rosnąca temperatura podczas stabilizacji

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy

Post autor: olo 69 »

A ile litrów nastawu wlewasz do kega?
Pozdrawiam,olo 69

Autor tematu
djziomuss
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 22 sty 2014, 10:31
Ulubiony Alkohol: czysta ojczysta :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Re: rosnąca temperatura podczas stabilizacji

Post autor: djziomuss »

Podparcie dostałem wraz ze spręzynkami o takie: http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... l-1-1-1012 . W jaki sposób sprawdzić refluks?

robertino
10
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 10:55
Podziękował: 15 razy
Re: rosnąca temperatura podczas stabilizacji

Post autor: robertino »

Miałem podobny problem na początku swojej przygody w naszym zainteresowaniu do czasu kiedy nie wyczytałem na tym szanownym forum że należy zrobić dystans około 1,5 cm. między przewężeniem a kolumną.Jak tak zrobiłem to problem zniknął.Mój sprzęt to kolumna aabratek 147 cm. LM , OVM 60,3 mm. wypełnienie sprężynki pryzmatyczne Plipek, keg 30 l.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: rosnąca temperatura podczas stabilizacji

Post autor: kmarian »

Jeżeli masz drożny otwór odpowietrzenia głowicy i w czasie stabilizacji nie uchodzą tamtędy opary, to oznacza, że refluks działa prawidłowo.

Kolumna łączona z kegiem poprzez standardowy "fitting" ma na dole spore przewężenie. Jeżeli tu nie zostawimy odpowiedniej długości wolnej przestrzeni to zostaje on nieco przytkany i może powstać miejsce zalania. Tak jak radzi Kolega robertino, należy tam zapewnić wolną przestrzeń około 1 - 1,5 cm, dalej podparcie i dopiero na podparcie wypełnienie. Stracisz wysokość jednej półki, zyskasz jednak pewność, że tam nie będzie Ci zalewać.
Podparcie masz bardzo dobre. Włożone do kolumny bezpośrednio na fitting może być zbyt niskie. Dwa takie podparcia jedno na drugim, może zapewniło by odpowiednią przestrzeń. Znów 2 kW będzie mocą roboczą. :twisted:

Pytanie, dlaczego było dobrze i się popsuło?? Z biegiem czasu mogło dojść do samoistnego "ugniecenia się" podparcia.
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: rosnąca temperatura podczas stabilizacji

Post autor: olo 69 »

Na moje pytanie nie odpowiedział, ale jeśli będzie za dużo nalewał do kega, to też będzie mu zalewało kolumnę i temperatura rosła.
Pozdrawiam,olo 69

Autor tematu
djziomuss
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 22 sty 2014, 10:31
Ulubiony Alkohol: czysta ojczysta :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Re: rosnąca temperatura podczas stabilizacji

Post autor: djziomuss »

Do kega nalewam zawsze 25l nastawu i wcześniej nie było problemu. Zrobię wszystkie rzeczy jakie radziliscie i dam znać co z tego wyszło.

Autor tematu
djziomuss
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 22 sty 2014, 10:31
Ulubiony Alkohol: czysta ojczysta :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Re: rosnąca temperatura podczas stabilizacji

Post autor: djziomuss »

Zastosowałem się do wszystkich rad i efekt trochę mnie zdziwił. Od momentu pójścia pary w górę dalej grzałem 2x2kw i przez ponad pół godziny kolumna się nie zalała a temperatura stała w miejscu na poziomie 78,5*C. Może zrobiłem zbyt duży dystans pomiędzy poparciem, a zwężeniem?

bananek63
100
Posty: 114
Rejestracja: niedziela, 14 lut 2016, 13:56
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: rosnąca temperatura podczas stabilizacji

Post autor: bananek63 »

Ja miałem ten sam problem, u mnie pomogła wymiana podparcia na samym dole. Było za mało przewiewne- przytkało się.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: rosnąca temperatura podczas stabilizacji

Post autor: kmarian »

Kolego djziomuss, teraz jest wszystko w porządku. Tak zostaw i ciesz się, że już nie ma problemu.
Jeżeli przy mocy 4 kW, kolumna Ø60,3 się nie zalała, to jedynie oznaczać może, że masz zbyt przewiewne wypełnienie albo moc grzania faktycznie jest niższa niż zakładana. Z tym jednak dasz sobie radę. :twisted:

Autor tematu
djziomuss
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 22 sty 2014, 10:31
Ulubiony Alkohol: czysta ojczysta :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Re: rosnąca temperatura podczas stabilizacji

Post autor: djziomuss »

Najważniejsze że już nie zalewa przy 2kw :) dzięki wszystkim za pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”