Strona 1 z 1

Prośba o interpretację wyników badań chromatografi gazowej

: wtorek, 24 mar 2015, 12:49
autor: Matka Teresa
Aloha! Po prośbie przychodzę. Przebadałem 3 swoje próbki. Próbka 3 jest OK, natomiast 1 i 2 nie za bardzo chyba. Tylko, że kompletnie się na tym nie znam. Może moglibyście rzucić na to swoim wprawnym okiem i powiedzieć mi czy te normy są znacznie przekroczone, czy można przymknąć na to oko? I w czym to w ogóle przeszkadza? Na co to ma wpływ? Na smak, na zdrowie? Z góry dziękuję :)

Obrazek Obrazek Obrazek

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: wtorek, 24 mar 2015, 15:56
autor: Zygmunt
To nie jest badanie, to jest sprawozdanie z zatopienia spławika... Ileż to kosztowało? 20zł?

1. Zamaż sobie dane osobowe
2. Chromatografia gazowa, a nie dostałeś wykresu czasów retencji?
3. Badanie nic nie stwierdza, brak dokładnych wartości.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: wtorek, 24 mar 2015, 15:59
autor: Matka Teresa
1. Faktycznie zapomniałem. Trudno, już wiecie jak się nazywam :)
2. Nie.
3. Wartości mam tylko takie i na ich podstawie zadałem te pytania, które zadałem.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: wtorek, 24 mar 2015, 16:02
autor: gr000by
Masz zwiększone zawartości przedgonów (octan etylu, acetal, aldehydy) w próbkach 1 i 2. Czy to nie są badania zrobione pod namiarem podanym ostatnio na forum? Za niższą opłatą byłbym w stanie zorganizować dokładne badania, przeprowadzone na sprzęcie zajmującym się etanolem codziennie...

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: wtorek, 24 mar 2015, 17:15
autor: aronia
Panowie zamiast dołować Matkę Teresę napisalibyście, żeby odbierał więcej przedgonu(może przy okazji dłużej stabilizował) w przypadku próbek 1 i 2 i wszystko będzie super. Napisałbyś coś więcej o tych próbkach: czy to po 1 razie czy po 2, czy próbki z całości serca czy specjalnie wydzielone(jeśli tak to w którym momencie). A co do zawartości związków to największe nie przekracza 0,07g/l 100%(po rozcieńczeniu do 40% będzie będzie ponad 2 razy mniejsze). W tej ilości na pewno Ci nie zaszkodzą, a jeśli chciałbyś wiedzieć na co wpływają to wystarczy wpisać ich nazwę w google(wikipedii).
P.S. Że wyniki są w takiej formie w jakiej są to nic na to kolega nie poradzi - byłby ogólnie dostępne usługowo i w pełni legalnie(pomijam badania po znajomości) w takiej cenie lepiej zrobione badania to na pewno by kolega zbadał(i nie tylko on). A jak jest z dostępem do takich badań i ich cenami akurat panowie moderatorzy chyba sami wiecie najlepiej.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: wtorek, 24 mar 2015, 17:30
autor: Zygmunt
No tak, ale to jest narzekanie w stylu "jakby mercedes był tańszy to byśmy sobie kupili". Badania są drogie, bo sprzęt i praca specjalistów jest droga. Tańsze nie będą. To zaprezentowane wyżej nie spełnia żadnych kryteriów przydatności, bo choćby sama dokładność pomiaru stężenia etanolu ma dokładność uszkodzonego spławika z Biowinu.

Jeżeli rzeczywiście zaprzęgają do tego chromatograf, to albo nie maja bazy wzorców, albo wyniki każą opracowywać magistrantom, którzy nie potrafią ich przeczytać. Nie podejmę się analizy wyników, które sa niemiarodajne.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: wtorek, 24 mar 2015, 18:24
autor: aronia
Ale nikt nie każe tego analizować, ani nie mówi, że jest to "szybkie, łatwe i przyjemne". Ktoś kto ma na co dzień do czynienia z analizami chromatograficznymi od razu ma wyższe oczekiwania wobec takiej analizy i jemu wystarczy też sam wydruk tego wykresu czasów retencji do oceny jakości próbki. Akurat mierzenie stężenia etanolu za pomocą chromatografii dla mnie jest głupotą. Jak najbardziej rozumiem, dlaczego to tyle kosztuje i że za tą cenę nie można oczekiwać super analizy. A, że wysyłają wyniki akurat w takiej formie to już kwestia laboratorium(http://wsse.katowice.pl/viewpage.php?page_id=125): Badania wykonywane są przez doświadczony i kompetentny personel, zgodnie z systemem zapewnienia jakości i dobrą praktyką laboratoryjną. Jakość świadczonych usług jest potwierdzana w międzynarodowych badaniach biegłości.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: wtorek, 24 mar 2015, 19:41
autor: Matka Teresa
Więc tak, ustosunkowując się:
Wyniki są jakie są. Robione w Sanepidzie w Katowicach. Tak tam robią i nic na to nie poradzę. Nie chodzi mi o jakąś wnikliwą analizę na poziomie interpretacji poematów Szekspira tylko po prostu czy to co mi wyszło to jakiś znaczący odchył od normy, czy można przymknąć na to oko? I ewentualnie czy coś można na to poradzić, skąd się to bierze, itp. Gdzieś tam wyczytałem, że octan etylu to chyba ze złej pracy drożdży się bierze (a może aldehyd octowy, nie pamiętam teraz, muszę sprawdzić). No i właśnie oczekiwałem ewentualnie kilku prostych porad typu co robić z drożdżami żeby pracowały lepiej, itp. Robiłem to na zwykłej cukrówce (2 wiaderka, w każdym 21 litrów wody, 8 kg cukru i paczka drożdży Alcotec 48 Turbo Pure). Przedgonów zawsze odbieram dość dużo, 400-500 ml (robię na zbiorniku 60 litrów, jeśli to ma znaczenie). Rektyfikuję 1 raz.
Próbka 1 jest pobrana z serca, próbka 2 jest pobrana z pierwszego pół litra serca, które na wszelki wypadek zawsze zlewam do osobnej butelki, próbka 3 to towar sklepowy, chciałem po prostu z ciekawości sprawdzić.

Pytanie dodatkowe: patrząc na te wyniki jest sens żeby dalej pierwsze pół litra serca odbierał osobno jako "gorsze" czy lać wszystko razem do kupy?

Gr000by, jeśli mówisz serio z tymi badaniami to za jakieś pół roku chętnie się zgłoszę, chętnie jeszcze raz zbadam towar.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: wtorek, 24 mar 2015, 21:13
autor: aronia
Obniż temperaturę fermentacji i stężenie cukru(Blg) - nastawy powiększone itd. Po 1 razie ciężko Ci będzie otrzymać czystość idealną nawet oddzielając ten litr(0,5 przedgonu i 0,5l serca) - do tego trzeba przepuścić 2 raz. Stabilizujesz kolumnę? Jeśli tak to jak długo? Więcej analiz znajdziesz tutaj: http://alkohole-domowe.com/forum/sprawd ... t2712.html - porównaj do swoich(niektóre wartości należy przeliczyć) i sam określ czy akceptujesz swoje wyniki czy należy coś poprawić.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: środa, 25 mar 2015, 07:42
autor: Matka Teresa
Aronia, dzięki za sensowne odpowiedzi. Generalnie nie muszę mieć absolutu, nie dążę za wszelką cenę do czystości idealnej. Chcę po prostu żeby nikt, kto się napije nie mówił, że to syf. Ja osobiście będę używał tego wyłącznie do nalewek (wódki generalnie nie piję) i nie chcę żeby mi nalewki śmierdziały czy źle smakowały.
Mam sprzęt w pełni automatyczny. Ale to nie jest tak, że nie mam na nic wpływu. Mogę sobie dowolnie, według własnych potrzeb tę automatykę ustawić. Póki co poznaję ją dopiero, parę razy użyłem, wszystko jeszcze przede mną :) Tak w ogromnym skrócie na domyślnych ustawieniach wygląda to tak: 15 minut stabilizacji, pierwszy odbiór przedgonów (nieco ponad 200 ml), 15 minut stabilizacji, drugi odbiór przedgonów (nieco ponad 200 ml), 15 minut stabilizacji i odbiór właściwy. Oczywiście każdy czas, każdy etap produkcji mogę sobie dowolnie definiować.

I pytanie dodatkowe: ile mniej więcej serca powinno się otrzymywać z 60 litrów nastawu? Ja wciąż eksperymentuję z tym sprzętem i wyniki mam bardzo różne. Jednego razu mi wyszło 6,7 litra, innego razu 9,5 litra.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: środa, 25 mar 2015, 07:54
autor: radius
Matka Teresa pisze: ile mniej więcej serca powinno się otrzymywać z 60 litrów nastawu?
To zależy ile kilogramów przerobionego cukru masz w nastawie, ile odbierzesz przed- i pogonów, przy jakiej temperaturze kończysz proces, itd... więc trudno konkretnie odpowiedzieć na tak postawione pytanie ;)

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: środa, 25 mar 2015, 07:57
autor: aronia
Ale możesz sam siebie sprawdzać na bieżąco podczas procesu: http://alkohole-domowe.com/forum/oblicz ... 12468.html

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: środa, 25 mar 2015, 08:14
autor: Matka Teresa
No i właśnie dla takich rozmówców warto tutaj być, mogę się czegoś nauczyć. Tego excela sobie ściągnę jak do domu wrócę, dzięki.
Co do pytań o liczby: 21 litrów wody, 8 kg cukru, drożdże Alcotec 48 Turbo Pure. Po 5-6 dniach jest już wszystko przerobione i klaruję turbo klarem Alcotecu. Przedgonów odbieram 400-500 ml, pogonów sam nie wiem, nie mierzyłem, ale niewiele, może ze 100-150 ml. Zmierzę następną razą. Kończę proces na 99 stopni.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: środa, 25 mar 2015, 08:56
autor: lesgo58
Matka Teresa pisze:
I pytanie dodatkowe: ile mniej więcej serca powinno się otrzymywać z 60 litrów nastawu? Ja wciąż eksperymentuję z tym sprzętem i wyniki mam bardzo różne. Jednego razu mi wyszło 6,7 litra, innego razu 9,5 litra.
Nie przeliczaj wydajności z objętości nastawu. Licz ze wskazań cukromierza. Sposób najdokładniejszy. Albo z grubsza z ilości surowca.
Np. robisz nastaw z cukru. Więc możesz przyjąć, że z kg cukru otrzymasz 0,6 l alkoholu brutto. Ni piszę serca, bo serce każdy wyznacza sobie sam. Zależnie od sprzętu i cierpliwości i doświadczenia.
Z badań wynika, że masz problemy z oddzieleniem niechcianych frakcji.
Piszesz, że masz automat. Dobra sprawa. Ale on zda egzamin jak poznasz dokładnie sprzęt i sposób prowadzenia procesu. A tego nie nauczysz się poprzez automatyczne nastawienia parametrów za pomocą sterownika. Musisz kilka destylacji/rektyfikacji przeprowadzić ręcznie. Poobserwować. Wyciągnąć wnioski. Jak poznasz wtedy będziesz wiedział jak ustawić sterownik aby to wszystko pracowało na twoją korzyść.
Na początek popracuj nad długością stabilizacji.
Pogony traktuj od momentu gdy nie możesz już utrzymać temperatury w dole kolumny - albo sam zdecydujesz od jakiego momentu przejść do pogonów. Uwierz mi temperaturę można utrzymać do końca. Kwestia techniki i cierpliwości.
Na początek taka rada odbieraj serce do osobnych butelek i po kilku dniach zweryfikuj jakość poszczególnych butelek. Daję głowę, że wszystkie powinny być OKey. Ale będzie to też dla Ciebie weryfikacja, czy dobrze prowadzisz proces (bez konieczności badań na chromatografie). Jeśli któraś z butelek będzie odstawać np. pierwsza czy np. ostatnia - to będzie sygnał, że trzeba popracować nad przedgonami albo pogonami.
Wybacz, że tak po chłopsku opisałem jak masz robić, ale odniosłem wrażenie, że za bardzo zaufałeś sterownikowi (przynajmniej tak zrozumiałem z Twojej wypowiedzi, że nastawy możesz ustawiać dowolnie)
Jeszcze jedno. Zweryfikuj termometr w zbiorniku. Po prostu przegotuj sama wodę(oczywiście na sprzęcie) i zobacz ile on pokazuje. Nie rób tego w innym garnku. Będzie to dla Ciebie punkt odniesienia do jakiego momentu możesz odbierać alkohol. 99*C o których piszesz bez weryfikacji to nic nie znaczą.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: środa, 25 mar 2015, 09:09
autor: Matka Teresa
Bardzo dobrze, że po chłopsku, bo chociaż cokolwiek zrozumiałem z tego co piszesz :)
Ustawienia sterownika mogę faktycznie dowolnie ustawiać (albo prawie dowolnie, sam jeszcze nie do końca obczaiłem). Są po prostu jakieś następujące po sobie fazy procesu i mogę zaprogramować ile czasu mają trwać.
Termometr mogę zweryfikować, to akurat nie problem. Ale myślisz, że coś może być nie tak z termometrem? Sprzęt raczej "markowy" więc liczę, że i dobry :)

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: środa, 25 mar 2015, 10:06
autor: lesgo58
To nie kwestia, czy coś może być nie tak z termometrem. To po prostu weryfikacja - czy dobrze pokazuje. Jak będziesz wiedział ile będzie pokazywał gdy woda wrze, wtedy nie będziesz niepotrzebnie zostawiał w zbiorniku alkohol. A znam przypadki, że w ten sposób ludzie "gubią" 1-1,5 litra alkoholu z przeciętnego nastawu.
Czyli dobrze zrozumiałem z tym automatem. Jeśli masz taką opcję to go odłącz. Korzystaj tylko z regulatora mocy i z termometrów. Obserwuj ich wskazania i odpowiednio interpretuj. Na automatykę - jak pisałem przyjdzie czas.
Automatyka ma sens, gdy masz powtarzalne procesy. Korzystasz z takich samych nastawów. Bo nastaw nastawowi nierówny. W każdym mogą być różne ilości poszczególnych frakcji.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: środa, 25 mar 2015, 10:24
autor: Matka Teresa
Czy mogę zupełnie się odłączyć automatykę tego nie wiem, nie sprawdzałem jeszcze. Wiem, że mogę dowolnie programować.
A co do wody: jeśli dobrze rozumiem to najwydajniej jest kończyć proces tuż przed progiem wrzenia wody? Bo teraz mam tak, że alkohol cały czas mi kapie (przez cały czas trwania procesu szybkość kapania jest identyczna, nie zwalnia pod koniec), temperatura na zbiorniku powoli sobie rośnie, kapie, rośnie, kapie, rośnie, w końcu osiąga 99 stopni i się maszyna wyłącza. A teoretycznie mogłoby kapać dalej.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: środa, 25 mar 2015, 11:49
autor: radius
Tak, jak pisze lesgo58, temperatura przy której sterownik wyłącza ci cały proces, może nie być tą rzeczywistą, więc dlatego warto sprawdzić termometr na wrzącej wodzie. Ważne też jest co mierzy. Temperaturę par czy wsadu w kotle, bo i w tym wypadku będzie różnica w pozostałości alkoholu w wodzie odwarowej.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: środa, 25 mar 2015, 11:52
autor: Matka Teresa
radius pisze: Ważne też jest co mierzy. Temperaturę par czy wsadu w kotle, bo i w tym wypadku będzie różnica w pozostałości alkoholu w wodzie odwarowej.
Jeśli dobrze obczaiłem te wszystkie podłączenia to termometr jest zanurzony w nastawie, więc mierzy temperaturę wsadu w kotle.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: środa, 25 mar 2015, 12:15
autor: lesgo58
Zadzwoń do producenta i się dowiedz, czy sterownik można przełączyć na manual.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: środa, 25 mar 2015, 12:20
autor: Matka Teresa
Dowiedzieć się mogę, to akurat nie problem.
Ale zakładając, że znam już temperaturę wrzenia wody (czy termometr działa dobrze, czy też nie) to optymalnie jest destylować aż do samego progu wrzenia wody? Dobrze rozumiem? I drugie pytanie: gdybym przegapił i grzał dalej to z odbioru w końcu zacznie mi się skraplać sama woda?

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: środa, 25 mar 2015, 14:06
autor: lesgo58
Oczywiście dobrze główkujesz.
Jeśli chcesz odzyskać cały alkohol to za każdym razem destylujesz do samego progu wrzenia. To teoria. Tylko, że w pewnym momencie po etanolu zaczną się pogony. Czyli będą to temperatury pomiędzy 78,3*C(wzorcowe) a 100*C.
Ja mam kilka termometrów w kolumnie i mogę na końcówce dokładnie zobaczyć gdzie kończy się spirytus, a gdzie zaczyna pogon, a później woda. Gdy kończę proces to w kegu mam 100*c, w buforze prawie 99*C a na dolnym termometrze (15cm nad buforem) ok 80*C . A wyżej temperaturę dnia. Używając sterownika nie będziesz w stanie destylować do tego momentu. No chyba, ze wprowadzisz poprawki uwzględniające warunki ciśnienia.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: środa, 25 mar 2015, 14:19
autor: Matka Teresa
OK, zaczyna się robić ciekawie :) Znaczy się dowiaduję się potrzebnych i ciekawych rzeczy. Ale tak: mam odbiór boczny, a na samym szczycie kolumny jeziorko. Nie znam się na tym zupełnie, ale z tego co się zorientowałem, to pogony powinny się w tym jeziorku gromadzić. Czy mimo to będą mi kapać z bocznego odbioru jak już cały spirytus odbiorę? Przepraszam za, być może, głupie pytania, ale jak dowiem się teraz to później już będę wiedział.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: środa, 25 mar 2015, 15:06
autor: lesgo58
Nie będą kapać. Przecież odbieramy je na początku procesu. Jeśli to zrobisz dobrze, to w głowicy będziesz miał taki sam spirytus jak poniżej. Właśnie dlatego podpatrując kolumny przemysłowe spróbowano OLM zaadoptować na nasz grunt. I udało się. W ten sposób odbieramy mniej i dokładniej przedgon, a serce bez obawy ujściem OLM odbieramy czyściutkie.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: środa, 25 mar 2015, 15:10
autor: aronia
Wziął byś się w końcu pochwalił co to masz za aparaturę - wstawił jakieś zdjęcie etc.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: środa, 25 mar 2015, 15:14
autor: Matka Teresa
Pytałem o pogony. Jak to jest: czy jak odbiorem bocznym wyleci cały spirytus to potem będą tym samym odbiorem leciały pogony, a potem woda, czy też może spirytus po prostu przestanie lecieć (i nic nie będzie leciało), a pogony polecą wyżej do jeziorka? Bo tak teoretycznie rozważam sytuację co by było gdybym np. temperaturę końca procesu ustawił powyżej temperatury wrzenia wody. Na przykład 105 stopni.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: środa, 25 mar 2015, 15:18
autor: Matka Teresa
aronia pisze:Wziął byś się w końcu pochwalił co to masz za aparaturę - wstawił jakieś zdjęcie etc.
Takie coś, od Plipka.
http://destylatory.sklep.pl/index.php?i ... er=product

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: środa, 25 mar 2015, 15:53
autor: lesgo58
Tak jak pisałem dzwoń do plipka albo zobacz w instrukcji jak przełączyć na manual.
Automat to piękna rzecz. Ale bez zrozumienia istoty rektyfikacji to raczej przeszkadza i może wyrządzić więcej szkody. Co widać po Twoich wynikach.
Jak nauczysz się rektyfikacji manualnie to wtedy ten sterownik będzie w Twoich rękach robił to co Ty mu każesz, a nie to co on chce.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: środa, 25 mar 2015, 15:57
autor: Matka Teresa
Póki co to nikt właściwie nie potrafił powiedzieć czy wynika faktycznie są złe, mimo że kilka razy o to dopytywałem. Wiadomo tylko, że nie spełniają norm rozporządzenia PE. A czy to jakieś fatalne przekroczenia czy zupełnie nieistotne tego właśnie nie wiem.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: środa, 25 mar 2015, 16:44
autor: Zygmunt
Jeżeli chodzi o to, czy się nie zatrujesz- nie, bo nawet na sprzęcie z dętki i konserwy trucizny wydestylować się nie da. O samej jakości destylatu się nie wypowiem, gdyż wyniki są dla mnie mało rzetelne- żadna Twoja w tym wina, po prostu sprawozdanie jest uproszczone. Sposoby na zmniejszenie ubocznych produktów pracy drożdży są na forum opisane szeroko- im mniejsze cisnienie osmotyczne i ogólny stres drożdży- tym lepiej. Więc, przekładając- cukier w rozsądnej ilości, temperatura w dolnych zakresach optimum, niedopuszczenie do autolizy drożdży, pH, odpowiednia suplementacja pożywkami.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: środa, 25 mar 2015, 18:56
autor: Matka Teresa
Że się nie zatruję to się domyślam. Bardziej chodziło mi oto, czy taki odchył od normy ma jakiś zauważalny wpływ na smak/jakość. Mi osobiście ciężko ocenić, bo nie piję wódki/spirytusu. Nie mam więc punktu odniesienia, nie wiem jaka jest dobra, a jaka nie. Dlatego zapytałem. Chociaż parę osób już bardzo chwaliło, mówiło, że wyjątkowo łagodny jest. Ale chciałem też te cyferki skonfrontować z kimś, kto ewentualnie się na nich zna.

Z automatu nie bardzo jednak chyba chcę rezygnować. Po to kupiłem żeby go używać. Będę po prostu się starał tak dostroić sterowniki żeby wynik był jak najlepszy.

Za info o drożdżach dziękuję, zapoznam się bliżej z tematem, to może być źródłem problemu. Myślałem, że trzeba im raczej ciepło zapewnić i nieco je dogrzewałem.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: środa, 25 mar 2015, 21:47
autor: lesgo58
Matka Teresa pisze: Bardziej chodziło mi oto, czy taki odchył od normy ma jakiś zauważalny wpływ na smak/jakość. .
Nikt Ci tego nie powie na odległość. Taki odchył może być dla wódki przekleństwem jak i ogromną zaletą. Jest tak wiele czynników wpływający na jakość czy też smak, że nigdy nie wiadomo czy to jest już to.
Po drugie czas. Ten czynnik jest nie do przecenienia. Czas, który może być zbawieniem jak i zguba dla trunku. Ocena wódki na świeżo nigdy nie jest wiarygodna. Bo coś co nie smakuje teraz - po czasie może okazać się absolutem. I na odwrót. Tak, że widzisz - to nie takie proste ocenić Twój wyrób na odległość.
Jeśli chciałeś otrzymać wódkę pijalną - to być może ją otrzymałeś. Ale jeśli chciałeś otrzymać wódkę czystą - to nie.
Nie patrz nigdy na swoje wyroby poprzez pryzmat innych wódek. Ty patrz na to kategoriami - czy Tobie smakuje, czy nie. A do tego chromatograf nie jest potrzebny.

Co do reszty Twojego postu - No Comment. Twój wybór - więc powodzenia.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: piątek, 27 mar 2015, 20:44
autor: aronia
Kolego Matka Teresa chcesz wiedzieć czy oddany przez Ciebie alkohol(który przepuszczasz tylko 1 raz) jest ok - porównaj to z wynikami znajdującymi się tutaj: http://alkohole-domowe.com/forum/badani ... ml#p120369 - szczególnie wyniki próbek podpisanych "Odpęd". Chcesz otrzymasz super czysty zacznij przepuszczać 2 raz, bo jeszcze nie spotkałem się z "ideałem" po 1 razie(ale może kiedyś to nastąpi).
P.S. Wartości z Twoich analiz musisz przeliczyć.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: czwartek, 8 paź 2015, 09:31
autor: terbufos
A powiedzcie mi co w tym sprawozdaniu jest nie tak?
Są wyniki i są normy unijne podane i można się dowiedzieć czy nasz "wyrób alkoholowy" spełnia wymogi.
Czego po takim sprawozdaniu oczekiwalibyście?

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: czwartek, 8 paź 2015, 21:55
autor: aronia
Jeżeli chodzi o mnie to zamiast takiego sprawozdania wolałbym otrzymać wyniki np. w postaci takiego wydruku/skanu jak tutaj: http://alkohole-domowe.com/forum/sprawd ... ml#p105797 , który można spokojnie przerobić na zestawienie widoczne w dalszej części postu.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: piątek, 9 paź 2015, 12:44
autor: terbufos
No ale w tym sprawozdaniu, co było pokazane wcześniej, są też podane stężenia alkoholi. Na tym chromatogramie też są jakieś wartości stężeń i jakieś inne dziwne rzeczy. Na chromatogramie z tego laboratorium pewnie będą te same rzeczy co na sprawozdaniu. Więc nie rozumiem gdzie tu różnica.

Re: Prośba o interpretację wyników badań

: piątek, 9 paź 2015, 16:17
autor: aronia
I chodzi właśnie o to, że zamiast tego sprawozdania ja wolałbym dostać ten chromatogram...