freek

Przedstaw się naszej społeczności, napisz kilka słów o sobie, kim jesteś, co robisz i co cię tu sprowadza. Napisz cokolwiek chcesz na swój temat a my Cię radośnie powitamy :)
Regulamin forum
1. Jako temat wpisz tylko swój NICK :)

2. Przedstaw się pozostałym członkom forum, napisz co lubisz robić czym się interesujesz, co Cię tu sprowadza i jaki alkohol najbardziej lubisz produkować:) Tutaj możecie pisać o sobie dosłownie wszystko na co macie ochotę.

3. Jeśli masz zamiar tylko napisać np. "Witam, nazywam się .... " to daruj sobie.

4. Multikonta - kasujemy i banujemy
Awatar użytkownika

Autor tematu
freek
150
Posty: 197
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 16:10
Krótko o sobie: By żyć, trza pić :-)
Ulubiony Alkohol: Własny, domowy, nie za słaby.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Południe
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy

Post autor: freek »

Witam wszystkich zacnych producentów.
Jestem Jarek, odkąd trafiłem przez przypadek na to forum to wręcz cały czas myślę o tematach tu poruszanych i aż strach się przyznać jak bardzo absorbuje to czas. Oczywiście początki były takie że nieprzespane noce bo czytałem, w każdą wolną chwilę telefon w łapę i forum, teraz się to już ustatkowało trochę lecz dalej tyle ciekawych spraw, że jak tylko czas pozwala to czytam, oglądam, obliczam :)

Z wyrobem alkoholi do tej pory miałem tyle do czynienia co parę nastawionych win, zrobionych nalewek na kupnym spirytusie lub na właśnie - bimberku od wujka. O ile teraz wiem (po lekturze forum), że jego sprzęt jest z przed stu lat przed "murzynami" tym niemniej wszyscy w rodzinie zawsze to pili i nie powiem bo jak na taką metodę i taki sprzęt ( kainerowy "parnik", jeden odstojnik, długie rurki miedziane łączące to wszystko i oczywiście potężna spirala z rurki miedzianej zanurzona w baniaku z wodą jako chłodnica) to smakowo wychodziło to bardzo dobre(oczywiście po jakimś tam czasie, lecz niedługim leżakowania- i oczywiście odpowiednio zaprawione). Również nie było mowy o jakimkolwiek cięciu frakcji itp- ciągnięte do ok 40 vol.
Jestem na etapie dalszego czytania forum i poszerzania wiedzy lecz nie mogłem się oprzeć i kupiłem fermentator, beczkę aby popełnić swój pierwszy nastaw- cukrówka, 38 l wody , 10 kg cukru, 1 paczka alcotec 48 turpo pure. Blg początkowe około 21, nastawione w niedzielę rano, temp. ok 28 st C, fermentacja skończona w czwartek ok południa i po 1 dniowym odgazowaniu, odpoczęciu, nie mogłem uwierzyć bo nastaw miał - 8 blg w temp 20 st C. Czy to możliwe? Cukromierz ten szwedzki w skali OE na wodzie wskazuje poprawne 0.Na chwile obecną nastaw wyklarowany i spuszczony znad osadu, leży i czeka.
Reasumując przymierzam się do zakupu lub złożenia swojego pierwszego sprzętu tylko cały czas nie wiem w co uderzyć. Na początek myślałem jakiegoś pot stila na kegu 50 l z kolumną ok 80/100 cm z częściowym wypełnieniem termometrem na szczycie i chłodnicą prostą gdyż mam dostęp do owoców, lecz nie jest to jeszcze ukartowane. W zimie może poszłaby i na tym też jakaś cukrówa. Oczywiście potem z czasem dokupić aabratka z OLM jak fundusze pozwolą.

Ogólnie dziękuję za ogrom wiadomości tu dostępnych,a wiadomo że bez Was by ich tu nie było.
Z zakupem nie będę się spieszył bo wolę doczytać, doszkolić się itp no bo wiadomo.
Pozdrawiam wszystkich i powiem jedno - zamierzam Was dogonić ;)

Ps. przepraszam że tak długo :bezradny: ale musiałem napisać co mi na sercu leży, pozdro.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1185
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: freek

Post autor: psotamt »

Witaj na forum
freek pisze:...nie mogłem uwierzyć bo nastaw miał - 8 blg w temp 20 st C. Czy to możliwe? Cukromierz ten szwedzki w skali OE
Tak, to jak najbardziej prawidłowy odczyt dobrze przeprowadzonej fermentacji. Na początku też miałem ten cukromierz, ale "zużył się" gdy odgazowywałem nastaw i zapomniałem go wyjąć. Tu masz przeliczniki skal różnych cukromierzy.
Piszesz jasno i przejrzyście, na pewno dogadasz się w każdej kwestii. Powodzenia!
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2739
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: freek

Post autor: JanOkowita »

Cześć! Zapraszamy! :klaszcze:
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przywitaj Się!”