Strona 1 z 1

Długość rurki miedzianej w chłodnicy.

: wtorek, 30 wrz 2008, 21:01
autor: Adept999
Jakiej długości powinna być rurka miedziana z której skręca się spirale do chłodnicy?

Pozdrawiam

Re: Rurka

: środa, 1 paź 2008, 09:13
autor: Alkohol
To zależy jaką dużą chcesz mieć chłodnice, dla przykładu:

Obrazek

mam w domu coś podobnego, jest tam ok 3 metry rurki miedzianej o fi=10mm skręconej, średnica zwoju ma ok 15cm, a tych zwojów jest ok 10-13, juz dokładnie nie pamiętam. Ten sprzęt nie jedno przepędził i nigdy sie nie zaciął lub przegrzał ;)

Re: Rurka

: środa, 1 paź 2008, 22:23
autor: Adept999
Z tego co piszesz to taki sprzęt trudno jest przegrzać :P
Jednak na 5-cio litrowy kocioł powinna starczyć spirala skręcana z 1 metra rurki,jak myślisz?

Re: Rurka

: czwartek, 2 paź 2008, 07:52
autor: Alkohol
Tak, w zupełności to wystrczy, ale przy tak krótkiej chłodnicy bedziesz musiał zadbać o dobrą i stałą wymianę wody.

Re: Rurka

: piątek, 3 paź 2008, 23:13
autor: mima
Witam!!
Ja też mam taką podobną chłodnicęo poj. ok. 15l. przepuszczałem na niej nieraz i dwa litry dest. i nie odkrecałem jeszcze wody. W chlodn. woda oczywiście była.
Ja myślę że rurka powinna być tak długa jak to pozwala dł. chłodnicy
i być nawinięta ściśle zwój przy zwoju. Później można ja rozciagnąć aby odl. między zwojami powiększyś do np. 5 mm.
cłodnice maja przeważnie od 30 do 50 cm dl. i od 10 do 30 cm. średn. Dla nas czym mniejsza tym lepsza dla pary odwrotnie.
Trzeba pamiętać że zapas ,, Chłodzenia " nigdy nie zaszkodzi.

Pozdrawiam Mirek.

Re: Rurka

: sobota, 4 paź 2008, 19:07
autor: Juliusz
Stosuje się chłodnice proste z rurką np 12mm w osłonie drugiej rury np 19mm (mówimy o miedzi ze względu na szybką wymianę ciepła) i te chłodnice są krótkie 60-80cm i tam przepływa woda. Wiemy jedno, że opary muszą być schłodzone do temp. poniżej punktu skraplania. Im niżej tym lepiej (mniej problemów z marginesem - np. gorący dzień). W chłodny dzień 3m rurki może nawet chłodzić bez podłączania wody ale to lekkie ryzyko bo nie wiemy czy pary gdzieś tam nie uciekają... np 5% do atmosfery. Pamiętajmy, że grzejemy zacier do około 80C przez długi okres czasu, spora część tego ciepła musi być schłodzona.

Jest jakieś minimum wydatków na materiały, którego nie powinniśmy przekraczać (w dół). Inaczej nie warto samemu pędzić. Niech to robi sąsiad bo wtedy nas nie interesuje jakość.
J

Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: poniedziałek, 3 lis 2008, 16:44
autor: clapus
Witam.
Chciałbym się dowiedzieć jak poprawnie zrobić spiralę z 2m rurki miedzianej 10mm?
Próbowałem to zakręcić na rurce 3 cm ale już na samym początku rurka miedziana mi się zagięła. Może robić to jakoś na ciepło, albo wsypać coś do tej rurki i zakleić końce? Jeśli wsypać to co?
Pozdrawiam serdecznie.

Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

: poniedziałek, 3 lis 2008, 20:04
autor: Qba
Jak dobrze skręcić spiralę:

Całą miedzianą rurkę napełniamy drobnym piaskiem bez kamyczków i zabijamy oba końce drewnianymi kołkami. Tak przygotowana rura nie załamie się podczas zginania. Następnie bierzemy rurę o średnicy od 10 do 15 cm i nawijamy na nią naszą przyszłą spiralę. Ta rura może być większa byle by tylko spirala weszła do pojemnika w którym ma być umiejscowiona. Po wygięciu wysypujemy cały piach z rury i piękna spirala jest gotowa do montowania.

wiecej poczytasz tu: O chłodnicach więcej :ok:

Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

: poniedziałek, 3 lis 2008, 22:16
autor: clapus
a czy zamiast piasku można wsypać hmm.. np. mąki albo jakiegos innego sypkiego materiału? czy 10 cm srednicy to jest jakies minimum na ktore trzeba rurke nawijac?
Pozdrawiam.

Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

: wtorek, 4 lis 2008, 09:44
autor: Qba
10cm to nie minimum, możesz nawinąć na coś mniejszego, to nie problem, chodzi o to że rurki o dużych przekrojach np fi=15mm mogą sie złamać gdy je nawiniesz na coś co ma małą średnicę, rurki o małych fi, można nawinąć np na calową rurę i nie powinno być problemów.

Co zamiast piasku? Hmmm, mąka na pewno nie, ponieważ nie wyczyścisz potem dobrze spirali, na sucho nie wyleci a jak dasz wodę to przyklei się do ścianek, może mak albo coś innego sypkiego:). A czemu nie piach? Jest wszędzie :D

Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

: środa, 5 lis 2008, 15:53
autor: Kucyk
Siemano!

Rurkę jest dobrze przed zwinięciem "zglejować", czyli wyżarzyć. Można to zrobić palnikiem gazowym, bądź np. w ognisku, :!: tylko ostrożnie, bo łatwo się poparzyć, gdyż miedź kuresko dobrze przewodzi ciepło!!! Zabieg ten ma na celu jej zmiękczenie. Z moich doświadczeń wynika, że rurka fi8, bez problemu owija się wokół tuby od silikonu, więc 10 na kanalizacyjną 50 powinna się zmieścić, jak nie jest konieczna taka warta konstrukcja, to 70 można zastosować. Tylko problem jest w mocnym chwycie jej, aby zacząć nawijanie, jeśli uda się wykonać pierwsze pół zwoja-jest twoja! Rurkę przed nawinięciem należy rozprostować aby wygodnie było nią operować. Nawijać ułożoną na ziemi dociskając rurę do podłoża. Ja osobiście rurki zwijam na drewniane wałki na tokarni, wtedy można naprawdę ostre promienie spirali uzyskiwać, ale niestety, nie każdemu się tokarka w pokoju zmieści... ;)

Pozdrawiam ChWDP (Chłopców w Destylacji Pogrążonych) :P

Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

: środa, 5 lis 2008, 16:56
autor: Qba
Ale czy to przepalanie nie ma wpływu na poźniejszą destylację ? Tzn czy przepalona miedź nie wypuszcza więcej miedzi do destylatu ?

Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

: środa, 5 lis 2008, 17:15
autor: Juliusz
Zrobiłem taki prosty przyżąd do zwijania i zwinąłem 3 m 9mm rurki:
DSCF0022.jpg
Ten stojak jest zrobiony z drewna o przekroju 35mm x 75mm. Dolna beleczka jest takiej długości aby można było zwinąć spiralę około 300mm długą (z 9mm rurki jakieś 3 -3.5m).
W pionowych słupkach są dwa otwory ~ 20mm, w nie wchodzi trzepień/rurka (może być kilj od szczotki), na który nawijamy - z prawej strony przewiercona dwa razy tak aby włożyć w otwory coś podobnego do zawleczek (zrobiłem je z drutu 2.5mm) widać: jedna drut cynkowany druga miedziany (takie miałem). Ten cynkowany (jaki masz) poto aby rurka nie wychodziła z otworu, miedziany grubszy aby łatwo zrobić ucho do włożenia zwijanej rurki. Tu zawleczki (otwory) są po obu stronach prawego słupka.
DSCF0025.jpg
DSCF0027.jpg
Z lewej strony, lewego słupka jest jeszcze jeden otwór na sztywny pręt do pokręcania trzpieniem/kijem/rurką.
Rurkę miedzianą (łatwiej jak jest wyrzażona bo jest bardzo miękka) wkładam w miedziane ucho z zapasem 10-15cm. Delikatnie zaczynam nawijać ją na trzpień ale ręką trzymającą rurkę miedzianą. Uważam aby nie 'zapadła' się/nie podłamała (mnie się lekko zapadła ale to nie problem). Jak już jest trochę zawinięta i sama się zahaczyła (~90 stopni) jakby naciągam rurkę miedzianą i zaczynam obracać tym sztyftem, ukłądając zwoje. Ja rurki miedzianej nie napełniałem ale była miękka (wyrzażona po kawałku palnikiem butanowym).
DSCF0026.jpg
Jeśli robisz dwuzwojną - zmierz jaką ma długość rurka miedziana i zaznacz gdzie jest około 1/3 długości jak dowiniesz do 1/3 aby mieć dość na zwoje powrotne - wyjdzie więcej rurki bo grubsza średnica.

UWAGA - do zewnętrznej chłodnicy destylatu potrzebna jest spirala pojedyncza, opadającą - wlot par u góry wypływ płynu u dołu. Ja zwijałem spiralę do głowicy, gdzie płynie woda, więc mam podwójnie zwijaną z wpływem i wypływem wody u góry.

Powodzenia.

Juleczek.

Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

: środa, 5 lis 2008, 17:25
autor: Juliusz
Przepalona miedź - tu nie ma problemu. Miedź jakoś się tam utleni ale tlenki nie są ruzpuszczane w destylacie. Tak, odrywają się i czasem wylecą ale jako małe kawałeczki i opadną na dno. Nie są szkodliwe - no chyba żeby ktoś najadł się ich kapkę/łyżeczkę być może będzie miał miedzianą 'grypę żolądkową' = sraczkę.

Aby uniknąć/zmniejszyć ilość osadu, zmiękczanie rurki najlepiej wykonać: nagrzać np. w ognisku do czerwoności i wrzucić zaraz do wody. Większość 'nagaru' odpadnie i wypłucze się w środku. Przy gięciu odpadnie prawie reszta. Tu nie ma nic trującego a do tego w nowym aparacie zawsze przecież pierwszy - dziewiczy ran - to woda w octem.

Julcio.

Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

: czwartek, 6 lis 2008, 00:23
autor: clapus
Witam.
Udało się (prawie :P ) Generalnie było bardzo ciężko rękami zawinąć rurke 10mm na rure 50mm. Początki były trudne, a nawet bardzo trudne. Rurkę w końcu skręciłem, ale jak tak nią kręcę dookoła to miejscami widać, że nie ma spadku w dół, tylko jest ustawiona poziomo. Czy to bardzo przeszkadza? Czy można jakimś prostym sposobem taki krótki odcinek rurki wygiąć w dół?
Pozdrawiam.

Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

: czwartek, 6 lis 2008, 09:13
autor: Qba
@ Jules
niezły patent, mógłbyś robić spirale na zamówienie :)


@clapus
Jak już pisałem o tym na stronie głównej o chłodnicach nie powinno być braku jednolitego spadu, ponieważ będzie tam zalegać płyn (nie przeszkadza to w skraplaniu, para i tak to wydmucha), potem zawsze możesz te parę mililitrów poprostu zlać przechylając sprzęt w bok.
Myślę że spiralę da się jeszcze wygiąć bez problemu, możesz spróbować na ciepło :)

Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

: czwartek, 6 lis 2008, 10:49
autor: Juliusz
Spadek - zależy jak projektowałeś spiralę, znaczy czy masz ograniczenie wysokości spirali. Jeśli masz trochę miejsca to rozciągnij ją tak jak sprężynę i spadek powinien powstać - wiele spadku nie potrzeba ale ma być taki aby woda/płym spłynęła.
Test: nalej wody z góry, trzymając spiralę poionowo (tak jak ma działać) i jak już wszystka wyleci dołem, lekko dmuchnij z góry. Jeśli poleci woda to znaczy że gdzieś zostaje, jeśli nie to jest ok.

J

Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

: czwartek, 6 lis 2008, 14:38
autor: Kucyk
Sie ma Destylerzy w ten jesienny dzień!

Trochę dodam od siebie do tematu.

Ad. zmiękczania, to samo glejowanie polega na maksymalnie szybkim nagrzaniu i jeszcze szybszym schłodzeniu rurki miedzianej, nie zaś na wytrzymaniu jej długo w ogniu!!! Jeśli rurka będzie grzana palnikiem, a tuż za nim przesuwać będziemy wąż z wodą chłodzący rozżarzone miejsca, to zaręczam, że nic nie zdąży się wewnątrz utlenić (moja praktyka montera instalacji chłodniczych na jaką przez kilka lat uczęszczałem do genialnego fachowca Tomka "Skutra" pozwoliła mi zgłębić wiele zachowań przewodów miedzianych!).
Ponadto przewody Cu podczas pracy same się wewnątrz patynują warstwą tlenków, które ze względu na trudną rozpuszczalność stanowią warstwę ochronną zapobiegającą dalszej korozji miedzi.

Ad. spadku przewodu w chłodnicy, to bym tym się nie przejmował, chłodnice szklane, pracujące przy pochyleniu 30st. są w ogóle zasyfonowane. Ponadto zasyfonowanie instalacji jest bardzo pożądane, ale o tym kiedy indziej...

Pozdrawiam :womit:

Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

: piątek, 19 gru 2008, 19:51
autor: mima
@ Julek.
A nie trzeba było na wewnętrznej spirali nałożyć coś, np. rurkę,
żeby był prześwit pomiędzy spiralą wewn., a zewnętrzną ?

Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

: wtorek, 23 gru 2008, 01:12
autor: Juliusz
Ja uzyskałem prześwity rozciągając zwinięte spirale i rozkręcając je. Prześwity są korzystne ale nie aż tak chyba konieczne aby się zabijać. Dobrze jest jak cala powierzchnia spirali jest dostępna do skraplania oparów.

J

Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

: wtorek, 23 gru 2008, 10:17
autor: mima
Hahahah,- ja też tak zrobilem. Stwierdziłem, iż czym bardziej nierówne spirale - mniejsze wieksze, krzywe - tym lepiej wyłapuja pary, choć wizualnie nie najlepiej wyglądaja, to przecież ich i tak nie widać. :D

Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

: wtorek, 23 gru 2008, 13:47
autor: Juliusz
Pracuję na nową kolumną z dodawaną głowicą refluksową, taką aby miała na tyle wydajności chłodzenia, że przy maksymalnym grzaniu (miomi palnikami) ciągle będzie chłodziła dość aby skraplać wszystko => chyba maksymalna wydajność...

Starałem się jakoś dowiedzieć wielkość, średnice itp. na sieci ale strasznie się wymądrzają i szpanują na jakieś sasrane całki i duperele :D :D :D zawiłe a na obliczenia nie ma co się porywać - nie dla nas. Teraz już mniej więcej wiem ile rurki potrzeba i jakiej średnicy.

Na pewno muszę mieć rurkę(i) albo jedną 12mm albo dwie po 10mm/9mm (znaczy chodzi o szybkość przepływu) ma być tak aby woda swobodnie wpływała rurką o średnicy 12mm, wtedy pompa obiegu zamkniętego nie męczy się. Myślę zrobić coś jak chyba? palce.
Pytałem kolegę od palców aby wyjaśnił ale chyba zapomniał. Znaczy zrobię odpowiednio łączone proste rurki długości około 50cm (może mniej) pionowo, będzie ich tyle aby 'wiązka' zmieściła się w rurze 50mm dość ciasno. Pracuję na tym ale teraz zbliżają się święta więc przerwa.

Wszystkiego dobrego.

Juliusz

Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

: wtorek, 23 gru 2008, 17:28
autor: mima
Taak! jak się kiedyś tak mądrowali i chwalili jaki to oni dorobek mają, ja zapytałem,- kiedy ostatnio pędzili? To jeden z tych mądrali mi powiedział,- a to trzeba zaraz robić wódę, żeby o niej rozmamiać? ( o robieniu tej wódy, czy bimbru) :o :shock: :?
Mocne nerwy trzeba mieć i najlepiej nie gadać z idiotami.
Takie jest moje spostrzeżenie.

ja też myślałem o zimnych palcach, ale teraz wiem że nie. Tylko refluks zewn. Tobie też odradzam.

Ja zacząłem robić głowice Bokakoba, a teraz się zastanawiam nad głowica Nixona. A tak naprawdę mam w głowie pustke i potrzebuję chyba kopa w du... zeby się znowu wziąśc za robotę.

Ja ostatnio zrobiłem takie chłodnice. Ta ze stalową rurką fi 50 to głowica Bokakoba.

Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

: środa, 24 gru 2008, 17:25
autor: Juliusz
Zdecydowałem na refluks wewnętrzny. To przecież nie koniec eksperymentów. Od jakiegoś czasu myślę aby w przyszłości zakombinować taki refluks zewnętrzny aby widzeć co jest tam 'grane' czyli ze szkła - ale to w przyszłości.

Ropbię z tego co mam. Mam dwa śrubunku 3 cale. Jeden pasuje na keg drugi będzie do głowicy Bokakoba. Mam wiele kawałków rurki 9mm i z nich zrobię palce - wyliczylem,że będzie tego ponad 7m. trochę pracy ale sprawdzę wynik.

Po eksperymentach z perterówką mam wielkie (osobiste) zapotrzebowanie na spirytus.

Ciao

J

Jaka długość chłodnicy z rurki miedzianej 10 mm

: niedziela, 22 lis 2009, 10:50
autor: gadochag
Witam wszystkich psotników :poklon; jestem w trakcie składania mojego małego sprzętu do destylacji :D , będzie to kanka od mleka 10l trzy odstojniki szklane (słoiki) i chłodnica. Chłodnicę zrobiłem z rurki miedzianej 10 mm ale miałem jej tylko metr (trochę krótka tak mi się wydaje) chcę kupić szklaną. Byłem ostatnio w Praktikerze i widziałem szklane chłodnice i dużo innych przydatnych rzeczy do psocenia. Zdjęcia postaram się umieścić jak najszybciej mojego małego sprzętu, proszę jednak o podpowiedz czy na początek taka chłodnica może być czy jak najszybciej kupić szklaną, zacier jeszcze trochę pracuje i mam czas na pierwszą próbę aparatu . :help:

Re: Jaka długość chłodnicy z rurki miedzianej 10 mm

: niedziela, 22 lis 2009, 11:04
autor: Maciej_K
Czołem!
Czy ta Twoja rurka będzie po prostu w jakimś wiadrze z wodą, czy będzie mieć odbudowę ze stałą wymianą wody chłodzącej (dopływ zimnej wody z zewnątrz)?
W zasadzie ten metr powinien wystarczyć przy obu rozwiązaniach, ale przy systemie przepływowym w razie czego będziesz miał większą kontrolę nad chłodzeniem - puścisz zimną wodę mocniej i już. W zbiorniku bez obiegu woda może Ci się zagrzać po pewnym czasie i już nie chłodzić tak efektywnie, aczkolwiek Twoje psocenie z 10l kanki raczej nie będzie trwało długo. Zależy tu wiele od tego, jaka będzie pojemność tego zbiornika z wodą chłodzącą, oraz oczywiście od tego, jaka będzie temperatura otoczenia. Ale najwięcej się dowiesz, jeśli spróbujesz. Wg mnie powinno się udać bez większych problemów.

Chłodnica szklana jest fajna, bo widać co się w niej dzieje. Można nawet poznać, jaką moc ma odbierany destylat - i to w dość dużym przybliżeniu. Mianowicie chodzi o skraplanie zaraz przy wlocie par - alkohol spływa po ściankach niczym 'flegma', a większa zawartość pary wodnej owocuje kropelkami, coraz większymi i częstszymi. Na pewno łatwiej jest też dobrać jak najbardziej ekonomiczny przepływ wody - jak pisałem, widać, do którego zwoju docierają pary.

Z doświadczenia wiem, że przy gonieniu na pot-stillu, kiedy utrzymujemy w zasadzie jak najniższą potrzebną do kapania temperaturę, chłodnica może być zadziwiająco krótka, nawet przy dużym kotle. Zaliczyłem psocenie na konwi 25l i kegu 50l, z tą samą chłodnicą szklaną - mimo, że woda leciała naprawdę powoli, to wszystko praktycznie skraplało się już na drugim, trzecim zwoju. A tych zwojów miała ta chłodnica 16. Oczywiście przy kolumnie sytuacja się zmienia, bo (podpieram się teorią - praktyka wkrótce) napływ par zależy tylko od mocy grzania i wydajności refluksu... Ale od tego to już tutaj są fachowcy-praktykanci.



Powodzenia!:)

Re: Jaka długość chłodnicy z rurki miedzianej 10 mm

: poniedziałek, 23 lis 2009, 10:32
autor: gadochag
Witam
Rurka będzie miała obudowę ze stałą wymianą wody .Dzięki za podpowiedz :poklon; . Postaram się jak najszybciej umieścić zdjęcia mojej małej aparatury :P .

Chłodnica miedziana. Czy da się coś poprawić

: czwartek, 10 gru 2009, 20:33
autor: dominikcochal
Zrobiłem chłodnice z rurki miedzianej 15 .
Zgiąłem ją w 3 zwoje bo nie wiedziałem o sposobie z piaskiem.
Tej rurki było 2m .
Włożyłem ją do kubła 10l z dziurką na boku.
Nalewam do pełna wodą i co 5min wybieram wodę z wierzchu i dolewam nowej.
Czy to dobry sposób?
Bimber leci chłodny.
Jest jakiś sposób aby ją przykryć czymś i podłączyć do kranu?

Re: Chłodnica miedziana. Czy da się coś poprawić

: czwartek, 10 gru 2009, 20:48
autor: wallyb
Nic straconego nasyp do niej piasku i skręć na mniejszą . Tanią i prostą chłodnice opisał mima . Wejdz na stronie w dział o chłodzeniu jest opis i zdięcia.

Re: Chłodnica miedziana. Czy da się coś poprawić

: czwartek, 10 gru 2009, 21:54
autor: dominikcochal
Czyli jak odegnę tą rurkę to nic nie będzie?
Tylko ona jest załamana w 3 miejscach. Czy to nie przeszkadza?

Re: Chłodnica miedziana. Czy da się coś poprawić

: piątek, 11 gru 2009, 09:24
autor: Ramzes22
Jak odegszniesz załamaną rurkę to po ptakach. Z wielkim prawdopodobieństwem pęknie.
Sugeruję żebyś sobie zrobił chłodnicę z nowej rurki miedzianej, miękkiej np. fi 8 lub fi 10 mm. Nakręć 3 m takiej rurki na jakąć grubszą rurę, a później zamknij w rurze (niektórzy jako rurę zewnętrzną chłodnicy używają nawet rur kanalizacyjnych, platikowych).

Do rury zewnętrznej doklej dwa króćce na wodę chłodzącą i podłącz pod kran. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zakup pompki od akwarium i zrobienie obiegu zamkniętego chłodzenia. W tym celu możesz wykorzystać swoje wiadro.

Re: Chłodnica miedziana. Czy da się coś poprawić

: piątek, 11 gru 2009, 20:23
autor: wallyb
Ramzes ma racje jak się załamała to pozamiatane. Zapytaj na okolicznym złomie. Ja niedawno kupiłem 13 mb rury fi 10 za 40 pln i skręciłem śliczne trzy 4 metrowe chłodnice .Fi 15 to pewnie rura twarda lub półtwarda, a one się kiepsko zwijają.
Pytaj o rury miękkie i koniecznie pamiętaj o piasku.

Re: Rurka

: sobota, 19 gru 2009, 15:38
autor: Kobi_89
Witam!
Jako, że jest to mój pierwszy post chciałbym wszystkich serdecznie powitać! Jakiś ponad miesiąc temu ujrzawszy pełen kosz gruszek w piwnicy, które zaczynały się powoli psuć, postanowiłem z nimi coś zrobić. Uznałem, że najlepszym pomysłem będzie je sfermentować. I tak od myśli do czynów powstało 25l zacieru. Teraz chciałbym go przepuścić przez gary. Mam keg po pepsi 19 l. Zamontuje w nim grzałkę do pralki 2000 W. Nagrzewał będę zacier 2000 W, a pędził na 1000 W. I dochodzimy powoli do mojego problemu. Mianowicie rurka. A konkretnie rurka na chłodnicę. Na allegro, prawie wszystkie chłodnicę, są z rurek o średnicy zewnętrznej 8 mm ze ścianką 1 mm. Czyli średnica wewnętrzna wynosi 6 mm. Tylko 6 mm! Tu moja wyobraźnia rodzi obawy, czy aby to nie za mało. Czy ciśnienie pary nie będzie za duże, przecież 6 mm to bardzo, bardzo mało. Proszę,więc tych którzy używali/używają podobnych konstrukcji o rozwianie bądź też utwierdzenie mnie w swoich obawach.
Pozdrawiam!

Re: Rurka

: sobota, 19 gru 2009, 15:55
autor: Maciej_K
Czołem.
Przy takim grzaniu i takim kegu 2 metry takiej rurki dadzą radę w 100%. Ja mam właśnie taką chłodnicę przy kegu 50l (pot still) i psota leci lodowata:) (woda chłodnicza ze studni wierconej ~8*C).
Zastanawiam się tylko, czy ta sama chłodniczka wyrobi przy ciągle jeszcze szykowanej kolumience 150x5 cm przy refluksie wewnętrznym i solidnym grzaniu. Zobaczymy, jak wreszcie poskładam sprzęt (może styczeń?). Na pewno się pochwalę!

Re: Długość rurki miedzianej w chłodnicy.

: sobota, 19 gru 2009, 16:06
autor: Kucyk
Siemanko Kobi!

Ja mam w swoim destylatorze BF-20 zbudowanym z kany po mleku podłączenie chłodnicy rurką ósemką, a sama wężownica chłodnicy jest szklana (czyli o gorszej przewodności cieplnej od wężownicy miedzianej) ma średnicę zewnętrzną 6mm! Psota chłodzi się pierwsza klasa! Twoja rurka fi8 bez problemu obsłuży pepsikeg.

Re: Długość rurki miedzianej w chłodnicy.

: sobota, 19 gru 2009, 21:12
autor: Kobi_89
Dzięki za szybką odpowiedź. W takim razie użyję rurki 8x1. Jak wezmę się porządnie do roboty, to jeszcze przed świętami uda mi się skompletować całą aparaturę.

Re: Długość rurki miedzianej w chłodnicy.

: poniedziałek, 21 gru 2009, 09:19
autor: jouu
Skoro już o chłodnicach to napotkałem pewien problem.

Otóż do wygięcia chłodnicy rurkę zasypuje się piaskiem i tu mam jedno pytanie jak już się wygnie to jak ten piasek z stamtąd wykopać.... ?

Re: Długość rurki miedzianej w chłodnicy.

: poniedziałek, 21 gru 2009, 09:25
autor: Kucyk
Jeśli jesteś staranny i rurkę zasypiesz suchym, przesianymi, czystym piaskiem, to problemu nie będzie - sam się wysypie po ustawieniu wężownicy w pionie. Resztówki wypłuczesz wodą.
Natomiast jeżeli jesteś chlewiarzem... Obrazek

Re: Długość rurki miedzianej w chłodnicy.

: poniedziałek, 21 gru 2009, 10:46
autor: jouu
Piasek był przesiany przez sitko o dość drobnych oczkach i na tyle suchy ze bez problemu wsypał się do rurki, spirala gięta na rurze fi20, tak gdzieś z 1/3 wyleciała reszta już nie chciała po podłączeniu pod wąż od prysznica ani kropli po drugie stronie...

Re: Długość rurki miedzianej w chłodnicy.

: poniedziałek, 21 gru 2009, 10:55
autor: Kucyk
Zaraz, zaraz :o , spirala jest z rury fi20, czy z "szóstki" giętej na fi20?

Re: Długość rurki miedzianej w chłodnicy.

: poniedziałek, 21 gru 2009, 11:16
autor: Winiarek5
jouu pisze:...tak gdzieś z 1/3 wyleciała reszta już nie chciała po podłączeniu pod wąż od prysznica ani kropli po drugie stronie...
Trzeba było cierpliwie opukiwać aż do skutku i wszystko by się wysypało tak jak się wsypało.
Czy się wysypało to trzeba sprawdzać powietrzem a nie wodą - teraz po namoczeniu to rzeczywiście nie będzie za bardzo się chciało temu piasku wysypać :lol:

Pozdrawiam

Winiarek

Re: Długość rurki miedzianej w chłodnicy.

: poniedziałek, 21 gru 2009, 11:57
autor: jouu
Spirala jest z 6mm wew. 8mm zew. nawinięta na rurce 20mm


No właśnie po fakcie też mi się tak zaczęło zdawać ;p jako ze jednak nie mam sprężarki pod ręką to zacząłem płukać...

Może pójdę za przykładem kolegów którzy przepychali zapchany prysznic petardami :)

Re: Długość rurki miedzianej w chłodnicy.

: poniedziałek, 21 gru 2009, 13:05
autor: Kucyk
No to teraz jesteś w :dupa:.

Jouu, tak jak Kolega Winiarek pisał dopóki piasek był suchy, to wystarczyło ostukać i jakoś by wyleciał.
Jedyna możliwość, jaka mi do łba wpadła, to wygrzanie przez godzinkę spirali w piekarniku w 200*C aby usunąć wodę i wtedy, po ostygnięciu, ostuk zacząć.

Swoją drogą, to nie Ty pierwszy narobiłeś sobie takiego bigosu... 8-)

Re: Długość rurki miedzianej w chłodnicy.

: poniedziałek, 21 gru 2009, 13:37
autor: Winiarek5
jouu pisze:...jako ze jednak nie mam sprężarki pod ręką to zacząłem płukać...
Nie chodziło mi o sprężarkę tylko zwykłe dmuchnięcie ustami dla sprawdzenia czy rurka ma "światło".
Jeśli rurka jest zatkana piaskiem to i sprężarka nie pomoże.
Kucyk pisze:...wygrzanie przez godzinkę spirali w piekarniku w 200*C aby usunąć wodę i wtedy, po ostygnięciu, ostuk zacząć.
Jeśli piasek jest czysty (płukany) to wygrzewanie może pomóc.
Jeśli piasek jest tylko "kopany" to zawarte w nim glinki (nawet małe ilości) i inne zanieczyszczenia zwiążą piasek i na amen zaczopują rurkę.
Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą, zanim cokolwiek się zrobi lepiej dziesięć razy się zastanowić i pomyśleć co dalej.

Pozdrawiam

Winiarek

Re: Długość rurki miedzianej w chłodnicy.

: poniedziałek, 21 gru 2009, 18:28
autor: jouu
Przez opukiwanie trzonkiem młotka zleciała ok 1/3 piasku, piasek wyglądał dość ładnie nie powinno być w nim gliny to był piasek piały taki jak na podsypkę a nie żwir a co do dmuchania to nie pomagało dlatego myślałem ze większe ciśnienie w wodociągu da rade i nie dało :( a co do grzania to od rana lezy sobie na kaloryferze jak wrócę to zobaczymy czy pomogło ;p

Edit:

Drobne chirurgiczne nacięcie siekiera i piasek posypał się szerokim strumieniem :)

Chłodnica w Abratek

: niedziela, 21 lut 2010, 13:11
autor: walkman86
Witam

Wykonuje kolumnę typu Abratek wszystko praktycznie jest ukończone prócz spirali chłodnicy. Czy chłodnica wykonana z 3 metrów rurki ko fi 8mm wydoli?
Mam taka gotową spirale. I chciałbym ją wykorzystać właśnie do tej kolumny.

Proszę o sugestie.

Pozdrawiam.

Re: Chłodnica w Abratek

: niedziela, 21 lut 2010, 16:48
autor: pokrec
Ja mam chłodnicę zrobioną w postaci spirali z półtora metra rurki miedzianej fi 8 (wewnętrzna 6). I bez łaski skrapla mi wszystko (to jest chłodnica umieszczona nad wypełnieniem w charakterze zimnych palców), mam kolumnę "cooling management - CM". Poza tym chłodnica prosta z 2-ch metrów rurki z kwasówki fi 10 (wew. 8) z płaszczem wodnym w rurze miedzianej też skrapla mi wszystko i psota skapuje zimna. Nie o temperaturze 30 stopni, tylko o temperaturze wody chłodzącej. nawet w wersji, kiedy uzywam aparatury jako "still pot" - czyli skrapla wszystko i jeszcze do tego chłodzi maksymalnie.
Ja bym na Twoim miejscu użył Twojej rurki i spodziewał się wszystkiego najlepszego i wesołych świąt.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: niedziela, 21 lut 2010, 18:03
autor: walkman86
Dziekuje za wyjaśnienie. Teraz już wiem ze spirala jest idealna.
Pozdrawiam.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: poniedziałek, 15 mar 2010, 23:05
autor: r4d3x
A taka rurka miedziana fi 6 będzie dobra na chłodnice czy troszkę za cieńka?
http://allegro.pl/item958570991_rura_mi ... i_1_4.html
Mam zamiar kupić 3 metry takiej rury. Ma razie miała by chłodnić "kolumienkę" z garnka 9l i rury miedzianej fi28 100cm

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: wtorek, 16 mar 2010, 10:20
autor: baybronek
Witam psocącą brać

Dorzucę swoje dwa grosze ja zwijając rurkę na chłodnice użyłem piasku po piaskowaniu moim zdaniem extra się nadaje troszkę go tylko podsuszyłem bo wiadomo pod ciśnieniem skrapla się trochę wody i był wilgotny. Z wytrząsaniem też nie było żadnych problemów.
A co do rurki to ja mam 8 mm wewnątrz długość 3,5m i Ci powiem że jak dla mnie jest aż za dużo myślę że te 6mm też sobie poradzi chyba że masz sprzęt do przemysłowego wyrobu psoty :) ale poczekaj na wypowiedź bardziej doświadczonych kolegów.

Pozdrawiam

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: wtorek, 25 maja 2010, 17:16
autor: Karalio
Skręciłem już jedną rurkę i mam teraz trzy pytania, bo chciałbym skręcić kolejną.
1. Czy wylot z którego kapie destylat może być umieszczony pionowo pod chłodnicą, a nie wychodzić z boku?
2. Czym uszczelnić miejsce w , którym rurka wchodzi w obudowę chłodnicy i w którym wychodzi? ( w tej chłodnicy którą mam klej wszedł chyba w reakcje z miedzią).
3. Chłodnicę chce wymienić bo mi "prześmierdła", nie wiem co się stało ale co by nie kapało z niej to śmierdzi. płukałem ja wodą, octem, destylowałem na niej wodę i wszystko cały czas brzydko pachnie?
Czy to normalne czy tez stało się coś złego? Zapach jaki daje to taka "zgniła grucha", ciężko to określić , trochę taki mokry pies w acetonie. Dodam że używana była dwa razy.
Strasznie by to było kosztowne wymieniać chłodnicę (4m rurki miedzianej ) po dwóch pędzeniach. A i po pierwszym pędzeniu zapomniałem jej przepłukać, wiec stała dwa dni.
Co Wy Panowie na to kto pomoże?

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: wtorek, 25 maja 2010, 22:06
autor: Zygmunt
Idź na wycieczkę do elektronicznego i kup wytrawiacz- nadsiarczan sodu chyba teraz sprzedają. Zrób roztwór wg. przepisu, przepłukuj tym chłodnicę ( a najlepiej zalej ją tym) i niech stoi kilka minut (nie dłużej, bo przeżre za bardzo). Potem bardzo, ale to bardzo dokładnie przepłucz, wysusz, znowu przepłucz i tak powtarzaj oprację, aż nie będą już wylatywać czarne paprochy.
Strawisz warstwę powierzchniową chłodnicy wraz ze wszystkim, co się tam osadziło.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: czwartek, 27 maja 2010, 12:00
autor: Karalio
Świetny pomysł, dziękuję, a co z pozostałymi pytaniami?
To uszczelnienie chce dobrać odpowiednie , bo spirala przed wejściem do chłodnicy bardzo się rozgrzewa i nie chciałbym aby uszkodziło "uszczelkę". Myślę o silikonie z podwyższoną wytrzymałością temperaturową, tylko czy nie wejdzie on w reakcję z miedzią?

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: czwartek, 27 maja 2010, 15:58
autor: Zygmunt
1. Jak najbardziej może- wylot może być gdziekolwiek, byle poniżej wlotu ;)
2. Ja na miedzianą chłodnicę zakładam wężyk silikonowy i ściskam go obejmą metalową. Jak dobrze ściśniesz, to nic nie będzie uciekać.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: czwartek, 27 maja 2010, 21:45
autor: Karalio
Hehehe postaram się poniżej wlotu zrobić:D
a z tym uszczelnieniem to, trochę nieporozumienie, wynikające z tego że nie opisałem ( i nie dałem fotek) swojej aparatury.
Moja psot-machina t banalny pot-still, ot kolba 20 l zakorkowana. W korku są dwie dziury. Jedna na termometr i druga, na rurkę miedzianą która ma 60 cm długości i potem przechodzi w spiralę 2,3 M, bez żadnych łączeń (wszystko zrobione z jednego kawałka). Spirala ta jest w rurze plastikowej kanalizacyjnej, wypełnionej wodą. Właśnie w miejscu w którym spirala przechodzi przez plastik jest problematyczne uszczelnienie, bo poprzedni klej chyba wchodził w reakcję z rurką.
Automatycznie nasuwa mi się silikon w tubce, ale on jest na bazie octu a ten przecież reaguje z miedzią?
Dzięki Panowie za porady

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: czwartek, 27 maja 2010, 22:45
autor: pkac6
Witam bimbrowników. Zamiast piasku do zasypania rurki na spiralę nadaje się sól drobna, myślę że każdy ma w kuchni trochę, a w przypadku braku można ją kupić w każdym spożywczym sklepie za śmieszne pieniądze. Sól sprawdzi się bardzo dobrze (sprawdziłem zimą, kiedy nie było w pobliżu suchego piasku), nie powinno być problemu z opróżnieniem spirali po skręceniu. Pozdro.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: czwartek, 23 gru 2010, 15:18
autor: newcomer
A mnie interesuje, czy taka spirala powinna mieć jakieś przerwy między zwojami, czy zwój przy zwoju.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 24 gru 2010, 01:54
autor: Wald
Karalio pisze:Spirala ta jest w rurze plastikowej kanalizacyjnej, wypełnionej wodą.
Czyli klejem chcesz łączyć miedź i PCV. Nie ma takiego kleju. PCV jest "nieklejalne". Uszczelnienie silikonem powinno działać pod warunkiem że rurka nie będzie miała luzu. Jeśli masz to wciśnięte na sztywno smaruj i grzej do woli.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 24 gru 2010, 02:10
autor: Maciej_K
PCV jest "nieklejalne"
eee... Ja tam z powodzeniem kleiłem PVC klejami epoksydowymi. Oczywiście trzeba klejoną powierzchnię zmatować, ale nie świadczy to o jakimś braku możliwości klejenia. Polecam Poxipol, Distal czy Techniqll, jak też inne dwuskładnikowe epoksydy. Każdy powinien dać radę w naszych warunkach temperaturowych, a już Technicqll metalowy 300KG na pewno.

Co innego PP - z tym rzeczywiście jest problem, ale to inna bajka...

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 14 sty 2011, 15:23
autor: cocaine
Witam,
czy ktoś wie jaki jest minimalny promień gięcia rurki miedzianej miękkiej fi 6 mm i ściance 1 mm? Coś mi się kiedyś obiło o uszy , że minimalny promień gięcia to 1,5 *r rurki, czy może promień gięcia to 1,5*fi rurki. Niby im grubsza ścianka to promień może być mniejszy, ale czy taką rurkę zwinę na wałek 12 mm?
Pozdrawiam

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 14 sty 2011, 16:48
autor: radius
Witam.
Ja swoją spiralę z rurki Fi 8 nawinąłem na wałek o śr. 15mm i myślę, że było to blisko minimalnego promienia gięcia, gdyż rurka mimo dobrego wypełnienia lekko się spłaszczyła.
Rurkę fi 6 powinno ci się udać nawinąć na wałek śr. 12mm, tylko dość szczelnie ją wypełnj.
Osobiście sypię do rurek bardzo drobny,czysty i suchy piasek kwarcowy z bezpieczników bagnetowych - polecam!

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 14 sty 2011, 17:22
autor: we125
Koledzy a jak by do rurki nalał wody i zamroził? Rurka z lodem w środku by mogła lepiej się skręcać niż z piaskiem. Co o tym myślicie? Pozdrawiam.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 14 sty 2011, 17:32
autor: Maciej_K
Dość ciekawa koncepcja. Przypuszczam jednak, że rurki wcale nie dałoby się wtedy wygiąć. Zaletą soli czy piasku jest właśnie ich sypkość, pozwalająca na pewne przemieszczanie się drobinek w czasie gięcia. Czy miał kiedyś kolega do czynienia z zamarzniętym wężem ogrodowym? Może rurka zachowa się inaczej... Należałoby spróbować.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 14 sty 2011, 23:50
autor: Wald
Nie znajdę właściwego postu, ale ktoś już pisał że właśnie w ten sposób nawija spirale. Co więcej jest zadowolony, bo rurka się wcale nie spłaszcza. Za cholerę nie pamiętam kto i gdzie.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: sobota, 15 sty 2011, 00:05
autor: Calyx
Wszystkie instrumenty dęte, nie te psotne a prawdziwe (puzony, trąbki itp.)
gnie się na giętarkach zamrażając w rurach wodę :D

Pozdr. Calyx

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: sobota, 15 sty 2011, 08:29
autor: radius
Odpowiedzcie mi tylko, jak zamrozić wodę w rurce długości 2m gdy za oknem +6*C :?: :cry:

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: sobota, 15 sty 2011, 15:22
autor: we125
Kolego jest zima za tydzień morze być -6.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 21 sty 2011, 13:09
autor: użytkownik usunięty
witka mam pytanie, chcę zrobić chłodnicę z rurki miedzianej fi 8 i grubości scianki 1mm, czyli przekrój 6mm. Obudowa będzie miała 40cm długości i średnicę wew. 60mm czy da radę zrobic dobrą chłodnice z tych podzespołów?
Taką chce bo akurat takie mam podzespoły do wykorzystania.
Dlaczego większośc robi chłodnice ze stali kwasoodpornej? czy w miedzi coś przeszkadza aby z niej nie robic chłodnic, skoro w kolumny sie daje miedziane płaszcze czy spiralki to czemu nie zrobic chłodnicy?

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 21 sty 2011, 15:43
autor: radius
Z tej rurki zrobisz bardzo dobrą chłodnicę. Miedź jest jeszcze lepsza na spiralę chłodzenia niż stal KO, ponieważ ma o wiele większą przenikalnością cieplną - 402W/m2K, stal tylko 73W/m2K. Obudowa spirali, którą chcesz zrobić z aluminium też ma lepszą przenikalność cieplną niż stal - 226W/m2K.
Dlaczego większość robi chłodnice ze stali kwasoodpornej?
Po prostu spiralę z KO można wspawać w obudowę chłodnicy wykonanej z KO, czy też w kolumnę z tego materiału a miedzi nie. Ze względu też na przenikalność cieplną, chłodnice z KO są dużo dłuższe niż te wykonane z miedzi.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 21 sty 2011, 15:58
autor: Zygmunt
A szklane sa po prostu tanie i bardzo łatwo dostępne. Sam czasem używam chłodnicy z miedzi, bo jest wydajniejsza od mojego szkiełka...

Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

: wtorek, 1 lut 2011, 08:49
autor: Kerry
Kucyk pisze:Ad. spadku przewodu w chłodnicy, to bym tym się nie przejmował, chłodnice szklane, pracujące przy pochyleniu 30st. są w ogóle zasyfonowane. Ponadto zasyfonowanie instalacji jest bardzo pożądane, ale o tym kiedy indziej...
No i prześledziłem wątek, ale nie znalazłem kontynuacji :) To co z tym zasyfonowaniem, bo mnie to zainteresowało - jakie są tego zalety?
Przy sklecaniu aparaturki, pierwotnie miałem chłodnicę przechyloną i właśnie wystąpił efekt syfonu, a destylat wylatywał takimi dmuchnięciami, wypychany przez ciśnienie wytworzone przez zalegające skropliny. Osobiście - nie podobało mi się to :lol: i ustawiłem chłodniczkę pionowo.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: czwartek, 3 lut 2011, 12:20
autor: federn
Mam pytanie;
czy ok. 1.5m rurki fi8 skręcone w spirale wystarczy jako refluks w kolumnie fi 42 zew.?
Dzięki z góry za odp.
Pozdrawiam federn

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: sobota, 18 cze 2011, 22:55
autor: księżycówka
Koledzy i Koleżanki aby rure miedzianą giąć ładnie bez spłaszczeń i zagięć należy ją WYŻARZYĆ !!! (znaczy podgrzać do czerwoności na całej jej długosci wtedy to własnie uzyskamy odpowiednią plastycznośc) :)

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: niedziela, 19 cze 2011, 11:41
autor: użytkownik usunięty
federn ja mam na reflux w kolumnie 60,3 35cm takiej rurki i tez wystarcza

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: niedziela, 19 cze 2011, 12:08
autor: pokrec
księżycówka: masz rację, ale nic nie zwalnia od nasypania drobnego, suchego piasku do rurki przed gięciem. Piasek powinien rurkę w całości wypełnić, końce trzeba albo zatkać korkami, albo zaklepać młotkiem, żeby piasek się nie wysypał. Wtedy nawet niewyżarzaną rurkę fi 8 można zgiąć na promieniu ok. 1 - 1.5 cm bez zagniecenia. Wyżarzanie oczywiście pomaga. Byle niezbyt intensywne / długie, bo miedź rozgrzana do czerwoności w powietrzu lubi się utleniać.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: niedziela, 4 wrz 2011, 23:04
autor: masato
Próbowałem z solą kuchenną i też efekty są dobre. Końcówki można ścisnąć kombinerkami, w imadle jeśli ktoś posiada, także kluczem francuskim... rozwiązań jest masa.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: sobota, 17 wrz 2011, 20:51
autor: rumcajs
Rozumiem panowie że chodzi tu o te same rurki, co do montażu CO lub gazu? Bo ja myślałem że lepsze będą rurki do przewodów hamulcowych w samochodach. One są bardziej giętkie i lepiej dają się formować. Podobnie z rurkami do instalacji gazowych w samochodach, tylko trzeba z niej zdjąć otulinę. Ja mam zamiar zrobić sobie na początku prosty destylator. Pomysł mam, tylko z chłodzeniem może być problem. Otóż jeden z pomysłów to przystawienie pod chłodnicę zwykłego wiatraka, ewentualnie gdyby takie chłodzenie zawiodło, to wspomaganie chłodnicy za pomocą spryskiwacza do wody(taki do kwiatków), fakt że trochę syfu z tej wody może się narobić, ale przy małej ilości dystylacji to chyba powinno wystarczyć, chyba że się mylę....

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: niedziela, 18 wrz 2011, 21:19
autor: Wald
księżycówka pisze:Koledzy i Koleżanki aby rure miedzianą giąć ładnie bez spłaszczeń i zagięć należy ją WYŻARZYĆ !!! (znaczy podgrzać do czerwoności na całej jej długosci wtedy to własnie uzyskamy odpowiednią plastycznośc) :)
pokrec pisze:księżycówka: masz rację Wyżarzanie oczywiście pomaga
Nie do końca to prawda. Miedź stanie się miękka dopiero po gwałtownym schłodzeniu.
Po rozgrzaniu "do czerwoności" natychmiast zanurzyć w zimnej wodzie.
Dokładnie jak do hartowania stali. Miedź reaguje odwrotnie -odpuszcza.
Inaczej :dupa: , szkoda zachodu.
To samo z uszczelkami miedzianymi. Po odpuszczeniu można je giąć w palcach i układają się lepiej.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: poniedziałek, 2 lip 2012, 21:16
autor: Janek300
Cześć,

Czy zrobioną już spiralę można rozwinąć i ponownie nawinąć?
Chodzi o to, że zanim zbuduję kolumnę, co zajmie jeszcze z miesiąc lub dwa, chciałbym kupioną już rurkę fi 10, długość 4 m, wykorzystać do zrobienia spirall stila. Czy taką spiralę ze spiral stila, można bez żadnego uszczerbku rozwinąć i zrobić z niej spiralę do kolumny?

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: poniedziałek, 2 lip 2012, 23:41
autor: Wald
Po cholerę to rozwijać? Możesz od razu ze spirali doginać do odpowiedniej średnicy. Po prostu będziesz nawijał na dwa razy. Raz na spirall stila, a potem dociągnąć na skraplacz. Jeśli już koniecznie musisz zaczynać od prostej rurki, to możesz. Miedź nie będzie pękać po jednokrotnym zwinięciu w 20 cm zwoje.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: niedziela, 6 sty 2013, 16:09
autor: alkovirus
witam,

Rurkę można zalać wodą (nie zostawiając powietrza w środku) i zacisnąć lub zaklepać końce. Woda jest nie ściśliwa i mniej zachodu niż z piaskiem. Dodatkowo po lekkim podgrzaniu takiej rurki z wodą woda nieco zwiększy objętość co jeszcze bardziej ułatwi nam zwijanie.

Czy 1,5 metra starczy na chłodnicę ??

: piątek, 8 lut 2013, 23:33
autor: jestespowalony
Witam wszystkich, jestem tu nowy i jak z reszta można się domyśleć całkiem zielony w tych sprawach. Posiadam baniak 20 litrów i moje pytanie czy rurka 13mm miedziana o długości 1,5 metra da radę przy tym baniaku ??

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: sobota, 9 lut 2013, 12:08
autor: radius
Da radę :ok: tylko nie zależy to od pojemności baniaka a od mocy dostarczonej do pogrzania wsadu :lol:

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: czwartek, 16 maja 2013, 01:11
autor: prestigio
Mam pytanie, czy taka rurka miedziana się nadaje http://allegro.pl/rurka-rura-miedziana- ... 23623.html

Użyłbym jej z 3 metry , mam keg 30l, grzanie gazem.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 17 maja 2013, 17:35
autor: ta_moko
Tak, ta rurka da radę. Ta czarna izolacja bardzo łatwo schodzi i zostaje czysta rureczka. Potem już tylko zwinąć.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 17 maja 2013, 18:40
autor: mtx
Ja polecam tą otulinę zostawić do zwijania (poza wypełnieniem rurki piaskiem/solą zawsze troszkę dodatkowo chroni przed załamaniami) i zdjąć ją dopiero po zwinięciu i końcowym dopasowaniu spirali :ok:

Pozdrawiam :piwo:

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: wtorek, 1 kwie 2014, 21:41
autor: gotrek
Odradzam sposób z mrożeniem wody w rurce, wypróbowałem i rozsadziło mi gotową chłodnicę (wyginałem z solą w środku, ale potem była poprawka na końcówki i zalałem wodą) pęknięcie na długości centymetra udało się na szczęście zasklepić i zalutować. Myślę jednak nad nową chłodnicą bo nigdy nie wiadomo kiedy lut puści. Chłodnica gięta z rurki miedzianej od samochodowych instalacji gazowych fi 6 długość 3,5m. Zdecydowanie polecam sól lub piasek.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 13 cze 2014, 01:01
autor: brzydak
Witam,

Mi udało się wykonać chłodnice poprzez zwinięcie dwóch kawałków rurki miedzianej fi- 8mm na "rdzeniu" z rurki fi- 15mm. Ja wcześniej zasypałem rurkę piaskiem kwarcowym, nawijała się bardzo ładnie. Wydaje mi się, że zasilanie zimną wodą wewnętrznych i zewnętrznych zwojów naraz jest bardzo korzystne..... już na połowie chłodnicy jest wszystko skrolpone.

Taki oto patent na chłodnice:
chłodnica.jpg

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: wtorek, 24 cze 2014, 14:52
autor: stacho79
Bardzo dobra jest sól kuchenna. Do gięcia miedzi można jeszcze użyć lepiku, ale trzeba płukać. Na zagranicznym forum pędzicieli soku widziałem jak gość wypełnia zwoje miedzi woskiem przy pomocy odkurzacza. Efekt końcowy był taki, że spirala wyszła idealnie a przekrój rurki był owalny, co przy kolumnie może być zaletą. Pierwszy sposób wypróbowany, ale nie potrzebowałem sterylnego wnętrza. Drugiego nie testowałem. W obu przypadkach do usunięcia potrzebna jest wysoka temperatura.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: środa, 25 cze 2014, 12:48
autor: mirek109
stacho79 pisze:

Do gięcia miedzi można jeszcze użyć lepiku, ale trzeba płukać.
Czym płukać?

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: czwartek, 30 paź 2014, 10:46
autor: tedi255
Witam, mam sprawe, jestem początkujacy na forum i w sztuce bimbrowniczej, czy pomógłby mi ktoś pomoc z dobranie miedzianej rurki, jaka średnica, jaka długość, bo nastawiam tylko 2 litry gotowego nastawu i chce zrobić lepsza chlodnice. Jaka długość bedzie optymalna i czy pasuje rurka od układu hamulcowego. Z góry dziekuje za pomoc.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 31 paź 2014, 07:09
autor: aronia
Nic nie piszesz o reszcie aparatu i sposobie chłodzenia, więc ciężko coś doradzić. Nie wiadomo czy ma być to chłodnica powietrzna(dłuższa) czy wodna. W pierwszym przypadku zaglądnij tutaj: http://alkohole-domowe.com/forum/the-sp ... -t898.html - jak przeczytasz to trafisz na interesujące Cię wymiary.
P.S. Popraw pisownie albo chociaż ujednolić jej kolor, bo czerwony się strasznie rzuca w oczy :D.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 31 paź 2014, 11:23
autor: tedi255
Przepraszam za pisownie poprawie to, reszta aparatura to 2 litrowy czajnik, rurka miedziana i gar 5 litrowy do chłodzenia rurki. Chcę dalej działać lepiej niż dotychczas, dlatego pytałem o najlepsze rozwiązanie mojego problemu.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 31 paź 2014, 14:25
autor: Lootzek
Rurka od ukł. hamulcowego / instalacji gazowej zda egzamin. 8 mm powinna być ok, 6 mm od biedy przy takim sprzęcie też wystarczy. Około 2-3 metrów. Fajnie byłoby dodać choć kawałek deflegmatora z rurki miedzianej nad wylotem z czajnika, a do środka rozczochrany zmywak lidlowski. Na takim sprzęcie za wiele nie ugrasz. Do 2 litrowego czajnika wlejesz te 1,5 litra nastawu, niech ma 15 %, to wykapie Ci może pół litra bimberku koło 50% i to nie za dobrej jakości..

Przejrzyj galerię destylatorów, może tam Cię coś zainspiruje.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: czwartek, 4 gru 2014, 16:16
autor: tedi255
Dziękuje za rady , osprzęt wyszedł przyzwoity. Zacier miał moc około 20 %, z czego mi wyszło z 2 litrów sklarowanego zacieru dostałem 1 litr 65% bimbru. Liczyłem na lepsze rezultaty, ale z tym co mam to i tak dobrze.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: czwartek, 4 gru 2014, 19:37
autor: gr000by
Jak twój "zacier" miał ~20%, to jakim cudem uzyskałeś 1l 65% bimbru z 2l ~20%? Na tą ilość produktu, powinieneś zużyć ponad 3l takiego wsadu, a nie ledwo 2l - chyba, że ci się coś rozmnożyło...

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: czwartek, 4 gru 2014, 21:54
autor: Lootzek
Stawiam że namieszały w pomiarze: znaczna ilość przedgonu i pomiar ciepłego destylatu. tedi255, jak określiłeś moc nastawu? :>

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 5 gru 2014, 19:18
autor: ramzol
Paluchem :odlot: :mrgreen:

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 5 gru 2014, 20:18
autor: tedi255
Wybaczcie Panowie z 4 litrów zacieru uzyskałem 1l 65% bimbru. A ramzol sprawdza paluchem z własnego doświadczenia :P

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 5 gru 2014, 22:44
autor: ramzol
Poczkaj, poczkaj. Zasmakujesz to nawet palca nie będziesz używał. ;) Na "ślyp", po zapachu ocenisz.
Gdybyś miał trochę więcej doświadczenia to byś policzył i się zastanowił zanim napiszesz. A tak wychodzi ze palcem mierzyłeś ;) Ciężko jest pomylić 2 litry z 4, bynajmniej mi.

Możesz podać jak zrobiłeś 20% nastaw/ zacier??

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: sobota, 6 gru 2014, 17:42
autor: tedi255
Ramzol od czegoś trzeba zacząć i nałapać doświadczenia :D

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: sobota, 23 maja 2015, 15:04
autor: Beauregard
Dobry w dniu dzisiejszym. Pytanie mam, rura miedziana fi 18 (ścianka 1mm, fi 16 wewnątrz) około 6 metrów, zwiniętych w spiralę 40cm, w beczce z przepływającą wodą źródlaną, rozumiem, że jest w stanie schłodzić 80-100 litrowy pot still ? Może nawet większy?
Ktoś ma doświadczenie z takimi "dużymi" chłodnicami? Bo widzę, że większość pisze o chłodnicach fi 8-12mm.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: sobota, 23 maja 2015, 22:02
autor: Lootzek
Pojemność zbiornika to jedno, drugie to moc grzania jaką do niego przyłożysz :) Moim zdaniem, wystarczy w zupełności.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: sobota, 23 maja 2015, 23:13
autor: Beauregard
Palnik gazowy, moc cieplna teoretycznie ok 9kW

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: niedziela, 24 maja 2015, 00:13
autor: BartekBartek1
Ja mam chłodnicę z 4m rury miedzianej fi22 i przy odbiorze na poziomie 12l/h to chłodzi do 20*C. Pojemność beczki 120l.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: niedziela, 24 maja 2015, 14:19
autor: Beauregard
Czyli dołożę metr dla bezpieczeństwa i powinno starczyć nawet na większy kocioł.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: sobota, 9 sty 2016, 11:36
autor: Chlniencie
radius pisze:Odpowiedzcie mi tylko, jak zamrozić wodę w rurce długości 2m gdy za oknem +6*C :?: :cry:
Nie wiem, czy mój pomysł jeszcze Ci się przyda, ale może ktoś inny na nim skorzysta. Można wykorzystać fakt, że słona woda ma niższą temperaturę zamarzania niż czysta. Trzeba w tym celu włożyć do zamrażalnika naczynie ze stężonym roztworem NaCl, a jak zamarznie lub chociaż ochłodzi się do kilku stopni poniżej 0*C, otoczyć rurę napełnioną czystą wodą naszym roztworem (ewentualnie bryłami słonego lodu) korzystając z jakiegoś korytka (wykonanego np. z posklejanych ze sobą butelek po wodzie mineralnej), woreczków foliowych itp. Wtedy woda lodowa zamrozi słodką wodę zawartą w rurce. Z punktu widzenia praw fizyki powinno działać, problemem może być tylko realizacja techniczna. Jeśli ktoś nie ma możliwości podłączenia chłodnicy do kranu i korzysta z wyprodukowanego wcześniej lodu, to również może przedłużyć czas działania takiego chłodzenia, dodając soli do wody (przed zamrożeniem).
A jeśli chodzi o wypełnianie sypkim materiałem, to może cukier by się nadawał? Po uformowaniu chłodnicy, jeśli była czysta, można wsypać go od razu do fermentatora :)

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: sobota, 9 sty 2016, 20:17
autor: radius
Chlniencie pisze:Nie wiem, czy mój pomysł jeszcze Ci się przyda...
Po pierwsze odpowiadasz na mojego posta sprzed pięciu lat :o
Po drugie, nigdy nawet nie myślałem o zamrażaniu wody w rurce.
Po trzecie;
Osobiście sypię do rurek bardzo drobny,czysty i suchy piasek kwarcowy z bezpieczników bagnetowych - polecam!

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: niedziela, 10 sty 2016, 02:13
autor: Pretender
No to złota łopata się należy :-)

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 2 mar 2018, 18:47
autor: tazy
Zastanawiam się na jakiej rurce zwinąć skraplacz z rurki miedzianej fi 8mm żeby pasował do rury o średnicy wew. 50mm

Czy na rurze fi 34mm czy 28mm

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 2 mar 2018, 21:07
autor: radius
Na rurce 34 nie zmieścisz. Maksymalna średnica to 30 mm.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 2 mar 2018, 22:07
autor: tazy
Na rurce 34 powinno wejść idealnie..

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 2 mar 2018, 22:36
autor: masterpaw2
Tazy, zrób jak radzi radius. Fi 34 +2x8 to już nasz 50mm. Dodaj delikatne rozprężnie i :dupa:
Nie wspomnę o tym, że jak zrobisz na wcisk (powiedzmy, że się uda), to zmniejszysz wydajność skraplacza, pary powinny go w miarę swobodnie opływać(przy karbowanej mają łatwiej), no chyba, czegoś nie rozumiem.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 2 mar 2018, 22:37
autor: tazy
Czyli 30? Bo 28 za mala?

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 2 mar 2018, 22:39
autor: freek
Tak jak radius pisze, nie próbuj nawet bo musiałbyś super ciasno zwinąć żeby się zwój nie "otwarł" po ściągnięciu z rdzenia, a i tak wtedy na zero by weszło, o ile by weszło. Prosty rachunek 2x8 mm + 34 mm = 50 mm.Na 28 będzie git, ja na takiej średnicy będę zawijał swoją 8- mkę. Pozdro

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 2 mar 2018, 22:53
autor: masterpaw2
Jak masz 28 pod ręką to na takiej zwijaj, najwyżej zrób jakąś owijkę na nią, np taśma klejąca, jakaś tektura......

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 2 mar 2018, 22:56
autor: freek
Ja będę robił na 28 i myślę że powinno być git bo to da w sumie około 44 mm czyli zostanie po ok około 3 mm na stronę luzu wiec chyba idealnie dla pary.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: sobota, 3 mar 2018, 00:16
autor: tazy
Mam 34/30 i 28 dlatego pytam na jakiej najlepiej to zwijać..

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: sobota, 3 mar 2018, 00:27
autor: masterpaw2
To zwijaj na 30tce i będzie gicio.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 16 mar 2018, 10:07
autor: tazy
Czy tak zwinięty skraplacz z rurki miedzianej 8x08mm podoła?Obrazek

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 16 mar 2018, 10:36
autor: Szlumf
Na "białym" forum odradziłem Ci miedź na skraplacz. Tu dodam, że możesz do tej rury użyć karbowanki 8mm. Łatwo zwiniesz i można kupić do niej końcówki na wąż więc obejdzie się bez spawania.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 16 mar 2018, 10:46
autor: Eksper
Sugerujesz włożenie w miedzianego Thora chłodnicę z karbowanki ?

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 16 mar 2018, 12:50
autor: Szlumf
Nie doczytałem, że Thor ma być z miedzi. W tym przypadku sugeruję zrobienie go z kwasówki lub szkła. Reszta może od biedy być miedziana :D . Polecam lekturę http://repozytorium.p.lodz.pl/bitstream ... sAllowed=y i samodzielne podjęcie decyzji. Ja nie mam grama miedzi w sprzęcie.

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 16 mar 2018, 19:41
autor: radius
Aż nadto :ok:

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 16 mar 2018, 21:08
autor: tazy
Skraplacz zwinięty na rurze fi 30 z rurki miedzianej fi 8. Poszło około 6m zobaczymy jak się będzie sprawdzał

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: niedziela, 18 mar 2018, 21:31
autor: tazy
Eksper pisze:Sugerujesz włożenie w miedzianego Thora chłodnicę z karbowanki ?
A to nie będzie pasowało? :D

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: czwartek, 21 paź 2021, 05:27
autor: bgdancu
Ważne info dla wszystkich, którzy będą w przyszłości szukać informacji w tym temacie!
Nie oszczędzajcie na materiale kilku pln, nie warto!
Zresztą nie ma dużej różnicy w cenie zwykłej rurki, a rurki do KLIMATYZACJI
Za to różnica w obróbce ogromna!!!

Re: Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

: piątek, 22 paź 2021, 19:02
autor: czytam
A które się łatwiej obrabia? Chodzi o gięcie, lutowanie czy może inną czynność?