Pierwsza kolumna Aabratek szwagrów:)

Temat dla tych, którzy chcą zbudować, bądź zakupić, kompletne urządzenia.

Autor tematu
Bronek85
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 16 lip 2014, 23:32
Podziękował: 4 razy

Post autor: Bronek85 »

Witam.
Buduję ze szwagrem naszą pierwszą kolumnę aabratek, wcześniej trochę destylowaliśmy na pot stllach kiepskiej jakości, o dziwo po 2 grzaniu towar dużo lepszy od sklepowej autosugestia - Manowar.

Do rzeczy:
-Keg 50 l, wspawana mufa grzałki, złącze sms, 3 regulowane nóżki, rurka spustowa, mufa z korkiem do wlewu.
-grzałka 3x2 KW
-rura 60,3 150 cm chcemy podzielić na 20 cm sprężynki miedziane , 130 cm (wstępnie zmywaki, ale przekonuję się do sprężynek) + 10 cm zasypu latarki
-latarka mamy uszczelki czekamy na szkło i kołnierze
-głowica jeszcze w częściach długość ok 40 cm brak jeszcze chłodnicy i zaworka iglicowego
-termometr 4 kanałowy dokładność 0,1 stopnia C , odświeżanie 1s
-planowane ocieplenie kolumny i zakup regulatora

Informacji jest masę i od miesiąca w wolnych chwilach się dokształcam, jednak mam kilka pytań ponieważ zdania na forum są podzielone:
1. Termometr zamówiłem 4 kanałowy, pytanie co do rozmieszczenia 4 sond. Mam już wyprowadzenie w kegu 1/3 od dna, mam już w głowicy - teraz pytanie na jakich wysokościach dla tej kolumny wstawiać 2 kolejne termometry? Przypomnę, że mamy mieć tak: 20 cm sprężynki miedziane, 130 cm + 10 cm latarka sprężynki KO, w sumie 160 cm wypełnienia.

2. Dla tej kolumny użyć zmywaków czy sprężynek, nie chodzi o koszta tylko o uproszczenie przebiegu procesu, są jakieś różnice? Zaznaczam jest to nasza pierwsza styczność z kolumną.

3. Głowicę robiliśmy sami i chciałbym się dowiedzieć czy nie ma wad tzn kąt jest raczej większy niż 100 stopni, nie wiem czy jeziorko nie będzie za małe a tamka za niska.

4. Co z obniżonym odbiorem, nie planujemy tego robić, ale podobno każdy na początku nie planuje a później i tak dokłada?

Całość zawozimy w sobotę do końcowego spawania, jutro wstawię foty z dokładnymi wymiarami i częściami głowicy do oceny i ewentualnych korekt.

Szwagry z góry dziękują za pomoc.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Pierwsza kolumna Aabratek szwagrów:)

Post autor: lesgo58 »

Ad 1 - 35cm od kega, 10cm poniżej OLM lub OVM
Ad 2 - sprężynki, bo są najlepszym wypełnieniem obecnie używanym.
Ad 4 - obniżony odbiór jak najbardziej. Polecam OLM,
Ad 5 - Jeśli kombinujesz obniżony odbiór to w głowicy polecałbym jeziorka ok 90-100ml. Ten parametr powinien Ciebie kierować przy wyliczeniu kąta nachylenia skraplacza. Tamka nie powinna zakrywać więcej jak połowę średnicy rury. Rurkę przelewową umieść na takiej wysokości aby jeziorko miało objętość którą podawałem wcześniej.
http://alkohole-domowe.com/forum/post92095.html#p92095
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
Bronek85
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 16 lip 2014, 23:32
Podziękował: 4 razy
Re: Pierwsza kolumna Aabratek szwagrów:)

Post autor: Bronek85 »

Kąt głowicy około 110 stopni. Wysokość tamki 25 mm, odległość od dołu tamki do początku rurki refluxu 7mm. Rurka przelewu 8 mm.
Termometry już wiem na jakich wysokościach umieścić, obniżonego odbioru na początku nie będziemy robić, jedynie wspawam mufę i zaślepię.

Czy takie wymiary będą ok?

Wczoraj zakupiona reszta złącz, chłodnica, zaworek precyzyjny, latarka, sprężynki na 20 cm
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Pierwsza kolumna Aabratek szwagrów:)

Post autor: Zygmunt »

Rurkę odpływową skróć o kilka centymetrów, teraz to sama strata na wysokości. Zobacz, czy na nypel uda się nakręcić zaworek przy tak małej odległości od kolumny.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

panmufinek
100
Posty: 104
Rejestracja: czwartek, 11 lip 2013, 09:59
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Pierwsza kolumna Aabratek szwagrów:)

Post autor: panmufinek »

Jeżeli to będzie klasyczny AAbratek to jeziorko OK , jeśli planuje Kolega OVM lub OLM to jeziorko za małe.
Jak Kolega skróci rurkę odpływu tak jak pisał Zygmunt to pozostałą rurkę bym wspawał w systemie Inżyniera.

Autor tematu
Bronek85
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 16 lip 2014, 23:32
Podziękował: 4 razy
Re: Pierwsza kolumna Aabratek szwagrów:)

Post autor: Bronek85 »

Witam ponownie, prawie wszystko pospawane, została tylko półeczka na słój oraz mocowania do termometru oraz skrzynki z elektryką ale...
Raczej na pewno dałem du.. ponieważ wspawałem tak jak mi radzono porty termometrów oraz rurkę refluxu średnicy 8 mm ale jak zrozumiałem jest to wymiar rurki zewnętrzny, wewnątrz mam 6 mm.
Patrzę dzisiaj a termometry mają obudowy 6 mm a musi tam się zmieścić jeszcze wężyk silikonowy jako uszczelniacz.
Z tego wynika muszę wyciąć 4 porty i wspawać rurki 10 mm ( 8 mm średnica wewnętrzna), nie jest to jakimś wielkim problemem gorzej jest z głowicą bo tam też mam taką samą rurkę, czy muszę ciąć głowicę i wstawiać 10 ??

Druga sprawa to wpadła mi w ręce pasta trawiąca i neutralizator ze zdjęcia czy jest dobry do tego typu stali ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7342
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1696 razy
Re: Pierwsza kolumna Aabratek szwagrów:)

Post autor: radius »

Rureczkę w tamce możesz zostawić taką jak jest. Da radę odprowadzić całość skroplonego destylatu :ok:
Środki trawiące, które zaprezentowałeś - jak najbardziej OK :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
Bronek85
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 16 lip 2014, 23:32
Podziękował: 4 razy
Re: Pierwsza kolumna Aabratek szwagrów:)

Post autor: Bronek85 »

To mnie uspokoiłeś bo myślałem, że bez cięcia się nie obejdzie, jeszcze na dodatek mi woreczek ze sprężynkami się rozleciał i miałem w garażu godzinę zbierania z betonu :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aparatury kompletne”