Nastaw z jabłek - kalkulacja cukru

Produkcja koniaku, brandy, śliwowicy, kalwadosu i innych nektarów które można uzyskać z owoców.

Autor tematu
Jarek_Z
20
Posty: 21
Rejestracja: wtorek, 25 sie 2015, 13:10
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: Jarek_Z »

Cześć,

spróbowałem swoich sił z jabłkami, ale nie wiem czy dałem dobre proporcje i w sumie co dalej ?? ??

Było tak :

20 kg antonówek pociąłem we w miarę równe kawałki nazwijmy to 1/8 jabłka (są twarde)
zagrzałem 8l. wody i rozpuściłem 8kg cukru
Wrzuciłem do dwóch fermentatorów (wielkość 30l) po połowie jabłek, połowie syropu i dolałem po 4l wody.
Rozpuściłem drożdże biowin : Drożdże gorzelnicze TurboFruit 5-7 dni, 40 g
http://www.biowin.pl/biowin/wino-piwo-destylaty/enologia/drozdze-gorzelnicze/drozdze-gorzelnicze-turbofruit-5-7-dni-40-g
dodałem do fermentatorów
Proces ruszył.

Moje pytanie :

Chciałem dodać jeszcze syrop 4kg/4l Dawać czy nie ? Czy jakieś inne zalecenia :) ??

Widzę że całego smaku z jabłek raczej nie wyciągnę więc w późniejszym etapie chcę wyjąć jabłka odcisnąć "na szmacie", to co zostanie przemielić maszynką do mięsa lub mieszadłem budowlanym i jeszcze raz nastawić na tym samym. Potem szmata (może prasa) i rura.

Proszę o pomoc, ocenę, uwagi.

Z góry dzięki.

Pozdrawiam
Jarek
promocja
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Nastaw z jabłek - kalkulacja cukru

Post autor: Zygmunt »

Będzie mało owocowe, dodałeś za dużo cukru. Rozbełtaj to co masz mieszadłem do betonu, dodaj pektoenzymu i fermentuj bez dodatkowego dosłodzenia.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
Jarek_Z
20
Posty: 21
Rejestracja: wtorek, 25 sie 2015, 13:10
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Nastaw z jabłek - kalkulacja cukru

Post autor: Jarek_Z »

Drożdże przerobią tę ilość cukru ? Może dodać samej wody (ile?) ??

wawaldek11
2500
Posty: 2918
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Nastaw z jabłek - kalkulacja cukru

Post autor: wawaldek11 »

Jak możesz, to dozbieraj jakichkolwiek jabłek, dodaj do nastawów i jak koledzy radzą pekto i tuningowane mieszadło do betonu.. Mogą być spady, kwaśne czy lekko obite. Poprawią wynik końcowy. Bez cukru oczywiście.
Mierzyłeś Blg? To jest ważny parametr.
Pozdrawiam,
Waldek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy owocowe”