Strona 1 z 1

Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: środa, 23 lut 2011, 05:51
autor: Raku751
Witam
nurtowała mnie jedna rzecz od pewnego czasu. Jak to się stało, że jeden destylat zaprawiony dębem naturalnym w butelce 5 litrowej inaczej wyglądał niż w butelce 1,5 litra. Chodziłem, sprawdzałem pod światło, myślę sobie pewnie to wina butelek. Jakaś taka inna "opalizacja" pod światło. Trudno mi to wytłumaczyć.
Myślałem sobie, może to o ilość destylatu chodzi lub o ilość wrzuconego dębu.
Pewnego razu siedzę sobie w piwniczce analizuję jeszcze raz to wszystko i kurna oświeciło mnie. Do 5 litrowego dymionka dałem wysezonowanego buka!!!
Doszło po prostu do pomyłki. Kawałek dębu miałem obok kawałka buka i jak mi się skończył dąb wziąłem po prostu ten drugi kawałek i porobiłem szczapy.
Myślę sobie , no fajnie, spieprzyłem 4 litry destylatu. Spróbowałem odrobinkę i wiecie co? Wcale nie było złe. Wręcz przeciwnie. Łagodne w smaku, zapach neutralny. Nie jestem znawcą ale muszę powiedzieć że jest to wódeczka niczego sobie. Bardzo przyjemna.
Czy ma ktoś z Was doświadczenia w tym temacie?

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 22 mar 2011, 21:42
autor: teofil20
Osobiście uważam że trzeba kombinować ze smakiem. Ostatnio wrzuciłem do flaszeczki opiekanej wiśni i po 3 tyg. efekt bardzo fajny:) W zapachu przyjemna a w smaku zdecydowana z ostrzejszą nutą:)

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 22 mar 2011, 22:24
autor: bystym
Witam.

A ja jestem w trakcie testu różnych drewnienek. Już wiem, że mój dąb opiekany (stosuję metodę opiekania w garnku Zepter - szybko, skutecznie i pod kontrolą) jest znacznie lepszy niż prażony dąb francuski kupiony w sklepie. Ale moczy się też śliwka - piękny, ciemny kolor, żywszy niż z dębu, a smak po miesiącu lekko słodkawy. Całkiem niedawno zamoczyłem natomiast drewienka z brzoskwini, grubych pędów czarnej porzeczki (drewno na świeżo miało zapach tego owocu), z jabłoni i z ... winogron (gruby, zdrewniały konar). Przycinałem na działce drzewa i winorośle i postanowiłem sprawdzić, co wyniknie ze starzenia alkoholu w szczapkach z tych roślin. Alkohole powoli nabierają kolorów, ale na oceny trzeba jeszcze poczekać.

Pozdrawiam
Bogdan

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: czwartek, 24 mar 2011, 19:41
autor: szwistaq
Ja mam tylko jabłoń. Daję ją do wszystkiego. Co do efektów, no to jak wyżej trza poczekać. Jak piekłem w piekarniku szczapki, to żona myślała że jabłecznik upiekłem, w całym domu unosił się specyficzny zapach pieczonych słodkości. Mam nadzieję, że równie pozytywnie wpłynie na kalwadosa.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: czwartek, 24 mar 2011, 20:05
autor: teofil20
Przy kolejnej produkcji zamierzam dodać olchy i odrobinę jałowca zobaczymy co z tego połączenia wyniknie:)

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 3 maja 2011, 23:23
autor: radius
Koledzy, dwa tygodnie temu nastawiłem trzy butelki 45% destylatu, a do każdej włożyłem inne szczapy suchego, nie prażonego drewna. Do pierwszej - dąb (tradycyjnie), do drugiej - brzoskwinia, do trzeciej - drewno sandałowe.
Dzisiaj, przy wizycie sąsiada otworzyłem tę z brzoskwinią i wiecie co... lepszego "koniaczku" jeszcze nie piłem :lol: Nawet sąsiad, zwolennik czystych wódek stwierdził: "super winiaczek". Smak "dębówki" znam, ciekawi mnie jaki będzie sandałowiec :?: Kolor ma piękny, różowy wpadający w czerwień, zobaczymy jaki będzie smak. Za parę dni spróbuję a efekty nie omieszkam opisać :P
Ale "brzoskwinię" polecam - poezja :klaszcze:

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 3 maja 2011, 23:42
autor: macius
A w jaki sposób to suszyłeś? Szczapki na piec/ kaloryfer, czy po prostu sobie leżało?
Po ostatnich próbach z dębem(sklepowym), wiem, że drewno to jest "to" czego mi brakowało ;) akurat mam dużo drzewek owocowych przy domu, więc mam na czym eksperymentować ;)

i jeszcze jedno! Jak dawkujecie drewno? Dębu daję łyżeczkę na litr i jak dla mnie jest w porządku. Jakie są Wasze opinie na ten temat?

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: środa, 4 maja 2011, 00:06
autor: radius
Każde drewno suszyło się w pomieszczeniu zamkniętym połupane na szczapy przez kilka (6-8) tygodni. Do butelki 0,7l wkładam 3-4 szczapy grubości ok. 1cm długie na ok. 15cm.
W tym roku poeksperymentuję jeszcze z innymi gatunkami drzew owocowych i akacją (robinią). Efekty opiszę :czytaj:

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 6 maja 2011, 12:38
autor: radius
Właśnie spróbowałem zawartości butelki, w której moczyły się szczapy drewna sandałowego.
Koledzy :!: Nie wiem czy ktoś z was też robił taki nastaw, jeżeli nie - szczerze polecam :ok: Zdjęcie, które zamieszczam nie oddaje wiernie koloru napoju, w rzeczywistości jest ładny różowy jak niektóre wina. Smak - zarąbisty :!: Za to aromat :klaszcze: - nie da się tego opisać, delikatnie korzenny z nutą Orientu i kroplą irlandzkiej whisky :lol:
Po prostu - miodzio ;P
sadał.jpg

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 6 maja 2011, 15:07
autor: sverige2
@Radius, a starym sandałem nie daje? Pozdrawiam

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 6 maja 2011, 15:30
autor: radius
Malutki off topic a propos obuwia:
Żona do męża - zabiłam dzisiaj pięć ćmów.
Mąż poprawia żonę - ciem!
Żona - kapciem :!:

I tym ostatnim jednak nie capi moja gorzałeczka :lol:

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: sobota, 7 maja 2011, 05:17
autor: sverige2
:klaszcze: :klaszcze: :klaszcze:

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 10 maja 2011, 20:49
autor: macius
Ołupałem się dziś szczapek z jabłoni, ależ mi teraz pachnie w pokoju :mrgreen:
Część poszła w piekarnik od razu, ale grzałem tylko pół godziny w 200*C. Szczapki nabrały koloru słabego kakao, pachną delikatnie, słodko. Chyba zaraz je czymś zaleję :D
Reszta do suszenia na parapet.
W planie mam jeszcze szczapki z gruszy i śliwy.

I jeszcze takie pytanie w mojej głowie się zrodziło: czy nadają się tylko drzewa owocowe?
Może np orzech włoski, laskowy, lipa? Ktoś może coś próbował? ;)

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 10 maja 2011, 23:56
autor: Calyx
macius pisze: Może np orzech włoski, laskowy, lipa? Ktoś może coś próbował? ;)
Każda kombinacja jest "pozytywem".
Pamiętam jak mój ojciec został za naprawę młockarni obdarowany
gorzałką "strażacką". Pewnie co niektórzy Koledzy pamiętają
flaszkę z czerwoną etykietą i lakowanym korkiem.
Generalnie trunek podły ale...
Ojciec kombinator "wpuścił" we flaszkę pęd - liść
orzecha włoskiego. Po miesiącu to był zupełnie inny trunek :D

Warto kombinować!

Pozdrawiam serdecznie
Calyx

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: sobota, 6 sie 2011, 11:15
autor: eskaer
Czytając ten temat postanowiłem również pobawić się różnymi gatunkami drzew. I tu mam pytanie do kolegi @bystym: szczapki ze śliwy robiłeś z całego pniaczka czy tylko tego czerwonego środka? Mam zamiar zrobić tylko z tej centralnej części, ale jeśli całość się nadaje to szkoda trochę materiału.

Płatki

: poniedziałek, 26 gru 2011, 11:35
autor: we125
Spotkałem się z płatkami z drzewa wiśniowego ,akacjowego i kasztanowego. Czy ktoś stosował takie płatki i jakie dają efekty? Ja zakupiłem próbki po 50g.

Re: Płatki

: poniedziałek, 26 gru 2011, 20:59
autor: lisek007
Czy te zakupione płatki są prażone?

Re: Płatki

: wtorek, 27 gru 2011, 17:36
autor: we125

Re: Płatki

: wtorek, 27 gru 2011, 20:27
autor: klodek4
Jeśli zakupiłeś już te próbki to rób eksperymenty a efekty opisz na forum, sam jestem ciekawy tego, pozdrawiam :punk: :piwo: :ok:

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 27 gru 2011, 22:02
autor: mario_
macius pisze:Ołupałem się dziś szczapek z jabłoni, ależ mi teraz pachnie w pokoju :mrgreen:
Część poszła w piekarnik od razu, ale grzałem tylko pół godziny w 200*C. Szczapki nabrały koloru słabego kakao, pachną delikatnie, słodko. Chyba zaraz je czymś zaleję :D
Może głupie pytanie, ale piekłeś to w jakiejś folii aluminiowej czy "tak poprostu"? A szczapki jak długo leżały od "odrąbania"?

Używałem płatków gotowych (kupnych, nieopiekanych) do moczenia w winie wiśniowym, przez 2miesiące a potem - hop do destylatu. No - róznica niewielka, przypuszczam że to kwestia dupnej jakości płatków "gotowych".

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 27 gru 2011, 23:18
autor: klodek4
Tak siedzę i czytam ten temat i tak sobie pomyślałem trzeba będzie popróbować, mam tutaj i cytrynę i pomarańcz, pomelo, figę i wszystkie te egzotyki, może to niegłupi pomysł porobić próbki i przetestować.
Pamiętam że robiłem wiele prób z drzewem do wędzenia /zresztą nadal to robię/ i teraz np z żoną preferujemy drewno dębowe do rybek i drobiu!!!
:punk: :piwo: :ok:

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 30 gru 2011, 19:48
autor: we125
Zalałem płatki psotą 50 %. Zrobiłem 0.5 l próbki z drzewa klonu wiśni i akacji. Jestem ciekawy efektów. Oczywiście, opisze smak każdej z próbek, po ok 3 tygodniach.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: środa, 4 sty 2012, 19:37
autor: we125
Płatki są bardzo aromatyczne dałem ich za dużo i musiałem już je odcedzić. Najbardziej mi i rodzinie smakuje psota zaprawiona płatkami wiśni. Jednak klon i akacja mają charakterystyczny smak i trudno go opisać warto spróbować. Ogólnie jest to udany eksperyment. Następnym razem połączę wszystkie płatki.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: czwartek, 5 kwie 2012, 09:22
autor: bystym
Witam.

Po roku testów starzenia czystego alkoholu w różnych drewnach wybrałem na przyszłość tylko jedno. Testowałem dąb, śliwę, brzozę, czeremchę, winorośl, czarną i czerwoną porzeczkę. Najbardziej udany eksperyment związany jest ze śliwą. Wyszedł klarowny, bursztynowy alkohol o ciekawej słodkości. Nie najgorszy był też dąb i brzoza, ale nic powalającego. Natomiast pozostałe drewienka niewiele wpływały na alkohol.

Testuję jednak dalej. Niedawno wstawiłem inny gatunek śliwy i ... brzozę. Zobaczymy.

Mam też jednak pytanie. Czy któryś z kolegów nie próbował może drewna lipy? Pewnie i sam je wypróbuje, ale tak niedawno zastanowiłem się nad nim. No bo ma ono taki ciekawy, dość intensywny, kadzidłowy zapach. A jak to się będzie miało z alkoholem? Niektóre rośliny mają w sobie jakieś niezbyt pożądane dla człowieka substancje. Czy lipa jest pod tym względem bezpieczna?

PS
Dopiero teraz, po przeczytaniu postów z tego tematu, zauważyłem pytanie „eskaera”. Szczapki śliwkowe rąbałem z całości. Choć właśnie teraz przygotowuję sobie do testu drewienka wyłącznie z tych, ciekawie wyglądających, ciemnych środków. Zobaczymy.

Pozdrawiam
Bogdan

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: czwartek, 5 kwie 2012, 12:09
autor: peter
A czy te szczapki ze śliwki opiekałeś???
Pozdrawiam

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 6 kwie 2012, 23:13
autor: bystym
Drewno ze śliwy było naturalne.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: niedziela, 11 lis 2012, 11:35
autor: Durik
W końcu jak to jest, jak najlepiej przygotować sobie drewno?? Czy tylko dobrze wysuszyć i sezonować, czy może jeszcze upiec w piekarniku?? zastanawia mnie jeszcze jakie proporcje tzn ile drewienka na jaką ilość dobroci dawać, co by nie przesadzić.
Podzielcie się proszę doświadczeniami, bo widzę czytając że chyba szkoda kupować jak się ma dostęp do wielu gatunków drewna, no i inna sprawa że jak się samemu wszystko zrobić to potem jaka duma z tego jest!!!!

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: niedziela, 11 lis 2012, 12:00
autor: lesgo58
@durik
Z dębem to jak z destylatem - nie jest to taka łatwa i prosta sprawa.
Inaczej nie byłoby tylu gatunków różnych trunków wywodzących się z tego samego sposobu destylacji.
Czipsy, szczapki i inne kawałki drewna to tylko podróbka mająca zrekompensować brak prawdziwej beczki.
Tutaj nikt Ci nie powie dokładnie recepty, bo każdy ma inną wypróbowaną do swojego gustu.
Ogólne zasady są w instrukcji kupnych, a jak się robi samemu to bardzo dobrze i dużo jest opisane w stosownych wątkach.
A reszta to cierpliwość i cierpliwość i cierpliwość...
Mnie się przytrafiło w zeszłym roku zrobić jeden trunek z czipsami. Po miesiącu był niepijalny. Dębina.
Poszedł w odstawkę do następnej destylacji.
Jakie było moje zdziwienie, gdy po roku wpadła mi ta butelczyna przez przypadek ręce po roku zapomnienia. Nie omieszkałem posmakować.
I co?
I rewelacja. Trunek nabrał ogłady - wszelka ostrość zginęła.
Tak, że tutaj masz przykład na cierpliwość.
To jest ten duży minus naszego hobby.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 8 lut 2013, 12:44
autor: michal278
Wszelkie aromatyzowanie oraz robienie nalewek to cierpliwość!!!! 1 rok czasu to minimum. Ja posiadam w piwniczce nalewki 9-10 letnie. Życzę wszystkim cierpliwości.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: sobota, 9 lut 2013, 08:30
autor: Partyzant
klodek4 pisze:Tak siedzę i czytam ten temat i tak sobie pomyślałem trzeba będzie popróbować, mam tutaj i cytrynę i pomarańcz, pomelo, figę i wszystkie te egzotyki

Z drzewem figi bym uważał, kiedy robię przycinki tych drzew to wszystko wrzucam do ognia, takie ogrodowe porządki. Kiedy pierwszy raz paliłem, to miejscowa starszyzna radziła mi abym odszedł od ognia i nie stał w dymie, nie potrafili mi wytłumaczyć dlaczego.
Podobno liście i drzewo, mają jakieś chemiczne składniki nie przyjazne dla nas. Opowiadali że wdychanie dymu jest trujące i można stracić równowagę. Tylko tyle mogę powiedzieć.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: sobota, 9 lut 2013, 21:41
autor: Bimbel
radius pisze:Właśnie spróbowałem zawartości butelki, w której moczyły się szczapy drewna sandałowego.
Gdzie takie drewno sandałowe można kupić? Lub sadzonki takiego drzewa i czy się w naszym klimacie przyjmie? Googlowanie nic mi nie dało:(

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: niedziela, 10 lut 2013, 07:00
autor: radius
Kawałki takiego drewna otrzymałem w prezencie od znajomej, która wróciła z wojaży zagranicznych :) Niestety moja połowica przez przypadek( :?: ) posprzątała suszące się po wyjęciu z destylatu szczapy i już ich nie posiadam :(

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 11 lut 2013, 13:10
autor: M@teusz607
Tak trochę podczepie się do tematu. Kupiłem płatki dębowe, napisane na nich żeby do wódki dać na 2-4 dni. Stanie się coś złego jak będą dłużej? ile max mogą tam być? Kiedyś inne leżały w butelce pół roku i czegoś takiego dobrego jeszcze nie piłem jak wtedy :mrgreen:

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 11 lut 2013, 16:27
autor: jajek12
Witam. Ja trzymałem najdłużej 2 lata (1/2 l). Było rewelacyjne! Ale były 4 szt. płatków (1cm x1cm). Teraz nastawiłem 4 l. Polecam również śliwkę suszoną :) . Też trzymałem 2 lata w butelce półlitrowej. Takie tam eksperymenty :D
Pozdro. jajek12

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: czwartek, 22 sie 2013, 15:08
autor: heniu1980
Ja ostatnio kupiłek płatki akacjowe i z kasztana. Dodałem po parę szczapek do flaszeczek 0,5l. Po 2 tygodniach dokonałem malej próby i optycznie kasztan podobny jak płatki dębowe ale destylat zmętniał - czy ktoś wie o co chodzi???, akacja rewelacyjny bursztynowo rubinowy kolorek, smakowo kasztan delikany miły posmak, akacja smak ciekawy trudny do opisania taki "rześki" smaczny.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: czwartek, 22 sie 2013, 21:55
autor: radius
heniu1980 pisze:...optycznie kasztan podobny jak płatki dębowe ale destylat zmętniał - czy ktoś wie o co chodzi???
Za zmętnienie odpowiedzialne są garbniki. Pozostaw destylat w spokoju na jakiś czas, powinien samoistnie się sklarować. Jeżeli nie, to pozostaje ci cierpliwe filtrowanie przez co raz gęstsze filtry np. do kawy ;)

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: niedziela, 13 paź 2013, 21:20
autor: heniu1980
Tydzień temu przepuściłem cukrówkę. Powstało mi 9l 45% psotki. Po wymoczeniu w węglu aktywnym, zrobiłem parę eksperymentów 2,5l jarzębiaku (ma super smak nawet się nie spodziewałem takiego efektu) 2,5l pseudo whisky (syrop klonowy i płatki z dębu średnio opiekane), 1l syrop klonowy z płatkami akacji (po tygodniu miodzio i chyba mój najlepszy organoleptycznie eksperyment), 2l gruszkówki (zalałem pokrojone gruszki z przyprawami i zapomniałem na pół roku gdzie leży) no i 1l miodówki z papryczką chili (na razie rozpuściłem miód w psocie i jutro dodam chili jak je kupię, z samym miodem też dobrze smakuje, złagodniał smak). Te stare eksperymenty też wyszły dobrze. Ten destylat z kasztanem już się wyklarował i w smaku jest łagodny i szlachetny. Ten z akacją ma piękny kolor ale jest trochę ostrawy w smaku. Zauważyłem że dodatek syropu klonowego złagodza smak i nadaje mu takiej głębi. Mówię wam ta akacja z tym syropem smakuje wspaniale, ciekawe co będzie po paru miesiącach?

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: sobota, 19 paź 2013, 16:52
autor: gr000by
Widzę, że nie ma w opisach trunków na szczapach z orzecha włoskiego i z czereśni. A takie akurat przygotowuję przy okazji porządków na działce i gromadzeniu opału do kominka. Mam narąbane szczapki z orzecha włoskiego (już suszą się przy kominku), a za tydzień będę tworzył szczapy czereśniowe. Część z nich na pewno upiekę, a część pozostawię w stanie surowym. A co wyjdzie po moczeniu w 45-50% destylacie (wieloowocowym lub czystej wódce), to opiszę w trakcie eksperymentu.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: sobota, 23 lis 2013, 10:32
autor: gr000by
Próbowałem już 60% bimbru, w którym przez 3 tygodnie moczyły się szczapki orzecha włoskiego. Ma słodkawy, palący smak z lekką goryczką, pachnie drewnem orzechowym, kolor słomkowo-żółty. Myślę, że spisałby się jako dodatek do orzechówki na zielonych orzechach, ale nie jako czysta wódka. Może do wina też by się nadał, ale nie mam surowca do testu...

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: niedziela, 24 lis 2013, 08:40
autor: karkan
A co powiecie na zrębki np. gruszy albo wiśni?

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: niedziela, 24 lis 2013, 09:04
autor: gr000by
O wiśni chyba już było, o gruszy nie. Próbuj - ja tak eksperymentuję z orzechem włoskim i czereśnią. Parę kawałków drewna zalej alkoholem o w miarę neutralnym smaku i czekaj na efekty.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: niedziela, 24 lis 2013, 09:06
autor: karkan
Dzięki! Piszecie tutaj o opalaniu drewna. Jak to zrobić? Jak przygotować takie drewno?

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: niedziela, 24 lis 2013, 09:11
autor: gr000by
O ile pieczenie jest tutaj opisane http://alkohole-domowe.com/forum/dab-ja ... -t129.html i drewno pieczone jest popularnie wykorzystywane, tak drewno stricte opalane stosuję chyba tylko ja. Opalam dęba palnikiem gazowym do dość jednolitego zwęglenia powierzchni drewna. Taki dąb opalany służy mi do starzenia whiskey.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: niedziela, 24 lis 2013, 12:51
autor: karkan
Jak długo trwa takie moczenie? Albo może tak ile Ty moczysz?

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: niedziela, 24 lis 2013, 13:20
autor: gr000by
Na smak i zapach - jak ci pasuje to usuwasz drewno z alkoholu. Może to trwać kilka dni, albo kilka miesięcy. Średnio whiskey trzymam 3-8 tygodni na dębie (dodanym w kilkukrotnym nadmiarze).

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: czwartek, 12 gru 2013, 20:36
autor: heniu1980
Po 2 miesiącach kosztowałem psotki i syrop klonowy + płatki z akacji wymiatają wszystko

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 27 sty 2014, 21:19
autor: Kamal
Jakiś czas temu, do wódeczki 50% włożyłem kawałek drzewa sosnowego. A dokładniej drzazgi. Aromat taki sobie, a smak to porażka. Jak wypiliśmy z kuzynem po 2 małe kieliszki, to nam się odbijało drzazgą. Tego gatunku drzewa, nie polecam.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 27 sty 2014, 22:21
autor: gr000by
Surowe drewno czereśniowe ma dużego plusa u mnie, ale nie jako samodzielny dodatek do trunków, lecz do uzupełniania dębu w niektórych destylatach owocowych i zbożowych. Daje przepiękny, owocowy, słodki, miły zapach, lecz w smaku jest zwyczajna, cierpko-słodkawa, delikatnie paląca i nie ma tej magii co w zapachu. Ale jako dodatek do dębu widzę w niej ogromny potencjał - wszelakie destylaty owocowe i lżejsze zbożowe na pewno będą smaczniejsze (a także będą miały dużo bogatszy bukiet) po dodaniu małej szczapki surowego drewna czereśniowego do kilku szczap dębowych.
Jak pojawi się trochę luźnej wódki to sprawdzę jak się ma sprawa z pieczonym drewnem orzechowym i czereśniowym.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 27 sty 2014, 22:51
autor: Kamal
Wątpię, żeby drzazga jako dodatek nawet do innego drzewa, dała ciekawy efekt smakowy.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 27 sty 2014, 22:57
autor: gr000by
Nie drzazga, a mała szczapka. Drewno czereśni jest bardzo aromatyczne (jak każde drewno z drzewa owocowego) i według mnie będzie pasowało do średnio pieczonego dębu. Ale o tym przekonam się jak spróbuję. Będzie wódka - będą testy. Teraz mogę tylko pogdybać ;).

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 27 sty 2014, 23:12
autor: Kamal
@gr000by to poczekam na wyniki, albo sam nie długo spróbuję. Ale użyję dębu średnio pieczonego, śliwki lekko pieczonej, i wiśni lekko pieczonej. Lub po prostu, włożę szczapki bez opiekania. Dłużej będę czekał na efekt, ale nigdzie mi się przecież nie spieszy. :-)

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 4 lut 2014, 09:16
autor: Gitis
radius pisze: nastawiłem trzy butelki 45% destylatu, do pierwszej - dąb (tradycyjnie), do drugiej - brzoskwinia, do trzeciej - drewno sandałowe.
"brzoskwinię" polecam - poezja :klaszcze:
Na jakim sprzęcie robisz? Szykuję się do zakupu sprzętu. Nie mam pojęcia co kupić. Najbardziej lubię wódki smakowe, chociaż czystą też nie pogardzę. Chcę kupić sprzęt który pozwoli mi uzyskać wódkę, która po dodaniu właśnie drewna, czy ziół, byłby dobra w smaku i nie waliła bimbrem, jajkami, acetonem czy mokra szmatą. Zastanawiałem się nad BF - 10 (bimbroforem szklanym), bo póki co nie mam środków finasowych na porządnego Aabratka, no i moja wiedza jest żadna, bo w sumie raz tylko wino zrobiłem (ale jakie pyszne! 20 litrów ryżowca wypite zanim fermentacja cicha się skończyła).

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 4 lut 2014, 14:19
autor: radius
Do spirytusu mam kolumnę miedzianą - Bokakob, do smakówek - to http://alkohole-domowe.com/forum/post75617.html#p75617 :)

Re: Odp: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 4 lut 2014, 14:58
autor: michal278
Jeśli mogę wtrącić 3 grosze, to tylko MIEDŹ i jeszcze raz miedź. Oczywiście owocówki i dobrze zrobiona kolumna, niczym nie ustąpi KO. A jak masz smykałki trochę, sam to polutujesz. Życzę udanej aparatury.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 14 kwie 2014, 23:36
autor: andrzejko90@wp.pl
Właśnie racze się własnym specjałem i muszę bardzo pochwalić śliwę opiekaną z dodatkiem suszonej śliwki. Jak dla mnie rewelacja, dodałem małą szcząpke i jedną suszoną śliwkę na pół litry gorzałki "trzy zboża" po miesiącu wyklarowałem i odstawiłem do starzenia min 6 miesięcy.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 15 kwie 2014, 07:24
autor: lesgo58
andrzejko90@wp.pl pisze:...własnym specjałem i muszę bardzo pochwalić śliwę opiekaną z dodatkiem suszonej śliwki. Jak dla mnie rewelacja,...
Opisz trochę bardziej zrozumiale. :oops:

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 15 kwie 2014, 18:57
autor: andrzejko90@wp.pl
Destylat był robiony na wzór Jessiego z (kukurydzy, jęczmienia, pszenicy). Do flaszeczki 0,5l 40% psotki z trzeciej fermentacji dodałem małą pieczoną szczapkę śliwkową (5x0,5x1cm) i suszoną śliwkę.
Reszta jak już pisałem, wynik: piękny kolor i bogaty owocowy aromat, nigdy bym nie przypuszczał że wyjdzie coś tak dobrego. Obecnie robię "Wujka" i zacznę próby z (czereśnią, jabłkiem, śliwą).

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 17 lis 2014, 19:31
autor: swierzy84
Radius napisz jak zdobyłeś drewno sandałowe. Chętnie bym spróbował. Pozdrawiam

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 18 lis 2014, 12:25
autor: ramzol
świerzy84 czytamy całe tematy ze zrozumieniem ;)
radius pisze:Kawałki takiego drewna otrzymałem w prezencie od znajomej, która wróciła z wojaży zagranicznych :) Niestety moja połowica przez przypadek( :?: ) posprzątała suszące się po wyjęciu z destylatu szczapy i już ich nie posiadam :(

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 18 lis 2014, 13:45
autor: Roger

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: czwartek, 5 lut 2015, 13:51
autor: piiootreek
Witam, wczoraj wrzuciłem kawałek z świeżo ściętej śliwki węgierki. Czy szczapka nie jest za duża? Jak długo macerować i potem leżakować?

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: czwartek, 5 lut 2015, 17:07
autor: gr000by
Świeżo ściętej? Surowe, mokre drewno? To będziesz miał mnóstwo garbników w trunku, powinieneś szczapkę przynajmniej wysuszyć do suchości.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: czwartek, 5 lut 2015, 17:28
autor: mirek109
piiootreek pisze: Czy szczapka nie jest za duża? Jak długo macerować i potem leżakować?
Moim zdaniem szczypka za duża. Kilka, grubości ołówka będzie lepsze. Długość macerowania/leżakowania mim zdaniem - bez ograniczenia czasowego.

Najważniejsze - drewno musi! być okorowane i wysuszone. Koniecznie wysuszone.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: czwartek, 5 lut 2015, 17:35
autor: piiootreek
Drewno wycięte ze srodka pnia. Suche jak pieprz ale dodatkowo w piekarniku podsuszane.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 9 lut 2015, 18:04
autor: janik
Bardzo ciekawy wątek :idea: . Osobiście zainteresowało mnie podejście@gr000by do łączenia różnych
gatunków drewna z dębem w smaczeniu i starzeniu naszych trunków.
Generalnie dąb do starzenia to jest klasyka więc może warto dalej stosować ten dodatek,ale próbować
łączyć go z innymi gatunkami drewna ale pod profil smakowy danego destylatu.

Na przykład do destylatu jabłkowego do dębu dodawać szczapy jabłoni, itd.....
Z pewnością jest kwestią doświadczeń i prób co poszczególny gatunek drewna wnosi do trunku a to nie zawsze jest tak wprost zbieżne jak podałem we wcześniejszym przykładzie.
Również Zastosowanie szczap suszonych a opiekanych w różnym stopniu da nieco inny efekt.
Ciekawi mnie efekt smakowy opiekanej czereśni,będę czekał na opinie @gr000by. :idea:

Osobiście zrobiłem eksperyment ze szczapami dębowymi mocno opalonym na palniku gazowym do stanu powierzchniowego zwęglenia. Były nieco grubsze ok.10- 12mm. aby w środku po zwęgleniu zostało coś żywego dębu. Macerowałem je kilka tygodni w winie Lm,MF,F, aby następnie posłużyły do starzenia destylatu.Wino na początku miało zbyt dużo w aromacie i smaku wędzarni i spaleniska,ale po jakimś czasie ta niekorzystna cecha znikła. :)

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 9 lut 2015, 19:19
autor: gr000by
Opiekane szczapy czereśniowe jeszcze leżą nietknięte. Przy najbliższej okazji zaleję je czystą wódką i zobaczę co wyszło. Za to surowe szczapy czereśniowe nieco mnie rozczarowały, solo się nie nadają do uszlachetniania (chyba że dla maniaków drewna), ale jako kilkuprocentowy dodatek do dębu już mogą być ciekawe.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 9 lut 2015, 19:54
autor: janik
Myślę,że jest to dobry kierunek jeżeli chodzi o próby na czystej wódce :idea: ,to bez zakłóceń smakowych pokaże cechę danego drewna do ewentualnego przeznaczenia w innych destylatach.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 13 lut 2015, 07:13
autor: gr000by
Zalałem szczapy czereśniowe pieczone (2 sztuki) 250ml wódki w poniedziałek. W czwartek trunek nabrał już złotego koloru oraz ciekawego słodko-owocowego zapachu. W smaku jest jeszcze dość surowy, owocowo-drewniany, z nutką dymu i karmelu. Kolejna próba za niecały tydzień. Chyba muszę dolać wódki, bo szczapy czereśniowe znacznie szybciej starzą trunek niż dębowe.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 13 lut 2015, 07:22
autor: Kamal
Ogólnie owocowe, jakoś szybciej "starzą". Nadają kolorek. :-)

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 13 lut 2015, 07:37
autor: lesgo58
Kibicuję Wam bardzo w próbach z owocowymi szczapkami. Bo sam mam zamiar przeprowadzić takie próby.
Ale czy Was nie zastanowił fakt iż beczek z drzew owocowych do przechowywania destylatów nie używa się wcale? Przynajmniej ja o takim fakcie nie słyszałem.
Czy to jest kwestia nieznanych nam negatywnych ubocznych efektów, czy ograniczenia surowcowe. Po prostu drzew owocowych jest mniej niż dębowych. Czy też po prostu tradycja i przyzwyczajenia smakowe?

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 13 lut 2015, 07:50
autor: gr000by
Najszybciej "starzyły" nieopiekane szczapy z orzecha włoskiego, w kilka minut trunek miał słomkowy kolor i paskudnie gorzki smak :womit:, przeznaczyłem wtedy te szczapy na rozpałkę do kominka. Mam jeszcze jeden kawałek opiekanego orzecha włoskiego i mam dylemat czy go zalać czy nie po próbie ze szczapami nieopiekanymi.
Co do wykorzystania drewna owocowego w beczkach, to jak już to robi się z niego kilka klepek w beczce. Może mieć to związek z wpływem na walory organoleptyczne, bo trunek musiałby krótko leżakować w takiej beczce owocowej, albo ma to związek z problemem uzyskania odpowiedniej ilości drewna. W końcu dąb rośnie prosty i solidny, a drzewa owocowe zwykle nie rosną tak prosto i dodatkowo owocują (niektóre nawet bardzo), co przekłada się też na jakość przyszłego surowca na drewno.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 13 lut 2015, 13:16
autor: Emiel Regis
lesgo58 pisze: Ale czy Was nie zastanowił fakt iż beczek z drzew owocowych do przechowywania destylatów nie używa się wcale?
gr000by pisze: Co do wykorzystania drewna owocowego w beczkach, to jak już to robi się z niego kilka klepek w beczce.
Do starzenia destylatów używa się m.in. beczek;
- akacjowych- do destylatów owocowych, daje delikatniejsze nuty niż dąb czy morwa
- z drewna morwy- do destylatów z owoców pestkowych, nadaje bursztynowy kolor
- kasztanowca
- jesionu- do destylatów zbożowych i owocowych, nie oddaje koloru
- wiśni

Niektóre z tych beczek są lakierowane lakierami oddychającymi, zdaje się jesion jest nawet woskowany wewnątrz. Bez tych zabiegów mogłyby przeciekać,

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 13 lut 2015, 14:12
autor: boxer1981228
Powiedzcie mi proszę, mam dojście do starych beczek lub ich części po irlandzkim Bushmills-e. Znajomy wynonuje z nich ręcznie robione swieczniki i ozdoby sprzedaje je nawet w swoim sklepie. Aktualnie jest na urlopie ale myślę że nie będzie problemu aby odnowić kontakt z jego dostawcą, z tego co pamiętam była nawet możliwość kupienia całych beczek nie znam teraz cen na pewno się dobiem.
Czy takie stare beki będą sie nadawać do starzenia destylatu?

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 13 lut 2015, 14:14
autor: JanOkowita
Te z kasztanowca też są woskowane wewnątrz (ciekłą parafiną) - mieliśmy takie w sprzedaży (sprowadzone z Portugalii).

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 13 lut 2015, 16:46
autor: Pretender
boxer1981228 pisze:Powiedzcie mi proszę, mam dojście do starych beczek lub ich części po irlandzkim Bushmills-e. Znajomy wynonuje z nich ręcznie robione swieczniki i ozdoby sprzedaje je nawet w swoim sklepie. Aktualnie jest na urlopie ale myślę że nie będzie problemu aby odnowić kontakt z jego dostawcą, z tego co pamiętam była nawet możliwość kupienia całych beczek nie znam teraz cen na pewno się dobiem.
Czy takie stare beki będą sie nadawać do starzenia destylatu?
Zależy jak stare. Można również zrobić chipsy/szczapki, jeśli beki za duże będą.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: niedziela, 15 lut 2015, 13:21
autor: Kamal
Wie może ktoś czy "drzewo" palmy kokosowej można używać do starzenia alkoholu? :-)

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 16 lut 2015, 13:42
autor: jastrzemb
Witam Wszystkich, jest to mój pierwszy post i zaraz z zapytaniem. Intryguje mnie sprawa czipsów dębowych tych opiekanych. Przecież jeśli opiekam kawałek drzewa, to efekt opiekania będzie widoczny tylko w części powierzchniowej i przypowierzchniowej drewna łącznie z efektem zapachowym. Tutaj mam czipsy kupione i choć efekt z destylatem jest raczej dobry to nie potrafie sobie wyjaśnić, dlaczego efekt przypieczenia widoczny jest w całej masie czipsa, bez charakterystycznego zapachu przypieczenia. A może, czipsy poddane były moczeniu w jakimś płynie czy innej bejcy. Tak to jedynie mogę sobie wytłumaczyć a może nie wiem wszystkiego. Dziękuje.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 16 lut 2015, 21:15
autor: piiootreek
Witam, kilka postów wcześniej dałem fotkę z kawałkiem drewna ze śliwki węgierki. Po 2 dniach destylat nabrał koloru drewienka. Natomiast po 10 dniach nastąpiła degustacja, efekty: kolor piękny bursztynowy; brak zapachu owocowego; smak bardzo łagodny pomimo 50%. Ogólnie jestem bardzo pozytywnie zaskoczony i to jest jeden z tych smaków których szukam w gorzałce. Destylat testowy to cukrówka 2 razy destylowana na pot-stilu, niefiltrowana.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 20 lut 2015, 16:35
autor: jastrzemb
Witam Wszystkich, teraz dopiero zauważyłem, że temat "kupnych prażonych dębowych czipsów", temat pod rozwagę, podjęty został przez frankonia 30 marca 2010roku. Minie więc niebawem 5 lat. Rad jestem, że już wcześniej, ktoś zauważył to o czym napisałem kilka dni temu. Rozumie, że skoro nikt nie podejmuje tego tematu, jest on nadal zagadką. Nie ulega wątpliwości, że ważne jest to co proponują nam internetowe sklepy, to co moczymy, wlewamy, mieszamy i pijemy. Mam nadzieje, że temat palonych dębowych czipsów, wyglądających na nie przypiekane a raczej moczone w bliżej nie znanej cieczy, prędzej czy później zostanie wyjaśniony. Dziękuje i pozdrawiam.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 20 lut 2015, 20:01
autor: jurek1978
No zaciekawiłeś mnie z tymi czipsami kupnymi.
Sam nie wiem - dopiero niedawno pierwszy raz piekłem sobie szczapki dębowe i wiem jak one wyglądają i pachną.
W porównaniu do czipsów kupnych zupełnie co innego.
Sam nie wiem co o tym sądzić.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: sobota, 21 lut 2015, 09:24
autor: Emiel Regis
jastrzemb pisze:Przecież jeśli opiekam kawałek drzewa, to efekt opiekania będzie widoczny tylko w części powierzchniowej i przypowierzchniowej drewna łącznie z efektem zapachowym. [......[
dlaczego efekt przypieczenia widoczny jest w całej masie czipsa.
jastrzemb pisze:Rozumie, że skoro nikt nie podejmuje tego tematu, jest on nadal zagadką.
Żadna to zagadka ani tajemnica.
Przeczytaj sobie ten wątek; http://alkohole-domowe.com/forum/dab-ja ... -t129.html a następnie dąb opieczony w folii wg. przepisu Juliusza zhebluj, sfrezuj, czy poszatkuj czym tam masz na cienkie kawałki- gwarantuję efekt opieczenia w całej objętości czipsa.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: sobota, 21 lut 2015, 12:01
autor: gr000by
Po tygodniu moczenia, zlałem wódkę z szczap czereśniowych. Smakuje obłędnie, słodkawo-owocowo, na finiszu lekko cierpko i z nutami dymu i pieczonego drewna. Kolejna próba za ok. 2 tygodnie, jak się trochę ułoży. Będzie super dodatek do dębu na starkę :D.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: czwartek, 12 mar 2015, 06:59
autor: michal278
Dorzucam swoje 3 grosze. Z akacji wykonuje się beczki do win białych, tak jak z jesionu bo nie barwi na kolor. Przynajmniej tak kiedyś mówili w tv Rzepeccy. Może chipsy są po struganiu opiekane w jakimś urządzeniu?

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 20 mar 2015, 14:27
autor: jurek1978
Właśnie podpiekłem troszkę orzecha włoskiego na średnio palonego.
Zamierzam przetestować pomimo odstraszających opinii :)
Dam znać czy alko starzone na nim jest pijalne :)

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: środa, 1 kwie 2015, 07:27
autor: alis
Witam koledzy, jestem tu nowy i mam pytanie. Czy używał ktoś drewna ze śliwy, która ma takie małe żółte owoce, jej nazwa nie jest mi znana (u mnie w okolicy mówią na to "kocie jajka" he,he). Mam dość dużo tych drzewek i jestem ciekaw czy warto ich drewno dać do destylatu?

[MOD - Pisz poprawniej następnym razem.]

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: środa, 1 kwie 2015, 18:54
autor: jajek12
Cześć. Chodzi Ci chyba o mirabelki
mirabelka.jpg
Jak spróbujesz, to się podziel opinią.
Witam na forum.
Pozdrawiam. jajek12

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: środa, 1 kwie 2015, 20:50
autor: Kamal
Tej odmiany śliwy nie używałem. Ale pewnie wyjdzie coś ciekawego. :-)
Jak masz dostęp do śliwy węgierki, to polecam. :-)
K.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 3 kwie 2015, 07:04
autor: alis
Dzięki koledzy.Tak chodzi o mirabelki, wybaczcie ale dobijam już do czterdziestki stąd ta skleroza :D .

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 3 kwie 2015, 11:17
autor: wawaldek11
alis pisze: Czy używał ktoś drewna ze śliwy, która ma takie małe żółte owoce, jej nazwa nie jest mi znana (u mnie w okolicy mówią na to "kocie jajka" he,he). Mam dość dużo tych drzewek i jestem ciekaw czy warto ich drewno dać do destylatu?
Do jakiego destylatu chcesz dodać drewno z mirabelki?

A zwiekiem sklerotycznym to nie przesadzaj - jest wielu kolegów starszych i swoich blędów nie tłumaczą sklerozą :mrgreen: Może zapominają o niej :D

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 3 kwie 2015, 12:06
autor: alis
Kolego do wypędu z nastawu grochowo - ryżowego. Ta skleroza to chyba rzeczywiście nie od wieku tylko od nadużywania trunków :D :?:

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 3 kwie 2015, 20:16
autor: Dave
Mam do Was pytanie, mianowicie jaki rodzaj alkoholu używacie do starzenia dębem, jest to spirytus rektyfikowany czy alkohole smakowe.
Posiadam 700 litrów wina z białych winogron (pochodzą z Hiszpanii) i francuskie beczki Sylvain po porto i zastanawiam się czy destylować wino alembikiem, który posiadam czy użyć do tego celu kolumny i beczkę napełnić spirytusem rozcieńczonym do 55 - 60%. Dodam, że jestem na etapie wyboru kolumny. Czekam na Wasze propozycje.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 3 kwie 2015, 21:15
autor: gr000by
Szkoda beczki na spirytus/rozcieńczony spirytus, tak samo szkoda wina na spirytus. Starzymy wyłącznie alkohole smakowe, chyba że masz kupę kasy i chcesz pobawić. Podobnie wino lepiej przeznaczyć na destylat smakowy, niż na spirytus, bo ma znacznie większy potencjał niż do bycia czyściochą.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 3 kwie 2015, 21:18
autor: Kamal
Jak dobre wino, to dobre brandy będziesz później mieć. ;-)
K.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 3 kwie 2015, 21:45
autor: Dave
Białe wytrawne ok 15,5 - 16%, ale beczki są po porto winie czerwonym wzmacnianym podobnym do sherry oloroso i zastanawiam się czy zalewać je destylatem smakowym czy czystym alkoholem i wydobyć tylko aromatu po porto i dębie.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: sobota, 4 kwie 2015, 07:18
autor: radius
Mając taki "potencjał" nie zastanawiał bym się ani chwili. Wino na destylat smakowy, rozcieńczony do ok. 60% i do beczki . Potem już tylko sprawdzanie co jakiś czas i ewentualnie wydawanie odgłosów paszczą - mniam, mniam :mrgreen:

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: sobota, 4 kwie 2015, 15:02
autor: Emiel Regis
Dave pisze:Białe wytrawne ok 15,5 - 16%, ale beczki są po porto winie czerwonym wzmacnianym podobnym do sherry oloroso i zastanawiam się czy zalewać je destylatem smakowym czy czystym alkoholem i wydobyć tylko aromatu po porto i dębie.
A cóż to za wino, jak wzmacniane? Taka moc w białym, wytrawnym winie, da się to pić?
Daj namiary na te beczki, jeśli to nie tajemnica.
Reszta jak wyżej, Koledzy dobrze radzą.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: sobota, 4 kwie 2015, 16:24
autor: Dave
Wino nastawione na 2 rodzajach drożdży, 100 litrów na aroma white enartisa o mocy 12% oraz 700 litrów na bayanusach G995 z myślą o destylacji stąd ten procent choć myślę, że w smaku jest również dobre gdyż do nastawu używam wyłącznie glukozy. Beczki kupiłem na początku lutego we Wrocławiu, firma zajmuje się sprzedażą różnych beczek lecz po porto trafiają się bardzo rzadko stąd tak wielkie było moje zainteresowanie. http://www.starebeczki.pl Pozdrawiam

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: sobota, 4 lip 2015, 18:54
autor: mociumpan
gr000by pisze:Po tygodniu moczenia, zlałem wódkę z szczap czereśniowych. Smakuje obłędnie, słodkawo-owocowo, na finiszu lekko cierpko i z nutami dymu i pieczonego drewna. Kolejna próba za ok. 2 tygodnie, jak się trochę ułoży. Będzie super dodatek do dębu na starkę :D.
Mógłbyś pociągnąć ten wątek i opisać jak smakowała czereśnia po dłuższym leżeniu. Czy po tych 2 tygodniach wyciągałeś szczapki czy też moczyły się dalej i jakie efekty smakowe wódki? Czy eksperymentowałeś z opiekanym orzechem włoskim?

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: niedziela, 5 lip 2015, 14:06
autor: gr000by
Z orzechem włoskim opiekanym nawet nie próbowałem - surowy orzech włoski (drewno) dał paskudny, gorzki posmak, więc przy którejś okazji wywaliłem pieczoną szczapkę do spalenia. Zgodnie z tym co napisałem, zlałem alkohol ze szczap i pozostawiłem go do ułożenia się. Generalnie czas zadziałał łagodząco, wygładził smaki, ale w sumie żaden z nich nie zanikł, tylko się ułożyły. Teraz dodałem chyba 2 szczapki czereśniowe (surowe) do szczap dębowych pieczonych do starzenia starki. Ilość wręcz śmieszna, ale docelowo ma to być "przyprawa" do dębu, stąd niewielka ilość wykorzystanych szczap.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 6 lip 2015, 00:03
autor: janik
Dave pisze:Wino nastawione na 2 rodzajach drożdży, 100 litrów na aroma white enartisa o mocy 12% oraz 700 litrów na bayanusach G995 z myślą o destylacji stąd ten procent choć myślę, że w smaku jest również dobre
Jeśli chodzi o moc nastawu winogronowego z przeznaczeniu na destylat (koniak,brendy) to nie warto ciągnąć procent na maksa bo to zmniejsza koncentracje aromatu danego nastawu,ale każdy sam decyduje o balansu pomiędzy ilością i jakością.
Dave pisze:Beczki kupiłem na początku lutego we Wrocławiu, firma zajmuje się sprzedażą różnych beczek lecz po porto trafiają się bardzo rzadko stąd tak wielkie było moje zainteresowanie. http://www.starebeczki.pl Pozdrawiam
Czy zalewając te nabyte beczki jesteś w pełni przekonany o ich jakości wnętrza ?
Wypalone na powierzchni cechy beczki nie muszą być tożsame z poprzednim wsadem tej beczki -tak twierdzi importer tych beczek.http://starebeczki.pl/aktualna-oferta-beczek-debowych/

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 6 lip 2015, 00:13
autor: Dave
@janik
Wino pomimo wysokiego procentu smakuje bardzo dobrze i nie ustępuje wersji słabszej co do samych beczek to w przypadku tych po porto otrzymałem certyfikat z winiarni z której pochodziły beczki oraz osobiście je odbierałem i miałem możliwość rozmowy ze sprzedającym.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 6 lip 2015, 01:28
autor: janik
Co do beczek to jeżeli dostałeś certyfkat jeśli chodzi o pochodzenie trunkowe beczek to jest super.
Sam w swoim czasie interesowałem się ich beczkami i może jeszcze wrócę do tego tematu,dlatego coś już wiem na ten temat i jeszcze szukam .

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: sobota, 2 sty 2016, 22:00
autor: przemu87
Witam. Czy polecacie drewno śliwy ( wegierki) jako dodatek do dębu do starzenia burbona, jest sens wogóle sie bawić z tym drewnem. Daje jakieś fajne efekty? Jeśli tak to czy surowe czy opiekane a może opalene?

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: sobota, 2 sty 2016, 23:52
autor: Lootzek
Ja osobiście nie wyobrażam sobie mojego burbonka bez nuty śliwkowej ;) Z braku drewna eksperymentuję z różnymi innymi sposobami, ale ślad śliwki w kukurydzy to jest to! :D

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: niedziela, 3 sty 2016, 01:04
autor: janik
@ Lootzek,już wiem z czym kombinujesz aby pozyskać posmak śliwki, to nie jest temat w tym wątku,ale jak będziesz chciał to napiszesz. :)

@ przemu87, jeśli chcesz starzyć swojego Burbona a masz do dyspozycji drewno z węgierki które
jest wysuszone w naturalnych warunkach (kilka lat) to warto spróbować.
Dla burbona to jedynie mocno pieczone,lub opalone,kwestia gustu i preferencji smakowych.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: niedziela, 3 sty 2016, 16:25
autor: Kamal
mocno pieczone,lub opalone,kwestia gustu i preferencji smakowych
Albo połączenie. Czyli najpierw trochę opalamy, a później dopiero pieczemy. ;)
K.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: niedziela, 3 sty 2016, 17:36
autor: janik
Można robić próby na różne sposoby a wręcz należy jeśli jesteśmy na drodze poszukiwań i testów.
Najlepiej równolegle w kilku naczyniach i metodą porównań wybrać najwłaściwszą dla siebie opcję. :czytaj:
To co dla jednego będzie optimum dla innych może być przesadą ,ale warto wymieniać swoje doświadczenia i kontynuować dyskusje w tym i podobnych tematach. :idea:

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: niedziela, 3 sty 2016, 18:39
autor: euphorbia1
Beczki w Toscanii/okolice Lucca/ wykonane są z kasztana jadalnego. Trzymają i fermentują w nich wina i destylaty. Właśnie taką bekę którą dostałem w prezencie próbuję złożyć ale idzie mi to dość opornie- wszystko wskazuje że wyjdzie mi 1,4 beczki

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: niedziela, 3 sty 2016, 21:10
autor: radius
Jak już skończysz składanie, to ten nadmiar chętnie przygarnę. Będę miał 0,4 beczki z kasztana, dodam 0,6 z dębu i uzyskam ciekawe smaki destylatów :mrgreen:

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: niedziela, 3 sty 2016, 21:21
autor: euphorbia1
Nie dworuj sobie tylko wpadnij i pokaż jak to złożyć !

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: niedziela, 31 sty 2016, 19:06
autor: maniek86
Dzisiejszy spacer poza miastem i aż w oczy kłuje kilka ściętych drzew. Większość to czarny bez ale pomiędzy nim znalazł się głóg, moją uwagę zwrócił jego piękny ciemno czerwony kolor. Ktoś próbował eksperymentów związanych z tym drzewem?
Mała część już się suszy na grzejniku, a za kilka tygodni zdam relacje jak smakuje.
Wczoraj udało mi się zrobić szczapki z jabłoni, wiśni i klonu wszystko już się moczy w alkoholach. Nie omieszkam zdać relacji :pije:

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: sobota, 12 lis 2016, 20:39
autor: maniek86
Witam najbardziej pasuje mi śliwa potem wiśnia i jabłoń, za kilka dni opiszę głóg o którym zapomniałem.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: niedziela, 20 lis 2016, 17:55
autor: maniek86
Witam chyba mam hit tego roku, mianowice głóg. Moim zdaniem jest tak dobry jak śliwa albo i lepszy.
Destylat z jabłek 95%(destylowany dwa razy nie 2,5) dodałem do kilku szczapek owego drzewa, po kilku dniach nabrał fajnego koloru. Rozcieczylem z woda i w samku przypomina mi to burbon. Wanilia trochę toffi a potem palonosc taka podobna jak z dębu ale z inna nuta.
Ponizej postaram sie dodac zdjecia do jakieg stopnia go opieklem w piekarniku. Ogolnie drewno suche jak pieprz a tonie w alkoholu i polecam robic szczapki jak jest mokre.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 20 kwie 2018, 15:09
autor: mat.82
Próbował może ktoś starzenia szyszkami olchy?

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: czwartek, 26 kwie 2018, 23:34
autor: mitts
Witam .
Czytając te wszystkie ,no może nie wszystkie :) ale większość , postanowiłem trochę to odświeżyć .
Dwa lata przerwy , to troszkę dużo ;)
Przypomniałem sobie że mam kilkuletnie szczapki Dzikiej Róży no i Buka półrocznego troszkę więcej .
Skroiłem paliki około 1 cm na 15 cm 1 zalałem 0.5 L 40% alk.
Dam znać co z tego wyszło :)

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: sobota, 26 maja 2018, 22:44
autor: mitts
No i przyszedł czas na podsumowanie skrojonych i zalanych palików "dzikiegobuka" :)
Zacznę od dzikiej róży .
Efekt końcowy ( bo już rozlane ) , smak jakby "mocno wodnisty" aromat też jakby słabszy (może to plusy , bo woltaż taki sam pozostał :) )
Buk mimo że nie palony ,pieczony czy też kopcony całkiem ładnie wypadł .
Kolor słomkowy, smak ostrzejszy niż w róży , zapach jabca lekko wyczuwalny .
Co ciekawe " siwy kolor " rozcieńczonego destylatu zanikł :) co mnie bardzo cieszy .( Choć i tak postanowiłem nigdy więcej nie rozcieńczać , taki smakuje najlepiej )
Eksperyment uważam za zamknięty i całkiem udany :)

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 28 wrz 2018, 10:40
autor: Nandhu
Witam chciałem się dowiedzieć czy drewno musi być z dużego kawałka np. pnia czy może z grubszej gałęzi wystarczy?

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: sobota, 12 sty 2019, 21:29
autor: l3onsjo
Zastanawiam się nad zdrewniałą szyszką sosny (z której robią nalewkę), lub inną czy warto... Może ktoś coś próbował? Sam teraz nie mogę zrobić eksperymentu, nie mam na czym.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: środa, 22 maja 2019, 08:54
autor: l3onsjo
Co myślicie o tych zrębkach https://sklep.borniak.pl/index.php/zreb ... nicze.html?
Posiadam buk i olchę. Zrobię próbę na 0,5 czystej będzie bukiona i olchiona.
Chyba że macie jakieś zastrzeżenia?
Jeśli wszystko pójdzie dobrze kupie owocowe zrębki.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: środa, 29 maja 2019, 21:56
autor: l3onsjo
Wyniki

Spirytus rozrobiony wrzątkiem. Butelki 0.5l buk, olcha po 3 g płatków, kupny dąb mocno palony 2,3g płatków

buk olcha dąb

kolor : jasny średni średni

zapach: przyjemny intensywny słodkawy, przyjemny ostry, najsłabszy



smak miejsce: 2 3 1


Nie płukałem płatków, najwięcej pyłu było w dębie.
Płatki były wsypane do gorącego alko, od razu oddały kolor.
W sprawdziły się w wódce, następnym razem będę mieć dodatek do zbożówek :odlot:

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 13 wrz 2019, 06:47
autor: fo11rest
Po przeczytaniu całego tematu postanowiłem poeksperymentować trochę. Szkoda że nie wszyscy podzielili się opinią co im wyszło (miejmy nadzieje że żyją po tych eksperymentach)
Podsumowując to dawkowanie poszczególnych płatków do destylatów w g/litr by się przydało (ja zastosuję max 5gram na litr)
Według mnie powinno się stosować drewno głównie owocowe takie co można użyć do wędzenia wędlin oczywiście bez kory i cienko pocięte, wysuszone i opiekane w zależności co kto lubi. Reszta gatunków drewna może mieć jakieś trujące właściwości np. żywiczne drewno w ogóle się nie nadaje, orzech też bo jest gorzki.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 17 mar 2020, 14:32
autor: czamnian
Wygląda że temat stanął i ucichł...
Hej fo11rest jak tam twoje experymenty?
Naprawdę warto by było kontynuować i odświeżyć dyskusję :ok:

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 3 kwie 2020, 21:26
autor: Dwaid
Mam dwa pytania:
1. Czy jest sens zaprawiać drewnem cukrówkę? Nie mam czasu, ani zbytnio chęci by się bawić w bardziej złożone wódki, mnie pasuje spirytus z cukru 2 razy przepuszczony przez aabratka, chciałbym nadać mu tylko lepszego charakteru. Kto zaprawiał bimber z cukru i jakie miał efekty? :)

2. Czy ktoś ma jakieś większe doświadczenia z jesionem? Na poprzednie święta, idąc do szwagra, zakupiłem żubrówkę czarną - jesionowa beczka. Dla mnie to było odkrycie zeszłego roku, wódka dla mnie była wręcz idealna. Lekko słodkawa, z ciekawą nutą drewna, a po za tym lekko bimbrowa(?). Szwagier, który mało spożywa, wypił ze mną przy stole 0.7 tego cuda na pół i jeszcze mu było mało, takie to dobre było. Ogólnie mam w planach popracować nad tym drewnem, chociaż może jakąś wiedzę uzyskam z forum :)

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: środa, 15 kwie 2020, 18:00
autor: ...KAKTUS...
Witam Szanowną Brać. Wykonałem szczapki śliwkowe i dębowe. Takie ok. 3 cm długie i dość mocno rozdrobnione. Opiekłem je w piekarniku, oczywiście osobno, do momentu aż zaczęły dymić. Po wychłodzeniu zalałem je w słoiku winem Porto. I teraz pytania. Jak długo powinienem je moczyć? Czy wino po moczeniu jeszcze do czegoś sensownego się nada? Np. do moczenia kolejnej partii szczapek? Co dalej ze szczapkami po moczeniu? Czy podsuszyć je? A może ponownie podpiec w celu karmelizacji? Proszę o rady.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: środa, 15 kwie 2020, 18:15
autor: Kamal
Możesz potrzymać z tydzień, później do destylatu. Nie musisz podpiekać ponownie.
Do wina możesz znowu dać szczapki. One ma być później do wypicia, czy destylat, lub dodatek do destylatów?
K.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: środa, 15 kwie 2020, 19:30
autor: ...KAKTUS...
Kamal, pytasz o przeznaczenie tego Porto? No sam nie wiem. Kupiłem je z myślą o tych szczapkach i chciałbym je jak najdłużej w tym celu wykorzystywać w tym celu. Pytanie tylko jak długo będzie się nadawało. A jak nie, to się wypije :lol:

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: sobota, 26 wrz 2020, 19:25
autor: mat.82
Ostatnio w sklepie natknąłem się na deseczki do wędzenia z drewna cedrowego. Czy szczapki z takich deseczek można by zalać destylatem?
Jak myślicie?

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: sobota, 26 wrz 2020, 20:13
autor: patrzal
Może być ciekawie, o ile dobrze kojarzę, cedr ma ładny zapach. Radius wcześniej w tym temacie opisywał, że zalewał drewno sandałowca z rewelacyjnym wynikiem.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: niedziela, 27 wrz 2020, 16:37
autor: mat.82
Tak, czytałem post o drewnie sandałowym a skoro deseczki z cedru są używane do "wędzenia" na grillu, to pomyślałem, że można by je też wykorzystać do starzenia destylatu... Muszę spróbować :)

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 28 wrz 2020, 22:27
autor: michal278
Cedr może dać bardzo ciekawe aromaty. Polecam. Pzdr.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: niedziela, 18 paź 2020, 14:48
autor: Imrak
Cedr to iglak, na mięsie podkreśli smak. Ale w czy w destylacie nie będzie smakował i pachniał jak terpentyna?

Ale nie o tym chciałem, kilka razy pojawiła się wzmianka o Akacji/robinii - poza kwiatami wszystkie części tej rośliny są trujące. Generalnie wszystkie gatunki bobowatych (kiedyś motylkowatych) trzeba traktować z ostrożnością i sprawdzać czy dany gatunek jest jadalny (np złotokap potrafi dość mocno pozamiatać w zdrowiu amatora, włącznie z kwiatami).

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 19 paź 2020, 09:47
autor: rastro
A to ciekawe... jest bo na rynku można kupić beczki dębowe... z drewna morwy i właśnie z robinii akacjowej. Chociaż to ne jest do końca jasne czy to jest robinia - ale obstawiam że nie jest to akacja w sensie drewna egzotycznego.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: niedziela, 25 paź 2020, 14:23
autor: Imrak
Ta "europejska akacja" to naukowo Robinia pseudoacacia, na pewno oddaje inne związki niż dąb. Pytanie póki co pozostaje otwarte czy alkohol jest dobrym rozpuszczalnikiem toksyn z tych beczek czy je np neutralizuje. A może wypalenie/wygrzanie powoduje że się dezaktywują? Drewno na pewno jest toksyczne.
Beczki się niej robi, jak i wiele innych rzeczy :-) Ja bym jednak wolał dąb czy cokolwiek co nie ma w sobie trucizn, bo nie podaję swojego alkoholu politykom ;-)

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: czwartek, 16 wrz 2021, 14:38
autor: Kòpôcz
Grzebiąc po necie w poszukiwaniu jakichś niuansów przygotowania drewna trafiłem na dwie ciekawostki. Jedna, to spirale, zamiast klocków: https://www.infusionspiral.com/. Druga, to proponowane inne gatunki wraz z opisem ich wpływu na alkohol: https://www.infusionspiral.com/about-us/
Chyba w sobotę stanę przy tokarce i przycięte na klocki dąb, jesion i klon zamienię w żebrowane wałki :punk:

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 27 wrz 2021, 18:32
autor: Kòpôcz
Zainspirowany powyższym postanowiłem spróbować. 40 minut w 250stC uprażyło bardziej, niż chciałem. Od lewej: dąb, jesion, klon. Ciekawe, czy moje przytępione zmysły wyczują jakieś różnice.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 27 wrz 2021, 22:11
autor: jakis1234
Ciekawe, są już jakieś różnice w smaku?
Opisz jaki efekt.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 28 wrz 2021, 01:17
autor: Kòpôcz
To dopiero dwie doby. Na nos jesion jakby skręcił w stronę zwykłego spirytu, w dębie "coś" przykrywa aromat surowca, najmniej się dzieje w klonie. Myślę, że wolałbym kilku osobom za jakiś czas wysłać zaszyfrowane próbki - mimo jakiegoś kursu sensorycznego jestem w tym bardzo słaby.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 28 wrz 2021, 08:18
autor: MASaKrA_Domingo
Czy robiłeś testy ( ktoś? ) również pieczonym drzewem owocowym?

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 28 wrz 2021, 08:44
autor: Kòpôcz
Na razie nie, generalnie w swoje stolarskiej aktywności "po godzinach" dotąd takiego drewna nie używałem, więc nawet nie mam, ale nic nie stoi na przeszkodzie. To mogłoby być ciekawe - w wędzeniu słodu każdy z gatunków wnosi inne nuty, może i w destylatach by się sprawdziło. Mam trochę egzotyków na stanie, ale wiedząc jak potrafią być niebezpieczne w samej obróbce nie odważę się ich użyć.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 28 wrz 2021, 21:42
autor: ogurek
MASaKrA_Domingo pisze:Czy robiłeś testy ( ktoś? ) również pieczonym drzewem owocowym?
Chyba Kowal na białym

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: niedziela, 3 paź 2021, 23:35
autor: Kòpôcz
Minął tydzień. Najsłabiej kolorem naciąga dąb, najciekawiej wygląda klon - na zdjęciu słabo to widać, ale łapie odcienie czerwieni. W smaku... Z jednej strony na moje niewiele, z drugiej błędem chyba było drewnienie młodziutkiego destylatu oferującego różne, w tym nieprzyjemne smaki. Cóż - raz kozie śmierć. Zauważyłem, że tych spiralek dają czasem całkiem sporo, więc postanowiłem dorobić po jednym wałku. Tym razem udało się tylko lekko uprażyc - pierwsze byłu usmażone a'la char, tym razem udało się medium. Niestety zdjęcia zapomniałem zrobić. Dąb najbardziej złapał rumieńca, jesion najmniej, ale wszystko właśnie w odpowiedniku medium. No i wkładam te uprażone, jasne jednak wałki do destylatu, a po dwóch godzinach patrzę i nie wierzę - dąb usmażony ledwo trącił destylat słomką, a lekko tylko zrumieniony zamienił go w mocną herbatę, do tego od razu mętną...

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 4 paź 2021, 21:52
autor: michal278
Jesion daje paskudne smaki.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 4 paź 2021, 22:16
autor: Kòpôcz
A coś więcej możesz powiedzieć? Żebym wiedział kiedy wyhamować...

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 4 paź 2021, 23:27
autor: jakis1234
@Kòpôcz, ten dąb jest ciekawy. Aż dziwne, że tak mocno zabarwił. A co ze smakiem? Jakie wrażenia?

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 4 paź 2021, 23:36
autor: Kòpôcz
Myślę, że to wynikać może z tego żebrowania - uprażył się być może w całej objętości, a nie tylko powierzchniowo i od razu oddał kolorek. Co również ciekawe - te medium utonęły dużo szybciej, niż przywęglone (już wszystkie na dnie). A w smaku... Niestety, jak wspomniałem, odbiór zaburzają mi smaki młodego destylatu. Porównywałem dziś z niemal równie młodym white dogiem i dąb (tylko jego wziąłem 6ml 40-procentowego na spróbowanie) jest jakby trochę...zabagniony? Ja na prawdę jestem słabym sensorykiem - w prawdzie potrafię co nieco wyłapać, ale mam problem z przypisaniem dyskryptora. Jeśli w alkoholu jest wanilia, to ją czuję, ale nie potrafię powiedzieć co czuję - jakby mózg nie identyfikował smaku/aromaty z jego nazwą.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 5 paź 2021, 08:37
autor: radius
michal278 pisze:Jesion daje paskudne smaki.
Kòpôcz pisze:A coś więcej możesz powiedzieć?
Coś mi się zdaje, że nie doczekasz się dodatkowych informacji ;) Kolega lubi pisać, ale z niedomówieniami i chyba bez osobistych doświadczeń :scratch:

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 5 paź 2021, 09:04
autor: wingrul
Można dać suchą szczapke morwy do destylatu?
Taką nie paloną, nie wypiekaną?
Jaki może być efekt?

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 5 paź 2021, 09:28
autor: Kòpôcz
Myślę, że musisz po prostu poświęcić trochę destylatu i spróbować. Swoją drogą trochę wyważamy otwarte drzwi:
https://youtu.be/XC7O1cIBr9M

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 5 paź 2021, 14:14
autor: majster1
Wydaje mi sie ze najlepsze beda wszystkie od drzew owocowych, one są do wędzenia maja mocniejszy slodszy aromat

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 5 paź 2021, 16:07
autor: Pepex
Ja w zeszłym tygodniu nabyłem leżakowane kilka sezonów deseczki dębu, klonu, jesionu, czeremchy i orzecha.
Czytam o doświadczeniach Kópocza i zastanawiam się jak z toksycznością drewna?
Drewno dębu jest ok.
Orzech zawiera niebezpieczny juglon, ale ten jest głównie w liściach i korzeniach.
Czeremcha amerykańska zawiera glikozydy cyjanogenne (to co w pestkach) ale głównie w liściach, korze i korzeniach.

Zgłębiał ktoś ten temat pod kątem toksyczności?

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 5 paź 2021, 18:08
autor: Kòpôcz
Korzystałem kiedyś ze strony woodatabase po tym, jak przy obróbce ipe poszła mi jucha z nosa. Nie bez kozery w historii tego tematu napomknąłem, że z egzotykami byłbym baaardzo ostrożny. Tych, które zastosowałem się nie obawiam.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 5 paź 2021, 18:57
autor: michal278
Radius znów zaczynasz?? Jeśli jesion nadawałby się na beczki to by z niego robili, bo jest tańszy i łatwiejszy w pozyskaniu.
Jesion ma jedną wadę - źle znosi wilgoć.
Cytuje: Drewno jesionu jest drewnem nieregularnie wybarwionym, o rysunku słoistym, pręgowanymi bardzo dekoracyjnym. Zapach słaby, jedynie zaraz po ścięciu drewno jest słodkawo-aromatyczne. Smaku nie posiada.
Jak rozumiem testy koledzy prowadzą na minimum 10 letnim drewnie?
Dobrze kolega zwraca uwagę na toksyczne właściwości niektórych drzew.
Ja bym zaproponował do testów badyle winogron..

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 5 paź 2021, 19:57
autor: Kòpôcz
"Błogosławieni, którzy nie wiedzą o czym mówią i nie próbują tego ująć w słowa".
Dąb stosowany jest na beczki z kilku powodów, głównie fizycznych (odporność na kontakt z wodą) i...antropologicznych (w naszej kulturze uważany jest za najszlachetniejszy z rodzimych gatunków). Zaskoczę Cię pewnie, że to jeden z wielu gatunków, z których robi się beczki. No ale skoro wspomniany jesion smaku nie ma, to zobacz jak kasę umoczył wielki koncern:
https://spirits.com.pl/ring-jesion-kontra-dab/

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 5 paź 2021, 21:02
autor: radius
To i ja dorzucę kilka ciekawostek ;)
W miasteczku Povoletto mieści się Distillerie Camel, destylarnia należąca do rodziny Tosolini. Licząca sobie 75 lat firma znana jest w regionie Fruli z eksperymentów z destylacją całych winogron. Protoplasta rodu, Bepi Tosolini, już w latach 50. XX wieku zaczął eksperymentować z alkoholem, który tutaj nazywany jest most, w innych miejscach zaś acquavite di uva. Jest delikatniejszy i bardziej rześki niż grappa.
Bepi Tosolini urodził się w 1918 roku. W 1943 roku wybudował swoją pierwszą destylarnię, niedaleko Wenecji, potem na początku lat 50. kolejną – w centrum Udine, gdzie powstała największa w tamtych czasach piwnica do leżakowania grappy, w której ustawił wielkie beczki zbudowane z drewna jesionu. Jasny jesion dawał mniej koloru i mniej tanin niż dąb.
Zarówno grappa jak i most sprzedawane są w wersjach niestarzonej i leżakowanej w beczkach. Mają beczki z drewna: jesionu, wiśni, slawońskiego, francuskiego i amerykańskiego dębu.
https://spirits.com.pl/wizyta-w-bepi-tosolini/
Przeczytaj, panie wszystkowiedzący, także co nieco o grappie;
Starzenie lub dojrzewanie jest dodatkowym etapem przygotowywania napoju, ponieważ ostatnim krokiem w uzyskaniu młodej grappy jest filtracja. Więc usuwa się zanieczyszczenia olejków i uzyskuje krystalicznie czysty i przezroczysty napój. Następnie jedna grappa jest rozlewana do butelek, a druga - do dojrzewania.
Proces starzenia odbywa się w drewnianych beczkach, zwykle o pojemności 225 litrów. Rodzaj i smak produktu końcowego zależy od rodzaju drewna, z którym ma kontakt. Najczęściej stosowane są dąb, akacja, jesion i wiśnia.
Grappa monoviligno ribolla - Rodzaj beczki używanej do starzenia grappy to zwykle jesion, ponieważ jest to neutralne drewno i nie zapewnia specyficznych aromatów.

I co ty na to :D

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 5 paź 2021, 21:19
autor: Kòpôcz
To jeszcze ja dorzucę: http://starebeczki.pl/historia-beczki/
Nie dziwi mnie grappa w jesionie - wygląda na to, że daje on owocowo-słodkie nuty bardziej pasujące do owocowego destylatu niż ciężka dębowa tanina i orzech.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 5 paź 2021, 21:23
autor: Góral bagienny
Nie smakowały mi owocówki dębione ;)
Trza będzie popróbować z jesionem :D
:respect: :poklon; za podpowiedzi :ok:

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: środa, 6 paź 2021, 14:45
autor: majster1
drzewo musi być wysuszone, warto zauważyć, że np dąb w trakcie suszenia zaczyna pachnieć octem, a to nie jest dobry zapach. Po wysuszeniu już nie. Z tych wymienionych toksyczne będą pewnie pędy, liście, korzenie a samo drewno wysuszone już nie.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: środa, 6 paź 2021, 16:00
autor: Pepex
majster1
Suszenie może odbywać się na różne sposoby. Specem od drewna nie jestem, jednak wiem, że suszenie w autoklawach pozbawia drewna większości szkodliwych substancji. Pozbawia jednak również olejków eterycznych choćby.
Natomiast raczej nie zgodzę się, że suszenie poprzez leżakowanie da podobny efekt jak to w autoklawie.
Mylę się?

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: sobota, 9 paź 2021, 19:28
autor: Kòpôcz
Dąb wyciągnąłem. Mimo, że nadmiarów w aromacie i smaku nie wykrywam, to jednak już ściąga migdałki. Niestety dębina opiekana zabiła klar, po rozcieńczeniu do 42% jest mętno-opalizujące. Filtrowanie przez kawowe niewiele daje. Na dnie filtra nie widać żadnej kumulacji osadów, za to cały filtr wciąż pokrywa się ciemną mgłą. Jest jakaś szansa na wyklarowanie tego?
Jesion w zapachu jakby rześki, niby czuć najmniejszy wpływ drewna, ale pachnie tak jakoś... no właśnie rześko. Klon wydaje mi się najbardziej obiecujący, aromat kojarzący mi się z określeniem "pełny", jakby słodkawy. Na pewno jesion i klon mogę zostawić w damach na długo bez obaw przedrewnienia.
Wnioski na tą chwilę:
- kolejne testy za rok-dwa. Nie widzę sensu robienia tego na młodym destylacie, za bardzo zaburza odbiór wpływu drewna. No może jeszcze spróbuję na destylacie po odpędzie i jednokrotnej rektyfikacji na krótkiej kolumnie.
- dąb wiadomo - król. Wydaje mi się jednak, że innych nie doceniamy. Gdybym miał zapasy odstanego destylatu to następne próby robiłbym z mieszaniem drewna - do jednej damy wałeczki np. klon+wiśnia.
- niemętnienie innych gatunków, niż dąb jest jedną z zalet. Dotychczas myślałem, że to płatki dębowe zmętniają destylat, teraz już wiem, że to po prostu dębina.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: sobota, 9 paź 2021, 19:47
autor: Wojtek5
Kòpôcz pisze:Na dnie filtra nie widać żadnej kumulacji osadów, za to cały filtr wciąż pokrywa się ciemną mgłą. Jest jakaś szansa na wyklarowanie tego?
Przypadkiem nie ściął się alkohol podczas rozrabiania?
Spróbuj zostawić to na jakiś czas 30-60 a nawet 90 dni jak przy nalewkach, potem odciągnij część sklarowaną. Powinno pomóc.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: sobota, 9 paź 2021, 19:49
autor: Kòpôcz
Filtrowane przed rozcienczaniem. W damie opalizuje fioletowo-srebrnymi odcieniami.

Re: RE: Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: niedziela, 10 paź 2021, 10:14
autor: michal278
radius pisze:To i ja dorzucę kilka ciekawostek ;)
W miasteczku Povoletto mieści się Distillerie Camel, destylarnia należąca do rodziny Tosolini. Licząca sobie 75 lat firma znana jest w regionie Fruli z eksperymentów z destylacją całych winogron. Protoplasta rodu, Bepi Tosolini, już w latach 50. XX wieku zaczął eksperymentować z alkoholem, który tutaj nazywany jest most, w innych miejscach zaś acquavite di uva. Jest delikatniejszy i bardziej rześki niż grappa.
Bepi Tosolini urodził się w 1918 roku. W 1943 roku wybudował swoją pierwszą destylarnię, niedaleko Wenecji, potem na początku lat 50. kolejną – w centrum Udine, gdzie powstała największa w tamtych czasach piwnica do leżakowania grappy, w której ustawił wielkie beczki zbudowane z drewna jesionu. Jasny jesion dawał mniej koloru i mniej tanin niż dąb.
Zarówno grappa jak i most sprzedawane są w wersjach niestarzonej i leżakowanej w beczkach. Mają beczki z drewna: jesionu, wiśni, slawońskiego, francuskiego i amerykańskiego dębu.
https://spirits.com.pl/wizyta-w-bepi-tosolini/
Przeczytaj, panie wszystkowiedzący, także co nieco o grappie;
Starzenie lub dojrzewanie jest dodatkowym etapem przygotowywania napoju, ponieważ ostatnim krokiem w uzyskaniu młodej grappy jest filtracja. Więc usuwa się zanieczyszczenia olejków i uzyskuje krystalicznie czysty i przezroczysty napój. Następnie jedna grappa jest rozlewana do butelek, a druga - do dojrzewania.
Proces starzenia odbywa się w drewnianych beczkach, zwykle o pojemności 225 litrów. Rodzaj i smak produktu końcowego zależy od rodzaju drewna, z którym ma kontakt. Najczęściej stosowane są dąb, akacja, jesion i wiśnia.
Grappa monoviligno ribolla - Rodzaj beczki używanej do starzenia grappy to zwykle jesion, ponieważ jest to neutralne drewno i nie zapewnia specyficznych aromatów.

I co ty na to :D
Akurat mam bratanicę na wydziale drzewnym to się dopytam. Mi dwaj starzy bednarze odradzali jesion bo próbowali robić beczki i wychodził potem z nich obrzydliwy smak bimbru, a kapusta słabo się kisiła. Być może jesion na południu Europy to inny gatunek?
Co do klonu to górale robią beczki z Jaworu.
Podróżowałem po wielu miejscach w Europie i widziałem oprócz dębowych tylko beczki z akacji. Coś w tym musi być

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 2 lis 2021, 08:31
autor: michal278
Dostałem odpowiedź. Jesion jest bardzo wrażliwy na wilgoć i taka beczka po kilku latach w piwnicy się rozpadnie po prostu.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 16 lis 2021, 21:27
autor: malar
W Gruzji zamiast płatków dębowych używają przegródek z orzechów włoskich. Sprawdzone osobiście na małych ilościach cukrówki. Zapowiada się obiecująco. Ktoś próbował?

Wysłane z mojego M2102J20SG przy użyciu Tapatalka

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: środa, 17 lis 2021, 13:33
autor: wawaldek11
Próbowałem z ciekawym efektem :ok: Z tym, że oprócz przegródek były łupiny.
Zrobiłem też próbę z orzechami laskowymi - zmielone ziarna i oddzielnie łupinki. Wszystko zalane 50%. Nalew z łupinek ciekawszy, nawet już go nie ma, natomiast z orzechów taki sobie i stoi już kilka lat. Spodziewałem się lepszego aromatu orzechów, a nie czuć go. Odsączone orzechy zużyte do ciasta ;)
W tym sezonie chcę spróbować zrobić destylat z macerowanych orzechów laskowych i samych łupinek. W dalszych śmiałych planach jest maceracja prażonych orzechów, ale słabo to widzę ze względu na świetny smak przy chrupaniu - po prostu nie zdołam tyle wyprażyć, bo zjem :bezradny: :mrgreen:

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: środa, 17 lis 2021, 14:52
autor: michal278
Orzechówki są w temacie Nocino. Z drzew i nie tylko jakich przychodzą mi do głowy to wiśnia i winorośl.
Ja rozumiem starzenie jako proces kilku letni. Tak aby nastąpiła odowiednia wymiana i oczyszczenie związków.
Jeśli kogoś interesują ciekawe smaki to polecam filtrację przez węgiel drzewny z lipy.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 28 kwie 2023, 10:05
autor: Skir
od kolegi @góral bagienny dostałem kawał drewna wysuszonego ze starej śliwki węgierki. Rewelacja! Nie dość, że kolor ciekawy, rubinowy, to jeszcze mnóstwo daje do smaku: ożywia trunek, czyni go trochę bardziej rześkim, lekko owocowym, leśnym.
20230427_214301.jpg
wczoraj postanowiłem iść dalej i wypalić szczapki:
20230427_211425.jpg
zobaczymy jakie efekty drewna śliwkowego palonego.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 8 maja 2023, 21:13
autor: Skir
Zastanawiam się, czy podobnie jak w przypadku dębu występuje zjawisko przedębienia (smak "parkietu"), to podobnie z innymi gatunkami drewna? Za mocno śliwkowate? Albo czereśniowate?

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 8 maja 2023, 21:31
autor: Góral bagienny
:witam: Za mocno sliwkowate :D to nie zauważyłem.
Natomiast jak trzymałem dłużej destylat się robił gęściejszy :D
A po dodaniu dębu to już prawie oliwa była :shock:
Destylat był robiony na alembiku.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 9 maja 2023, 12:49
autor: Kamal
Występuje mocno zdominowany smak drewna, że nic nie czujesz tylko jakbyś drewno owocowe gryzł.
Mi przy amburanie zdominowało mocno wiśnią, zrobił się likier ;) (zagęściło się).
Do picia to mało smaczne, jedynie jako polewa do lodów, lub jako esencja do innych trunków spełnia rolę.
K.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 9 maja 2023, 12:55
autor: Skir
@Kamal: dawałeś palone drewno czy bez opalania? I jak długo trzymałeś?

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: wtorek, 9 maja 2023, 13:01
autor: Kamal
To było bez opalania, takie dostałem ;)
Z 4-5 miesięcy bo zapomniałem o tym :freak:, płatków było więcej, bo miało być na szybko, a zlałem trochę i reszta została.
K.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: czwartek, 11 maja 2023, 08:11
autor: Skir
Dzięki @Kamal. Zostawiam na razie szczapy śliwki i będę kontrolował na bieżąco.
Ktoś wcześniej pisał o mętnieniu i opalizowaniu po dodaniu płatków. Zauważyłem, że mętnieją po dodaniu płatków dębowych (lepiej wybrać kostki) młode destylaty, po dodaniu do starszych zjawisko to nie zachodzi lub zachodzi rzadziej. W zależności od "młodości" destylatu wydłuża się czas klarowania. Aby nie czekać wypracowałem sobie sposób, który przypadkowo odkryłem kiedyś przy filtrowaniu nalewki farmaceutów.
Sitko zwykłe i dwa filtry do kawy. To wszystko. Ale najpierw musi przez nie przelecieć z 5l destylatu tworząc osad na papierze filtra. Filtrów nie wymieniamy! Dopiero kiedy utworzy się na nich ciemna warstwa pyłu (po co najmniej 5 litrach) można przejść do właściwego filtrowania, bo to właśnie osad stworzył powłokę filtrującą. Trwa to bardzo długo, ale warto by mieć czysty, klarowny trunek. Albo łatwiej: poczekać z rok, dwa :).

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: czwartek, 11 maja 2023, 15:27
autor: AAmatorek
No to metnienie po płatkach to jest jakiś dramat...
Tak jak piszesz najlepiej filtruje "przytkany filtr", ale po płatkach i tak mi się nie wyklarowało.

Ma ktoś sprawdzone kostki które dają posmak owocu lub bardziej szczegółowo- wisniowy lub karmelowy?

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 12 maja 2023, 00:42
autor: prolog1975
Czytam i przypomniałem sobie, że pod wędzarnią leży śliwka starsza, ode mnie, którą wycinałem ze trzy lata temu. Pobiegłem połupałem, jak Skir do komina i spaliłem :angry: Druga akcja palnik na propan do kładzenia papy i jedziemy na ostro bez pierdolenia. No to jest bomba przypalone zdrapuje węgielek, pieczyste do galonu 18l trzy szcapy do winogron drugie tyle do bimbru JW podwojonego z przepisu forum. Po doświadczeniach z płatkami dębu, dodawanie ich do wyrobu było passe. Płatki mi nie leżą zwlaszcza dębowe. Teraz wytnę sąsiadom wszystkie stare śliwy na ochotnika za darmo. Dzięki Panowie trafiliscie w mój smak alkoholowy. :poklon;

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 12 maja 2023, 00:53
autor: Kamal
@AAmatorek szukaj kostek z drzewa wiśniowego, albo poszukaj u kogoś sezonowanej ciemnej/czarnej odmiany wiśni najlepiej starej (małe owoce).
Druga opcja to drewno amburana/cerejeira daje naprawdę dobre smaki wiśni (jedne z moich faworytów :lol: ).
K.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 12 maja 2023, 11:00
autor: zask
@Kamal

Skąd masz to drewno? Temat ciekawy a poniżej cytat ze strony:

https://rumlovefestiwal.com/pl/cachaca/

"Amburana (Amburana cearensis)
Znany również jako cerejeira, można go znaleźć w regionach północno-wschodnich, środkowej i południowo-wschodniej Brazylii. Drzewo ma średnią wysokość 10-20 m i średnicę 40-80 cm. Amburana nadaje intensywny kolor, wyraźny aromat z nutami wanilii i lekko słodki smak. Cachaca w amburanie jest powszechnie znana i dostępna w Brazylii."

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 12 maja 2023, 11:42
autor: jakis1234
zask pisze:@Kamal
Skąd masz to drewno? Temat ciekawy a poniżej cytat ze strony:
Tutaj można zamówić https://www.etsy.com/pl/listing/1110512 ... ortowane-z
A jednak nie, widzę, że nie mają opcji wysyłki do Polski.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 12 maja 2023, 15:05
autor: Kamal
Importuje z Brazylii ;)
Z drewnem z zagranicy trzeba uważać, ponieważ warto aby sprzedawca posiadał certyfikat...
W ciągu może dwóch miesięcy będziemy stawiać sklep właśnie z produkatmi "premium". Między innymi, będą dostępne drewna amburana, balsamo, mango itp...

Jeśli potrzebujesz
Amburane, Mango, balsamo, grapia, cabreuva to pisz mam coś jeszcze, a szykuje się do dużo większego zamówienia. ;)
K.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 12 maja 2023, 15:12
autor: AAmatorek
To są kostki? Czy ścinki? Czy do Amburane oprócz % i czasu należy dodać coś jeszcze, aby uzyskać ciekawy delikatny smak?

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: piątek, 12 maja 2023, 15:15
autor: Kamal
Aktualnie posiadam "płatki", kostki dopero będę mieć za jakiś czas.
Nic nie trzeba, same oddają już wystarczająco aromatu :lol:
K.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: czwartek, 18 maja 2023, 10:06
autor: Kamal
Przeglądam neta w poszukiwaniu drewna sandałowego i trafiłem na jasne i czerwone. Które lepiej się sprawdzi w naszym hobby? Czy nie ma aż takiej różnicy między walorami?
Czerwone jest podobno bardziej kapryśne w uprawie :hammer:
K.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: czwartek, 18 maja 2023, 12:35
autor: zask
Czerwony używany jest jako barwnik, do barwienia tkanin czy produktów spożywczych. W destylacie też głównie w niesie barwę od miedzianej do mocno czerwonej. Na smak nie wpływa lub bardzo słabo, dlatego od razu można pomyśleć o zastosowaniu oprócz sandałowca innego drewna. Wykorzystałem je do destylatu z owoców a potem dodałem opiekane szczapy dębowe. Barwa jak w opisie a smak to już surowiec i czas :)

Jasnego nie miałem.

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: sobota, 26 sie 2023, 20:07
autor: Raknor82
prolog1975 pisze: piątek, 12 maja 2023, 00:42 . No to jest bomba przypalone zdrapuje węgielek, pieczyste do galonu 18l trzy szcapy do winogron drugie tyle do bimbru JW podwojonego z przepisu forum. Po doświadczeniach z płatkami dębu, dodawanie ich do wyrobu było passe.
Czyli pieczone drewno śliwkowe lepsze niż nie pieczone, polecane we wcześniejszych postach?
Mi dodatek pieczonego dębu odpowiada ale chciałbym spróbować czegoś nowego

Re: Inne (niż dąb) gatunki drewna do starzenia destylatów

: poniedziałek, 28 sie 2023, 07:49
autor: Skir
Dorwałem kawałek drewna palo santo. Jako, że piję yerba mate w matero z palo santo, znam opinie o świętym drzewie. Drewienko kupiłem przypadkowo w jakimś sklepie w Szklarskiej Porębie. Jako kadzidełko. Kawałek wielkości dwóch papierosów kosztował 6 zeta, nie majątek. Zapodałem go na próbę do flaszki z rektyfikowaną qq. Po TRZECH dniach aromat był już przesadny. Coś jak wspomnienie lekarstw z dzieciństwa, kadzidełka i czegoś orientalnego. Dla mnie odpada. Choć w mniejszym stężeniu, np na butlę 40l, może dac ciekawy efekt.
Nie wiem czy to właściwe palo santo, może jakas podróba?