Problem ze smakiem cukrówki

Wstępna obróbka zacierów i redestylacja z wykorzystaniem podstawowych metod kociołkowych.

Autor tematu
bycool4
5
Posty: 5
Rejestracja: piątek, 12 kwie 2013, 20:38

Post autor: bycool4 »

Witam mam takie pytanie i problem robiłem nastaw na drożdżach moskva style według przepisu na opakowaniu po 5 dniach blg na minusie nastaw sam zaczynał się klarować zlałem wszystko z nad osadu dodałem zgodnie z instrukcją alcotec turbo klar 24h wszystko ładnie się sklarowało nastaw czysty po 24h prawie jak woda. No to na rurki po 1 destylacji miałem ok. 9l 40% towaru po drugiej zostało mi ok.4,2l 75% towaru stał ok 2tyg i przyszła pora na testowanie rozcieńczone do 40% wodą i tu niestety smak dziwny lekko drożdżowy no po prostu nie pijalne ;/ co jest nie tak sprzęt to prosty potstill szklana kolba z deflegmentatorem z wypełnieniem ceramicznym wężyk sylikonowy do chłodnicy z rurki miedzianej fi28 ok 3m .
koncentraty wina
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Problem ze smakiem cukrówki

Post autor: wiking »

A co spodziewałeś się uzyskać z cukrówki na prostym aparacie od razu Finlandię? Taki to już urok potstilla, że do cukrówek się nie nadaje, bo wychodzi właśnie taka drożdżówka, a i % u ciebie lichy czyli, że mocno grzałeś i za długo odbierałeś serducho.
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Problem ze smakiem cukrówki

Post autor: olo 69 »

Spróbuj rozcieńczyć do 30-40% i puścić jeszcze raz odlewając z 200-250 ml początku.
Jak po trzeciej destylacji Ci nie będzie wchodziło to dodaj na 3 litry 50% bimberku paczuszkę śliwek suszonych kalifornijskich np. z Biedronki. Po 2-3 miesiącach można pić, powinno być dobre.
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2370
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Problem ze smakiem cukrówki

Post autor: Kamal »

Albo innych owoców suszonych. Jak miałeś smak drożdżowy to przy kolejnym nastawie użyj mniej drożdży.
Obrazek

Autor tematu
bycool4
5
Posty: 5
Rejestracja: piątek, 12 kwie 2013, 20:38
Re: Problem ze smakiem cukrówki

Post autor: bycool4 »

wiking pisze:A co spodziewałeś się uzyskać z cukrówki na prostym aparacie od razu Finlandię? Taki to już urok potstilla, że do cukrówek się nie nadaje, bo wychodzi właśnie taka drożdżówka, a i % u ciebie lichy czyli, że mocno grzałeś i za długo odbierałeś serducho.

Może nie aż tak ale spodziewałem się mniejszego posmaku drożdży lub jego braku. A co do grzania grzałem na najmniejszym ogniu jak się da.
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Problem ze smakiem cukrówki

Post autor: ta_moko »

Przy tego typu wyrobach jedynym wyjściem jest chyba tylko węgiel. Można maskować zły posmak, tak jak radzi Kolega olo 69, ale najlepiej alkohol oczyścić przez filtrowanie. To stara i sprawdzona metoda, choć, jak pisze Kolega Wiking, Finlandii też z tego nie będzie. Ale będziesz zadowolony.
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Problem ze smakiem cukrówki

Post autor: rozrywek »

Z uzyskanych procent oraz ilości urobku, wynika że za pierwszym razem ciągnąłeś do zera, a za drugim prawie. Proponuję zapoznać się z tematami przedgon, pogon, dzielenie frakcji, oraz czym jest serce.
Jak opanujesz sztukę prowadzenia destylacji to z pewnością uzyskasz naprawdę pijalne trunki na sprzęcie który posiadasz. Ucz się ucz.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

haski
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 14 gru 2013, 22:27
Podziękował: 3 razy
Re: Problem ze smakiem cukrówki

Post autor: haski »

Zgodzę się z kolegą Rozrywek, choć nie wiemy z jakiej ilości zacieru powstał ten urobek to trzeba jeszcze się pouczyć i przerobić całość jeszcze raz lub zastosować węgiel.
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Problem ze smakiem cukrówki

Post autor: olo 69 »

Zacieru tu nie ma w ogóle, był nastaw cukrowy. Jak z instrukcji turbo to pewnie z 6-7 kg cukru.
Trzeba to rozcieńczyć do 30-40% i jeszcze raz zagotować. Odlać pierwsze powiedzmy 200 ml, następnie łapać serce do picia, aż do momentu aż będzie lecieć około 60-50%.
Resztę można odebrać w osobne naczynie i dodać kiedyś do kolejnej destylacji.
Odebrane serce jeśli nie będzie pasowało w smaku, można spróbować puścić przez węgiel. Polecam też dodatek śliwki kalifornijskiej, mój post wyżej.
Pozdrawiam,olo 69

terni
20
Posty: 26
Rejestracja: piątek, 30 paź 2015, 08:32
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Problem ze smakiem cukrówki

Post autor: terni »

W tym przypadku problemem jest to, że kolega zbyt długo łapał. Ja pędzenie kończę najpóźniej na 50%. Czasami łapię pogon ale do osobnego naczynia. Przedgon oczywiście też do osobnego. Pracuję na prostym sprzęcie z dwoma odstojnikami i gon mając 60 - 65% nadaje się do picia bez żadnych polepszaczy. Znajomy Włoch powiedział że to grappa gdy zdegustował.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i rektyfikacja metodą pot still”