Znaleziono 190 wyników

autor: freek
sobota, 20 sty 2024, 18:55
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Nalewka bakaliowa. Coś nowego.
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 1527

Re: Nalewka bakaliowa. Coś nowego.

Też bym cukru nie dawał w ogóle na start, na zdrowy rozum alko wyciągnie cukier z bakalii, a potem jak będzie mało to zawsze możesz dosłodzić i wtedy masz opcję, cukrem lub miodem - znów eksperyment bo to z miodem może być eleganckie bo bakalie mi jakoś z miodem pasują.
autor: freek
sobota, 20 sty 2024, 08:51
Forum: Sklepy, Sprzedawcy, Producenci...
Temat: AKCJA SKROBIA TAPIOKOWA
Odpowiedzi: 133
Odsłony: 10005

Re: AKCJA SKROBIA TAPIOKOWA

Tak wychodzi bo wpisując swoje zamówienie kolega Zwirek sie pomylił sumując i wpisał sumę o 100 kg większą od faktycznej. Więc ta setka jest jeszcze wolna do wzięcia.
A tej brakującej 25ki nie znalazłem .🤔
Pozdro🤘
autor: freek
piątek, 19 sty 2024, 21:15
Forum: Sklepy, Sprzedawcy, Producenci...
Temat: AKCJA SKROBIA TAPIOKOWA
Odpowiedzi: 133
Odsłony: 10005

Re: AKCJA SKROBIA TAPIOKOWA

1.Jakis 1234 - 25 kg. 2. Szlumf - 50kg 3. Rykowyryk - 25kg 4. Bart412 - 50kg 5. Kamilasta - 50 kg 6.Michał2003 - 25 kg 7. Marian Naworski - 25kg paczkomat 8. czytam 50kg 9. Wichurski 25kg 10. artos41 300 kg 11. Kyneczek 50kg 12. Alien844 25kg paczkomat 13.Krychu35 - 100kg 14. drgranatt - 50 kg 15. c...
autor: freek
sobota, 6 sty 2024, 13:20
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Z czego zrobić 1 swoje wino zimą
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 1942

Re: Z czego zrobić 1 swoje wino zimą

Hej, przypominam że kolega pisał aby było tanio ;) , jak piszą chłopaki możesz sie pokusić o ryżowe z dodatkami jak na wermut - są dostępne gotowe zestawy przypraw, ciekawy smak i na grzańca jak znalazł. Ze swojej strony mogę polecić Ci wino z zielonej herbaty z dodatkami, przepis znajdziesz w necie...
autor: freek
niedziela, 9 kwie 2023, 11:29
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Aabratek słaba moc
Odpowiedzi: 56
Odsłony: 7439

Re: Aabratek słaba moc

Na jakiej podstawie twierdzisz że jest mniej voltów? Jeśli mierzyłeś alkoholomierzem to jesteś go pewien? Może skala w nim się przesunęła??
autor: freek
poniedziałek, 20 mar 2023, 20:25
Forum: Sklepy, Sprzedawcy, Producenci...
Temat: Hurtownia/Sklep z Cu
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2129

Re: Hurtownia/Sklep z Cu

Hej boxer, jak chodzi bo kształtki to sprawdź Rimex Olsztyn, tylko nie wiem czy rury mają bo nie patrzyłem.
autor: freek
wtorek, 17 sty 2023, 21:43
Forum: Fun Forum
Temat: In the... Internet
Odpowiedzi: 689
Odsłony: 243807

Re: In the... Internet

Nie chodzi o zniszczenie kogoś, ale o obojętność i to że tacy jak z filmu widzą tylko czubek swojego nosa i nic więcej. Co oczywiście da się zauważyć w otaczającym nas już świecie.
autor: freek
wtorek, 17 sty 2023, 21:10
Forum: Fun Forum
Temat: In the... Internet
Odpowiedzi: 689
Odsłony: 243807

Re: In the... Internet

No defacto, mocne to video ale jakże prawdziwe w tych czasach!! Obecne młode pokolenie w większości wyrośnie zapewne na takich ludzi bo predyspozycje są do tego mocne :angry: nad czym ubolewam. Powinien ktoś zhakować Facebooka, i aby dostać się do swojego profilu trzeba by było obejrzeć cały ten fil...
autor: freek
poniedziałek, 19 gru 2022, 19:09
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Jaki likier na święta?
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 3341

Re: Jaki likier na święta?

Artur zdążysz jeszcze zrobić likier a'la malibu ale musisz zacząć dzisiaj najlepiej. Przepis w necie znajdziesz, to taki z mlekiem skondensowanym w puszce. Tylko zrób go na wiórkach kokosowych, a nie czasem na mleczku kokosowym z puszki. Połączysz składniki w wigilię i w pierwsze święto będzie juz g...
autor: freek
poniedziałek, 5 gru 2022, 23:07
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Wolny odbiór OLM
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3637

Re: Wolny odbiór OLM

Może sprężyny jakieś wpadły w OLM i dlatego tak. Możesz też zamienić najpierw zaworki lm z olm i zobaczysz wtedy co jest bez rozbierania rury. Jak dalej tak samo wolno to będziesz musiał popatrzeć do olm od środka.
autor: freek
niedziela, 4 gru 2022, 12:21
Forum: Wina Różne
Temat: Nastaw wina z hibiskusa śmierdzi zgniłym jajem
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2839

Re: Nastaw wina z hibiskusa śmierdzi zgniłym jajem

A czytałeś kiedyś o fermentacji burzliwej??? Drożdże jak pracują to jest specyficzny zapach, też nie doczytałeś??
Może u taty jeszcze nastaw nie ruszył i dlatego wg Ciebie jest ok.
Może jakieś proporcje byś podał, ile czego dodałeś? Zdjęcie też by sporo pokazało.
autor: freek
czwartek, 27 paź 2022, 20:12
Forum: Drożdże i fermentacja
Temat: Zbyt niska temperatura dla optymalnej pracy drożdży
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 5149

Re: Zbyt niska temperatura dla optymalnej pracy drożdży

jakiś1234 powiedz mi proszę co natlenienie nastawu do przepedzenia spowoduje złego? Zahamuje fermentację. https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Pasteura No to u siebie czegoś takiego nie zauważyłem, być może i wystąpiło takie zjawisko, ale po pzemieszaniu jak pisałem i podgrzaniu widziałem znacznie l...
autor: freek
czwartek, 27 paź 2022, 19:53
Forum: Drożdże i fermentacja
Temat: Zbyt niska temperatura dla optymalnej pracy drożdży
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 5149

Re: Zbyt niska temperatura dla optymalnej pracy drożdży

:witam: Na winach to się znasz ale na nastawach to nie za bardzo Z tego co się orientuję, żeby stworzyć wino, należy przed tym, popełnić nastaw na nie. Czyli należy dokładnie wiedzieć- ile, kiedy, co i jak. Czy mógłbyś mi wytłumaczyć w jaki sposób można znać się na winach a na nastawach to już nie ...
autor: freek
czwartek, 27 paź 2022, 19:45
Forum: Drożdże i fermentacja
Temat: Zbyt niska temperatura dla optymalnej pracy drożdży
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 5149

Re: Zbyt niska temperatura dla optymalnej pracy drożdży

jakiś1234 powiedz mi proszę co natlenienie nastawu do przepedzenia spowoduje złego?? Masz wiedzę na ten temat?? Bawię się juz parę lat i nie spartoliłem jeszcze ani wina ani nastawu, co więcej gdy miałem problem tak jak kolega, że wolno pracowało bo za niska temp była to właśnie przemieszałem mocno ...
autor: freek
środa, 26 paź 2022, 23:10
Forum: Drożdże i fermentacja
Temat: Zbyt niska temperatura dla optymalnej pracy drożdży
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 5149

Re: Zbyt niska temperatura dla optymalnej pracy drożdży

Siema, jak na rurę to nie baw się z wężem żadnym tylko przelej do zbiornika, a że napowietrzysz to drożdże wtedy powinny bardziej ruszyć nawet i od razu podgrzewaj, wspomoże to przyspieszenie fermentacji. Dobrze abyś przy podgrzewaniu czasem przemieszał żeby całość grzała sie jednakowo. Przerobi zan...
autor: freek
sobota, 9 lip 2022, 21:52
Forum: Chłodzenie
Temat: Zamknięty obieg wody chłodzącej
Odpowiedzi: 924
Odsłony: 335597

Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Kolego Kwitom, rób śmiało to co masz na myśli, ja mam obieg 200l i mam też chłodnice od klimy po drodze ale załączam ją tylko w lecie, jesień, zima śmiało jadę bez niej proces 8-10 godz na mocy ok 2,5 kW. Tylko raz woda nagrzala mi się do ok 50 st ale to po skończeniu roboty zmierzyłem więc wszystko...
autor: freek
niedziela, 6 mar 2022, 09:28
Forum: Łączenie
Temat: Keg i rura fi54
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 3797

Re: Keg i rura fi54

Ja brałem od radiusa przejściówkę, lutujesz do rury i wkręcasz w keg, rozwiązanie proste i skuteczne. Aczkolwiek gdybym miał teraz wybierać to bym raczej wlutował talerzyk od tri clampa, bo przeważnie rozbieram gorący sprzęt i triclamp by ułatwił ten zabieg. Opcje masz tylko musisz zdecydować co chc...
autor: freek
czwartek, 13 sty 2022, 20:45
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Nalewka z owoców dzikiej róży
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 5125

Re: Nalewka z owoców dzikiej róży

Żadna gorycz nie wychodzi, co za problem Masz spróbować zrobić w butelce pólitrowej eksperyment? Ani dużo owoców, ani dużo wódki nie pójdzie, a ocenisz sam.
Inaczej jest to tylko pisanie aby pisać, nic więcej.
A co do ryzyka, to na prawdę jest spore! :hammer: :hahaha:
autor: freek
wtorek, 11 sty 2022, 21:25
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Nalewka z owoców dzikiej róży
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 5125

Re: Nalewka z owoców dzikiej róży

Witam, ja robiłem i wino i nalewkę z DR, oczywiście owoce z pestkami, jedynie oddzielałem te czarne pozostałości po kwiecie i od strony ogonka i żadna, ale to żadna gorycz ani w jednym ani w drugim nie występuje. Co do nalewek to również polecam owoce zalać alko najpierw na ok 1,5mies, potem cukier ...
autor: freek
niedziela, 2 sty 2022, 02:34
Forum: Kolumny destylacyjne
Temat: Zalewanie kolumny
Odpowiedzi: 157
Odsłony: 66399

Re: Zalewanie kolumny

No Panowie temat akurat u mnie na tapecie również. Ostatnie 2 razy nie mogę zalać. Keg 50, wsadu ok 45l, rura 63,5, grzałki 2x2kw ale rzeczywistej mocy nie sprawdziłem jeszcze. Grałem kiedyś tam i w katalizatorze miałem miedziane sp, wtedy zalało, potem gotowanie na gotowo tyle że podmienilem miedź ...
autor: freek
poniedziałek, 13 gru 2021, 23:39
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?
Odpowiedzi: 242
Odsłony: 125002

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

Faktycznie podrożał więcej niż o 100% !!
W tamtym roku kupowałem 1 kg po ok 13-14 zł/kg.
Paranoja jakaś.
autor: freek
niedziela, 5 gru 2021, 20:53
Forum: Miody Pitne
Temat: Trójniak i czwórniak - czynności po pierwszym zlewaniu
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 11095

Re: Trójniak i czwórniak - czynności po pierwszym zlewaniu

Chodziło mi o to, że temperatura w której dojrzewa trunek nie ma znaczenia przy standardowym pomiarze balinga (probówka-spławik), bo czy jest to piwnica, czy temp zbliżona bardziej do pokojowej to i tak musisz podgrzać/schłodzić do tych 20st C. Sprawa ma się inaczej jak używasz kalkulatora i przelic...
autor: freek
niedziela, 5 gru 2021, 14:12
Forum: Miody Pitne
Temat: Trójniak i czwórniak - czynności po pierwszym zlewaniu
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 11095

Re: Trójniak i czwórniak - czynności po pierwszym zlewaniu

Próbki do pomiaru mam rozumieć, że ogrzewasz do 20 st C? No chyba, że przeliczasz wynik na jakimś kalkulatorze?
Jeżeli tak, (a domyślam się że nie) to temperatura dojrzewania nie ma znaczenia.
autor: freek
wtorek, 16 lis 2021, 21:19
Forum: Pytania o kompletne destylatory z Internetu
Temat: Zakup destylatora
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2138

Re: Zakup destylatora

Jest na forum temat " polecani producenci", popatrz tam, na pewno w tym budżecie coś znajdziesz i nie będziesz miał problemów, sprzęt będzie kompletny i zrobiony jak książka pisze. Ty otrzymasz instrukcję i ewentualną pomoc od konstruktora.
autor: freek
sobota, 13 lis 2021, 22:09
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Whisky single malt zacierana na zimno.
Odpowiedzi: 44
Odsłony: 12524

Re: Whisky single malt zacierana na zimno.

Kolego @Fiflak chylę czoła za takie eksperymenty, tym bardziej mimo niedogodności z jakimi się borykasz. Ja jak narazie cierpię na chroniczny brak czasu,a jak wiadomo przy tradycyjnym zacieraniu schodzi i ten sposób podany przez Ciebie wydaje się być mocno trafiony w moje realia. Trzymam zatem kciuk...
autor: freek
wtorek, 26 paź 2021, 20:37
Forum: Wina Gronowe
Temat: wino z ciemnych winogron
Odpowiedzi: 94
Odsłony: 39043

Re: wino z ciemnych winogron

Zapytam czy zostały odjęte niecukry od pomiaru blg w owocach? Czy wynik podany prosto po zmierzeniu ?
Koleżanko ciesz się że ten nastaw jeszcze chodzi biorąc pod uwagę dzikusy, nic nie ruszaj i teraz już nie zaglądaj do wiadra, aż do skończenia pracy drożdży, może jeszcze co nie co uciągną.
autor: freek
piątek, 22 paź 2021, 10:56
Forum: Miody Pitne
Temat: Jaki balingometr
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 6406

Re: Jaki balingometr

Kolego uwodnij grzyby w jednym naczyniu i jak sie już namnożą, dobrze zamieszaj i wlej po pół do każdego nastawu. Nie zapomnij o pożywce.
autor: freek
wtorek, 19 paź 2021, 03:56
Forum: Wina Owocowe
Temat: Wino z czarnej porzeczki
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 5382

Re: Wino z czarnej porzeczki

@rozrywek Widać, że nie masz pojęcia o wyrobie wina z czarnych porzeczek. Porzeczka to nie winogrono! Doczytaj,a potem sie wypowiadaj w temacie. Sorry, to też ktoś musiał powiedzieć. Autorowi tematu jednak chodziło o wyrób wina, a nie nastawu do odparowania. To że na początku zawalił nie skreśla od ...
autor: freek
niedziela, 10 paź 2021, 20:43
Forum: Wytwarzanie Nalewek
Temat: nalewka z kwiatów czarnego bzu
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 4238

Re: nalewka z kwiatów czarnego bzu

No widzisz, ja robię inaczej. Słój 4,2 litra wypełniam kwiatami tak żeby był pełny, lekko ubite, tzn tak delikatnie dociśnięte. W garczku robię sobie sobie syrop cukrowy 2litry wody plus 1kg cukru i mocno gorącym ale nie wrzącym syropem zalewam kwiaty, słoik przykrywam tylko wieczkiem i nie zakrecam...
autor: freek
piątek, 8 paź 2021, 20:16
Forum: Wytwarzanie Nalewek
Temat: nalewka z kwiatów czarnego bzu
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 4238

Re: nalewka z kwiatów czarnego bzu

Hej nie wiem skąd ta różnica w kolorach i smakach, powinien być raczej słomkowy intensywny jak w pierwszym słoju. Może przy zlewaniu, przelewaniu napowietrzyłaś zbyt nalew i dlatego leci w bursztyn, ( tak też dzieje się z winem z białego winogrona). Jak chodzi o sposób obierania kwiatów to ja obcina...
autor: freek
piątek, 1 paź 2021, 21:53
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Wino z winogron - czy ok ?
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 3073

Re: Wino z winogron - czy ok ?

No czyli kolego @Jakiś1234 sie zgadzamy koniec końców. Po tym wpisie pierwszym autora nie można nawet zakładać że myślał o zbiciu kwasowości, to jeszcze nie ten etap jak widać. Ja bym nawet powiedział, że przy takich proporcjach otrzyma nie wino, a napój alkoholowy o smaku winogronowym i jeżeli zało...
autor: freek
piątek, 1 paź 2021, 14:54
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Wino z winogron - czy ok ?
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 3073

Re: Wino z winogron - czy ok ?

@Jakis1234 dlaczego za dużo cukru? Ja rozumiem to tak ze kolega chce dopełnić wodą do przynajmniej 30l więc wtedy cukru jest ok. O tym co z tego wyjdzie nie pisze nawet bo wiadomo. Jeżeli jednak sie.mylę i kolega chce tylko do soku dodać tyle cukru to masz rację, dużo za dużo cukru! I jeszcze po 10 ...
autor: freek
wtorek, 21 wrz 2021, 22:39
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Śliwowica 2009 - 2024
Odpowiedzi: 2591
Odsłony: 728862

Re: Śliwowica 2009 - 2021

Otóż już odpowiadam, Gacek -pestek to nie rozwala, nie ostrzyłem tych krawędzi tak jak noża tylko delikatnie zeskosowane są i same obroty robią robotę, Góral - Myślałem o tym ale drut czy blaszka musiała by być na dolnych i na górnych śmigłach i po primo nie miałem takiego materiału, a po drugie pri...
autor: freek
wtorek, 21 wrz 2021, 21:24
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Śliwowica 2009 - 2024
Odpowiedzi: 2591
Odsłony: 728862

Re: Śliwowica 2009 - 2021

A ja se zrobiłem takie o
autor: freek
wtorek, 14 wrz 2021, 21:08
Forum: Wina Owocowe
Temat: Wino z czarnej porzeczki
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 5382

Re: Wino z czarnej porzeczki

Dolej wody o tej samej temperaturze co ma nastaw, blg spadnie, grzybom sie zrobi luźniej i jak to bayanusy to pewnie dociągną do kresu swych sił. Wyobraź sobie że jedna paczka drożdży taka na 50 litrów nastawu obsłużyła by mauzera 1000 litrów oczywiście odpowiednio namnożona, dokarmiana itp itd. Wię...
autor: freek
wtorek, 14 wrz 2021, 03:54
Forum: Wina Owocowe
Temat: Wino z czarnej porzeczki
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 5382

Re: Wino z czarnej porzeczki

Gammorin pisze:Nie wiem czy jak teraz doleję wody, to nie rozwodnie za bardzo.
O tym już napisałem wyżej.
Gammorin pisze: Myślałem też o tym by kupić jeszcze jedną porcję drożdży, pożywki i dodać do tego.
Po co, w jakim celu?? Możesz uzasadnić?

Popatrz np tutaj
https://wino.org.pl/old/frames/porz_czarne.html
autor: freek
poniedziałek, 13 wrz 2021, 21:04
Forum: Wina Owocowe
Temat: Wino z czarnej porzeczki
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 5382

Re: Wino z czarnej porzeczki

Śmiało możesz dolać 13,4 litra wody. A dlaczego? Bo czarna porzeczka ma mocne 30gramów kwasu na litr, a aromatu wystarczająco na rozcieńczenie nawet w stosunku 1:3 (sok:woda(wliczając cukier)). Tak wiec Ty powinieneś mieć około 20 litrów soku z owoców i jak dolejesz powyższą ilość wody to.będziesz m...
autor: freek
poniedziałek, 13 wrz 2021, 18:17
Forum: Wina Owocowe
Temat: Wino z czarnej porzeczki
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 5382

Re: Wino z czarnej porzeczki

No to żeś chłopie poleciał po bandzie teraz, skąd masz ten przepis? Jaki procent alkoholu chciałeś osiągnąć finalnie?? Nie wspominając oczywiście o kwasowości i odpowiednim rozcieńczeniu soku. Ogólnie za mało wody, za dużo cukru i za mało żeś poczytał wcześniej. Takie pytanie czy pierwszy raz robisz...
autor: freek
środa, 1 wrz 2021, 13:25
Forum: Wytwarzanie Nalewek
Temat: Nalewka Malinowa - jak długo trzymać owoce?
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 16964

Re: Nalewka Malinowa - jak długo trzymać owoce?

Winne posmaki są tym bardziej wyczuwalne, a przynajmniej przez dłuższy okres, im dłużej będzie trwać fermentacja przed zalaniem, ja przynajmniej takie wrażenie odniosłem. A pędy sosny są zasypywane najpierw cukrem po to by wiadomo-mieć syrop, ale z drugiej strony nie wyobrażam sobie nalewki z pędów ...
autor: freek
niedziela, 29 sie 2021, 16:19
Forum: Wytwarzanie Nalewek
Temat: Nalewka Malinowa - jak długo trzymać owoce?
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 16964

Re: Nalewka Malinowa - jak długo trzymać owoce?

Przy zastosowaniu najpierw cukru, potem alko mamy w nalewce posmaki winne, ile ich jest zależy od tego kiedy zalejemy owoce z cukrem. Niektórzy tak lubią, inni zaś wolą smak samego "świeżego" owocu.
Sam zatem musisz spróbować co Ci lepiej posmakuje.

Wyszukiwanie zaawansowane