Nastawy, poradźcie.

Wszystko o winach z winogron. Przepisy, sposoby, metody...

Autor tematu
Jerryp
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2014, 11:01

Post autor: Jerryp »

Witam
Około 20.10.2014 nastawiłem 6 balonów.
Dzisiaj mierzyłem zawartość cukru, ponieważ niektóre nastawy zwolnił lub całkowicie staneły
I. nastaw z winogron ciemnych balon 45 litrów w tym 12 kg cukru - obecnie ma 18 blg i puszcza bąbleki co 5 sekund.
II. nastaw z winogron ciemnych balon 14l w tym 3,5kg cukru - obecnie ma 11 blg i pracuje, puszcza bąbelki co 5 sekund
III. nastaw z białego winogrona balon 55l w tym 10 kg cukru - obecnie ma 0 blg i pracuje, puszcza bąbelki co 3-4 sekund
IV.nastaw z ciemnego winogrona balon 5l w tym 1,5 kg cukru - obecnie ma 9 blg i nie pracuje, nie puszcza bąbelek
V. nastaw z ciemnego winogrona balon 14l. w tym 3 kg cukru - obecnie ma 9 blg i pracuje puszcza bąbelki co 10 sekund
VI.nastaw z różowego winogrona balon 25l w tym 5kg cukru - obecnie ma 0 blg i nie pracuje.

Mógłby ktoś mi pomóc jak mam dosłodzić wino aby nabrało większej mocy?
Czy da się to wino różowe rozruszać? bo fermentowało burzliwie przez tydzien i nagle staneło?
Czy fermentacja przebiega pomyślnie? bo niektóre wina przez pierwsze 4-9 dni zasuwały tak że spać nie mogłem a teraz nagle ustały prawie do zera :/
Poradźcie coś :)
koncentraty wina

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Nastawy, poradźcie.

Post autor: aronia »

Piszesz o ilościach cukru, które dodałeś czy o tych które wyliczyłeś z pomiaru cukromierzem. Zacznij od tematu: http://alkohole-domowe.com/forum/podsta ... t6449.html . Jak go przeczytasz kilka razy to zrozumiesz co należy z każdym z nich zrobić(np. różowe już nie pracuje, bo cały cukier już przerobiony - dodasz cukru to może jeszcze ruszy).
Poza tym wino powinno się planować - jaki %/słodkość Cię interesuje. Przydatny może być np. kalkulator: http://wino.org.pl/forum/viewthread.php ... &tid=19130
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Nastawy, poradźcie.

Post autor: gr000by »

Plus fajnie byłoby wiedzieć ile owoców poszło do konkretnego balona, bo sam cukier to za mało.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

Autor tematu
Jerryp
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2014, 11:01
Re: Nastawy, poradźcie.

Post autor: Jerryp »

Co do balonów, ile poszło soku to już pisze:
I 12l moszczu I klasy + 12l moszczu II klasy( tj. zalane winogrona wodą i wyciśnięte) + 12l moszczu III klasy
II 6 L moszczu I klasy +6 l moszczu II klasy
III 20l moszczu I klasy + 14l moszczu II klasy + woda z cukrem w ilości 13l+10kg cukru
IV 3l moszczu I klasy + woda z cukrem
V 7 l moszczu I klasy + woda z cukrem
VI 14l moszczu I klasy + 6l moszczu II klasy + resztę III klasy z cukrem

.................

Ja nie daje winogron do balona, tylko wyciskam z nich sok i mieszam z wodą plus cukier i drożdże.
Blg jest obecnie, na dzień dzisiejszy, nie mierzyłem przed fermentacją cukru w soku.
A co do odsyłania do działu jak się robi wino, to nie skorzystam z niego, bo dwa razy czytałem i nic ciekawego nie wyczytałem :)
Jak bym wyczytał, to bym nie pisał posta, chyba logiczne :)
Poczekam na inne wypowiedzi, może ktoś będzie miał inny pomysł.
Pozdrawiam i bez urazy :)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 3 lis 2014, 23:08 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kropki, przecinki, spacje, literówki.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Nastawy, poradźcie.

Post autor: ramzol »

Blg zmierz co 2-3dni wtedy będziesz wiedział, które pracują a które nie. Jeżeli Blg stoi to drożdże raczej już padły. To są wina czy nastawy na bimberek??
Sposób w jaki opisujesz nastawy/wina to tak jak byś zadzwonił do mechanika i powiedział że coś Ci puka w samochodzie.
Jakie drożdże, ile??
Pożywka jaka, ile??
Temperatura wina?? Pomieszczenia??
Ile owoców i jakie Blg moszczu?? Blg startowe?? Kiedy wstawione?? ITD. Do każdego balonu osobno.
Porządny opis = poprawna odpowiedź. Inaczej to wróżenie z fusów ;)
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Nastawy, poradźcie.

Post autor: Wald »

Jerryp pisze:A co do odsyłania do działu jak się robi wino, to nie skorzystam z niego, bo dwa razy czytałem i nic ciekawego nie wyczytałem
A czego oczekiwałeś? Że np. proroczo napiszę jak masz przerobić grona? Opisałem najdokładniej po kolei każdy etap produkcji. Jeśli po tej lekturze dalej nie rozumiesz co się dzieje w balonach, mam wątpliwości czy poradzisz sobie dalej.

A oto co można wywnioskować z danych które podałeś.

O pierwszy, drugi i czwarty nie musisz się martwić. One powinny dojść same, bo cukru im nie braknie.

Kłopot (bo najsłabiej pracuje) jest z nastawem 5, powinno jak w 3 i 6 być już 0 Blg i przerabiać kolejny dodatek cukru (około 1 kg).

3 prawdopodobnie też już kończy, dosłódź bo stanie na jakiś 10%. To trochę za mało. Dodawaj po 1 kg, maks 1,5 kg, bo nie wiadomo kiedy stanie. Liczę, że może przerobić 4 do 5 kg, ale tyle na raz, to ryzyko.

6 o który pytasz ma ponad 10% i jest gotowym, wytrawnym winem. Cienkie, bo więcej wody niż soku, ale cóż, Twój przepis. Czas na cichą fermentację i dojrzewanie.

To wszystko jest na oko i nie biorę żadnej odpowiedzialności. Zrozum, jakie dane, takie wyliczenia.
Ale żebyś nie myślał, że Cię olali, to przetarłem szklaną kulę i wyczytałem co mogłem.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
Jerryp
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2014, 11:01
Re: Nastawy, poradźcie.

Post autor: Jerryp »

I bardzo mi pomogłeś :), o taką podpowiedź mi chodziło :D.
Dzięki śliczne :).

A tak nawiasem, mam 5,5 kg dzikiej róży którą zbierałem po przymrozkach i mroziłem 34 dni w zamrażalniku, mam balon 25 l, podpowiedzcie jakie winko zrobić żeby było pół słodkie i miało około 14-15%? Jakie proporcje dać?
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Nastawy, poradźcie.

Post autor: ramzol »

Wald "kuknij" w tę twoja szklaną kule i napisz na PW jakie liczby w lotku jutro będą :D

Blg 28- 30 na 14-15% Na dwie raty (startowe Blg20 i po 4 dniach reszta) ile to jest cukru to sobie policz bo ja nie potrafię a Wald'a drugi raz prosić nie śmiem o użycie szklanej kuli . Do tego drożdże Madera z Biowinu zrób MD. Ja bym nie dawał pożywki. Ile wody na 5,5kg DR? Ja mam zamiar dać 2l na 1kg DR a i tak wydaje mi się dużo. Co do słodkości to po zlaniu i wyklarowaniu z większego ubij drożdże(sprawdź czy żyją) i dosłódź do smaku. Pozostałość zalej mniejszą ilością wody i zrób 2 wino.
Skąd jesteś że we wrześniu miałeś przymrozki??
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Gronowe”