić sobie żwirek dla kota zmielić na proszek co nie jest trudne i używać.Najlepszy jakościowo bentonit jest koloru szarego niemal jak cement trochę gorszy bardziej zanieczyszczony iłami ma barwę szarobrązową im gorszej jakości tym bardziej brązowy.Ten pośledniej jakości czyli szaro-brązowy jest na poziomie skuteczności porównywalnej z klarowinem a ten z droższego żwirku jest wydajniejszy w klarowaniu niż klarowin !! Żwirek dla kota to zwykle czysty bentonit (należy się upewnić czytajac opis na tyle opakowania) w kawałkach wielkości od 2x2 do 4x4mm ja mielę je starym dużym ręcznym młynkiem do kawy ten lepszej jakości bentonit cieżej się mieli bo ze względu na niemal brak domieszki iłowej jest twardszy i bardziej jednolity . Duża paczka żwirku np. 7kg kosztuje góra 9-10zł .

Uwaga ! Czytać opisy na opakowaniach żwirki potrafią być silikonowe lub z dodatkiem silikonu albo z włóknami roślinnymi , bentonitowe żwirki to raczej te tańsze więc szukajcie wśród tańszych produktów czytając opisy na opakowaniu.Ja używam żwirku "Darling" jest dostępny w marketach lidl i kaufland.Sprawdza się znakomicie, po co przepłacać ? Bentonit to bentonit !!

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 1 mar 2011, 22:30
autor: Zygmunt
Żwirki dla kotów bardzo często maja dodatki maskujące zapach, trzeba cholernie z nimi uważać!

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 1 mar 2011, 22:32
autor: Adamo
Wiem o tym, dlatego napisałem jaki żwirek jest sprawdzony. Sprawdzony jest żwirek bentonitowy "Darling" działa tak samo jak bentonit sprzedawany specjalnie do klarowania !!

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 2 mar 2011, 08:19
autor: zebazdan
Adamo ale wytłumacz mi po co tyle pisania o 1,5 zł? Niech i będzie Darling "taki sam" ja wolę bentonit i koniec w temacie dla mnie :D A pozostaje jeszcze psychika ludzka. Przychodzą goście na degustację, zachwycają się trunkami, oglądają sprzęt. Jeden pyta a co to? A to Darling, żwirek dla kotków. A po co? A klaruje nastawy i w rury :D Ja bym zakończył degustację bo nie wiadomo co koleś jeszcze dodaje :mrgreen:

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 2 mar 2011, 14:24
autor: Adamo
Nie żebym się z Ciebie śmiał czy coś, ale śmieszą mnie ludzie którzy muszą mieć wszystko oryginalne "pro" i w ogóle przeznaczone do czegoś tam konkretnego. Wczoraj wieczorem przetestowałem żwirek "Dante" z kauflandu tak jak "Darling" to czysty bentonit bez żadnych dodatków, podobnej jakości klaruje tak samo jak "Klarowin" nie ma żadnej różnicy !
500G klarowinu kosztuje 16-18zł. Ja już nigdy go nie kupie bo zmieliłem sobie paczkę żwirku z kauflandu. Za 9zł mam nie 250gram bentonitu a 10KG.

Bentonit to bentonit kwestia granulacji i opakowania, toż to minerał po prostu i tyle. Jak chcesz to przepłacaj Twoja sprawa !!

Ps.Znam u siebie miejsca gdzie "dzikie jabłka" rosną takie że wielkością czasem przewyższają sklepowe a jak się zna odp. drzewo i spróbuje to można zebrać takie które smakiem nie ustępują tym "rasowym". No ale wg Ciebie te ze sklepu "lepsiejsze"

Bez obrazy ale wnerwia mnie takie podejście, ludzie klepią kasę że szok pakując
różne pierdoły w "specjalistyczne" opakowania z opisem. Nie zdziwiłbym się jakby niektórzy dystrybutorzy mielili taki grubszy bentonit który jest dostępny za grosze
kupując go z tego samego źródła co producenci żwirków bentonitowych !!! No ale musi być "Pro" i w ogóle !!

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 2 mar 2011, 17:51
autor: Zygmunt
Klarowin i bentonit spożywczy to co innego niż bentonit w żwirku dla kota. Pomijam brak atestów i kontrole jakości produkcji i pakowania...

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 2 mar 2011, 18:51
autor: Adamo
Bentonit to bentonit. Klaruje ?? - Klaruje, nie sądzę by dla tych, co klarują sobie nastaw do przepędzenia potrzebny był jakiś super-hiper czysty bentonit .

Poza tym nie wnosi nic do smaku/zapachu ot minerał i tyle. To tylko kwestia jego czystości, zawartości różnych iłów i granulacji. Niech każdy robi jak chce, ja klaruję bentonitem ze żwirku dla kota i efekt jest taki sam jaki daje mi bentonit zakupiony w ładnym konfekcjonowanym opakowaniu w sklepie winiarskim. Nikogo nie namawiam oczywiście, każdy zastosuje co mu tam się widzi.


Ps. Są osoby co kupują żwirek akwariowy, a wystarczy odpowiednio drobny z budowy dobrze wypłukać, no ale tamten jest w pięknym opakowaniu z rybkami i w ogóle zdezynfekowany i 100% bezpieczny. Dziwne że po zalaniu wodą daje taki sam mleczny syf co ten z budowy i płukać trzeba wrzątkiem :lol: Pewnie podobnie jest z tym bentonitem.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 2 mar 2011, 20:47
autor: zebazdan
Drogi Adamo, ja bentonit kupiłem za 24,5 zł netto 50 kg! A, że kolegę śmieszą pewne zachowania ludzkie, cóż...

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 11 mar 2011, 11:43
autor: alkoholik
Zamierzam sklarować jednokrotnie około 100L nastawu w beczce 150L i do tego celu chce wykorzystać środek o nazwie Klarmedel 24h. Moje pytanie ile paczek wsypać do nastawu? Według instrukcji na opakowaniu należy użyć paczkę na 25L czyli 4 sztuki na 100L. Czy taka ilość będzie odpowiednia a może wsypać 3 lub 5 sztuk? Czy dobrze chce zrobić czyniąc to na "jeden strzał" (4 sztuki na 100L) czy nie lepiej robić to pojedyńczo (sztuka na 25L).

Pozdrawiam.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 12 gru 2011, 15:59
autor: szeyker89
Wyczytałem na sąsiednim forum że pewien forumowicz klaruje nastaw bentonitem dla kota. W Carrefour jest bentonit dla kota bez zawartości pudrów (jest również i zapachowy ale wiadomo że nam nie jest wskazany). Cena: 20 zł za 3,8 kg... Jest również w większych kryształkach i trzeba go zmielić... Są i oczywiście już zmielone ale nie doczytałem się czy zawiera puder czy nie... A na tym o którym mówię jest również napisane że nie jest chemiczny itp... W nazwie produktu pada słowo sylikonowy ... Czy to dobrze czy źle to nie wiem...

A oto link do tego produktu:

http://animalia.pl/produkt,4103,41,Hilt ... onowy.html

Forumowicz opisując swoją metodę bardzo ją chwali pisząc, że nie wyczuwa efektów ubocznych klarowania owym bentonitem. Postępuje tak samo jak z dedykowanym bentonitem czyli rozpuszcza go w wodzie, moczy jakiś czas i dopiero stosuje...

Co o tym sądzicie ??? Stosował ktoś z was tę metodę ??? Jeśli nie to chyba sam się odważę to przetestować...

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 12 gru 2011, 16:04
autor: Zygmunt
Bentonit to bentonit- o ile nie ma żadnych domieszek to można stosować...

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 12 gru 2011, 16:09
autor: szeyker89
Więc go wypróbuje... Będzie to kolejny krok do zminimalizowania kosztów produkcji... Jeśli sprawdzi się to co mówię to nie tylko mi to pomoże ale i reszcie forumowiczów jeśli oczywiście zechcą z tego sposobu skorzystać...

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 12 gru 2011, 18:05
autor: Zygmunt
Korzystają od dawna- ale bentonit jest- dla mnie- stanowczo za wolny. Klarowin, Turbo-klar, Klarmendel- środki oparte na zolach krzemionkowych działają duuuuużo szybciej i lepiej, zostawiając mniej osadu. Osad z bentonitu jest naprawdę potężny.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 12 gru 2011, 21:09
autor: walkman86
Ja używam tego:

http://allegro.pl/doskonaly-zwirek-hilt ... 14509.html

Spisuje się znakomicie. Nastaw jest pięknie wyklarowany.
Wystarczy 1 łyżeczkę stołową rozdrobnić i wymieszać w 0,5l wody następnego dnia wlać do nastawu mieszając.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 12 gru 2011, 22:12
autor: szeyker89
@walkman86 dzięki za wyjaśnienie tematu... Podany przez Ciebie żwirek jest bardziej odpowiedni od podanego przeze mnie. :respect: dla Ciebie.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 12 gru 2011, 22:19
autor: sverige2
Tu jest cały temat opisywany przeze mnie.

http://alkohole-domowe.com/forum/klarow ... bentonitem

Pozdrawiam

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 12 gru 2011, 22:48
autor: szeyker89
@sverige2 dzięki bardzo. Widocznie umknął mi Twój temat... :respect:

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 13 gru 2011, 08:49
autor: Brzydal
Zapytam przewrotnie, a po co klarować. Czy zacier zbożowy klarujemy? Nie słyszałem :)

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 13 gru 2011, 19:33
autor: we125
Ja nigdy nie klaruje ale następnym razem sklaruje nastaw aby mieć porównanie.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 13 gru 2011, 20:54
autor: szeyker89
Ja jak klarowałem do tej pory to w ten sposób:

-koniec fermentacji
-zlanie z gąsiora z nad osadu do mniejszych naczyń ,np. jak mam gąsior 5l to zlewam do dwóch plastikowych butelek dwu litrowych
-dzień postoi w chłodnym miejscy aby resztki drożdży pozdychały i opadły na dno
-dodaje białko kurzego rozrobionego z nastawem i dodaje do każdej z butelek
-znowu stoi w chłodnym miejscu aż się ładnie sklaruje i zrobi się przejrzysty (jako pożywki dodaje koncentrat pomidorowy więc jest co klarować)
-dosłownie po dniu widać że nastaw się klaruje a im dłużej stoi tym lepiej

Ale zastosowanie bentonitu ma na pewno lepsze skutki niż kurze białko...

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 18 gru 2011, 20:20
autor: opti1982
Witam serdecznie. Mój pierwszy post i pierwszy nastaw:D. Zakupiłem te drożdże
"Alcotec VodkaStar .TURBO -pure ". Po 6 dniach nastaw przestał chodzić i moje pytanie brzmi: czy tego typu nastaw ( bez żadnych dodatków soków itp.) trzeba tez klarować? Sam nastaw jest biały i mętny jak rozcieńczone mleko. Posiadam kotka więc i mam żwirek "Coshida" zakupiony w lidlu. Żwirek bentonitowy, napisane jest że czysty, beż dodatków chemicznych ani włókien. Wyprodukowany z naturalnych minerałów glinowych. Kolor cementu. Ktoś może używał tego żwirku ? Czy ten nastaw koniecznie trzeba klarować skoro do 25L nastawu dodałem 66 gram mieszanki drożdży i pożywki ?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 19 gru 2011, 00:56
autor: sverige2
@opti1982.
Ściągnij nastaw z nad powstałego po fermentacji osadu, i wykonaj klarowanie go
posiadanym przez siebie Bentonitem, dokładnie według podanej wcześniej instrukcji.
Twój koci Bentonit, na pewno spełni doskonale swoje zadanie. Bez obaw.

Pozdrawiam

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 28 kwie 2012, 23:23
autor: szczurek.g
Przeszukałem cały temat, ale nic mnie zadowalającego nie znalazłem.

Nastaw cukrówki z 50 l wody, 2x paczuszka Spiritferm T3, 12 kg cukru

Czy do wyklarowania tego nastawu (zależy mi na czasie) wystarczy 1 opakowanie Turbo Klar 24 czy użyć dwóch opakowań ?

Jedno opakowanie wystarczało mi na 25 l i bez problemów wyklarowało w 24h. Może ktoś z Was próbował klarować 2x większą ilość i może powiedzieć czy uda się to samo osiągnąć w 24 h ?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 10 paź 2012, 19:59
autor: Pakulek
Nastaw do którego dodajemy bentonit ma stać w ciepłym czy może stać na balkonie?
Czy jest różnica jego działania przy różnych temperaturach?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 10 paź 2012, 20:31
autor: Wald
Im chłodniej, tym lepiej i szybciej klaruje. Wystawiaj na balkon, tylko nie zmąć przy wnoszeniu do ściągania.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 11 paź 2012, 22:54
autor: Pakulek
Gdzie kupujecie Bontonit?
11 zł za 500gram to trochę dużo patrząc na bentonit dla kota :)
http://allegro.pl/hilton-bentonit-econo ... 20212.html

Gdzieś czytałem, że taki żwirek doskonale nadaje się dla naszych potrzeb.
Chyba tu:
http://alkohole-domowe.com/forum/klarow ... bentonitem

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 12 paź 2012, 08:02
autor: radius
Pakulek pisze:11 zł za 500gram to trochę dużo patrząc na bentonit dla kota
Dużo :?: :o 5-cio litrowe opakowanie wystarczy ci na dobre kilka lat, a przechowywane w suchym pomieszczeniu może być w nieskończoność.
Sam używam takiego żwirku dla kota i potwierdzam słowa sverige2. Po 24 godz. nastaw jest sklarowany a po 48 to już ma wygląd prawie czystej wody. Tani i skuteczny sposób, no ale jeżeli uważasz, że to drogo to pozostają ci środki chemiczne. Jednorazowe klarowanie za 6-7zł ;)
Polecam jednak ten żwirek
HILTON_BENTONIT_STANDARD_ZBRYLAJACY__5L.jpg
Sprawdzony w "boju" :ok:

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 12 paź 2012, 15:32
autor: klodek4
@Radius
Mógłbyś /jak byś był taki miły/ :mrgreen:, podać skład tego żwirku, może uda mi się tutaj coś takiego namierzyć w sklepach dla zwierzątek.
Zdrówko :punk: :piwo: :ok:

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 12 paź 2012, 17:51
autor: radius
@klodek4, specjalnie dla ciebie opis żwirku :mrgreen:
HILTON Żwirek bentonitowy to higieniczna podsypka dla kota wyprodukowana z naturalnej, jasnej glinki, bez dodatków chemicznych.

Zalety żwirku Hilton dla kota:
- naturalny - wykonany w 100% z naturalnej gliny
- można go usuwać razem z domowymi odpadami
- nie pylący
- ziarna bentonitu nie pozostają na łapach i sierści kota
- zwierzę nie roznosi żwirku po mieszkaniu - doskonale zbrylający - wilgoć zostaje natychmiast wchłonięta, tworząc twarde grudy
- można je usunąć łopatką, a reszta podściółki pozostaje sucha i higienicznie czysta
- bardzo wydajny
- za każdym razem uzupełniana jest tylko wyjmowana zbrylona część żwirku a nie cała zawartość kuwety
- niezwykle dobrze wiąże zapachy
- naturalny bentonit natychmiast absorbuje nieprzyjemne zapachy
- zapobiega ich rozprzestrzenianiu po mieszkaniu HILTON Żwirek bentonitowy to doskonałe rozwiązanie dla wymagających właścicieli kotów i ich małych podopiecznych.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 12 paź 2012, 18:02
autor: klodek4
Wielkie dzięki Radius,
nie pozostaje mi jak przechylić kielicha za twoje zdrowie! :ok: :kumple:

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 12 paź 2012, 18:16
autor: radius
I za Twoje wypiję imienniku rzymskiego cezara ;P a żeby nikt się nie przyczepił, że off topikujemy to napiszę, że ten żwirek bardzo ładnie się rozpuszcza. Ja po dwóch godzinach od zalania wodą i kilkukrotnym wstrząsaniu leję do nastawu i jest :ok:
Pozdrawiam - Me gustaría que estuvieras aquí :piwo:

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 17 paź 2012, 08:47
autor: orzechopcja
Witam, no i ugrzęzłem z tym klarowaniem takim produktem są różne przepisy i różnie można je interpretować to jak to w końcu jest?

24H TURBO KLAR
Pełne klarowanie. Klarowanie jest dwuetapowe. Po ściągnięciu płynu znad osadu dodajemy saszetkę A , intensywnie mieszamy przez 3-4 minuty. Komórki drożdży łączą się w zawiesinę po 2-3 godzinach. Następnego dnia dodajemy saszetkę B i bardzo delikatnie mieszamy. Po 24h nastaw
Czyli dopiero dodajemy saszetkę B następnego dnia? i znowu czekamy 24H to razem 48 a nie 24h

i drugi opis produktu?

po zakończeniu fermentacji nastaw zlewamy znad osadu do drugiego pojemnika i solidnie wstrząsamy celem odgazowania;
* dodajemy zawartość saszetki A i intensywnie mieszamy przez kilka minut;
* po 2-3 godzinach dodajemy zawartość saszetki B i ponownie mieszamy;
* proces klarowania rozpocznie się po ok. 10 minutach, całkowite wyklarowanie nastąpi do 24h.

To jak w końcu jest dać tego samego dnia czy następnego saszetkę B . I który przepis jest poprawny do tego produktu , pierwszy czy drugi ?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 17 paź 2012, 13:10
autor: mtx
Ja drugą saszetkę daje po max 2godz. od wlania pierwszej, przeważnie robie tak,
że "wieczorem" daje A po 2godz. (czyli u mnie to przeważnie godz.22) dolewam B
lekko mieszam i wynosze do chłodnego pomieszczenia, zostawiam na noc i po sprawie,
rano tak koło 10-11 można gotować. Ale warunkiem tutaj jest kompletne odgazowanie
nastawu, inaczej proces się znacznie wydłuża.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 22 paź 2012, 19:54
autor: tranzing
Hej brać psotnicza.
Mam parę pytań co do bentonitu jeśli można zadać:):
Żwir bentonitowy to to samo co ił bentonitowy?
W jakiej temperaturze polecacie klarować, widziałem że zdania podzielone:
- temperatura pokojowa?
- chłodniejsza?

No i na koniec nie wiem czy dobrze zrobiłem: mianowicie zmieliłem go na proszek :D po czym uwodniłem.
54l klarował jakieś 5-6 dni w temp ok 20C, przy czym efekt nie był szokujący.
Dziś dodałem ten sam bentonit, leżakował sobie w butelce zalany wodą około tygodnia i po 4h od dodania szok, sklarowało się :)
Jak to wyjaśnić?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 22 paź 2012, 20:13
autor: Wald
W poście http://alkohole-domowe.com/forum/post55658.html#p55658 jest opisane klarowanie i jakie warunki ma spełniać nastaw do tego.
Wystarczy, że nie był dobrze odgazowany i będą własnie takie efekty.
Kiedy to nastawiałeś i kiedy przestało pracować?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 23 paź 2012, 11:10
autor: tranzing
Dzięki za odpisanie.
Faktycznie nie było odgazowane.
W twoim poście nie ma odpowiedzi czemu tak szybko się sklarowało (ten 4h)
Mam jeszcze 1 butelkę zalanego bentonitu (ma 1,5 tyg) powtórzę na następnym nastawie który powoli dogorywa.
Według tego co pisałeś bentonit klaruje w tydzień, chodź spotkałem się tu na forum, że przy dobrych wiatrach 2 dni.
W jakim tempie tobie się klaruje przy użyciu żwirku? Jeśli wolno spytać?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 23 paź 2012, 12:11
autor: radius
To może ja ci odpiszę, bo używam żwirku bentonitowego, a wcześniej klarowałem również Turbo Klarem.
Ale najpierw odpowiedź na twoje pytanie z wcześniejszego postu. Cytuję za rocznikiem Polskiego Towarzystwa Geologicznego:
"Iły zwane bentonitowymi składają sie głównie z illitu oraz zmiennej ilości montrnorylonitu. Bentonity występujące w formie cienkich warstewek
są niemal czystym montmorylonitem żelazo-wapniowym."

Co do szybkości klarowania, to środki chemiczne typu Turbo Klar czy Klarmedel klarują nastawy trochę szybciej niż Bentonit. Środki te lepiej pracują w wyższej temperaturze, natomiast bentonit w chłodzie. Czas klarowania uzależniony jest właśnie od temperatury i stopnia odgazowania nastawu, czego miałeś przykład na sobie :lol:
Również stopień "przerobienia" cukru przez drożdże ma tu wpływ. Zauważyłem na własnych nastawach, że im wyższe Blg (powyżej -4 np. w okolicy 0) tym dłużej trwa klarowanie. Z reguły, gdy cukier jest przerobiony do końca (-4) i nastaw dobrze odgazowany, czas klarowania bentonitem nie przekracza 60 godzin.
A żwirek rozpuszczam w wodzie, co godzinę wstrząsam parę razy i kilku godzinach wlewam do nastawu, chociaż i po kilku dniach zdarzyło mi się wlewać. Nie zauważyłem różnicy w tempie klarowania.
Pozdrawiam

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 23 paź 2012, 19:26
autor: wiking
No to nie wiem o co tu biega, bo ja po dodaniu rozpuszczonego kociego żwirku czyli bentonitu, po 24h zlewam już wszystko idealnie sklarowane.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 23 paź 2012, 20:43
autor: radius
@wiking, pisząc o 60 godzinach pisałem o skrajnym przypadku (niestety moim) kiedy to drożdże nie do końca przerobiły cukier - Blg =0. Nie wyjaśniłem tej kwestii do końca.
Gdy nastaw mam na poziomie blg -4 i dobrze odgazowany to faktycznie już po kilku godzinach widać jak się ładnie klaruje a po 24 jest praktycznie czysty, ale i tak odczekuję jeszcze 12 do 24 godzin. W końcu nigdzie mi się nie spieszy :)

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 24 paź 2012, 15:32
autor: Wald
Klarujecie nastawy bez cukru, więc normalne że działa szybciej. W winach i słodkich miodach musi to działać inaczej. Działam wyłącznie produktami przeznaczonymi do enologii. Faktycznie w 24 godziny widać działanie bentonitu, ale warstwa na dnie jest gruba i mało ścisła. Odpad byłby za duży. Po trzech, czterech dniach osiada i zagęszcza się to do akceptowanej objętości. Dodatkowo zbija się na tyle mocno, że przy ściąganiu mogę spokojnie przechylać balonem. Warunek, przerobione i odgazowane :!: Inaczej szkoda zachodu.
Przy dojrzewaniu inne osady i tak się odkładają. W ten sposób bronie się wyłącznie przed posmakiem po drożdżach.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 24 paź 2012, 17:48
autor: lesgo58
U mnie po 24 godzinach jest wszystko klarowne .
Oczywiście po dobrym odgazowaniu i całkowicie skończonej fermentacji (tylko cukrówki).
Tak jak @Wald zlewam znad grubego osadu , a resztę z osadem do wysokiego naczynia na doklarowanie. Póżniej resztę klarownego płynu dolewam do następnego nastawu .To co zostaje do wyrzucenia to ma mniej jak 1/2 litra - z 40 litrowego nastawu.
Zapomniałem dopisac ,że też używam bentonitu.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 8 lis 2012, 19:15
autor: orzechopcja
Witam, czy jedna saszetka 24H TURBO KLAR wystarczy na 50L nastawy czy trzeba dać dwie ??

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 9 lis 2012, 13:10
autor: Brzydal
Od dawna nie klaruje cukrówek i nie widzę różnicy w jakości jeśli destylat wychodzi powyżej 96%. Warto natomiast zamieszać by odgazowało.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 19 sty 2013, 16:23
autor: Zbynek80
Panowie jak na pewno wielu z was wędkuje i wie, że Bentonitu również używa się do związywania zanęt wędkarskich. Orientujecie się czy to będzie dokładnie ten sam produkt ? I czy tym wędkarskim można klarować nastaw ?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 20 sty 2013, 19:04
autor: Wald
Można nawet takim do kuwety dla kotów. Warunek żeby był czysty, nie doprawiany środkami do dezynfekcji i nie aromatyzowane.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 23 lut 2013, 16:41
autor: wolas
Panowie, czy 25l nastawu na drożdżach gorzelniczych Spirit Ferm sklaruje Klarowinem od "Zamojscy". Jeśli tak to w jakich ilościach go wsypać i jak długo ma stać??

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 24 lut 2013, 08:44
autor: radius
Sklarujesz. Rozpuść całą paczkę w 200 ml wody, dobrze rozmieszaj i wlej do odgazowanego nastawu. W niskiej temperaturze (15-16 st.) już po 2-3 godzinach widać efekty. Po 48 godzinach powinno być już sklarowane całkowicie :ok:
Od jakiegoś czasu klaruję tylko bentonitem, co prawda kocim żwirkiem :lol:, ale to to samo i jestem bardzo zadowolony z efektów :ok:

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 24 lut 2013, 21:41
autor: Zbynek80
Mam pytanie co do klarowania Bentonitem, przyszykowałem "roztwór" Bentonitowy 1 łyżka stołowa na 0,5l wody dobrze rozmieszane z planem zapodania na 30L nastawu, będę robił to pierwszy raz więc nie wiem czy dokładnie tak ma być. Ponieważ kolor tego roztworu bentonitowego ma kolor kawy z mlekiem na dole słoika zbierają się osady. Ale czy po dolaniu i zmieszaniu z nastawem wyklaruje mi to nastaw na przeźroczystą ciecz ?
I czy po dodaniu klaru , mogę to wystawić zewnątrz , temp ok 1*C?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 24 lut 2013, 21:57
autor: panta_rei
Wyklaruje do kryształowego, a w niskiej temperaturze zrobi to szybciej.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 25 lut 2013, 00:14
autor: Wald
Drobna uwaga, to nie ma być wymieszane, ale nawodnione przez 24 godziny (często mieszane). Mieszanina jak stoi ok 30 minut, robi się gęsta, dopiero wstrząśnięta ponownie rzednie. Kolor nie ma znaczenia. Tak wygląda ten środek, ale on przecież osiada na dnie, razem z zawiesiną do wyklarowania. Sam jest bezbarwny, bezzapachowy i bezsmakowy. Niczego nie zostawi w nastawie.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 9 kwie 2013, 09:56
autor: zajac991
Witam serdecznie znalazłem na allegro bentonit i nie wiem czy taki może być proszę o info http://allegro.pl/bentonit-i3152871859.html

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 9 kwie 2013, 11:14
autor: radius
He, he, he, taką ilością bentonitu to byśmy z 5 basenów olimpijskich sklarowali :smiech:
Jeżeli nie ma innych dodatków, to jak najbardziej się nadaje :ok:
W jakiej formie jest ten bentonit, pylisty :?: Granulat :?:

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 10 kwie 2013, 15:05
autor: zajac991
Z tego co mi wiadomo to jest pylisty :)

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 11 sie 2013, 22:41
autor: szery
A ja cukrówkę potraktowałem bentonitem w ilości 60g na 25l. No i okropnie wolno to się klaruje. Już tydzień minął. Jak patrzę na balon to to nie wygląda na kryształ, oczywiście jest ogromna różnica, no ale...Jak to ma w balonie wyglądać?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 12 sie 2013, 17:16
autor: gr000by
Bentonit namoczyłeś zgodnie z instrukcją i rozmieszałeś podczas namaczania?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 13 sie 2013, 23:18
autor: szery
Zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcją. Tym razem podwoiłem dawkę, ponieważ nie jest to nie wskazane. Wymieszałem blenderem, zrobiła się dość gęsta zawiesina. Trzymałem to ze dwanaście godzin, a może dłużej. Chodzi o to, że u mnie to nie jest kryształowo czyste, zwłaszcza patrząc na balon, ma takie jakieś zabarwienie, chociaż jest przeźroczyste. Ja może się po prostu nie znam bo drugi raz dopiero klaruję.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 14 sie 2013, 12:47
autor: radius
Nastaw wyklarowany bentonitem jest przezroczysty o lekko złotawym kolorze, więc u ciebie wszystko jest w porządku :ok:

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 15 sie 2013, 12:34
autor: szery
To bardzo dobrze i dziękuję. Bentonit jest tani, a nieklarowane nastawy są nieciekawy w obróbce.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 27 sie 2013, 15:50
autor: zebas
Mam cukrówkę po burzliwej fermentacji, piana, nawet da drobna, znikła z powierzchni nastawu wczoraj. Ponieważ nie wiedziałem czy fermentacja się już zakończyła, założyłem rurkę z wodą na fermentator (plastikowy). Dokładnie raz na minutę bulga.
Początkowe BLG było około 26 teraz jest -2, przy czym ostatnie dwa dni schodziło po 1. To 7 dzień fermentacji 30litrowego nastawu na Moskva Style.

Kiedy ogólnie można powiedzieć, że nastaw cukrowy skończył pracować i można go klarować?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 28 sie 2013, 12:16
autor: Wald
Po fermentacji pływak pokaże -4 Blg, a płyn sam zacznie klarować. Wtedy możesz zastosować środki klarujące. Teraz jeszcze coś w nastawie się dzieje, zaczekaj.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 8 maja 2014, 10:59
autor: W_TG
Czytająć ten temat przypomniał mi sie staaary sposób klarowania wina.
Nie pamiętam proporcji.
Polegał on na dolaniu do wina mleka, kiedyś to było mleko od krowy, i szybkim silnym wymieszaniu.
Dziś sprawdze na mleku z kartonika.
Kwas w winie ścinał mleko na serek opadający na dno.
Sam je stosowałem w latach 70.
Nie wiem czy dzisiejsze mleka pasteryzowane tak zadziałaja.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 8 maja 2014, 21:35
autor: greg0004
No o takim sposobie jeszcze nie słyszałem! Dobrze było by znać proporcje ilości tego mleka by nie przedobrzyć. Daj znać o swoich wynikach.

Re: Odp: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 8 maja 2014, 23:50
autor: Zygmunt
Mało wydajny sposób- kazeina scinajac się w alkoholu opada płatkami z osadem na dno. Jakieś 150-200ml mleka wymieszać z małą ilością wina, wlać do reszty i czekać. Po maksymalnie kilku dniach trzeba to zlać, bo wino będzie do wylania. Ryzyko spore, wydajność marna. Podobnie jak z klarowaniem białkiem jaja (właściwie pianą).

Wysłane za pomocą Tapatalk

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 9 maja 2014, 06:12
autor: wojs40
Pozwolę sobie zacytować klasyka, Lesgo 58 "jest to hobby dla cierpliwych". Ja nie stosuję żadnej chemii, czas zrobi swoje, u mnie po tygodniu nastaw sam się klaruje. Pozdrawiam

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 10 maja 2014, 21:57
autor: greg0004
No to lepiej nie ryzykować z mlekiem bo może być tak, że jakiś wyjazd niespodziewany i klapa z nastawu. Ostatnio użyłem klarmedel i ładnie sklarowało.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 3 cze 2014, 16:16
autor: Ryspitus Human
U mnie zaś nastaw styał ponad tydzień (oczywiście po skończonej pracy drożdży) BLG na poziomie -4.
Mam małe pytanie, otóż nastaw jaki zrobiłem to 6kg cukru, ok 22l wody. BLG początkowe ok 22 - 23.

Po tygodniu nastaw nadal był mętny. Więc po uprzednim oddzieleniu nastawu od osadu, sklarowałem do bentonitem (żwirek dla kota), po niecałych 10g nastaw miałem "sklarowany", więc znad osadu sciągnąłem go. I tutaj takie pytanie. Po przelaniu go do butelki przezroczystej nastaw jest pięknie klarowny niemal jak woda, jednak w białym fermentatorze ma kolor taki taki jaskrawy żółty,coś jak napój "mountain dew".

Czy tak to powinno wyglądać??

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 3 cze 2014, 19:09
autor: gr000by
Tak, nastaw może być żółtawy lub żółty w fermentatorze. Wszystko jest w porządku, destyluj bez obaw.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 27 lip 2014, 19:42
autor: lysy0204
Witam.
Czytałem, że cześć osób odgazowuje nastaw mieszadłem.
Jak to zrobić bez tego urządzenia? Mieszać we wiadrach czy przelewać z gąsiora do gąsiora?
Kupiłem bentonit Lafabent 1kg, robię wszystko wg instrukcji, ale zawiesina nie pęcznieje?
Trafiłem na zły sort? Bentonit bardziej przypomina proszek jak granulat.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 10 kwie 2015, 16:02
autor: dziadziu
Kupiłem dziś żwirek dla kota, skład ( bentonit i węglan sodu ) Jak to jest z tym węglanem sodu, żwirek po zmieleniu nadaje się do klarowania?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 10 kwie 2015, 18:18
autor: Zbynek80
Musiałbyś go dobrze zmielić abyś miał zawiesinę a nie błoto, lub dobrze go rozpuścić. Ten węglan sodu to w tym przypadku taki odkażacz, neutralizator zapachu. Jak to się ma do nastawu to nie wiem. Ale wygodniej kupić już mielony w proszku do kupienia w sklepach wędkarskich.
Ja używam takiego http://sklep.gorek-gliny.pl/49,bentonit ... pack).html

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 11 kwie 2015, 13:31
autor: Drupi
Gotowe środki do klarowania nie są drogie. Np. Super- klar to ok. 5,5 zł. na pewno zdrowsze jak te " kocie żwiry" itd. :) :D Szybko po fermentacji można rzucać na rurki , to znaczy nastaw nie zdąży prześmiergnąć osadem na dnie czyli martwymi drożdżami. ;)

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 11 kwie 2015, 16:51
autor: Zbynek80
Żwir, żwirowi nie równy mówimy o naturalnych bentonitowych. I nie wiem co niezdrowego widzisz w naturalnej mielonej skale. Mnie osobiście nie chciałoby się bawić w mielenie kociego żwirku (a przy dwóch kotach mam zawsze zapas) Tylko kupuję w/w mielony do celów wędkarskich. Koszt ok 10zł/1kg Super klary czy inne to też jest jakaś chemia. Piszesz też, że nie są drogie ale 5,5 zł to na 25 l nastawu, ja jak np nastawiam 240l to musiałbym zużyć ok 10szt x5,5= 55zł A tak to zużywam 16 łyżek bentonitu ok 320g. Czyli paczka 1kg za 10zł starczy mi spokojnie na 750l nastawu, superklar kosztowałby 150zł to gdzie tutaj ta taniość Superklaru ? I też można szybko puszczać na rurki.
Jak zlejesz wcześniej znad osadu to nie przejdzie ci nastaw żadnym zapachem drożdży, nawet bez klarowania czymkolwiek jak drożdże opadną to nie powinien zapach przejść, przynajmniej ja nie zaobserwowałem a czasami nastawy stały mi po kilka miesięcy.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 15 cze 2015, 12:07
autor: meleństwo
Do klarowania można użyć bentonit, ale trzeba go wcześniej namoczyć. I teraz pytanie: czy mogę mieć zapas wcześniej zrobiony i używać jak potrzebuję (oczywiście pamiętając o proporcjach użycia)? Czy trzeba go namaczać bezpośrednio przed użyciem?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 15 cze 2015, 22:41
autor: radius
Nie ma sensu uwadnianie bentonitu na zapas. Zrobi ci się najpierw błoto, a jak nie będziesz co kilka godzin mieszał to w końcu twarda, zbita warstwa gliny :(

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 15 cze 2015, 23:02
autor: Zbynek80
Jeśli zakręcić np w dużym słoju to nie wyschnie i nie będzie zbitej warstwy gliny. U mnie stoi czasami miesiącami i cały czas utrzymuje rzadką konsystencję.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 8 paź 2015, 17:54
autor: ksiazemarek
Witam! Ostatnio zrobiłem zacier cukrowy i po wypracowaniu całego cukru fermentacja ustała, ale nadal zacier był mętny, więc postanowiłem dodać mleka, jak wyczytałem w pierwszym poście co, by się sklarowało.
Tak więc dodałem na 130 litrów zacieru litr mleka, teraz jest jakby gęstszy i jest to 2 dzień, jak dodałem mleka.
Teraz moje pytanie, czy osiądzie to wszystko na dno w postaci galarety?
Mój kolega z pracy właśnie tak robi i mówi, że wszystko ładnie osiada na dnie i przybiera postać galaretowatej masy.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 9 paź 2015, 15:11
autor: boxer1981228
Po pierwsze nie zacier cukrowy a nastaw cukrowy. Trzeba było zostawić w spokoju samo się grawitacyjnie wyklaruje. A jak Ci się spieszy to mieszadło na wiertarkę, odgazować i jakiś turbo klar np: alcoteca.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 9 paź 2015, 19:58
autor: ksiazemarek
boxer1981228 dziękuję, za poprawę nazewnictwa, ale kolega nie do końca odpowiedział mi na zadane przeze mnie pytanie, więc zapytam raz jeszcze. Czy jak już popełniłem błąd według mojego przedmówcy dodając mleka do sklarowania to, czy jest szansa, aby prawidłowo sklarował się nastaw? Dodam, iż nastaw klaruje się w warunkach garażowych, czyli w okolicach 10 stopni w obecnej chwili i w wyżej wymienionych proporcjach mleka do nastawu.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 10 paź 2015, 08:28
autor: boxer1981228
Jeżeli skończył pracować to zostaw nastaw w spokoju, wyklaruje się w kilka dni.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 10 paź 2015, 09:17
autor: ksiazemarek
Dziękuję bardzo, takiej właśnie odpowiedzi oczekiwałem ;)
Wczoraj nie miałem czasu zajrzeć do nastawu więc nie wiem, w jakim jest teraz stanie, ale skoro mówisz, żebym pozostawił w spokoju to tak zrobię.
Mam jeszcze pytanie, czy czasem nie przesadziłem z ilością mleka w proporcji do nastawu?
A i jeszcze, jakie mogą być niepożądane efekty nadmiaru mleka w nastawie?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 10 paź 2015, 14:19
autor: Zbynek80
Ja pierwszy raz słyszę o mleku. Jak dla mnie to najlepiej bentonit lub pozostawić do samoczynnego klarowania, wiadomo na czym dłużej zostawimy to się lepiej wyklaruje. A na te kupne turbo klary to szkoda kasy chyba, że ktoś robi sobie 2x w roku nastaw po 30L

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 10 paź 2015, 15:04
autor: Zygmunt
Klarowanie mlekiem, czy bardziej precyzyjnie- kazeiną obecną w mleku strąca polifenole. Dobrze byłoby to połączyć np. z bentonitem, który strąca białka. Mało efektywny środek klarujący, podobny do białka jaja kurzego. Proporcje to 100ml mleka na każde 10l wina, więc nie przesadziłeś. Nie trzymaj długo nad osadem, ściągnij jak tylko będzie klarowne. Niższa temperatura obecnie za oknem sprzyja klarowaniu, korzystaj.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 10 paź 2015, 15:18
autor: ksiazemarek
Dzięki bardzo Zygmunt za obszerne objaśnienie sprawy. Oczywiście zaraz po sklarowaniu palę pod kotłem i puszczam w rury.
Mówisz Zygmunt, że lepiej i efektywniej będzie w przyszłości, jak połączę sposoby klarowania, mleko + bentonit? Czy może lepiej dawać sam bentonit?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 10 paź 2015, 17:19
autor: Zygmunt
Proponuję albo poczekać na sklarowanie grawitacyjne albo skorzystać ze środków na bazie zolu krzemionkowego i żelatyny. Można też zrobić w domu:
http://alkohole-domowe.com/forum/domowy ... 12013.html

Bentonit oczywiście też zadziała. Mleka, czy białka jaj kurzego to niepewne i mało wydajne alternatywy.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 10 paź 2015, 20:58
autor: Drupi
To klarowanie mlekiem - ze względu na chemie czy ekonomie się nie opłaca. Bo nieodpowiednio, słabo wyklarowanym nastawem, można sobie zasyfić sprzęt, zmywaki, i popsuć urobek w kilku następnych destylacjach, bo może się oklejać, i płukanie nie będzie skuteczne. A te gotowe substancje klarujące to nie jest szkodliwa chemia. W piekarniach do chleba, ciastek, codziennie dodaje się jeszcze o wielokrotnie więcej chemii i nie jesteśmy w stanie się tego nie najeść. :(

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 10 paź 2015, 22:44
autor: michal278
Środki do klarowania można podzielić na dwie grupy: naturalne i sztuczne. Naturalne to: glinki (w tym bentonit), ziemia okrzemkowa, tanina, żelatyna, białko jajka, agar agar, mleko, węgiel aktywny, węgiel drzewny. Sztuczne środki do klarowania to głównie roztwory żeli i żoli w większości silikonowe nieszkodliwe dla zdrowia. obojętne. Każdy z tych środków ma plusy i minusy, największe minusy są chyba przy preparatach białkowych. Aby przeprowadzić klarowanie dokładne nastawu /wina metodami naturalnymi trzeba odpowiednio ustalić dawkę skuteczną oraz rodzaj środka, co zajmuje trochę czasu. Wydaje się że metoda z sztucznymi preparatami nie jest obarczona tym problemem. Na koniec chyba najważniejsze: Najlepszy środek klarowny to czas.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 18 paź 2015, 10:45
autor: piotricz

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 18 paź 2015, 10:54
autor: radius
Hmm... gdyby nie ten fragment z opisu - "o świeżym zapachu" to pewnie bym się skusił ;) Mój żwirek nie pachnie niczym i tylko takiego używam :ok:

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 18 paź 2015, 14:40
autor: piotricz
Czyli jaki ?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 18 paź 2015, 14:58
autor: Pierino
Moim zdaniem najlepiej kupować znane marki np. "Super Benek". Trzeba jedynie sprawdzić, żeby nie miał zapachu i zawierał jedynie naturalny bentonit.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 18 paź 2015, 16:59
autor: radius
@piotricz, ja używam takiego
żwirek.jpg

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 18 paź 2015, 18:48
autor: Zbynek80
Najlepszy do naszych celów jest bentonit mielony w formie mączki dostępny w sklepach wędkarskich.
Ten dla kotów to tak sobie mam dwa koty to i żwirku ci u mnie dostatek ale kociego nie używam.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 18 paź 2015, 19:57
autor: piotricz
Czyli glinka wędkarska to ta nasza glinka? :)

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 18 paź 2015, 21:40
autor: Zbynek80
Glina/glinka to glina. A bentonit to bentonit. Ja używam takiego http://sklep.gorek-gliny.pl/49,bentonit ... pack).html

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 18 paź 2015, 21:50
autor: piotricz
Link nie działa...

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 18 paź 2015, 21:57
autor: eldier

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 6 lis 2015, 23:17
autor: damian_w202
Chciałem jutro zrobić nastaw. Problem polega na tym, że w piwnicy temp. nie spada mi poniżej 21 stC. Czy przy zastosowaniu bentonitu trzeba obniżyć temperaturę czy też się wyklaruje tylko dłużej to potrwa? Ewentualnie o ile dłużej? Dodam, że nastawu będzie 100L więc nie wyniosę tego na zewnątrz.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 10 lip 2016, 18:04
autor: radonix
Witam,
Czy absolutnie konieczne jest zlewanie z nad osadu cukrówki, przed klarowaniem bentonitem, czy bez zlania nastaw też się wyklaruje?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 10 lip 2016, 21:05
autor: boxer1981228
Możesz ale nie musisz. Ja osobiście nie zlewam z nad osadu, może troszkę z lenistwa bo nie bardzo mam jak beczkę przelewać ;)

Box

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 10 lip 2016, 21:23
autor: Zbynek80
Absolutnie nie, ale musisz wymieszać całość dobrze i chyba znacznie lepiej byłoby gdybyś nie miał już wtedy 90% martwych drożdży w nastawie

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 10 lip 2016, 21:54
autor: Drupi
Zlewanie powinno być bo wtedy odgazuje się nastaw z dwutlenku węgla który przeszkadza substancjom klarującym w klarowaniu, i ten proces trwa dłużej. U mnie to nie jest trudne bo mam beczki 60 l. w które w rzeczywistości faktycznie wchodzi 70 L. (Te wielkie beczki są trudniejsze do opróżnienia). Można postawić je na jakichś skrzynkach żeby były choć 0,5 m. nad gruntem i wziąć szlałf PCV przykleić jego końcówke do tyczki szkółkarskiej 1,5 m. dł. koszt 1,5 zł. a jest z włókna szklanego gładziutka http://www.wm-wm.pl/strona,paliki-szkol ... -szklanego łatwo ją umyć. Sprzedadzą i jedną sztuke. I zassać do wiader plastikowych ( 20 l. są tanie 6zł. ) i po oprużnieniu beczki z syfu wlać zawartość z powrotem.
Ale już gdzieś blisko destylatora też na podwyższeniu, żeby potem zassać szlałfem wprost do kotła.Nie nosić, nie mierzyć, nie dźwigać. A żeby się nie wlało za dużo,-- to odmierzyć 14 cm. na końcu szlałfa i owinąć czerwoną izolacją dla oznaczenia dystansu bezpiecznego poziomu płynu w kegu. 45 L. I podczas nalewania włożyć tylko te graniczne 14 cm a nawet troszke więcej, i nasłuchiwać jak się sączy, jak sączenie ucichnie znaczy że poziom płynu umaczał szlałf i mamy 45 L. Ważne żeby podczas spuszczania nie pakować szlałfa w beczce do samego dna, tylko najpierw do połowy beczki i napelnić keg a reszte wszystkiego natychmiast do wiader bo ze zbyt niskiego poziomu w beczce nie sposób potem zassać. I jak beczka jest opróżniona wylewam syf , żeby spokojnie wlać spowrotem to co niezmieściło się do kega.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 10 lip 2016, 23:08
autor: radonix
Zbynek80 pisze:Absolutnie nie, ale musisz wymieszać całość dobrze i chyba znacznie lepiej byłoby gdybyś nie miał już wtedy 90% martwych drożdży w nastawie
Właśnie to mnie nurtuje, czy te martwe drożdże i inne osady po wymieszaniu się sklarują.
Drupi pisze:Zlewanie powinno być bo wtedy odgazuje się nastaw z dwutlenku węgla który przeszkadza substancjom klarującym w klarowaniu, i ten proces trwa dłużej.
Z odgazowaniem to chyba nie będzie problemu, mam mieszadło i wiertarkę i to powinno załatwić sprawę, gorzej może być z powyższym problemem.

Spróbuję nie zlewać, najwyżej jak się nie wyklaruje, to zleję i dodam bentonit jeszcze raz.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 10 lip 2016, 23:49
autor: robert4you
Dwie doby i będzie ok.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 12 lip 2016, 19:37
autor: Zbynek80
Wiadomo że im więcej syfu tym ciężej będzie się klarować, ale jak dobrze odgazujesz powinno być lepiej, zrób pulpę bentonitową gęstą lub trochę więcej i po kilku dniach powinno być ok.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 26 gru 2016, 09:57
autor: uzzar
A ja mam taki problem. Po skonczonej fermentacji ( blg -3, drożdże T3) dodalem klarowinu- tak jak na opakowaniu, niecale 30g na 28l nastawu. Oczywiście odstało najpierw 24h i było kilkukrotnie mieszane. Wiadro stoi ponad 3 doby (na balkonie, maly otworek zabezpieczony gazą- czy jest to niebezpieczne? Coś się stanie jak trochę deszczówki albo śniegu wleci?) i nadal ma żółtawy kolor, nie jest klarowne, nie widać dna nawet, do zdjęcia z pierwszego postu nie bede nawet porownywal. Nie sprawdzałem czy na dnie zebrał się syf bo nie chcę wzbudzać cieczy.
Czy coś robię źle? Popełniłem jakiś błąd? Czy mam jeszcze czekać?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 26 gru 2016, 17:46
autor: Lento Violento
@radius, czy ten żwirek Hilton najpierw mielisz czy rozpuszczasz w wodzie taki zbrylowany bez wcześniejszego zmielenia?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 27 gru 2016, 06:47
autor: radius
Nie mielę, zalewam wodą w takiej postaci jak jest i co jakiś czas wstrząsam tylko słoikiem.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 25 lut 2017, 19:13
autor: CornBlumenBlau
To mój pierwszy post, zatem serdecznie witam na forum.
Do tej pory czerpałem wiedzę, ale chciałbym się podzielić metodą jak dobrze odgazować nastaw cukrowy i pozbyć się resztek pływających drożdzy, bo nigdzie o czymś takim nikt nie pisze.
Zlewam nastaw znad osadu i ...podgrzewam go do temperatury 45°C, oczywiście pod przykryciem. Jak trochę przestygnie, tak do około 25°C, tradycyjnie klaruję turboklarem24. Zrobiłem taki test ostatnio, że z 3 porcji nastawu jedną poddalem zabiegowi podgrzania do 45°C. Nie mniej by zabieg był skuteczny i nie więcej by nie tracić %.
Takie podgrzanie całkowicie zabija resztki drożdzy i znakomicie usuwa dwutlenek. Efekt po ponownym zlaniu - kryształ jakiego nie udało mi się nigdy osiągnąć stosując sam turboklar24.
Polecam tę metodę innym, którym zależy na dobrym i szybkim wyklarowaniu nastawu. Być może sprawdzi się też przy użyciu innych środków typu betonit itp. tego nie wiem, bo nic oprócz turboklaru24 nie stosuję.
Pozdrawiam Kolegów z forum.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 26 lut 2017, 12:27
autor: rozrywek
Gorąco polecam nie zlewanie znad osadu, a jedynie potraktowanie środkiem klarującym.
Podczas finalnego zlewania, wcale, ale to wcale klarowny płyn nie wymiesza się z osadem.
Nic a nic. Przykro mi ale sarkazm w tym wypadku jest jak najbardziej wskazany.
A zresztą...zrobić nastaw prosto w kegu, potem tylko kolumnę dokręcić i jazda.

Nie mnie oceniać, czy ktoś z lenistwa, czy z braku możliwości, teoretycznie....z braku możliwości.
Praktycznie, to pompka za 45zł z castoramy zakładana na wkrętarkę bądź wiertarkę, załatwia sprawę bezproblemowo.
Oczywiście do pewnego poziomu płynu. Końcówkę nastawu trzeba jednak przelać tradycyjnie, pompka zassałaby by syf, i cała praca na nic.

Pompka, zlewam do wiaderek po marmoladzie (20L) myję beczkę, i wlewam do beczki z powrotem, już bez pompki oczywiście. Nastaw się klaruje, podłoga czysta, wcześniej stosując zwykły wężyk, zasysając tradycyjnie, wszystko było upaćkane, podłoga, beczka czy balon, ubranie, oraz cała rozrywkowa gęba.
Powtarzam się bo już kiedyś o tym pisałem. Bierzesz flaszkę swojskiego, idziesz wieczorem do ciastkarni-piekarni, i masz wiaderek nawet umytych, razem z wieczkami w ...ciul.
Jeszcze w życiu piekarza abstynenta nie spotkałem, a znam wielu :D

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 26 lut 2017, 12:37
autor: dibi
Nie rozumiem na czym polega przewaga pompki nad zlewaniem grawitacyjnym. Ja zlewam grawitacyjnie i jakoś nie mam nic upaćkane. Fakt, trwa to trochę dłużej, ale nie mąci cieczy.
Do zlewania znad osadu mam taką rurkę szklaną, winiarską, z otworem trochę powyżej zaślepionego dna. Można zostawić i sobie iść, osadu nie zassie.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 26 lut 2017, 20:49
autor: rozrywek
Dibi, może trochę źle sformowałem post, sorki.

Głównie chodziło mi o klarowanie razem z osadem, co dla mnie jest kompletnie bez sensu.
Ale cóż, każdy ma prawo czynić jak mu się podoba.

A co do pompki, to zakupiłem ją przede wszystkim w celu opróżniania kega, a dopiero potem zacząłem używać do opróżniania beczki, ale pompuje klarowany nastaw, a znad osadu tylko pierwsze dwa wiaderka.

Resztę to tradycyjnie, wężyk przymocowany do stalowego pręta, oczywiście wężyk jest o ok 20cm wyżej, a pręt opiera się o dno. Mam pewność że nie zaciągnę przez nieuwagę syfu. Przelewam do wiaderek, myję beczkę, a na drugi dzień na spokojnie z powrotem do beczki. W trakcie pędzenia, pomyję sobie wiaderka wodą z chłodnicy, również puste butelki, także część wody z powrotem odzyskuję.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 26 lut 2017, 21:05
autor: Zbynek80
Ja ciągnę grawitacyjnie i udaje mi się tak trzymać wężyk przy ściance beczki że ściągnę niemal do końca bez osadu, a jak troszkę zostanie to dociągnę dużą strzykawą. A w kegu mam spust a na nim pompę z pralki i ona mi ściąga dunder. Kiedyś ściągałem znad osadu odgazowywałem z powrotem w bekę i bentonit, teraz już nie ściągam nad osadu, klaruję dłużej grawitacyjnie lub z dodatkiem bentonitu. Na jakieś sklepowe klary szkoda kasy.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 26 lut 2017, 21:20
autor: TUTEK
Witam. Mój sposób na odzyskania w miarę wszystkiego co dobre z nastawu to w pierwszym szeregu dobre odgazownie. Biorę taką metrową kantówkę 30x30x1000 i mieszam aż mi się znudzi i wychodzę z piwnicy. Na drugi dzień wieczorem biorę tą sama kantówkę i podczepiam wężyk fi 10 na wysokości ok. 3-4 cm od dołu( najczęściej trytytką), tylko w taki sposób aby końcówka była odgięta ku górze. Wkładam do beczki i idę na herbatę, żeby wszystko w beczce z powrotem siadło na dnie. Następnie zasysam wężyk i wszystko spływa do wiadra, innego fermentora, czy co tam mam pod ręką i później leję w to pewien dwuskładnikowy środek. A co z resztą? Tą końcówkę mocno drożdżową wlewam do bańki 5l po wodzie i niech stoi. W tym małym baniaczku płyn bardzo szybko się klaruje samoczynnie, także do samego gotowania odzyskuje prawie wszystko prócz syfu. Ta opcja zawsze dostępna dla ludzi, którzy nie muszą mieć klarownego nastawu na wczoraj. I na koniec humorystycznie - POMALI A DALI.
Pozdrawiam
Tutek

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 26 lut 2017, 21:39
autor: rozrywek
Nie używam żadnych środków klarujących, i raczej nie zanosi się na to abym miał zacząć.

Oczywiście nie neguję tutaj zasadności ich używania ani stosowania, oraz nie namawiam nikogo do naturalnych metod, mi zwyczajnie naprawdę się nie śpieszy........dlatego pędzę :D

W każdym razie, dobre sklarowanie nastawu ma diametralnie, nawet masakrycznie wielki wpływ na finalny produkt, dlaczegóż owóż warto zadbać o wszystko. Kiepsko jest dobrze zacząć, a ch......wo skończyć i zepsuć cały z mozołem wykapany efekt.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 26 lut 2017, 22:41
autor: Zbynek80
Rozrywek jeśli Ty robisz właśnie na potstilu i sklarowanie nastawu ma dla Ciebie aż tak ważne znaczenie to ja bym użył choć bentonitu. Nastaw sklarowanym bentonitem w kilka dni będzie bardziej klarowny niż ten stojący naturalnie choćby 3 miesiące.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 27 lut 2017, 10:51
autor: Pretender
Tym bardziej, że tescowy kosztuje grosze ...

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 27 lut 2017, 11:22
autor: lesgo58
Dla tych co pędzą ale im się nie śpieszy, bo czerpią z tego przyjemność to mam jedną ogólną zasadę. Było już o tym wiele razy na forum, ale w natłoku różnych wiadomości gdzieś się rozmywają te tak ważne informacje.
Traktujcie nastaw w taki sposób jakbyście robili wino. Z wszelkimi zasadami i konsekwencjami.
Używajcie drożdży zgodnie z ich przeznaczeniem i instrukcją.
Pozwólcie nastawowi pracować w miarę przyzwoitych warunkach.
Ideałem byłoby aby drożdże pracowały tylko w czasie dla nich wyliczonym.
Nie przetrzymujcie nastawu nad osadem. Lewarujcie natychmiast po skończonej fermentacji. Jeśli destylacja z jakiegoś niezależnego powodu trwa dłużej niż normalnie, bo za zimno, badz nastaw startował z wyższego blg to lewarujcie po raz pierwszy nawet po 5-7 dniach.
Klarujcie grawitacyjnie. Na kolumnę zazwyczaj wystarczą 2-3 dni. Na Pot-stilla tyle ile potrzeba aby nastaw osiągnął odpowiednią klarowność. Myślę, że krystaliczną czystość w odpowiednich warunkach osiągnie już po 7-10 dniach. Maksymalnie 14 dniach. Bardzo pomaga dodatkowe lewarowanie nastawu z jednoczesnym odgazowaniem.
Gwarantuję z własnego doświadczenia, że tak przygotowany nastaw da wysokiej jakości trunek i małą ilość odpadów.
Ilość odpadów jest też związana ściśle z rodzajem surowca z jakiego robimy nastaw. Chciałbym zasygnalizować, że także jakość wody ma swoje niebagatelne znaczenie.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 27 lut 2017, 11:46
autor: dibi
Gdyby jednak chcieć klarować bentonitem, to jaki konkretnie koci żwirek stosujecie? Bo w Tesco jest tego w 3...
Czy taki https://ezakupy.tesco.pl/groceries/pl-P ... 3120062757 się nadaje?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 27 lut 2017, 13:32
autor: Zbynek80
Ja kupuję do celów wędkarskich, czysty bez żadnych dodatków i zmielony na proszek.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 27 lut 2017, 15:39
autor: gadaka
@Zbynek80
Ile bentonitu dajesz na powiedzmy 50 l nastawu?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 27 lut 2017, 16:57
autor: Zbynek80
Gdzieś wyżej była na to recepta i już chyba zapomniałem ale jeśli się nie mylę to 2 łyżki stołowe na 0,5l wody Ostatnio na beczkę 60l dałem 4-5 dużych łyżek stołowych na litr ciepłej wody i dobrze to uwodnić przez dobę potem zapodać w odgazowany nastaw wymieszać i czekać, pięknie ściąga.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 27 lut 2017, 17:05
autor: gadaka
Dzięki wielkie za szybką odpowiedź:)
Wychodzi na to, że za pierwszym razem dałem dużo za dużo xD

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 27 lut 2017, 17:12
autor: Zbynek80
A ile dałeś ? Zrobi się duża galareta na dole także nie ma co szaleć i marnować nastawu. Czym lepiej odgazowany nastaw tym lepiej się klaruje, czasami dałem więcej bentonitu a to wcale nie tędy droga. Ale potem i tak zbierałem ten kisiel z kilku klarowań zlać w jedno wiadro i jeszcze z czasem pół wiadra nastawu można odzyskać.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 27 lut 2017, 18:48
autor: gadaka
Bodajże 100g albo 150g na 100 litrów. Pamiętam, że tego kisielu było bardzo dużo i "odbierałem" z niego nastaw 2 albo 3 razy. Spróbuję dać mniej.

BTW. Ktoś porównywał czas klarowania cukrówki i glukozówki?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 27 lut 2017, 20:29
autor: Spiewaczek1
Możecie zrobić zdjęcia bentonitów? Chodzi o opakowania jakie posiadacie?

M. Poprawiłem, żeby był czytelny.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 27 lut 2017, 20:37
autor: radius

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 27 lut 2017, 23:17
autor: dibi
W ofercie Tesco e-zakupy marki Hilton nie ma. Jest Higio, o które pytałem (Higio Compact Premium Żwirek dla kota bentonitowy o zapachu naturalnym 5 l), może to to samo. Jest też żwirek marki Tesco, piesze, że sam naturalny bentonit, pewno się nada.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 28 lut 2017, 01:25
autor: rozrywek
Jak zawsze lesqo58, jak coś napisze, to treściwie, zwięźle i przejrzyście.

Od siebie mogę dodać parę słów:
Żwirek dla kota, jest dla kota, to co sypiemy sierściuchowi do kuwety, nie dodajemy do wina, nastawu, czegokolwiek. Na wstępie zaznaczam że to tylko moja opinia i moje zdanie. Nie zamierzam rozpętywać burzy o nic.

Dlaczego tak uważam? A dlatego że jest to produkt dedykowany dla zwierząt, w dodatku nie do bezpośredniego spożycia, a jedynie środek higieniczny. Podnoszący komfort właściciela tego w/w ..miłego kotka. A zapewnienie producenta...produkt naturalny, proszę
Naturalnie to jakbym sobie wykopał pod Kielcami, do Stanów jechać nie muszę.

Od dosyć dawna mam do czynienia z produktami spożywczymi, wiem aż nadto co wyczyniają producenci żywności dla nas, ludzi, to jedynie mogę się domyślać co sypią do karmy, zresztą widziałem jak się robi karmę dla psów, wiodącej bardzo drogiej firmy. Dodam że kilogram kiepskiej zwyczajnej, kosztuje tyle co kilogram tej oto karmy.

Ciekawostka...to co z danego zwierzątka pozostaje, to są naprawdę śladowe ilości, w obecnym przemyśle nie marnuje się dosłownie nic.
Jeśli ktoś używa środków klarujących, dedykowanych do celów spożywczych, typu nastaw, to rozumiem, w pewnym sensie producent odpowiada za to prawnie, ale jeśli do naszych celów używamy środków higieny, w dodatku dla zwierząt, to ja naprawdę bardzo przepraszam.

Zwyczajnie nie wierzę w to że do tych produktów nie jest dodawany (glutaminianu sodu, tylko na opak), tzn środków maskujących smak i zapach, zamiast umycia kuwety, dosypać więcej żwirku. Oczywiście kupić więcej opakowań, np: w polecanym Tesco.

Jest oczywiście taka opcja, że jest to tylko czysty bentonit, bez dodatków, ale niestety ja wolę dmuchać sobie na zimne, mam czas, oraz mam co najważniejsze:

Dając najlepszemu przyjacielowi flaszkę w prezencie, wiem co mu daję, Instrukcja obsługi jest dobrze znana...rozlać do szklanek, wychylić, operację powtórzyć, wysłać najtrzeźwiejszego po następną..na piechotę rzec jasna.

A tu mamy inaczej:
To tak jak gotowanie rosołu w 30min. Po co patroszyć kurczaka, porcjować, gotować przez pół dnia, dajmy dwie kostki rosołowe i po sprawie.
Po co myć nogi przed snem, popsikajmy sprayem i pod kołderkę.

I tu wchodzimy na pewien wymiar zwany ......czas.
Nie mamy czasu na sklarowanie nastawu, bo nam się śpieszy, nie mamy czasu przepędzić tego co sklarowaliśmy bo nie mamy czasu....to w takim razie: pędzimy czy nie?

Mamy czas zamówić przez internet środki klarujące, a już czasu nie mamy, aby kupić drugi balon, beczkę, fermentator? Właśnie do wyklarowania nastawu na przykład.

A na siedzenie przed lapkiem, to już czas mamy.
Patrząc kosztorysowo, ciekawe co bardziej się opłaci? Tak w skali paru miesięcy, lat, dekad. Druga beczka, czy turboklarshit co dwa tygodnie?

A na koniec, inna stylistyka, inna forma treści, oraz wypowiedzi, ale jednak te samo przesłanie, wisienka na torcie, prosto ze słoja, suto nasączona...czymś dobrym.
Pozdrawiam.
lesgo58 pisze: Traktujcie nastaw w taki sposób jakbyście robili wino. Z wszelkimi zasadami i konsekwencjami.
Używajcie drożdży zgodnie z ich przeznaczeniem i instrukcją.
Pozwólcie nastawowi pracować w miarę przyzwoitych warunkach.
Ideałem byłoby aby drożdże pracowały tylko w czasie dla nich wyliczonym.
Nie przetrzymujcie nastawu nad osadem. Lewarujcie natychmiast po skończonej fermentacji. Jeśli destylacja z jakiegoś niezależnego powodu trwa dłużej niż normalnie, bo za zimno, badz nastaw startował z wyższego blg to lewarujcie po raz pierwszy nawet po 5-7 dniach.
Klarujcie grawitacyjnie. Na kolumnę zazwyczaj wystarczą 2-3 dni. Na Pot-stilla tyle ile potrzeba aby nastaw osiągnął odpowiednią klarowność.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 28 lut 2017, 08:22
autor: dibi
Niestety, kolego rozrywek, chemii w dzisiejszej żywności nie unikniesz.
Ja robię "świńkę", własne wędliny, ser jeżeli mam czas. Własnych warzyw nie uhoduję, bo jest jeszcze tzw. praca (psia mać!). Ile w tym jest chemii?
W porównaniu z tym te śladowe ilości potencjalnego czegoś, które się przemkną podczas destylacji (często podwójnej) to pikuś. O sorki, Pan Pikuś.
Oczywiście, to tylko moje zdanie, co ja tam wiem...

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 5 mar 2017, 18:46
autor: CornBlumenBlau
http://alkohole-domowe.com/forum/klarow ... ml#p155099

W piątek znów klarowałem cukrówkę. Tym razem już nie eksperymentowałem na cześci, tylko cały nastaw podgrzałem do 45°C, a po przestygnieciu tradycyjnie potraktowalem turboklarem24.
Z poczynionych obserwacji wynika, że takie klarowanie w początkowej fazie sprawia wrażenie jakby bardziej powolnego, tzn po uplywie 24h wciąż widać unoszące się w płynie drobiny drożdzy, ale za to po 48h nastaw osiąga przejrzystość wody, jakiej nigdy wczesniej nie uzyskałem klarując bez podgrzania. O ile ktoś zdecydowałby się na podobny zabieg, być może przy użyciu innych środków niż turboklar24, np betonit, chętnie poczytam o jego wynikach.
Pozdrawiam.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 5 mar 2017, 21:05
autor: Zbynek80
Podgrzanie nastawu dość dobrze wspomaga jego odgazowanie co jest kluczowe podczas klarowania. Chłodniejszy też się lepiej klaruje więc dobrze aby się schłodził z powrotem i dopiero dać klar. Na kupne klary to kolego szkoda kasy

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 7 mar 2017, 19:40
autor: CornBlumenBlau
Robię dokładnie tak jak piszesz, przed dodaniem klaru schładzam do 25°C.
Hobby rzadko bywa tanie i raczej trudno się na nim oszczędza, przede wszystkim ma sprawiać radość. No chyba że ktoś robi dla zysku, ale ja nie robię.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 7 mar 2017, 21:45
autor: Zbynek80
Ty czegoś nie rozumiesz kolego, to już nie chodzi konkretnie o pieniądze. Po prostu używanie klarów nie jest konieczne, przeczytaj co wyżej napisał kol Lesgo58

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 8 mar 2017, 18:21
autor: CornBlumenBlau
Rozumiem, rozumiem, czego tu nie rozumieć. Kiedyś na pewno przetestuję z ciekawosci także klarowanie grawitacyjne, bez żadnych środków.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 9 mar 2017, 07:38
autor: mistrzkaskader
Nastawiłem miksturę 6kg cukru, 25l wody na C3 stało sobie 10 dni, blg -2 i nie spada. Sklarowałem bentonitem hiltona. Po 24h część osadu opadła na dno a na wierzchu zrobiła się sztywna piana. Zebrałem pianę wylałem, lecz po kilku godzinach znowu się pojawia. O co chodzi, dodam, że zacier nie jest przezroczysty jak woda? Czekać jeszcze, może zlać co bardziej przezroczyste, sklarować jeszcze raz, czy od razu na rury?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 9 mar 2017, 08:12
autor: radius
Albo nastaw jeszcze pracuje, albo nie odgazowałeś go przed dodaniem bentonitu. Stąd ta "sztywna" pianka. Zabełtaj go intensywnie i poczekaj co się będzie działo. Jeżeli drożdże już zrobiły swoje, to po 48 godzinach powinieneś mieć już praktycznie nastaw sklarowany.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 9 mar 2017, 13:23
autor: mistrzkaskader
Po dodaniu bentonitu jechałem ostro wiertarką ok 5 minut, ale poczekam jeszcze i zobaczę choć piany przed klarowaniem już nie było :scratch:

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 9 mar 2017, 13:59
autor: Zbynek80
A zlałeś znad osadu ?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 9 mar 2017, 14:30
autor: mistrzkaskader
Nie zlewałem. Jak myślicie zlać to teraz i sklarować jeszcze raz, czy poczekać aż piana zniknie? Przyznam, iż myślałem że w sobotę coś się puści a tu chyba będzie trzeba się oblizać.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 9 mar 2017, 15:14
autor: Zbynek80
Już teraz nic nie kombinuj a w sobotę puszczaj bez stresu :)

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 9 mar 2017, 21:13
autor: dibi
Mam pytanie: czy bentonit-koci żwirek rozkruszony i zalany na noc wodą utworzy rodzaj galaretki?
O ile pamiętam, bentonit budowlany po kontakcie z wodą tworzył właśnie taką galaretowatą masę.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 9 mar 2017, 23:50
autor: Zygmunt
Tak, zrobi się błotnisto- galaretowaty i wtedy jest gotowy do użycia.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 16 mar 2017, 22:59
autor: dibi
Ponieważ nikt nie chciał pokazać zdjęcia aktualnie znajdujących się w sprzedaży żwirków, które nadają się do klarowania, postanowiłem zaryzykować całe 3,50 zł i kupić żwirek w Tesco, o taki:
zwirek.jpg
Działa perfekcyjnie (po namoczeniu przez dobę): już po niecałej godzinie wyraźnie widać efekt klarowania. Po dobie klarowania normalnie woda :lol:

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 21 mar 2017, 06:56
autor: użytkownik usunięty
Witam szanowne grono.
Raz jeden w życiu zastosowałem do wyklarowania nastawu cukrowego dwuskładnikowy turbo klar 24 od Alcoteca i powiem szczerze, że osobiście nie wyczułem żadnej różnicy w smaku urobku po rozrobieniu, pomiędzy nastawem sklarowanym w/w środkiem a nastawem sklarowanym grawitacyjnie przez 72h.
Kupiłem i z ciekawości zastosowałem. Fakt, nastaw jest czyściejszy, ale według mnie szkoda kasy.
Pozdrawiam

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 10 maja 2017, 18:46
autor: Drupi
defakto- ja kiedyś trafilem na jedno opakowanie felernego środka klarującego i musiałem puścić nie sklarowane. Urobek był ostrzejszy w smaku i miał więcej zapaszku do końca procesu. A mam dobrą kolumne.
Mam do Was pytanie: czy zdarzyło się że klarowaliście środkiem klarującym BEZ uprzedniego zlewania z nad osadu?? Zastanawiam się żeby odgazować nastaw mieszadłem do betonu ( wtedy zmiesza się wszystko z osadem) i zadać Super-klar. To zlewanie jest trochę uciążliwe.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 12 maja 2017, 18:43
autor: masterpaw2
Drupi, po przeczytaniu Twojego posta przypomniało mi się, że kiedyś nie miałem w co przelać i pojechałem na żywioł, odgazowanie, klar i po dobie kocioł. Było :ok:
I w sumie nasuęła mi się pewna refleksja :
Po cholerę zlewać (a jest to upierdliwe) skoro nawet po zlaniu znad osadu i zadaniu jakiegokolwiek klara i tak wytrąca się go conajmniej drugie tyle. Podstawa to, żeby za długo nie trzymać z mułem :ok:

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 19 maja 2017, 10:26
autor: rosjan
Witam wszystkich psotników!
Jestem nowy i jest to mój pierwszy post na tym forum.
Od paru lat psocę, głównie nastawy owocowe i kiedy poziom cukru spadał do -3. -4 BeLGów, puszczałem na rury po 4-5 dniowym klarowaniu grawitacyjnym (kolumna z głowicą puszkową). Produkt przedniej jakości. Ale ... naczytałem się trochę o bentonicie i chciałbym spróbować jego efekty. Problem - jestem poza krajem i nie wiem czym się kierować, by wybrać najbardziej neutralny, najbardziej czysty. Czy zawartość procentowa montmorylonitu w bentonicie wam coś mówi?
Dzięki za sugestie i pozdrawiam

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 19 maja 2017, 11:37
autor: Zygmunt
Montmorillonit to główny składnik bentonitu, więc zwykle stanowi 50-75% całości.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 19 maja 2017, 12:13
autor: rosjan
Dzięki
Tak więc jeżeli tego składnika jest ponad 94-95% to chyba ok ?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 19 maja 2017, 14:32
autor: Karwi
To ja mam produkt monobent98 Montmorillonit stanowi tam 98 procent. To chyba tez się nada
I kosztuje 1.5 zł za kg

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 21 maja 2017, 12:19
autor: rosjan
Witam wszystkich,
Też mam problem z przelewaniem więc zrobię tak jak zasugerował Drupi i Masterpaw2: wpierw odgazowanie potem bentonit bezpośrednio do balona ( po uprzednim namoczeniu, oczywiście ).
Pozdrawiam

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 29 maja 2017, 23:48
autor: mirek-swirek
Koledzy, w 13 dniu po rozpoczęciu fermentacji i osiągnięciu -4,5 Blg zlałem nastaw na dzemach i cukrze. W 14 dniu po raz drugi. Jest właściwie bez osadu. Nastaw z przeznaczeniem na kolumnę. Zjawilo się dodatkowo kilka litrów wina, którego nikt nie chciał pić. Zmieszalem wiec z nastawem, żeby razem sklarować bentonitem. Rozrobilem bentonit i po dobie, kiedy miałem go wlać do balona, okazało się ze na powierzchni nastawu jest piana, a płyn się rusza.
Dzisiaj minęła 2 doba od rozrobienia bentonitu. Próbowałem odgazowac nastaw, ale nadal na powierzchni jest trochę pianki. Czy taki bentonit może czekać, czy jest na straty, a do.klarownia musze uczyć drugiej porcji?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 30 maja 2017, 06:34
autor: radius
Rozpuszczony bentonit może spokojnie czekać, tylko co jakiś czas go przemieszaj, bo zlepi się na kluchę i wtedy :dupa: blada ;)

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 30 maja 2017, 07:24
autor: użytkownik usunięty
Nie jestem ekspertem, ale według mnie winko mogło mieć w sobie jeszcze troszkę cukru i jak wlałeś je do nastawu zawierającego jeszcze żywe drożdże, to tym sposobem podkarmiłeś je tą resztką cukru w winie i ferment zaczął się od nowa :?:.
Nie stoi nic na przeszkodzie, żeby mieszać te składniki, lecz osobiście zrobiłbym to w kotle.
Tak czy siak nic szczególnego się nie dzieje, rób swoje a co do bentonitu, to nie używam, to rzecz dobra dla kotka i wędkarza. Pozdrawiam :ok:

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 24 lip 2017, 09:56
autor: użytkownik usunięty
lesgo58 pisze:U mnie po 24 godzinach jest wszystko klarowne .
Oczywiście po dobrym odgazowaniu i całkowicie skończonej fermentacji (tylko cukrówki).
Tak jak @Wald zlewam znad grubego osadu , a resztę z osadem do wysokiego naczynia na doklarowanie. Póżniej resztę klarownego płynu dolewam do następnego nastawu .To co zostaje do wyrzucenia to ma mniej jak 1/2 litra - z 40 litrowego nastawu.
Zapomniałem dopisac ,że też używam bentonitu.
:scratch:
lesgo58 pisze:Dla tych co pędzą ale im się nie śpieszy, bo czerpią z tego przyjemność to mam jedną ogólną zasadę. Było już o tym wiele razy na forum, ale w natłoku różnych wiadomości gdzieś się rozmywają te tak ważne informacje.
Traktujcie nastaw w taki sposób jakbyście robili wino. Z wszelkimi zasadami i konsekwencjami.
Używajcie drożdży zgodnie z ich przeznaczeniem i instrukcją.
Pozwólcie nastawowi pracować w miarę przyzwoitych warunkach.
Ideałem byłoby aby drożdże pracowały tylko w czasie dla nich wyliczonym.
Nie przetrzymujcie nastawu nad osadem. Lewarujcie natychmiast po skończonej fermentacji. Jeśli destylacja z jakiegoś niezależnego powodu trwa dłużej niż normalnie, bo za zimno, badz nastaw startował z wyższego blg to lewarujcie po raz pierwszy nawet po 5-7 dniach.
Klarujcie grawitacyjnie. Na kolumnę zazwyczaj wystarczą 2-3 dni. Na Pot-stilla tyle ile potrzeba aby nastaw osiągnął odpowiednią klarowność. Myślę, że krystaliczną czystość w odpowiednich warunkach osiągnie już po 7-10 dniach. Maksymalnie 14 dniach. Bardzo pomaga dodatkowe lewarowanie nastawu z jednoczesnym odgazowaniem.
Gwarantuję z własnego doświadczenia, że tak przygotowany nastaw da wysokiej jakości trunek i małą ilość odpadów.
Ilość odpadów jest też związana ściśle z rodzajem surowca z jakiego robimy nastaw. Chciałbym zasygnalizować, że także jakość wody ma swoje niebagatelne znaczenie.

Nie rozumiem.
W jednym poście piszesz, że stosujesz bentonit, a w tym samym dziale, kilkadziesiąt postów dalej proponujesz już klarowanie grawitacyjne, pozbawione wszelkiej chemii. Rozumiem, ale dla nas lepiej będzie jeśli zastosujemy cierpliwość ? Skąd taka rozbieżność ?
Pozdrawiam

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 24 lip 2017, 11:40
autor: lesgo58
Zwróć uwagę na rozbieżność czasową. Pierwszy zacytowany post był z 24.10.2012, a drugi z 27.02.2017. Przez te ponad 4 lata nie stałem w miejscu i po wielu próbach i eksperymentach oraz wielu przeczytanych postach kolegów, którzy to potwierdzili słuszność moich spostrzeżeń co do efektywności klarowania grawitacyjnego doszedłem do wniosku, że najodpowiedniejsze dla mnie będzie klarowanie grawitacyjne. Co nie oznacza, że inne są złe. Inne to inne. Wszystkie w końcu prowadzą do tego samego celu.
Staram się nikomu nic nie wciskać na siłę. Opisuję tylko moje spostrzeżenia. A już każdy wybierze to co jemu najbardziej będzie odpowiadać.
Zawsze twierdziłem i powtarzam to po kolejny - nasze hobby to hobby przede wszystkim dla myślących. :scratch: ;)

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 25 lip 2017, 01:22
autor: użytkownik usunięty
...cierpliwych i nie uszczypliwych ;)

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 26 lip 2017, 15:15
autor: PółCzłowiekPółLitra
@lesgo58
Nie przetrzymujcie nastawu nad osadem. Lewarujcie natychmiast po skończonej fermentacji. Jeśli destylacja z jakiegoś niezależnego powodu trwa dłużej niż normalnie, bo za zimno, badz nastaw startował z wyższego blg to lewarujcie po raz pierwszy nawet po 5-7 dniach.
Klarujcie grawitacyjnie. Na kolumnę zazwyczaj wystarczą 2-3 dni.
Interesująca część posta. Jak rozumiem jeśli nastaw pracuję mi ok 10-11 dni to zlać go jeszcze pracującego znad osadu po 7 ? a co z tlenem, nastaw nie napowietrzy i nie zepsuję ? Dalej po skończonej fermentacji zlać znowu, 2-3 dni klarowanie grawitacyjne i na kolumnę ? Proszę abyś bardziej rozwinął tą myśl.
Obecnie pracuje mi nastaw 120 l w tym 34 kg cukru (nastawiony 2 dni temu). Woda kranówka, drożdże to snake'i (4 paczki), temperatura startu 24, temperatura otoczenia 17,5-18.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 26 lip 2017, 16:24
autor: robert4you
Czego tu nie można zrozumieć. Przecież Lesgo wszystko wyłożył jak chłop krowie na rowie.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 26 lip 2017, 17:30
autor: lesgo58
PółCzłowiekPółLitra pisze: Proszę abyś bardziej rozwinął tą myśl.
Kluczowym zdaniem w poście, które cytowałeś, a które wyjaśnia wszystko jest to zdanie:
lesgo58 pisze:...Traktujcie nastaw w taki sposób jakbyście robili wino. Z wszelkimi zasadami i konsekwencjami...
Podałem receptę na hipotetyczny idealny nastaw. Oczywiście w/g mnie. Dotychczas skorzystałem z dodatkowego lewarowania 2 razy. Ze spodziewanym skutkiem. Przyczyną było to, że wcześniej zdarzyło mi się odczuć boleśnie fakt pozostawienia nastawu samego sobie przez dodatkowe 2 tygodnie. Mimo, że był od razu po skończeniu z grubsza lewarowany, to jednak później nic już nie robiłem. I mimo, ze sklarował się idealnie i był dokładnie ściągnięty z nad na nowo utworzonego osadu to jednak było czuć jaja w czasie gotowania. Zresztą już sam nastaw pachniał inaczej niż normalnie. Mniej szampańsko. Ile było w tym winy osadu, a ile niezbyt higienicznych warunków przetrzymywania ( beczka była tylko zakręcona deklem bez rurki fermentacyjnej) - nie wiem.
Oczywiście nie można popadać w paranoje. Podstawą jest znajomość drożdży. Jeśli mają pracować 5 dni, a piątego dnia blg jest jeszcze dość wysokie i nastaw odczuwalnie zwolnił to wtedy po odczekaniu 2-3 dni lewarowałbym po raz pierwszy. Oczywiście trzeba włączyć myślenie (nie bierz tego do siebie bo piszę tak ogólnie) i jeśli się okaże, że po tych 2-3 dniach skończy to daj sobie spokój z dodatkowym lewarowaniem. Ale bywa, że jednak nie. Nastaw zwolni i się ślimaczy. Wtedy masz 2 wyjścia. Pierwsze dawać na rurki. Po drugie czekać na koniec fermentacji, i właśnie wtedy polecałbym zrobić dodatkowe lewarowania. Gdyż przetrzymywanie nastawu nad osadem może powodować rozpoczęcie procesów gnilnych co przełoży się na to, że gotując poczujemy jaja lub coś podobnego. Będziemy mieli dużo więcej niż normalnie przedgonów i pogonów. W podobny sposób postępujemy gdy gotowanie jest przewidziane w późniejszym czasie i musimy nastaw przechować.
W twoim przypadku - nie wiem ile powinien normalnie pracować nastaw. Ale myślę, że dużo dłużej niż 5 dni. Jeśli fermentacja będzie odbywać się z normalną regularnością to nic dodatkowego nie rób. Po skończonej fermentacji na rurki. W innym przypadku musisz zdecydować juz sam.
To co opisałem wcześniej wynika z mojego doświadczenia. Jestem bardzo wyczulony na różne anormalne sytuacje i staram się je unikać bądź co najmniej minimalizować. Staram się po prostu podchodzić pedantycznie do każdego etapu tworzenia alkoholu.
Konkludując - warto się pochylić nad procesem fermentacji. Jest kluczowym, a zazwyczaj ten etap jest traktowany bardzo po macoszemu.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 26 lip 2017, 17:59
autor: PółCzłowiekPółLitra
Przyczyną było to, że wcześniej zdarzyło mi się odczuć boleśnie fakt pozostawienia nastawu samego sobie przez dodatkowe 2 tygodnie.
Nigdy nie zdarzyło mi się tak długo trzymać nastawu dlatego też pewnie nie poznałem tego problemu. Najdłuższy czas od nastawienia do gotowania u mnie był ok 12-13 dni. Klarowanie zawsze betnonitem.

Jednak cały czas zastanawia mnie czy podczas lewarowania jeszcze pracującego nastawu go zbytnio nie napowietrzymy. Wszak jak wszyscy wiemy tlen podczas fermentacji (oprócz początkowej fazy) nie jest naszym przyjacielem.

Miałbym jeszcze prośbę do forumowej braci o wstawienie zdjęć swoich sklarowanych nastawów cukrowych zaraz przed wlaniem do kotła. Wiem, że takie zdjęcia są na początku tematu ale myślę że wstawienie nowszych zdjęć zwłaszcza przez tak doświadczonych kolegów jak np. lesgo, kula, herbata itd, będzie pomocnym punktem odniesienia dla nowicjuszy ( w tym też dla mnie :D ), czy nastaw jest już wyklarowany, czy warto już go gotować czy jednak zlewarować jeszcze raz i poczekać.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 26 lip 2017, 20:01
autor: radius

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 26 lip 2017, 20:35
autor: lesgo58
PółCzłowiekPółLitra pisze:
Jednak cały czas zastanawia mnie czy podczas lewarowania jeszcze pracującego nastawu go zbytnio nie napowietrzymy. Wszak jak wszyscy wiemy tlen podczas fermentacji (oprócz początkowej fazy) nie jest naszym przyjacielem.
Nie chce m się wierzyć, że nigdy nie lewarowałeś wina? Lewarowanie to jedna z wielu obowiązkowych czynności w winiarstwie. Polega na tym, że dobierasz sobie wężyk takiej długości, żeby sięgał od dna jednej beczki do dna drugiej beczki. Wino powinno wpływać do nowej beczki od dna. Dobrze przeprowadzona operacja charakteryzuje się tym, że wino/nastaw ma minimalny kontakt z powietrzem.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 26 lip 2017, 20:53
autor: psotamt
PółCzłowiekPółLitra pisze:Miałbym jeszcze prośbę do forumowej braci o wstawienie zdjęć swoich sklarowanych nastawów cukrowych zaraz przed wlaniem do kotła. Wiem, że takie zdjęcia są na początku tematu ale myślę że wstawienie nowszych zdjęć zwłaszcza przez tak doświadczonych kolegów jak np. lesgo, kula, herbata itd, będzie pomocnym punktem odniesienia dla nowicjuszy
Doświadczony nie jestem, ale przedostatni nastaw z glukozy po klarowaniu fociłem.
Jest TU

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 26 lip 2017, 21:11
autor: PółCzłowiekPółLitra
Nie chce m się wierzyć, że nigdy nie lewarowałeś wina? Lewarowanie to jedna z wielu obowiązkowych czynności w winiarstwie.
Oczywiście wykonywałem tą czynność wielokrotnie ;D, bardziej chodzi mi o fakt, iż nastaw ciągle pracuję. Zadaję te pytania wyłącznie po to aby rozwiać całkowicie wszelkie trapiące mnie wątpliwości. Mam nadzieję że nie są one zbyt infantylne czy ignoranckie ;D.

kolego @psotamt,

właśnie o to mi chodziło, ja cały czas nie daję rady uzyskać takiego efektu, takiej przezroczystości. Nastaw cukrowy po skończonej fermentacji (-3, - 4 blg, cukromierz gomarowski) porządnie odgazowuję 2 do 3 razy co 10 min za pomocą wiertarki i mieszadła. Następnie dodaję rozrobiony w wodzie bentonit (stoi ok doby, a przed rozrobieniem jest mocno rozdrabniany w thermomix'e (taki duży wielofunkcyjny robot kuchenny, nawiasem mówiąc polecam gorąco)), również mocno mieszając. Stoi ok. 1 do 2 dni (raz 3 ), no i niestety ale wciąż jest dosyć mocno nie przezroczyste, raz próbowałem turboklaru wg. instrukcji na saszetce ale efekt mizerny, może wadliwa saszetka.
I po prawdzie mówiąc nie wiem co dalej robić aby uzyskać taki efekt jak Ty, choć to efekt na glukozie. Na dzień dzisiejsze gotuję mętne i produkt finalny mnie zadowalana ale jeśli miałoby być lepiej to czemu nie :D

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 26 lip 2017, 21:30
autor: lesgo58

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 26 lip 2017, 21:54
autor: PółCzłowiekPółLitra
Temat przeczytałem cały już wcześniej, no właśnie tu opisywałeś sytuacje klarowania bez zlewania, no i wpływ księżyca :D (bez szydery wiem że to może mieć wpływ).
No nic spróbuje coś podziałać z tym nastawem, który obecnie pracuję o efektach dam znać.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 26 lip 2017, 22:19
autor: psotamt
Z mojego skromnego doświadczenia wychodzi, że lepiej klaruje się nastaw z glukozy niż z cukru. Zawsze czekam aż drożdże skończą robotę i raz lewaruję, potem solidnie mieszam kijem od szczotki aż przestaje tworzyć się dużo piany. Bentonitem próbowałem raz sklarować, ale nie było to dobre klarowanie. Zawsze na 40 - 47 litrów nastawu daję jedną saszetkę Turbo Klar i zostawiam na ponad dobę. Glukoza dochodzi szybciej, cukier dopiero po dwóch dobach jest podobnie przezroczysty.
Raz tylko zalałem mętne do kotła (potrzeba chwili) i szczerze powiedziawszy różnicy w finalnym produkcie nie zauważyłem, w ilości ogonów też. Jednak odczucia miałem mieszane lejąc taką zupę do kotła, szkoda sprzętu, bo na pewno gdzieś coś zostaje. Uważam, że dwa aspekty klarowania są bardzo ważne: drożdże mają nie pracować ani odrobiny, nastaw ma być kilkakrotnie solidnie wymieszany.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 26 lip 2017, 22:51
autor: robert4you
Dooookłaaaaadnieeeeee.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 28 lip 2017, 18:01
autor: użytkownik usunięty
Witam.
Jako zdeklarowany przeciwnik klarowania nastawów czymkolwiek, postanowiłem naocznie przekonać się jak działa, chwalony przez liczne grono bentonit, popularny żwirek dla kota.
Zakupiłem za parę złotych w brytyjskiej sieci sklepów taki o to żwir https://nakup.itesco.cz/groceries/en-GB ... 1019033766 i przystąpiłem do działania. Odmierzyłem tego ok.30gr(na 25l nastaw) i zmieliłem na proszek w starym, ręcznym młynku do kawy.
Wlałem to do 0.5l letniej wody i wymieszałem. Woda w słoiku zrobiła się jak kawa z mlekiem, przypominała mi rzadkie błoto. Stało to ok.22h, co jakiś czas mieszane.
Do wcześniej zlanego z nad osadu i odgazowanego nastawu, energicznie mieszając dodałem rozwodniony bentonit, po czym odstawiłem do wyklarowania. Nastaw zrobił się lekko beżowy. Hmmm :shock:. Cóż się okazało?
Już po kilkudziesięciu minutkach wyraźnie widać było brudną warstwę oddzielającą się od czystego płynu, opadającą w kierunku dna.
Po ok.godzinie, gruba warstwa syfu już spoczywała na dole zbiornika, miała 8cm grubości (łoooo matko) a po kolejnych 9h- 2cm. Poczekałem jeszcze kilka godzin ale osad nie zmienił swojej grubości.
Moja ocena tego jest taka.
To prosty, skuteczny i tani sposób do klarowania nastawów, lecz nie dla mnie.
Powód ? Moim zdaniem przyniesie to dla mnie zbyt dużo strat. Bentonitowo- drożdżowy osad na dnie, jest zaiste potęęężny !
Dysponuję wyłącznie małymi pojemnikami i robiąc nastaw o pojemności do ok.26l, to co najmniej 1.5-2l pójdzie wraz z osadem w kanał.
Klarując grawitacyjnie, zlewając go z nad osadu na przykład po 4 dniach od zakończenia fermentu i ponowne pozostawienie na co najmniej tydzień, spowoduje, że strat będzie o wiele mniej a różnica w smaku, jak dla mnie żadna. Przeliczając te straty razy X nastawów rocznie, może się okazać, że Xkg cukru będzie zmarnotrawione, a na to mnie nie stać.
Pomimo tego polecam bentonit lub jak kto woli żwir dla kota, bezzapachowy, bez żadnych domieszek, jako tani i skuteczny środek do klarowania.
Następnym razem, po zakończonej fermentacji, zapodam bentonit do nie zlanego nastawu, prosto w ten syf. Sprawdzimy jego skuteczność.
Pozdrówa

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 28 lip 2017, 19:16
autor: psotamt
defacto pisze:To prosty, skuteczny i tani sposób do klarowania nastawów, lecz nie dla mnie.
Powód ? Moim zdaniem przyniesie to dla mnie zbyt dużo strat.
Nie zarzekaj się jak żaba od tego błota :mrgreen: Ja co prawda klaruję Alcotecem, ale już podczas lewarowania i potem gdy sklarowany nastaw leję do kotła używam bentonitu właśnie po to, by ograniczyć straty. Otóż gdy główna część nastawu zejdzie z beczki i zostanie trochę cieczy z padliną drożdżową, ściągam całą resztę do bańki 5-litrowej, wsypuję bentonitu (nie namaczam wcześniej) tyle co mieści się na powierzchni noża i solidnie ze dwa razy potrząsam baniakiem. Jeśli to resztka przy lewarowaniu to mieszam dłużej by odgazować ciecz. Po godzinie, dwóch osad mam na dnie, ciecz zaś cienkim wężykiem ściągam prawie do powierzchni osadu.
Moim zdaniem klarowanie nastawu latem powinno być jak najwcześniej po zakończeniu pracy drożdży. Każdy dzień ponad niezbędny to ryzyko, że coś nam dobierze się do nastawu, nasr**ą owocówki czy potopią się te wredne przecinki których lata miliardy.
Przerobić słodycz, sklarować i do kotła, bo tylko w kotle nastaw jest bezpieczny.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 28 lip 2017, 20:05
autor: Doody
Ja klaruję "czasem" ;) Czas to najlepszy środek. A jak mi się spieszy z jakiegoś powodu (rzadko się to zdarza) to lewaruje na wpół sklarowany nastaw, na drugi dzień lewaruję z nowego naczynia do kotła i gotuję. I tak surówkę będę gotował ponownie, wiec wielkiej różnicy nie dostrzegam. Dawnymi czasy, gdy gotowałem raz to różnica była wyraźna.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 29 lip 2017, 00:15
autor: użytkownik usunięty
Kolego psotamt.
Gdybym miał warunki, zapewne miałbym też większe pojemniki. Z takimi można byłoby pomyśleć inaczej, bo wg. mnie im mniejszy zbiornik, tym straty są bardziej widoczne i odczuwalne. Na moje potrzeby w zupełności wystarcza mi to, co mam. ;)

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 29 lip 2017, 01:38
autor: PółCzłowiekPółLitra
Koledzy proszę ocenę stopnia sklarowania nastawu kolegi @defacto. Osiągam efekt podobny (ciut gorszy) ale myślałem, że to nie jest do końca dobrze bo zawsze porównywałem się ze zdjęciami kolegów z tego tematu gdzie nastawy po klarowaniu były przezroczyste jak woda.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 29 lip 2017, 10:36
autor: użytkownik usunięty
:o Łoooo Panie
Gdybym wiedział, że ktoś wyskoczy z taką propozycją, użyłbym lustrzanki.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 5 sie 2017, 18:55
autor: użytkownik usunięty
Witam.
Kolejne klarowanie bentonitem za mną.
Tym razem, aby się przekonać, dodałem go do odfermentowanego, odgazowanego i nie zlanego znad osadu nastawu. Jak widać, zdecydowanie lepiej jest najpierw zlać znad osadu, odgazować i następnie dodać rozwodniony bentonit.
Owszem, gruby osad na dnie pojawił dość szybko, razem z drożdżową, białą "nutką". Co więcej pierwsze 7-8 cm od góry było nawet dość klarowne, ale im głębiej tym zanieczyszczeń było więcej. Po za tym wysoka temperatura, nie sprzyja takiej zabawie. Zlałem go więc znad osadu i zapodałem kolejną porcję bentonitu. O wynikach później. Pozdrówa

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 6 sie 2017, 02:53
autor: rozrywek
Będzie bolało.

A boleć przecież nie powinno, szczególnie osoby które niejeden przebieg mają za sobą.
Robicie śmietnik z tematu, nie ma dziwne że nowi się gubią w natłoku informacji i niepotrzebnych postów. A to jest tak proste:
Matka, nastaw, fermentacja, dofermentowanie, zlewanie, klarowanie, destylacja, bądź rektyfikacja.
Po kiego .....grzyba coś cudować i komplikować???
Ludziska opanujcie się!!!

Zlanie nastawu z nad osadu jest PODSTAWĄ
Tutaj można dywagować, czy zamierzamy klarować grawitacyjnie, czy z dodatkiem jakiegoś środka, to już indywidualna sprawa, ale do jasnej Anielki ...............

Pierzemy sobie skarpetki, tylko po to aby je wrzucić z powrotem do brudnych i dać im tym czystym przesiąknąć smrodem brudnych? Mi tego trunku nie polewajcie.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 6 sie 2017, 07:00
autor: użytkownik usunięty
Jeżeli szefu uzna, że zaśmiecam temat, na pewno zareaguje. Kilka postów wyżej napisałem, że pokażę wynik klarowania bentonitem nie zlanego nastawu. Co więcej jeden kolega prosił o ocenę stopnia sklarowania nastawu. Staram się mu wyjść na przeciw, opisać i pokazać to co zobaczyłem. Jeśli ktoś nie chce czytać nie musi. Ale...potwierdzam.
Zlanie z nad osadu to jest podstawa, choć skuteczność bentonitu w ciepłe, letnie dni nie jest taka oczywista.
Pozdrawiam

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 6 sie 2017, 07:27
autor: radius
rozrywek pisze:Zlanie nastawu z nad osadu jest PODSTAWĄ
No i tutaj moje wewnętrzne "ja" zjeżyło się i kazało mi usiaść do klawiatury.
Ja nigdy nie zlewam nastawu po skończonej fermentacji a zawsze mam go sklarowany do prawie krystalicznej przejrzystości. Pies pogrzebany jest tutaj;
defacto pisze:skuteczność bentonitu w ciepłe, letnie dni nie jest taka oczywista.
Już kiedyś o tym pisałem. Skuteczność środków klarujących zależy w dużej mierze od temperatury klarowanego nastawu.
Bentonit klaruje bardzo dobrze w niskich temperaturach, więc przy takich jakie obecnie panują, nastaw może nigdy nie sklarować się do efektu "czystej wody".
Natomiast wszelkiego rodzaju klarowiny czy turboklary (dwuskładnikowe), klarują nastawy idealnie w temperaturach wyższych, więc gdy za oknem jest "sahara" lepiej takich użyć niż bentonitu.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 6 sie 2017, 10:18
autor: JanOkowita
Skuteczność środków klarujących zależy w głównej mierze od tego, czy nastaw był dobrze odgazowany. Zlewanie znad osadu pomaga w usunięciu CO2, a jednocześnie drożdże dostają wówczas dodatkową porcję tlenu z powietrza przez co na kilka godzin jeszcze "ożywają".
Należy więc odczekać jeszcze jedną dobę po zlaniu, następnie nastaw porządnie wymieszać i dopiero po tych zabiegach dodać środki klarujące. W innym wypadku środki klarujące zamiast "przyklejać się" do martwych drobnych komórek drożdży "przyklejają się" do pęcherzyków dwutlenku węgla i nastaw nadal jest mętny - gdyż nie są w stanie opaść grawitacyjnie.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 6 sie 2017, 10:36
autor: radius
JanOkowita pisze:Skuteczność środków klarujących zależy w głównej mierze od tego, czy nastaw był dobrze odgazowany.
Nie wspomniałem o tym, bo to sprawa tak oczywista i wałkowana wielokrotnie, że chyba każdy kto bierze się za klarowanie, powinien o tym wiedzieć ;)

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 6 sie 2017, 22:53
autor: rozrywek
Dobrze, w takim razie zlanie znad osadu przed klarowaniem jest PODSTAWĄ, przynajmniej dla mnie.
Nikogo oczywiście nie zmuszam do takich działań, ja w każdym razie traktuję nastaw jak wino.
A wino też klarujecie z osadem? Nieważne, na siłę swoich przekonań forsować nie zamierzam.
A jako Potstillowiec to jednak nastaw daje mi pewne wyzwania, to nie kolumna, zrobić cośtam, a kolumna ludzkie niedociągnięcia wyprostuje.
Nie mam możliwości realizacji swojego pomysłu, a mianowicie...............ciekawe czy ktoś wpadnie na to co mam na myśli, podpowiedź: osad.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 7 sie 2017, 13:01
autor: arbaletnik
Będę pierwszym strzelcem. :scratch: Czy chodzi o odciągnięcie osadu z dna bez zlewania? Tak jak robią to piwowarzy w zbiornikach stożkowych?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 7 sie 2017, 13:04
autor: rozrywek
Arbaletnik jesteś blisko.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 30 sty 2018, 17:33
autor: użytkownik usunięty
Witam.
Całkiem niedawno usłyszałem opinię, że użycie jednej paczki drożdży na powiększony nastaw np. 45l wody/13kg cukru, spowoduje później o wiele gorsze wyklarowanie grawitacyjne?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 30 sty 2018, 17:54
autor: drgranatt
Ja zauważyłem jedną prawidłowość. Im niższe Blg po zakończeniu fermentacji tym lepsze klarowanie. Zawsze najlepiej mi wychodzi jak na końcu jest -4. Jak kończy się na -3 lub -2 to też klaruje się ale dłużej trzeba czekać.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 25 lut 2018, 09:43
autor: użytkownik usunięty
Witam.
Nie jestem pewny, czy była o tym wzmianka, ale czy wypracowany, powiększony, cukrowy nastaw np.50l, będzie lepiej się klarował grawitacyjnie, gdy zlejemy go do dwóch mniejszych pojemników?
Pozdro

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 25 lut 2018, 10:41
autor: psotamt
defacto pisze:będzie lepiej się klarował grawitacyjnie, gdy zlejemy go do dwóch mniejszych pojemników?
Potwierdzam. Mój kolega zlewa czasem z beczki do baniaków 19 litrowych od wody. Tak klaruje się szybciej i lepiej. Przynajmniej on tak twierdzi.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 28 lut 2018, 08:32
autor: michal278
Nie zauważyłem różnicy. Kiedyś przelałem jeden zbiornik 100l na 4 karnistry, w tym samym czasie miałem drugą setkę całą Czas klarowania taki sam.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 6 cze 2018, 11:47
autor: masterpaw2
Z uwagi na dość wysokie ostatnio panujące temperatury, postanowiłem swój nastaw, na cukrze inwertowanym (topic11705-80.html?hilit=Cukier%20inwertowany#p181355), potraktować turboklarem alcoteca na 100l.
Po około 12h od dodania drugiego składnika zajrzałem do beczki, i lekko mi koparka opadła, gdyż nie spodziewałem się zobaczyć niczego innego poza mętną jeszcze cieczą. A tu ciekawostka
20180606_102405-1-903x1383.jpg
Nastaw kryształ, i tylko pływające góry lodowe martwych drożdżaków. Wyławiając gęstym sitem pływające "kry" drożdżowe (niewielka ich część przez nie przeleciała), zmąciłem nieznacznie nastaw, ale myślę, że jeszcze kilka/kilkanaście h i będzie ponownie krystaliczny
Czy to dość wysoka temperatura klarowanego nastawu (około 25°) jest odpowiedzialna za to zjawisko, sam nie wiem :bezradny:, nastaw oczywiście dobrze odgazowany.
Postanowiłem o tym napisać, bo jeszcze się z czymś takim nie spotkałem :scratch:

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 6 cze 2018, 12:03
autor: JanOkowita
psotamt pisze:
defacto pisze:będzie lepiej się klarował grawitacyjnie, gdy zlejemy go do dwóch mniejszych pojemników?
Potwierdzam. Mój kolega zlewa czasem z beczki do baniaków 19 litrowych od wody. Tak klaruje się szybciej i lepiej. Przynajmniej on tak twierdzi.
Drożdże w trakcie zlewania dostają dodatkową porcję tlenu dzięki czemu mogą dokończyć na 100% fermentację - a wówczas nastaw sklaruje się szybciej i lepiej.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 6 cze 2018, 12:26
autor: inblue
masterpaw2 pisze:Czy to dość wysoka temperatura klarowanego nastawu (około 25°) jest odpowiedzialna za to zjawisko, sam nie wiem :bezradny:, nastaw oczywiście dobrze odgazowany.
Napisz może jakich użyłeś drożdży.
Ja mam obecnie dwa projekty wina - jeden to tokay, a drugi DR.
W obydwu drożdże zamiast osiąść książkowo na dnie; wylazły sobie na powierzchnię tworząc kożuch. Baniaki z winem zalane rzecz jasna "pod korek".
Problem rozwiązałem wlewając rozcieńczony do 15% spirytus, aż udało się je wyłowić. Co z tego wyjdzie - zobaczymy.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 6 cze 2018, 13:08
autor: masterpaw2
Napisz może jakich użyłeś drożdży
W poście masz linka do opisu nastawu :ok:
Wcześniej też robiłem na tych drożdżach, ale takie zjawisko po raz pierwszy wystąpiło.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 23 cze 2018, 23:47
autor: mirek-swirek
A ja zużyłem 10 opakowań dwuskładnikowego środka do klarowania ze Starowaru i ŻADEN z nastawów się nie sklarował szybciej, niż gdybym je zostawił w spokoju bez środków do klarowania. Nastawy na pewno zakończyły fermentację i były dobrze odgazowane. Szybko się przejaśniały, ale nie klarowały do czystego. Dopiero po 2 tygodniach można było powiedziec, że są klarowne. Czyli, w zasadzie podobnie do klarowania samoistnego.
Wyrzucone pieniądze.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 24 cze 2018, 14:44
autor: masterpaw2
Zakładam, że stosowałeś się do zaleceń producenta, co do zalecanej ilości nastawu, jak i sposobu aplikacji turboklara : składnik A - dodajemy, mieszamy, po około 2 godzinach składnik B i znowu mieszanie. Jeśli tak to musiałeś trafić na uwaloną partię :bezradny:
Osobiście używam alcoteca i nie mam z mim problemów. Opakowanie na 100l spokojnie ogarnia blisko 200l nastaw.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 24 cze 2018, 15:16
autor: mirek-swirek
masterpaw2 pisze:Zakładam, że stosowałeś się do zaleceń producenta, co do zalecanej ilości nastawu, jak i sposobu aplikacji turboklara : składnik A - dodajemy, mieszamy, po około 2 godzinach składnik B i znowu mieszanie.
Tak było. Jestem bardzo pedantyczny w tych kwestiach. Szkoda, bo można było za równowartość tego szmelcu kupić niedawno prawie 40 kg cukru.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 20 sie 2018, 15:31
autor: perhydrol
Witam i pozdrawiam wszystkich użytkowników forum. Jestem nowy w tym hobby i nowy na tym forum.
Do rzeczy:
Zrobiłem mój pierwszy nastaw cukrowy: Alcotec Vodka Star Turbo Yeast 25l 14%; 21 l wody, 6 kg cukru; 12 g kwasku cytrynowego. Po 10 dniach od nastawienia rozpoczął się proces klarowania, 25 dnia od nastawienia zlałem nastaw znad osadu. Cukromierz pokazywał -4 st., a alkoholomierz 9% (kapilarny jeszcze mniej, bo 8%). Nastaw przejrzysty ale nie klarowny więc postanowiłem użyć bentonitu (jaki mógłby to być kryształ przekonałem się wkładając próbkę nastawu do lodówki).
Na 60 l nastawu użyłem 22 g bentonitu uprzednio namoczonego w wodzie. Bez rezultatu. Po kilku dniach i mądrzejszy o wiedzę z kilku postów tego forum wiertarką porządnie odgazowałem nastaw i wlałem do niego 60 g bentonitu uprzednio moczonego i zmiksowanego z nastawem. Po 3 dniach zero efektu. Po niewczasie doczytałem gdzieś na forum, że bentonit dobrze działa tylko w niższych (niskich? - to znaczy jakich?) temperaturach. Trudno, stało się.
Rodzą się jednak pytania jak postępować dalej. Nastaw ma zostać przedestylowany na jakimś aabratku (jeszcze nie kupionym) za ok. półtora miesiąca.
1. Czekać spokojnie, zlać znad osadu tuż przed destylacją i destylować nastaw taki jaki on wtedy będziei?
2. Użyć innego środka klarującego (np. alkotec 24 turbo klar), a jeśli tak to teraz czy przed samą destylacją?
3. Co z zawartością alkoholu? Jeżeli cały cukier w nastawie został przerobiony (-4 Blg), to powinno być 14%, podczas gdy 2 rożne alkoholomierze pokazują 8%.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 20 sie 2018, 17:41
autor: arTii
1. Jeśli masz zamiar puszczać na rurki za 1,5 miesiąca, to żadnego klaru Ci nie było trzeba
2. Nie używaj już niczego
3. Mi też zawsze alkoholomierze pokazują głupoty w nastawie - zwłaszcza jeśli coś jeszcze pływa w nim :D

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 20 sie 2018, 17:42
autor: masterpaw2
Zostawić w spokoju, niech czeka na sprzęt.
Alkoholomierzem nie sprawdzisz zawartości alko w nastawie, jedynie w wodnym roztworze czystego etanolu, stąd przekłamania (nastaw ma większą gęstość).

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 20 sie 2018, 21:18
autor: perhydrol
Dzięki, tego będę się trzymał:)

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 7 paź 2018, 22:54
autor: dooomino
Nakupiłem trochę turbo clarowników i mam pytanie czy poradzi on sobie z nastawem który nie będzie zlany znad osadu? Zrobiłem nastaw w beczce 150l i niestety nie posiadam drugiej do której mógłbym zlać to wszystko :/

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 8 paź 2018, 08:23
autor: masterpaw2
Poradzi sobie, tylko dobrze odgazuj nastaw.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 29 paź 2018, 22:22
autor: fisha3
Panowie próbowałem bentonitu z biowinu, rozpuściłem 50 gram(ów) w 200ml wody stało prawie dwie doby lecz nie zrobiła się z tego galareta jak wszyscy piszą tylko cały czas 5 minut po każdym wymieszaniu wszystko osiadało na dnie, czy to dobrze? Dolałem do wina śliwkowego 50 litrów (wcześniej wino było zlane znad osadu) wymieszałam dobrze wiertarką i na drugi dzień cały bentonit osiadł na dnie a wino dalej mętne. Zlałem to jeszcze raz, osad który pozostał był koloru jaskrawo różowego tak jak by bentonit związał w sobie barwnik z wina, czy coś zrobiłem nie tak? Wystawiłem w sobotę na dwór niech się samo klaruje. Dziwna sprawa, może już ktoś się spotkał z czymś takim (bentonit był jasno szary)

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 30 paź 2018, 07:03
autor: użytkownik usunięty
Bentonit dobrze się sprawdza, gdy jest zimno. Natomiast mam dwa pytania.
Czy nastaw był wcześniej odgazowany?
Czy sprawdzaleś końcowe blg?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 30 paź 2018, 21:42
autor: fisha3
Blg końcowe było między 8 a 10, było trochę za dużo cukru to fakt. Było odgazowane po zlaniu znad osadu (wlane do balonu z kranika od fermentora nie po ściance tylko centralnie na dno), bentonit dodany po dwóch dniach od odgazowania i dobrze zamieszane mieszadłem na wkrętarce, trzykrotnie mieszane do pojawienia się piany i odstawione w garażu w temp. około 17st.C. Nie wiem czy to ważne, ale drożdże nie były zabijane pirosiarczanem, BLG od jakiś dwóch tygodni się nie zmieniało, powiedzmy, że raz na minutę bulgotało w rurkę. Mnie zastanawia konsystencja bentonitu po wymieszaniu w słoiku, zawsze w ciągu 5min od wymieszania cały bentonit opadał na dno, tak ma być ?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 31 paź 2018, 07:53
autor: użytkownik usunięty
Moim zdaniem, odgazowanie nastawu, polega na energicznym, kilkukrotnym, kilkunastosekundowym zamieszaniu tegoż nastawu, żeby uwolnić zalegający w nim CO2. Zlanie znad osadu, całkowicie go nie usunie. Poza tym uważam, że przyczyną Twojego problemu może być zbyt wysokie, końcowe Blg i to właśnie nie przerobiony cukier może mieć wpływ na szybkość i jakość klarowania.
fisha3 pisze: BLG od jakiś dwóch tygodni się nie zmieniało, powiedzmy, że raz na minutę bulgotało w rurkę.
Jeżeli tak, to według mnie, trwała jeszcze fermentacja burzliwa i nie potrzebnie ją przerwałeś. Pyt:
Jakie było początkowe Blg?
fisha3 pisze: Mnie zastanawia konsystencja bentonitu po wymieszaniu w słoiku, zawsze w ciągu 5min od wymieszania cały bentonit opadał na dno, tak ma być ?
Nie jestem fanem bentonitu. Dla celów "eksperymentalnych", użyłem kilka razy- sprawdził się w niskich temperaturach, klarował aż miło było patrzeć i według mnie zachowanie się bentonitu rozrobionego w wodzie, jest jak najbardziej prawidłowe.
Pozdro

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 5 lis 2018, 20:41
autor: fisha3
Defacto, chyba jest tak jak piszesz, czysta fizyka ciężki nastaw to i ciężkie farfocle maja trudniej opaść na dno. Spróbowałem jeszcze turbo klaru i też nic nie pomógł. Poszło w rury bez klarowania i nawet powiem że całkiem niezłe wyszło.
Proporcje były takie, śliwka bez pestek 38kg, cukier 13 i wody tez około 13litrów.
Śliwki w tym nie czuje, lekko tylko w pierwszych partiach zaraz po przedgonie, pewno za dużo wody i cukru. Uczę się dalej :D

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 7 lis 2018, 08:06
autor: użytkownik usunięty
Stosunek cukru do wody 1:1? :shock: No to pojechałeś po bandzie.
Wielki podziw dla drożdży, że w ogóle ruszyły. Moim zdaniem szkoda cukru, bo lepiej byłoby zrobić dwa nastawy cukrowe z dodatkiem owocow- zdecydowanie mniejsze zło. Ale skoro Tobie smakuje to :ok:

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 14 lis 2018, 13:12
autor: land75
Panowie za 4 dni zamierzam puścić cukrówkę na rury lecz nastaw nie sklarował się użyłem turbo klar Cobra i zlałem znad osadu. Myślę że słabo odgazowałem nastaw bo nie użyłem mieszadła tylko pomieszałem ręcznie drewnianą łyżką.Co mam teraz zrobić zamieszać dobrze mieszadłem jeszcze raz czy nie ruszać.Dodam że nastaw cały czas stoi na tarasie także temperatura w nocy 4stopnie zaś w dzień 11stopni.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 14 lis 2018, 14:50
autor: yacequ
Kup w Lidlu żwirek Hilton Economy - ok. 11 zł/kg - ODGAZUJ mieszadłem na wiertarce - 1/3 słoika bentonitu po dżemie rozpuść w litrze wody, po godzinie wymieszaj dobrze blenderem - wlej do nastawu - dobrze wymieszaj ! Już po kilku minutach ujrzysz owoc swej roboty - odczekaj noc - i ściągaj piękny klar.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 14 lis 2018, 19:31
autor: radius
Kiedyś już o tym pisałem, ale przypomnę po raz kolejny.
Turbo Klary najlepiej pracują w temperaturze pokojowej, powyżej 20°C, bentonit w niskich temperaturach, kilkustopniowych.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 15 lis 2018, 14:15
autor: land75
Dziękuję za podpowiedź.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 23 lis 2018, 11:52
autor: irek89
W wtorek moje blg wynosiło minus 3,5. Nastaw ponad 100 litrów, 30 kg cukru 4 paczki drożdży turbo. Więc wkrętarką zamieszałem mocno przynajmniej kilka razy co pewien czas. W środę przelałem połowę do drugiej beczki. I obie beczki wystawiłem na pole. Wiadomo mamy temperaturę 0-3 stopnie. Wczoraj (czwartek) jedna jakby zaczęła się od góry klarować. Dziś zaglądam i efektów klarowania nie widać. Spodziewałem się, że dziś (mamy piątek) już częściowo nastaw będzie klarowny. Planowałem w poniedziałek i wtorek przepuścić te nastawy ale pewnie plan zrealizuje bliżej końca następnego tygodnia. Dodam, że jedna beczka jest zlana znad osadu a druga nie.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 24 lis 2018, 12:06
autor: użytkownik usunięty
Cierpliwości.
Za 10 dni będą dobre.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 24 lis 2018, 13:35
autor: irek89
Napisałem ten post bo jednak nawet w takiej temperaturze jaka teraz panuje klarowanie nie musi wcale być szybkie jak się okazuje. Tata nastawił 25 litrów na tych samych drożdżach i zostawił bez zlewania. Jedynie mu odgazowałem ale beka stoi w kotłowni w temperaturze około 18 stopni. Jego nastaw z tego co widzę szybciej się zaczął klarować.
Wczoraj wieczorem do jednej z moich beczek włożyłem rurkę do spuszczania, żeby pozniej nie bełtać już beczki i osad na dnie jest bo się wzbił do góry. Jednak kolor całości jest jeszcze mleczny, mocno mętny.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 24 lis 2018, 21:10
autor: prolog1975
Teraz jest czas dobrego klarowania bentonitem- działa i dziadek mróz też działa. A działając razem dają dobre szybkie efekty. Wiec na zimę jak pisze kolega radius może warto bentonit zastosować. Ja stosuje w niskich temperaturach bentonit taki dla wędkarzy i jest ok.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 24 lis 2018, 21:34
autor: irek89
No myślałem nad bentonitem. Jednak stwierdziłem, że nie muszę mieć "na już" jak czasem to bywa. Dlatego zostawiłem to dla sił grawitacji. Tylko zdziwiło mnie wolne klarowanie w tak niskiej temperaturze. W poniedziałek do tego zaglądnę i napisze jak to wygląda. Poza tym wyczytałem (cały ten temat przeczytałem), że bentonit robi dodatkową galaretowatą warstwę osadu. A ja tam nie lubię marnotrawienia. Lubię dużo odzyskiwać i mało wyrzucać

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 25 lis 2018, 09:56
autor: prolog1975
Nie ma ciśnienia każdy robi jak lubi kiedyś nie klarowałem teraz klaruje, ile zmarnujesz, 3 litry nastawu zmieszanego z bentonitem max 0.5l spirytu =1 kg cukru max 1.99zł.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 25 lis 2018, 11:04
autor: radius
irek89 pisze:wyczytałem, że bentonit robi dodatkową galaretowatą warstwę osadu.A ja tam nie lubię marnotrawienia.
Policz sobie ile mm osadu zrobią ci 3-4 łyżki bentonitu, na dnie fermentora o średnicy 25 -30 cm ;)
Nie popadajmy w paranoję :o

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 26 lis 2018, 22:28
autor: irek89
No w sumie masz radius racje.
Dzisiaj zaglądnąłem do beczek i tak: od góry beczka zlana znad osadu wydaje się lepiej sklarowana. na górze widać "wodę"
Natomiast beczka z osadem w której fermentował nastaw na oko wygląda na niesklarowaną - mleko.

Postanowiłem spuścić trochę do butelek dla sprawdzenia czy jest tak jak to wygląda.
Z obu beczek spuszczałem w pobliżu dna.
W lewej butelce (tam gdzie jest więcej) jest ciecz z beczki, która została razem z osadem martwych drożdży.
Ta po prawej w której jest mniej pochodzi z beczki zlanej znad osadu. Ta beczka od góry wydawała się lepiej sklarowana. Jednak w butelce wygląda gorzej.
Czy można to puszczać już na kolumnę? Dziś mamy poniedziałek. Mam luźniejszy tydzień i chciałem w środę i czwartek lub czwartek i piątek puścić to na kolumnę. Przypomnę, że obie beczki są na polu. Myślę też żeby jutro kupić bentonit i ewentualnie go dodać. Spirytus nie jest mi potrzebny już tylko mam więcej czasu i to mnie nagli. Mogę lepiej doglądnąć kolumny mając więcej czasu a uczę się dopiero.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 9 sty 2019, 12:24
autor: Garstka
Witam

Mam problem a mianowicie:
- po świętach przytargałem od szwagra śrutę jęczmienną,
- zacierałem metoda na lenia - wszystko przebiegło nawet sprawnie - tylko blg wyszło niskie ok. 13 (ale to mój pierwszy raz) - łącznie 4 wiadra fermentacyjne,
- drożdże z enzymami do whisky,
- pracowało ładnie - ładny zapach - blg spadło do -1,
I tu moja droga przez mękę - filtracja
- najpierw sito grube - oddzielenie ziarna (ziarno zalałem cukrówką - tak eksperymentalnie - coby się nie zmarnowało),
- sito drobne - oddzielenie drobniejszych frakcji,
- worek filtracyjny - poległem - mąka zapycha płótno,
Z 4 wiader wyszły 2 pełne (czyli 60 litrów),
Po konsultacjach z sąsiadem - odstawiłem do filtracji grawitacyjnej w garażu (chłodne miejsce)
3 dni temu zlałem z nad osadu klarowny zacier - łącznie wyszło 30l (poszło na rurki)
Pozostałość zlałem do jednego wiadra (gęste aromatyczne błotko) i zastosowałem środek klarujący zgodnie z instrukcją - saszetka A mieszanie, 2h czekania - saszetka B mieszanie i czekanie.
Efekt - mam nadal 30l błotka.
Pytanie - czy jestem w stanie to uratować czy niestety w kompost? :help:

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 9 sty 2019, 12:51
autor: psotamt
Garstka pisze:Pytanie - czy jestem w stanie to uratować czy niestety w kompost? :help:
Temat dotyczy głównie klarowania nastawów cukrowych, glukozowych. Ty masz zacier którego dokładnie klarować nie musisz. Oddzieliłeś rzadkie od gęstego, co w przypadku zacieru ze śruty jest samo w sobie wystarczające. To "błoto" które zostało możesz jeszcze przefiltrować, co zabiegiem przyjemnym i krótkim nie jest. Do tego celu służą worki filtracyjne. Turbo clar tu nic nie pomoże, zadziała niczym kadzidło na nieboszczyka.
Wylanie takiego towaru jest czystym marnotrawstwem, lecz nie mając kotła z płaszczem bywa też i koniecznością. Ale najpierw spróbuj pobawić się w filtrowanie, dopiero kanał.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 3 maja 2019, 00:36
autor: Roman_Piotrowicz
Cześć, Panowie szukałem żwirki Hilton std, ale nie znalazłem nigdzie po sklepach. Pytanie, czy używał ktoś żwirku "benek compact line"? Gdzieś tam sie przewala ta nazwa po forum ale jakoś nie ma jednoznacznej opini.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 13 sie 2019, 21:50
autor: elgreg2
Mam pytanie. Bentonit powinien być wapniowy czy sodowy?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 14 sie 2019, 15:49
autor: bociann2
Qrva, jak czytam takie pytania to mi cisnienie skacze na 200! Chłopie, nie masz googla??? Bentonit to głównie uwodniony krzemian glinu, z domieszkami. I co ci po tej odpowiedzi? Przyda sie do czegos?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 14 sie 2019, 16:22
autor: użytkownik usunięty
Jak Ci kolego ciśnienie skacze, to weź sobie pod język. Po to jest to forum, żeby na takie m. in pytania odpowiadać. Kolega wyżej zgłębia tajniki mocy.
Nie pamięta wół, jak cielęciem był?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 14 sie 2019, 16:53
autor: elgreg2
Miałem do wyboru tylko czysty Na albo Ca to wszystko
Sorry, że wytrącilem cię z równowagi

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 14 sie 2019, 17:13
autor: bociann2
Taaak??? To czemu nie odpowiadasz, tylko wypisujesz jakies farmazony? Jak dotad widocznie żyłem w glebokiej nieświadomości, że fora internetowe służą do wymiany poglądów i/albo informacji powszechnie trudno- albo niedostępnych. A nie takich za 30 sekund w googlu, bo się komuś nie chce sprawdzić

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 14 sie 2019, 17:46
autor: Góral bagienny
Kolego daj na wstrzymanie ;) . Nikt Cie nie zmusza żebyś odpowiadał na takie pytania i tak samo żebyś je czytał :)

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 14 sie 2019, 17:54
autor: użytkownik usunięty
Kolega zadał pytanie i akurat Tobie ciśnienie skacze? Mnie nie skacze.
Nie odpowiedziałem, gdyż nie używam bentonitu i mam gdzieś jego składniki. Natomiast jeśli wiesz, to udziel koledze fachowej odpowiedzi i miło będzie następnym razem, gdy to uczynisz.
Dzielenie się wiedzą nie boli.
Pozdrawiam

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 14 sie 2019, 19:38
autor: bociann2
Teraz juz wiem, a odpowiedzi udzielilem w pierwszym moim poście. Staraj się czytać ze zrozumieniem. To najczesciej pomaga, a w dodatku wcale nie boli. Też pozdrawiam.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 14 sie 2019, 21:59
autor: elgreg2
Szukałem informacji na tym forum ale wszędzie jest tylko temat żwirku dla kotów. Trwało to trochę dłużej niż 30s. Po co te nerwy i bezsensowna rozmowa.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 15 sie 2019, 06:59
autor: bociann2
@elgreg2 - podqoorvili mnie wczoraj strasznie na zakupach w stonce i musialem jakos odreagować. Jakbym miał małe dzieci, to bym im wlal, i byloby po sprawieObrazekObrazekObrazekA tak padło na CiebieObrazek
Bez urazy, proszę i przepraszamObrazek

Ponizej cytuję przecietny sklad bentonitu. Jak widać sód i wapń występują w ilości ponizej 2 %.Czyli obojętne jaki kupisz.Poniewaz bentonit ma milion różnych zastosowan, a glownie w technice, szeroko pojętej, no to "spece" od marketingu próbują go nam wcisnąć jeszcze do żarcia, lekow, kosmetykow itp. Itd, wymyślając dodatkowe epitety na jego opisObrazek
Wiecej na np. www.magicznyogrod.pl

Wyspalem się i nerwy przeszly, tak wiec Twoje zdrowie wznosze porannym piwem...albo kawą. Jeszcze się nie zdecydowalem. Najlepszego.

SKŁAD

Wyniki typowej analizy chemicznej:

SiO2 – 57.74%
Al2O3 – 18.23%
Fe2O3 – 3.09%
CaO – 1.93%
MgO – 4.19%
K2O – 3.03%
Na2O – 1.72%
P2O3 – 0.13%
TiO2 – 0.39%
Mn3O4 – 0.08%
V2O5 – <0.05%
Cr2O3 – <0.05%

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 15 sie 2019, 10:51
autor: Góral bagienny
:klaszcze: :ok:

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 15 sie 2019, 11:01
autor: elgreg2
No i oto chodziło, wszyscy o tym wiemy, kupiłem towar który ma być ok, ale okaże się że żwirek dla kotów jest lepszy jak zwykle, ale ja nie lubię kotów i to jest problem
Kupiłem ten niby wapniowy, zdam relacje z wyników jak przyjdzie, nie mieszkam w Polsce to muszę kombinowac

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 15 sie 2019, 14:03
autor: bociann2
Że niby co?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 15 sie 2019, 14:06
autor: Góral bagienny
Za to że przeprosiłeś :D Szacunek :poklon;

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 18 sie 2019, 19:06
autor: waldi48
Wtrącę swoje trzy grosze do dyskusji, próbowałem różnych specyfików powyżej opisanych, efekt był zadowalający wręcz super . Jednakże po tych próbach postawiłem na klarowanie grawitacyjnie co prawda trwa ten proces dużo dłużej lecz postawiłem na minimalizacje chemii w nastawie.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 18 sie 2019, 20:48
autor: johnex
Zaiste jest się czego bać! Wszelakie duo klary to krzemionka i chitozan - pochodna chityny (powszechnie stosowany w medycynie). Dodatkowo środki klarujące są nierozpuszczalne w nastawie. No i dochodzi dodatkowe czyszczenie w postaci destylacji/rektyfikacji. Na temat strachu przed "chemią" już pisałem: post199437.html#p199437
Wędliny w sklepie też nie kupujesz? Pytam bo w plasterku dostarczysz do organizmu więcej chemii niż po zastosowaniu duo klaru.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 22 sie 2019, 23:20
autor: elgreg2
U mnie występuje grawitacja od dwóch tygodni bo nie mam czasu, raz przelałem znad osadu bo czekałem na beton teraz użyje betonitu i wyśle efekty
Dodam tylko że dobry jest do cery dla bab, ale w innych proporcjach

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 15 mar 2020, 11:20
autor: Erazer
Klarował ktoś może nastaw żwirkiem bentonitowym Coshida z Lidla?
Są sprzedawane w torbach po 10l po 10 PLN i ma szary ciemny kolor w granulkach od 2mm do jakiś 4mm

Mam własnie taki żwirek i postanowiłem porównać go do bentonitu od Biowin pod nazwą "KLAROWIN"
KLAROWIN ma postać niemal białego proszku i jak to napisane jest na opakowaniu jest to bentonit wapniowo-potasowy.

O żwirku mogę powiedzieć jedynie tyle, że jest bentonitowy, nie znalazłem konkretnej informacji na opakowaniu, ale wydaje mi się, że jest to czysty minerał.

Wrzuciłem obie substancje do słoiczków, zalałem letnią przegotowaną wodą i okazuje się, że KLAROWIN szybko osiada na dnie naczynia zostawiając nad sobą pół mętny płyn.
W przypadku żwirku dla kota frakcja bardziej ziarnista, która nie rozpuściła się w wodzie osiada na dnie naczynia, natomiast wyżej jest bardzo mętny płyn nieklarujący się...

Zastanawiam się, czy oba będą równie skuteczne, o ile żwirek dla kota w ogóle

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 15 mar 2020, 11:46
autor: Pablito
Żwirek dla kota bardzo dobrze klaruje po wcześniejszym odgazowaniu. Trzeba odczekać min. 24 godziny, a dno w beczce dojrzysz. Żwirek dla kota do oprócz glinki to jeszcze grubsza frakcja, jak kamyczki itp.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 15 mar 2020, 12:14
autor: Erazer
Pablito pisze:Żwirek dla kota bardzo dobrze klaruje po wcześniejszym odgazowaniu. Trzeba odczekać min. 24 godziny, a dno w beczce dojrzysz. Żwirek dla kota do oprócz glinki to jeszcze grubsza frakcja, jak kamyczki itp.
Zgadza się, na dnie są drobniutkie kamyczki, cięzko oszacować ile faktycznie z całej zawartości zostało rozpuszczone w wodzie

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 15 mar 2020, 12:17
autor: użytkownik usunięty
Pamiętam, że dla szybszego rozpuszczenia się bentonitu, mieliłem go w starym, ręcznym młynku do kawy. Dwie łyżki i pół litra ciepłej wody co jakiś czas mieszając i po kilku godzinach, chlup go w nastaw. Pamiętajmy, że bentonit świetnie klaruje odgazowany i "przerobiony nastaw" w niskich temperaturach. W ciepłe, letnie dni jego skuteczność nie jest już taka oczywista.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 12 cze 2020, 12:55
autor: r_gawel
Cześć,
Trochę się naszukałem na forach ale niestety nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na moje pytania. Jako początkujący na pewno robię coś źle ale jak teraz z tego wyjść.
Sprawa jest taka że nastaw cukrowy się nie klaruje już od 48h pomimo że dodałem ALCOTEC Turbo MEGA Klar 24. Chyba już wiem co źle zrobiłem a mianowicie za szybko chciałem klarować. Pomimo że było w granicach 1BLG poczekałem jeszcze dobę i nic się nie zmieniło to dodałem Klar. Do tego chyba nie dobrze odgazowałem. Po 48h nadal mleko.
Pytanie co teraz robić?
Czy czekać aż się sklaruje?
Dodać coś innego do klarowania?
Odgazowywać mieszając energicznie?
A może po porostu na rurę?

Pozdrawiam Paweł

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 12 cze 2020, 18:18
autor: użytkownik usunięty
Zasadniczo odpowiedziałeś już sobie na pytanie.
Nie sfermentowany cukier w nastawie i brak odgazowania, mocno przeszkadzają wręcz uniemożliwiają klarowanie. Następnym razem cierpliwości użyj a nastaw sam pokaże Ci, kiedy klarować go masz.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 12 cze 2020, 18:58
autor: arTii
Zależy jaką masz aparaturę.
Ja pierwszy raz też byłem niecierpliwy i chciałem celowo przerwać fermentację, żeby sklarować nastaw szybko.
Teraz już wiem, że wcale nie musiałem.
Jeśli masz dobrą kolumnę rektyfikacyjną, to wcale nie musisz klarować. Możesz nawet (jeśli Ci cukru nie szkoda) puścić fermentujący nastaw

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 12 cze 2020, 19:15
autor: r_gawel
Dziękuję za podpowiedzi,
Czy dobrze rozumuję że jak poczekam też nic się nie stanie i samo się wyklaruje?
Czy po prostu nie ma wyjścia i trzeba puszczać?

Na drugi raz będę mniej ufał instrukcjom i obserwował co się dzieje.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: sobota, 13 cze 2020, 12:12
autor: masterpaw2
Kolego jeśli nie masz dużego ciśnienia poczekaj jeszcze kilka dni, i obserwuj nastaw. Nic się złego nie stanie.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 16 cze 2020, 22:42
autor: r_gawel
Dziękuję
Mieliście rację trzeba poczekać. Z dnia na dzień jest bardziej klarowny. Warto posłuchać doświadczonych.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 8 lut 2022, 17:14
autor: kumpocik
Też spier... swoje pierwsze klarowanie. Nastaw cukrowy 60l/15kg cukru + 2xAlcotec VODKA STAR. Po 14 dniach nastaw przestał pracować i BLG stanęło -4. Na 15 dzień odgazowałem (zapewne za mało), dodałem 2x Turbo klar 24 ale po dwóch dniach efekt taki że jedynie 10-15 cm jest jak woda, reszta mleko.
Poczytałem na temat klarowania (tak po klarowniu :) i doszedłem do wniosku, że zaniedbałem kwestię odgazowania więc dokonałem ponownego odgazowania wkrętarką i mieszadłem do zaprawy. Nastaw znowu się zapienił, posyczał, posyczał i bez piany i bombelków znowu stoi w temperaturze 13-14 stopni. Pany, myślicie że się wyklaruje bez dodatkowych specyfików ?

Pytanie drugie. Jakie teraz żwirki bentonitowe dla kotka są na topie ?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 8 lut 2022, 17:36
autor: radius
kumpocik pisze: Jakie teraz żwirki bentonitowe dla kotka są na topie ?
Czyste, bez żadnych dodatków :)

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 8 lut 2022, 22:20
autor: jakis1234
kumpocik, a coś Ty się tak uparł tego klarowania cukrówki.
Zostawiam cukrówkę na kilka, kilkanaście dni i to wystarczy, wlewam do kega znad osadu i nawet jeżeli nie jest idealnie przezroczysta, to nie ma problemu.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 9 lut 2022, 05:55
autor: kumpocik
Uparł, nie uparł. Chłop zaczyna to się uczy dopiero. A że zaczyna to i sklepu z beczkami nie ma. Kupi kolejne to będzie sobie stało aż się wyklaruje. Bardziej zależy mi na jakości a nie na jakosi (jakoś tam będzie). Czasu nie cofnę z tym odgazowaniem, klaru z nastawu nie usunę, nastawu nie wyleje. Pozostaje zatem czekać na naturalne klarowanie.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 9 lut 2022, 07:33
autor: rozrywek
Cezarowi co cesarskie, kotu co kocie, a nastawowi czas i grawitację.

Czy to takie skomplikowane? Poczekać?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 9 lut 2022, 07:37
autor: kumpocik
Zrozumiał, czeka. Czas znajdzie, grawitacja już tu jest.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 9 lut 2022, 08:46
autor: jakis1234
kumpocik pisze:Bardziej zależy mi na jakości a nie na jakosi (jakoś tam będzie). Czasu nie cofnę z tym odgazowaniem, klaru z nastawu nie usunę, nastawu nie wyleje. Pozostaje zatem czekać na naturalne klarowanie.
Jak Ci zależy na jakości, to postaw na naturalne, grawitacyjne metody klarowania. Teraz jest zimno, to łatwiej je przeprowadzić.
No ale to na przyszłość, a to co masz, tak jak radzili, zostaw w spokoju. Wyklaruje się.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 9 lut 2022, 10:23
autor: lesgo58
@kumpocik
Przypominam że aby grawitacyjne klarowanie miało sens to musimy wziąć pod uwagę czas jaki jest potrzebny do odpowiedniego sklarowania.
Zawsze ale to zawsze na początku lewarujemy nastaw znad zgromadzonego osadu. Jednocześnie odgazowując. Po czym zostawiamy do sklarowania. Robimy tak bez względu na sposób klarowania. Czy to grawitacyjnie czy przy pomocy dodatkowych środków.
Jeśli mamy szczęście i temperatura otoczenia jest w okolicach 0*C lub poniżej to wystarczą dla klarowania grawitacyjnego naturalnego 2 maks 3 dni i nastaw jest sklarowany.
Gdy temperatura otoczenia jest dużo wyższa i proces klarowania się ślimaczy to zalecam w międzyczasie dodatkowe lewarowanie. Unikniemy w ten sposób zbytnie zanieczyszczenie nastawu produktami powstałymi z trwających procesów gnilnych osadu. Zazwyczaj po 7 do 10 dni ( w okresie letnim) nastaw jest gotowy do gotowania.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 10 lut 2022, 22:58
autor: kumpocik
Tak dla pierwszaków chciałem obrazki pokazać bo jedno zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów. Kolejność ściągania nastawu z beczki to lewe i prawe wiadro a następnie lewa i prawa butla. Do ostatniej butli wlałem wszystko co zostało. Osad powstał ze 132g drożdży. Lewa butelka ma widoczne początki klarowania a wiadra mają po 1cm krystalicznego płynu. Jaram się jak małolat bo w końcu widzę cały proces.

P.s. rozrywek miej litość :)

Obrazek
Obrazek

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 11 lut 2022, 08:35
autor: rozrywek
@Kumpocik dobrze, poznaj litość.

Na początku to wywal to na dwór, do garażu nieogrzewanego, czy gdzieś tam gdzie będzie zimno, ale na plusie, czym bardziej pizga tym lepiej.

Z drugiej damy zlej te 1,5L płynu, wywal resztę.
Z wiader odlej trochę do tej damy, po co?
Pod wiadra podstaw coś, klocek, cokolwiek, aby stały krzywo.
Osad ci się będzie ładnie zbierał tylko w jednym rogu, łatwiej to później zlać znowu, nie porwie ci osadu.
Taki prosty trick.

Już nie wnikajmy co w tej damie siedzi, na pewno nie 132g namnożonych martwych drożdży. Zostawmy to, sam wyciągnąłeś wnioski, to pastwić się nad bidnym kumpocikirm nie trzeba.

Teraz ważne: przy zlewaniu znad osadu absolutnie nie bądź pazerny, nie zlewaj do ostatniej kropelki, wiadomo że pod koniec ci będzie osad porywać, a istotą klarowania jest to aby osadu się pozbyć, tak?
Te końcówki możesz z wiader i dam zlać osobno do butelki, poczekać aż się osiądzie i dopiero do reszty, i na rurę.

Sam widzisz że to wszystko nie jest pracochłonne, a jedynie czasochłonne, poczekać trzeba aż się wyklaruje.

I bardzo proszę, nie poruszaj już tematów żwirków dla kotka, dość.

A to z jednej przyczyny:
Nawet jak teoretycznie jest w składzie tego żwirku tylko bentonit używany również do klarowania win, to różnica jest taka że te klarowiny, turboklary i inne pierdoły są sprzedawane jako produkt do dodatku do tzw żywności, a wino to żywność tak?
A ten kuźwa żwirek, to nie wiadomo co, produkt budowlany, służący kotkom do szczania, nie ludziom do klarowania.

Nigdy więcej nie chcę słyszeć o żwirku.
Jak ktoś chce to stosować, proszę, tylko niech tym się publicznie nie chwali.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 11 lut 2022, 09:06
autor: kumpocik
Dzięki rozrywek za okazaną litość i kolejną porcję rad.
Całość stoi w garażu obecnie w 14/15 gradusach - taki mamy klimat.
Były damy z łasiczką a ja mam damę z osadem ale ona to z czystej babskiej ciekawości została zalana. Osad to dwie paczki Alcotec Vodka Star i 2 x klar o ile to ma znaczenie (nastaw 60l). Zgodnie z zaleceniami już pozlewane, popodstawiane i niech się grawitacja tym zajmie. Na rury ma iść kryształ - taką mam koncepcje.
Idea klarowania pampersem dla kotów jakoś do mnie nie przemawia. Sól drogowa też jest słona ale to nie sól spożywcza, albo inaczej: to sól spożywcza ale nie do jedzenia :)


Kolejne dwie beczułki już pracują na jednej paczce T3 i Mockba. Zuważyłem że oba te drożdżaki inaczej pracują i średnica bombelków jest inna. Mockba tak dostojnie daje grubymi bąblami, natomiast T3 bardziej intensywnie drobnymi. Jest cudownie ...

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 11 lut 2022, 09:18
autor: radius
rozrywek pisze:A ten kuźwa żwirek, to nie wiadomo co, produkt budowlany, służący kotkom do szczania, nie ludziom do klarowania.
Rozrywku ty nasz, rozrywkowy :D
Znajdź mi w tym żwirku cokolwiek innego niż tylko glinkę bentonitową :lol:
https://zoo-factory.pl/nasze-produkty/h ... -dla-kota/
Przez kilka lat używałem tego żwirku do klarowania cukrówek i żyję :) Nie pokryłem się sierścią a i ogona też się nie dorobiłem :mrgreen:
W niektórych żwirkach "Standard", dodatkowym składnikiem jest węglan sodu, który jest bezpieczny i zwykle stosowany w produkcji batonów, ciastek, biszkoptów, krakersów, zup błyskawicznych.
Węglany sodu mają bardzo niską toksyczność i spożywane w postaci produktów spożywczych nie wywołują żadnych skutków ubocznych.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 11 lut 2022, 09:33
autor: jakis1234
Fajne jest to jaranie się świeżaka, też tak miałem przy pierwszej cukrówce. :)
Dobrze kumpocik, obserwuj, ciesz się, jak będziesz robił którąś tam z kolei, to już będzie rutyna.
Nastawy z alkoholem możesz trzymać nawet w temperaturach trochę poniżej zera, alkohol obniża temperaturę zamarzania.
Oczywiście bez przesady, ale u nas ostatnio coś tej przesady temperaturowej nie ma.
Rozrywek, bentonit jest dobry, jeżeli komuś się spieszy, to produkt naturalny i w całości się wytrąca.
A ponieważ sprzedawcy strasznie zdzierają licząc sobie po kilka zł za saszetkę 10-15 g, więc nic dziwnego, ze kupuje się inaczej.
Kupiłem bentonit wędkarski, około 6 zł za kilogram, a jest już dobrze zmielony, ale jak do tej pory użyłem go może ze dwa razy.
Jak to pisze Rozrywek "pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy..."

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: piątek, 11 lut 2022, 10:09
autor: rozrywek
Koledzy
@radius
@Jakiś1234.

Obydwaj macie rację.

Możliwe że te tanie żwirki to czysta glinka bentonitowa.
Możliwe że te klarowiny w sprzedaży to dokładnie to samo.
Nie twierdzę że nie.

Oczywiście to jest ździerstwo 10zł za paczuszkę, więcej kosztuje proces pakowania niż zawartość tej torebeczki.

Przydaje się owszem środek klarujący w gorące lato, nie zaprzeczam.

Ale teraz? Czas nie kosztuje, Newton nam za darmo grawitację dał.
Kupić parę wiaderek bądź fermentorów za grosze, wlać i zostawić.
Nie puścisz na rurę w ten weekend, puścisz w następny.

Nie jestem przekonany do tych żwirków, właśnie dlatego że nikt nie bada zawartości tego w co kot się zejszczy, a te środki do klarowania to już jakimś regulacjom i parametrom muszą odpowiadać. Bo to spożywka.

@Jakiś1234, z tymi środkami klarującymi to trochę też jak z drożdżami turbo.

W większości to ten sam, albo parę szczepów, pod innymi tysiącami nazw.

Jakby tak je wszystkie przebadać micro, to by wyszło że to prawie jedno i to samo.

Reasumując: nie mam kota, to i nie potrzebuję źwirku. Ot i moja prosta filozofija, kochanka Grawitacja mi wystarczy.

Właśnie pracuję w firmie wytwarzającej kiełbaski wegetariańskie, niejadalny syf, dla vegan i innych śrubokrętów.
Ale sanitarne przepisy stosuję, nie ładuję szuflą z podłogi w mikser, rękawiczki mam, a maszyny czyste i stalowe.
Także ja wolę naturalne metody.
Śpieszy mi się gdzieś?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 15 lut 2022, 07:54
autor: kumpocik
Nie mam doświadczenia ale klarowanie w tempie 1cm/24h to chyba dość wolno nawet jak na grawitację ?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 15 lut 2022, 08:46
autor: użytkownik usunięty
Normalka

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 27 kwie 2022, 20:34
autor: czapkazwierz
Mozna klarować cukrówkę filtrami do wody? Wziąłem 0,4L do dzbanka filtrującego i kryształ.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 27 kwie 2022, 22:45
autor: rozrywek
@Czapkazwierz.
Pogadamy jak wyklarujesz tym filtrem 40 litrów, nie 0,4.
Ok?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 28 kwie 2022, 07:31
autor: czapkazwierz
Do takich ilości to trzeba wziąć filtry wstępnego oczyszczania (20 000 L) i podzlewozmywakowy (12 000 L).
Przed filtrowaniem miał zapach cydru, kwaśno-gorzki smak, po było czuć alkohol, w smaku tak gorzki, że myślałem, że zwymiotuję.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 28 kwie 2022, 08:33
autor: jakis1234
czapkazwierz pisze:Mozna klarować cukrówkę filtrami do wody? Wziąłem 0,4L do dzbanka filtrującego i kryształ.
Czy Ty za pomocą filtra klarujesz nastaw z cukrówki?
A po co? Przecież to nie wino, tego się nie pije.
Sklaruj grawitacyjnie, a jak Ci się spieszy to za pomocą jakiegoś środka do klarowania i już.
Po przepuszczeniu przez kolumnę tych wszystkich smaków nie będzie.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 28 kwie 2022, 08:36
autor: jakis1234
kumpocik pisze:Nie mam doświadczenia ale klarowanie w tempie 1cm/24h to chyba dość wolno nawet jak na grawitację ?
Za wolno, za słabo odgazowałeś, za wysoka temperatura nastawu itp.
Generalnie 2-3 dni wystarczą do sklarowania fermentora 25 litrów, jeżeli zapewni się dobre warunki klarowania.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 28 kwie 2022, 11:19
autor: kumpocik
Po kilku (negatywnych) doświadczeniach wiem że u mnie przyczyną wolnego klarowania było za szybkie zlewanie znad osadu i dodawanie turbo klaru. Pojawiło się -4 i już zlewałem do klarowania. Osad po dodaniu turbo klaru co prawda szybko opada ale na kryształ muszę długo czekać. Odgazowuje wkrętarką z końcówką do gipsu przez kilka minut ale gaz ucieka za każdym razem. BLG oczywiście -4.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 28 kwie 2022, 14:35
autor: czapkazwierz
Nie, na próbę trochę zrobiłem, w słoiku 1L.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 28 kwie 2022, 16:15
autor: jakis1234
kumpocik pisze:Osad po dodaniu turbo klaru co prawda szybko opada ale na kryształ muszę długo czekać.
Nie przesadzaj z tym kryształem, czasami jak nie mam czasu czekać, to biorę cukrówkę taką powiedzmy jakby z mlekiem.
Osad opadł, ale przezroczysta to ona nie jest.
Nie zauważyłem różnicy. Może mam za niskie wymagania, ale jako podstawa do nalewek jest wystarczająca.

Re: RE: Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 28 kwie 2022, 21:45
autor: Carl
Tak sobie czasem czytam i tak sobie czasem myślę... jak to odgazowanie powinno przebiegać? Czy tak?
kumpocik pisze: Odgazowuje wkrętarką z końcówką do gipsu przez kilka minut
Czyli zlać znad osadu i pobełtać mieszadłem?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 30 maja 2022, 10:21
autor: czapkazwierz
Czy do klarowania bentonitem, temp. 14*C jest za wysoka? Do jakiej temp. można stosować bentonit?

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 30 maja 2022, 16:17
autor: rozrywek
Klarować możesz w każdej, ale czym zimniej tym lepiej.
Na dworze w nocy zimno, garaż, balkon, szopa, cokolwiek.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 4 lip 2022, 21:54
autor: wieku
Panowie czy czujecie różnicę pomiędzy cukrówką klarowaną a cukrówką zaraz po zejściu cukru do zera ?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 4 lip 2022, 22:53
autor: Doody
W klarowanym nastawie jest mniej przedgonów. Szybciej leci serce, przynajmniej wg mnie.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 4 lip 2022, 22:55
autor: jakis1234
wieku pisze:Panowie czy czujecie różnicę pomiędzy cukrówką klarowaną a cukrówką zaraz po zejściu cukru do zera ?
Jak to do zera? Powinna zejść poniżej zera (do -4).
I o jaką różnicę chodzi? Klarowna cukrówka daje lepszy spirytus i mniej przed i pogonów. I o to chodzi w klarowaniu.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 4 lip 2022, 23:02
autor: wieku
Ok dzięki Panowie, pierwszy raz robię o tej porze roku więc trzeba będzie długo czekać :(

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 5 lip 2022, 08:30
autor: użytkownik usunięty
Serwus :ok:
To dobre, dobre.
Gdyby ktoś napisał o zależności temperatury fermentacji lub ilości cukru w nastawie do ilości odpadów - zgoda. Ale jaki związek ma klarowność wsadu do ilości odpadów? Przy rektyfikacji?
W drugim przypadku, nie widzę związku.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 5 lip 2022, 11:26
autor: jakis1234
defacto pisze:Ale jaki związek ma klarowność wsadu do ilości odpadów? Przy rektyfikacji? W drugim przypadku, nie widzę związku.
No to jeszcze musisz trochę poczytać albo poeksperymentować, ewentualnie nie odnosisz się do pytania.
Drożdże i różne inne śmieci w nastawie w czasie grzania też dokładają swoje i masz więcej zanieczyszczeń.
Spróbuj zrobić rektyfikację idealnie czystego nastawu i takiego niesklarowanego - sam zobaczysz, że ilości odpadów będą różne.
Natomiast ja dla odmiany nie rozumiem tego stwierdzenia:
Gdyby ktoś napisał o zależności temperatury fermentacji lub ilości cukru w nastawie do ilości odpadów - zgoda.
O co chodzi? Kolega @wieku pytał o różnicę między sklarowaną i niesklarowaną cukrówką. Skąd tutaj niby jakieś odpady?
Woda, cukier, drożdże.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: wtorek, 5 lip 2022, 11:45
autor: rozrywek
defacto pisze:Ale jaki związek ma klarowność wsadu do ilości odpadów? Przy rektyfikacji?
Prze-rektyfikuj raz nastaw, zwykłą cukrówkę, razem z osadem, z gęstwą, tak jak jest, wlej w kocioł i dawaj.

Zobaczysz efekt sam.

Zauważam to pewną tendencję....rektyfikacja, super kolumna wszystko załatwi.
Ale, dlaczego procesowi w tym nie pomóc? Dobrym sklarowaniem?
Dlaczego nie?
Dlaczego?

Ps: AD się rozrasta bardzo, przybywa nowych, młodych, to uczmy ich dobrych podstaw, a jeśli ktoś nie chce klarować, to niech to robi po cichu.
Klarowanie jest bardzo ważne, koniec kropka i....kropka.

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: poniedziałek, 25 lip 2022, 00:35
autor: CrawfordPL
A co sądzicie o filtrowaniu przez piasek kwarcowy? Sąsiad mój taką procedurę robi z użyciem piasku 0,1-0,2 jak nie chce czekać na wpływ grawitacji.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: niedziela, 31 lip 2022, 18:14
autor: użytkownik usunięty
Serwus :ok:
CrawfordPL pisze:A co sądzicie o filtrowaniu przez piasek kwarcowy?
Nic nie sądzę, bo nigdy nie słyszałem o czymś takim. Natomiast mam prośbę - zagadaj z sąsiadem, niech porobi zdjęcia jak wygląda przefiltrowany nastaw przez piasek kwarcowy, jak wygląda kolumna do filtracji i jak długo trwa przelanie np 25l. Wklej wyniki i dopiero po tym możemy podyskutować :ok:

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: środa, 3 maja 2023, 20:09
autor: Denenter
Witam
Nie wiem czy ktoś żyje jeszcze na tym forum, ale co do klarowania mam bardzo ciekawą metodę :
- nastawiłem 2x nastaw 1 woda cukier + 2 zmielone jabłka takie całe bez pestek pół na pół woda/owoce
-Zlać jabłka znad osadu i dolewać wino jabłkowe 3litry na 12 litrów nastawu. (wino nie musi być sklarowane)
Ogólnie klaruje poniżej tygodnia - przeźroczystość jak nad morskim Okiem.
Co prawda objętości małe więc nie wiadomo co przy 20, 50 czy 100 litrach wyjdzie
P.S
Białko jajka nic nie daje - ani zapachu, ani smaku, ani rezultatów, przynajmniej w moim przypadku :)

Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

: czwartek, 4 maja 2023, 14:24
autor: jakis1234
Nic z tego nie rozumiem, o jakie niby klarowanie chodzi i czego?
To ma klarować cukrówkę, czy wino? I po co taka metoda?

A swoją drogą kolego, jakieś 'cześć, jestem taki a taki"
Regulamin forum
1. Jako temat wpisz tylko swój NICK :)
2. Przedstaw się pozostałym członkom forum, napisz co lubisz robić czym się interesujesz, co Cię tu sprowadza i jaki alkohol najbardziej lubisz produkować:) Tutaj możecie pisać o sobie dosłownie wszystko na co macie ochotę.
3. Jeśli masz zamiar tylko napisać np. "Witam, nazywam się .... " to daruj sobie.