Tzatziki

Coś, co można łatwo i szybko przygotować na zagrychę.

Autor tematu
gaxx
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 14 mar 2014, 12:17
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: gaxx »

Mój przepis na mały - pyszny sosik.
Składniki:
- 3-4 ogórki (długie - ok. 0,5 kg)
- serek homogenizowany zwykły (bez dodatków smakowych)
- czosnek
- koperek (najlepszy suszony) - alternatywnie
- sól, pieprz

Ogórki obieramy, usuwamy gniazda nasienne a następnie na mniejszych oczkach tarki ścieramy do miski. Delikatnie solimy i odstawiamy na ok. 15 min. Po tym czasie ogórki wrzucamy w gazę i odciskamy, aż do momentu gdy nic z nich nie będzie kapało.
Do miski dodajemy serek, 3-4 ząbki czosnku (zawsze można dołożyć, a jak będzie za ostry - nie można go usunąć), sól i pieprz (do smaku), koperek (alternatywa) i wyciśnięte ogórki. Mieszamy dokładnie i odstawiamy na co najmniej 1 godzinę do lodówki ... A następnie delektujemy się dodatkiem do kiełbasek, skrzydełek, polędwic etc.
koncentraty wina

Ryba64
150
Posty: 180
Rejestracja: piątek, 29 lis 2013, 17:25
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 46 razy
Re: Tzatziki

Post autor: Ryba64 »

Fajny przepis. A czym popijać ?
Lubię to co naturalne

Autor tematu
gaxx
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 14 mar 2014, 12:17
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Tzatziki

Post autor: gaxx »

Anyżówką ... tzn. ouzo ;)
Awatar użytkownika

kochanek Kranei
150
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 19 kwie 2012, 21:53
Krótko o sobie: Postępuję według zasady: stalowa ręka na łagodnym sercu. Ale dzień w którym nie zrobię komuś psikusa uważam za stracony.
Ulubiony Alkohol: Moje nalewki, owocówki, czerwone wino,
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: EU
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Tzatziki

Post autor: kochanek Kranei »

Starałem się powstrzymać ale nie zdzierżę. Przyjaźń z greckim sąsiadem zobowiązuje. Powyższy przepis ma oryginałem niewiele ma wspólnego. Przyzwoitość nakazywałaby podanie w tytule a la Tzatziki lub inspirowane greckim przepisem. Ale czemu sie tu dziwić: popi... popisani politycy chcą Łuk Triumfalny postawić a po Polsce nie ma po czym jeździć. Przede wszystkim nie ma jogurtu a to on jest podstawą tego sosu, bo co Ty podajesz to pasta do chleba. To ja już wolę klasyczny polski twarożek ze szczypiorkiem i może nowy most. A już szczytem jest suszony koperek. Może ja coś mam z podniebieniem ale w mojej kuchni suszony koperek nie ma prawa pobytu. Owszem są zioła, które są nawet lepsze suszone niż świeże, np. lebiodka ale koperek suszony?! Brzmi to tak, jakby Kolega w Polsce nie dorastał i nie znał smaku młodych ziemniaków z koperkiem i zsiadłym mlekiem. Wracając do tego sosu, to lepiej użyć jogurtu śmietankowego, żadnych ziół, młody czosnek, najlepszej jakości oliwę z oliwek i ew. odrobinę octu, sól, niekoniecznie pieprz. Tzatziki pewnie Grecy nie wymyśleli, bo już wcześniej znano podobne potrawy na Wschodzie. Prawdopodobnie to pozostałość po niewoli tureckiej no chyba, że po podbojach Aleksandra Wielkiego:-) Bardzo dobrze opisałeś jak postępować z ogórkami ale na miły Bóg! Dlaczego obierasz? Aha, jeśli ktoś chce spróbować w wersji tureckiej, czyli Cacik, to przyrządza sie to podobnie. Ale odrobina świeżej mięty nadaję temu sosowi szczególnego aromatu. Aha, niektóre Turczynki lub Turcy posypują na koniec sos słodką papryką a oliwę wlewają do środka nie mieszając pozostawiająć to gościom. Tzatziki jest nagminnie małpowane ale zwykle reszta świata przesadza z ilością czosnku. Naprawdę lepiej mniej niż więcej.
NUNC EST BIBENDUM!
kochanek Kranei
Awatar użytkownika

k.kolumb
150
Posty: 194
Rejestracja: sobota, 21 cze 2014, 00:39
Krótko o sobie: Jak się do czegoś dorwę to muszę to dokładnie poznać. Np. Ameryka
Ulubiony Alkohol: Talisker
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Tzatziki

Post autor: k.kolumb »

Kochanek ma rację, poza tym, co to znaczy dodać czosnek ?
Pojedź chłopie do Grecji........
Piszę starannie po Polsku. O ile daję radę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zakąski Domowe”