Inny CM i jego projekt do sprawdzenia

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
don K
5
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 4 cze 2015, 09:19
Podziękował: 11 razy

Post autor: don K »

witam. Otóż mam pewien projekt, który wymaga sprawdzenia.
Zacznę od początku...
Rysując projekcik bazowałem na dostępnych częściach, które mogę mieć za groszę jak nie za darmo i na tym co już mam, więc najtańszy koszt a dobre możliwości.
Chodzi o sprzęt, który nada się i do rektyfikacji i do aromatycznych trunków na zasadzie Pot Stilla.
Ma być to CM, ale zamiast ZP mała spirala chłodząca i z przejściem do odstojnika, który będzie pełnił rolę aromatyzatora bądź wspomagacza aromatu przy owocowych wsadach.
projekt.jpg
1. Cała kolumna ma mieć 120cm wysokości, 60,3mm szerokości i podpięta do kega 50l i grzanego gazem ( w przyszłości jest w planach ubranie kega w płaszcz wodny i dodanie grzałek). Kolumna wypełniona miedzią (0,5l) i druciakami. Kolumnę myślałem zrobić dzieloną.
2. Śledząc forum AD znalazłem informację, że długość rurki spirali pełniącej w kolumnie CM rolę refluksu powinna być równa sumie długości wszystkich ZP. Chciałem więc wykonać tą spiralę z około 40 - 50 cm miedzianej rurki fi 10-12. Druga opcja to rura karbowana fi 20 zwiniętej wokół siebie i umieszczonej w takiej jakby głowicy puszkowej fi 80, ponieważ w 60mm nie wejdzie. Obie z opcji założone na kryzie/wywijce w celu lepszego dostępu do mycia itd.
3. Porty termometru jeden na szczycie drugi na dole około 20 cm od kega.
4. Wyjście par CM. Wyjście ze śrubunkiem 1/2" w celu możliwości podpięcia "odstojnika" albo puszki aromatyzującej.
5. Puszka aromatyzująca z rury fi 60,3 i wysokości około 15 cm. otwieranie tej puszki niestety na razie kryza na górze, gdyż to posiadam na stanie. Wlot par od dołu puszki dla lepszej "filtracji" wkładów aromatycznych. Puszka również zakończona gwintem od śrubunku.
6. Skraplacz. Około 30-50 cm rury fi 50mm ze zwiniętą miedzianą spiralą fi 10-12mm.

Pytania:
1. Jak podzielić kolumnę. chcę w zależności otrzymywać wyżej procentowy destylat (nie musi dobiegać, aż do 95%) oraz słabsze bardziej smakowe. wszystko w zależności co będę grzał. Chodzi o to, że czasami chciałbym dodać aromatu do cukrówki, czasami do destylatu ze wsadu owocowego, a czasami zrobić ciut wyżej procentowo trunek.
2. Która z opcji będzie najodpowiedniejsza oraz czy dobrze z tymi długościami spirali. Mam dostęp do tej i tej możliwości.
3. Myślę, że porty są dobrane dobrze.
4. Czy takie duże 1/2" wyjście będzie odpowiednie?
5. Czy dobrze kombinuję z wlotem od dołu i wylotem górą? czy to w ogóle zda egzamin?
6. Jaki skraplacz będzie najlepszy? Czy chłodnica Liebiga da radę skroplić pary (pytam bo mogę posiadać taką 0,5 metra z zaworem kulowym na spodzie).

Bardzo proszę o opinię, krytykę i sugestie w tym projekcie. Dodam, że wszystko z KO, śrubunki może będą mosiężne, a miedź tak jak w opisie. Robocizna w zakresie własnym. Rysunek nie przedstawia całej kolumny tylko jej szczyt. z góry dziękuję za uwagę ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Inny CM i jego projekt do sprawdzenia

Post autor: HomoChemicus »

Czemu nie zbudujesz czegoś podobnego do tego? http://alkohole-domowe.com/forum/potrze ... 13742.html Otrzymasz dobry spirytus i smakówki też będą dobre, jak podzielisz kolumnę.
Co do chłodnicy Liebiga, to wywal ten zawór natychmiast, bo będziesz dom stawiał od podstaw.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein

Autor tematu
don K
5
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 4 cze 2015, 09:19
Podziękował: 11 razy
Re: Inny CM i jego projekt do sprawdzenia

Post autor: don K »

Mam większe przekonanie do CM. Sąsiad i szwagier robią na ZP i jest bardzo ok. Mi chodziło o ten sam system z dodaniem puszki do aromatów. Koszta są praktycznie żadne bo wszystko czego potrzebuję mam u siebie w pracy, a pracuje w zakładzie ślusarskim. Chłodnicę Liebiga mogę nabyć za przysłowiowe piwo, na dole ma gwint 1/2" z możliwością wkręcenia zaworu lub króćca. Rozumiem, że 0,5m takiej chłodnicy da radę skroplić pary w ciecz i nie będzie kapał gorący destylat tak?
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Inny CM i jego projekt do sprawdzenia

Post autor: Lootzek »

Ciut nie po kolei: chłodnica Liebiga da radę pod warunkiem odbiór jedynie części par z układu, z całością może sobie nie poradzić. Do pracy w trybie potstill lepsza jednak byłaby spiralna. Uparłeś się, chcesz CM, to taki rób. Kolumnę podziel sobie na odcinki 20, 50, 50 cm, albo 20 i 100 cm. Skraplacz zrób z karbowanki, ma lepsze parametry i łatwiej skręcać. Tylko po co taka gruba? Zwinięta DN12 spokojnie w 60-tkę wchodzi. Z tą długością w odniesieniu do ilości zp to też jakiś mit. Te termometry, jeśli nie planujesz rektyfikować, daj na szczycie a drugi w zbiorniku. Ja bym dał i trzeci, tak z 55-60 cm od zbiornika, w razie gdyby cię jednak na spirytus naszło. Dalej - o ile puszkę aromatyzującą jeszcze rozumiem, tak po cholerę ci odstojnik w CMie? Jeśli masz możliwość dzielenia, daj puchę w osi kolumny.
A jeśli chodzi o pierwsze dwa zdania twojego postu, jeśli ich CM robi bardzo ok, czemu nie chcesz tym samym nakładem pracy zrobić sobie maszynki która zrobi to jeszcze bardziej ok? :freak:
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Inny CM i jego projekt do sprawdzenia

Post autor: HomoChemicus »

A ja cię dalej spróbuję przekonać ;-)

To trochę tak, jakbyś chciał kupić nożyce do trawy, bo sąsiad i szwagier tak strzygą trawnik i jest ok.
A od czego jest kosiarka?
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein

Autor tematu
don K
5
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 4 cze 2015, 09:19
Podziękował: 11 razy
Re: Inny CM i jego projekt do sprawdzenia

Post autor: don K »

HomoChemicus: co dla Ciebie będzie kosiarką? bo w poście, do którego mnie odesłałeś nie bardzo rozumiem o co chodzi. Jest opisana najtańsza opcja jaka jest. Co wg Ciebie będzie tą kosiarką?

Lootzek: Jeżeli lepsza będzie chłodnica spiralna to mogę taką zrobić, mam jakieś 3-4 metry miedzianej rurki fi 10. Właśnie podział kolumny nie mam pojęcia, tzn. jeżeli spirala deflegmacyjna by miała 30cm wysokości to ostatni podział od góry bym zrobił jakieś 30cm. Czyli np. od dołu 20,70,30 w razie gdybym w przyszłości skusił się na Aabratka (a na pewno kiedyś taki czas przyjdzie). Skraplacz, czemu z DN20? Bo mam 2,5m takiej rury. Ten odstojnik jak napisałem to ma być puszka na aromaty, a nie typowy odstojnik.

Co mogę zrobić lepiej tym samym nakładem?
Inspirowałem się tymi postami: Kolumna typu CM z E-ARC ? oraz Kolumna CM - według Kuli z tym, że na razie bez żadnych układów elektronicznych. Z tą puszką aromatyzującą chciałem po prostu spróbować otrzymać np. destylat z cukrówki o danym aromacie. Dlatego też pytałem czy lepiej jak pary będą przepływały z dołu do góry jak w projekcie czy odwrotnie.
Puki co ogranicza mnie wysokość pomieszczenia 220, a co posiadam aktualnie to keg po piwie 50l, taboret gazowy 15 cm, rura KO fi 60,3 dł. 120cm, rura KO fi 80 dł. 38cm, rura karbowana fi 20 2,5 dł., rurka miedziana fi 10 dobre 2-3 nawet 4 mietry, chłodnica Liebiga 50cm (powiedzmy, że już mam), mosiężne śrubunki 1/2", a po nowym roku mam nabyć dwa złącza mleczarskie skręcane (niestety nie śrubunek).
Operuję wypalarką plazmową CNC, więc wywijki, kryzy i różne kształty mogę sobie wypalić, a kolega z pracy dobrze spawa TIGiem.

Panowie jestem jak najbardziej otwarty na wszystkie propozycje. Chciałem zacząć od takiego CMa, a w przyszłości go rozbudowywać.
Naprawdę chętnie użyłbym kosiarki, a nie nożyc ;)
Z góry dzięki za poświęconą uwagę.
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Inny CM i jego projekt do sprawdzenia

Post autor: HomoChemicus »

Tam masz podany prosty przepis na kolumnę VM. Łatwo też jest zrobić LM i też masz tam to opisane. Obydwa typy są o niebo łatwiejsze w obsłudze niż typ CM.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein

Autor tematu
don K
5
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 4 cze 2015, 09:19
Podziękował: 11 razy
Re: Inny CM i jego projekt do sprawdzenia

Post autor: don K »

Okey. Czyli rozumiem, że na upartego mogę zrobić VM obniżając tylko ujście, które chciałem zrobić nad spiralą w systemie CM i jak będę chciał psocić owocówki czy zbożówki to wystarczy wyłączyć refluks i odbierać jako Pot Still?
W takim razie czy kolumna tej wysokości na którą mogę sobie pozwolić będzie wystarczająca i jeżeli macie jakieś sugestie to proszę o wszelkie podpowiedzi.

Scalone...............

Dodam jeszcze, że wokół mnie kukurydzy rośnie mnóstwo (oczywiście w sezonie) i szkoda tego zmarnować, a i do zboża też mam dostęp na bieżąco.

Autor tematu
don K
5
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 4 cze 2015, 09:19
Podziękował: 11 razy
Re: Inny CM i jego projekt do sprawdzenia

Post autor: don K »

Witam.
Zdecydowałem zbudować kolumnę z głowicą puszkową i bocznym odejściem. Tu pierwsze pytanie OVM czy OLM?
Głowica: mam w planach zbudować głowicę z rurki karbowanej fi zew 20mm i rdzenia wodnego fi 33 mm. Dwa zwoje po trzy warstwy plus rdzeń. Zamknąłbym to w puszce z rury fi zew 160mm. W sumie 225cm rurki karbowanej plus 5 cm rdzenia. Pytanie czy taka głowica będzie wystarczająco wydajna?

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Inny CM i jego projekt do sprawdzenia

Post autor: Drupi »

Ja mam OLM dlatego że łatwiej jest zaworkiem precyzyjnym sterować obniżonym odbiorem ilość odbieranego plynu, niż OVM zaworem kulowym sterować przepływem jeszcze nie skroplonej pary. I w OLM leci najczystszy spirytus . Poza tym w OVM jest większe prawdopodobieństwo że idące do góry zanieczyszczone pary, trafią do chłodnicy odbioru zanim zanieczyszczenia trafią do góry, gdzie jest ich miejsce.
I like noble drinks.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Inny CM i jego projekt do sprawdzenia

Post autor: Pretender »

Rób OVM również, samo wyjście przynajmniek, to tylko jedna złączka. Będziesz miał możliwość przetestowania.

Autor tematu
don K
5
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 4 cze 2015, 09:19
Podziękował: 11 razy
Re: Inny CM i jego projekt do sprawdzenia

Post autor: don K »

Ok. Czyli głowica jaką chcę zrobić da radę?
Teraz zaworek precyzyjny. Posiadam takowy tylko nie każdy element jest z KO, ale czy to przeszkadza w odbiorze przedgonów w ujściu LM? Mogę też zrobić zaworek w pełni z KO. Ma ktoś może sprawdzony projekt budowy takiego zaworka?
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Inny CM i jego projekt do sprawdzenia

Post autor: Pretender »

Nie wiem czy warto samemu robić taki zaworek. Obecnie nie są już tak bardzo drogie, a poza tym można trafić uzywany na naszej giełdzie.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Inny CM i jego projekt do sprawdzenia

Post autor: Kamal »

Akas zrobił sam zaworek. Ale to kilka lat temu. Można go zobaczyć na jego stronie. ;)
A wygląda tak --> wężyk silikonowy, a na niego kołko, o średnicy w środku węża. A w kołku z boku otwór z gwintem, gdzie się wkręca śrubę. Która służy za regulację przepływu cieczy. ;)
K.
Obrazek

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Inny CM i jego projekt do sprawdzenia

Post autor: michal278 »

Zamiast kawałka kółka, można użyć tulejki, w niej robisz otwór, który gwintujesz. Do tego śruba motylkowa. W środek wężyk silikonowy i też masz zaworek.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”