Znaleziono 23 wyniki

autor: lesiomar
niedziela, 20 lip 2014, 14:50
Forum: Cydr
Temat: Cydr z soku z kartonika
Odpowiedzi: 678
Odsłony: 278454

Re: Cydr z soku z kartonika

Jak ktoś lubi słodszy cydr wystarczy dodać 1--3 tabletki słodzika (tak juz robiłem). Słodzik nie jest na bazie cukru i nasze drożdże go nie tkną. Pozdrawiam
autor: lesiomar
czwartek, 27 gru 2012, 15:14
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Kastra budowlana (plastik) - fermentacja wstępna winogrona?
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 4532

Re: Kastra budowlana (plastik) - fermentacja wstępna winogrona?

W mojej firmie handlujemy m.in beczkami HDPE z Boryszewa do kiszenia kapusty (maja atest do spozywki) - czasami używam jej do wstępnej fermantacji, właśnie z owocami przed wyciśnięciem. Ciekawostką jest że Boryszew dokładnie te same beczki używa jako pojemniki w których przysyła nam klej introligato...
autor: lesiomar
poniedziałek, 12 lis 2012, 23:56
Forum: Galeria destylatorów Pot-Still
Temat: Pierwszy pot-still w kotle emaliowanym. Błagam i proszę o ocenę
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 7789

Re: Pierwszy pot-still w kotle emaliowanym. Błagam i proszę o ocenę

Czegoś nie rozumiem. Masz garczek 35L. Użyłeś 35 L wody, 10kg cukru, które powiększa objetość o 6 L, do tego jabłka i śliwki?? I to wszystko pomiściłeć w tymże garczku?? pozdr Lesiomar
autor: lesiomar
poniedziałek, 7 maja 2012, 18:27
Forum: Problemy i pytania
Temat: Płaszcz wodny vs. bełkotka
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 11483

Re: Płaszcz wodny vs. bełkotka

Objętość kega i destylowanego w nim płynu jest spora. Osobiście taki układ uważam za mało efektywny, straty na grzaniu muszą być spore, a w pomieszczeniu mini łażnia turecka. Olo 96 coś z tym enzymem ze Starowinu jest nie "teges". Enzym przedstawiony jako upłynniający to glukoamyklaza odpo...
autor: lesiomar
wtorek, 1 maja 2012, 16:57
Forum: Problemy i pytania
Temat: Płaszcz wodny vs. bełkotka
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 11483

Re: Płaszcz wodny vs. bełkotka

Jeżeli tak to spróbuję , rozumiem, że miałeś Olo z tym enzymem jakieś doświadczenie, a nie przeczytałeś tylko etykietę (na tych producenci piszą różne cudawianki), czy po kolejnym upłynnieniu oddzielasz cząstki stałe czy gotujesz jak leci??
pozdr
Lesiomar
autor: lesiomar
wtorek, 1 maja 2012, 10:14
Forum: Problemy i pytania
Temat: Płaszcz wodny vs. bełkotka
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 11483

Re: Płaszcz wodny vs. bełkotka

Dzięki kolegom za wypowiedzi. Olo69 enzym upłynniający i zcukrzający dodałem juz podczas zacierania - nie wyobrażam sobie inaczej.Wrząca woda z dodatkiem mąki robi gęsty kleik i pomimo intesywnego mieszania wiertarką ma tendencję do przywierania. Po fermentacji zacier się jeszcze trochę bardziej upł...
autor: lesiomar
niedziela, 29 kwie 2012, 20:59
Forum: Problemy i pytania
Temat: Płaszcz wodny vs. bełkotka
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 11483

Re: Płaszcz wodny vs. bełkotka

Dzieki Pokrec , teoretycznie proste (ale proste rzeczy są paradoksalnie trudne), wentyl bezpieczeństwa, sposób uzupełniania wody (zimnej??gorącej??), ile energii potrzeba by przeprowadzić destylację?? Czy gorąca para wodna musi ogrzać płyn w sąsiedniej bańce do temperatury parowania (czyli min. jaki...
autor: lesiomar
niedziela, 29 kwie 2012, 14:58
Forum: Problemy i pytania
Temat: Płaszcz wodny vs. bełkotka
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 11483

Płaszcz wodny vs. bełkotka

Ostatnio pierwszy raz przygotowałem zacier na mące, nie dysponuję jednak odpowiednią aparaturą do dalszej obróbki. Ktoś doradzał mi rozcieńczenie zacieru i użycie po prostu mojego kega zasilanego gazem. Mam jednak obawy, że przypalenie ww. spowodowałoby poważne kłopoty z wyczyszczeniem środka. Zawio...
autor: lesiomar
środa, 7 mar 2012, 18:59
Forum: Materiały
Temat: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 9883

Re: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??

Dziękuję koledzy za żywe podpowiedzi, no cóż są kontrowersyjne i nie ułatwiają podjęcia jednoznacznej decyzji.Teraz skłamniałbym się w stronę ,że ta bańka jest cynowana (byłem pewny że cynkowana). Czy uda sie ją dobrze uszczelnić i oczywiście dobrze oczyścić to inna bajka. Zapewniam was, że nie pójd...
autor: lesiomar
wtorek, 6 mar 2012, 21:09
Forum: Materiały
Temat: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 9883

Bańka ocynkowana - czy się nadaje??

Witajcie, mam zdobyczna kankę po mleku, zastanawiam się nad zastosowaniem jej jako bojlera, idealnie pasuje do mojej kuchenki gazowej, więc mógłbym wyeliminować droższe grzanie za pomocą gazu z butli. Niestety kanka jest prawdopodobnie pokryta cynkiem, a do tego materiału niektórzy mają zastrzeżenia...
autor: lesiomar
poniedziałek, 27 lut 2012, 21:59
Forum: Wypełnienie kolumny
Temat: Wypełnienie ceramiczne ?
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 3752

Re: Wypełnienie ceramiczne ?

Ja bym tego nie brał, nie wiadomo jak reaguja na wysokie temperatury, a w opis ewidentnie wskazuje, że pierścienie mają zastosowanie do biologicznego oczyszczania akwarium (porowatość pierścieni umozliwia lepsze przechowywanie bakterii). Pozdrawiam
autor: lesiomar
poniedziałek, 27 lut 2012, 21:54
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Drożdże T48- rozczarowanie zostało 8blg
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 18393

Re: Drożdże T48- rozczarowanie zostało 8blg

Zrobilłem kolejny nastaw z T-48. Wykorzystałem do tego dunder z poprzedniego nastawu (pozostało tam ok. 1 kg cukru) , reszta jak w książce, "chuchałem i dmuchałem" by wszystko zrobić zgodnie z radami z forum i..... efekt fatalny. Nastaw pracuje b.wolno, jest tydzień po starcie, a w bańce w...
autor: lesiomar
poniedziałek, 13 lut 2012, 23:19
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Drożdże T48- rozczarowanie zostało 8blg
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 18393

Re: Drożdże T48- rozczarowanie zostało 8blg

Mnie zostało 2 paczki T48, zużyję i wracam albo do Turbo Star za względu na czystośc nastawu, albo poeksperymentuję na czymś z czego można uzyskać powyżej pętnastu voltów. Pozdr
autor: lesiomar
środa, 4 sty 2012, 14:05
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Drożdże T48- rozczarowanie zostało 8blg
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 18393

Re: Drożdże T48- rozczarowanie zostało 8blg

Słuszna uwaga; temat juz chyba jest wyczerpany, pozdr
Lesiomar
autor: lesiomar
środa, 4 sty 2012, 12:25
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Drożdże T48- rozczarowanie zostało 8blg
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 18393

Re: Drożdże T48- rozczarowanie zostało 8blg

Dzięki Zygmuncie za dawkę wiedzy, ale nie wyjaśnia ona dlaczego producenci Fermiolu chcą pozbawic tlenu swoje drożdże juz na początku procesu (zgodnie z ich instrukcją wodę należy przegotować) pozdr Lesiomar
autor: lesiomar
środa, 4 sty 2012, 09:27
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Drożdże T48- rozczarowanie zostało 8blg
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 18393

Re: Drożdże T48- rozczarowanie zostało 8blg

Moje drożdże z T 48 przestały jeść cukier bo przegotowełem wodę i pozbawiłem ją tlenu, to najbardziej logiczne wytłumaczenie, ale podtrzymując temat i bedąc ciekawy przedstawiam poniżej instrukcję obsługi popularnych drożdży gorzelniczych Fermiol 7g skopiowane z kontretykiety (każdy może tą instrukc...
autor: lesiomar
poniedziałek, 2 sty 2012, 15:21
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Drożdże T48- rozczarowanie zostało 8blg
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 18393

Re: Drożdże T48- rozczarowanie zostało 8blg

za T 48 nie zapłaciłem więcej niż za wcześniejsze VS, ale nie o to chodzi - miały być do 20%, mam jeszcze jedna torebkę , jak przerobię to spróbuję T3 (na alledrogo najwięcej transakcji jest właśnie na nich - większość sie nie może mylić), - czy faktycznie dociągają do 17 proc.? pozdr
autor: lesiomar
poniedziałek, 2 sty 2012, 12:13
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Drożdże T48- rozczarowanie zostało 8blg
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 18393

Re: Drożdże T48- rozczarowanie zostało 8blg

Ja również nie sądzę by grzałka była problemem. Ustawiona na 29 st. nie może zrobić powyżej. W realu temperatura jest ciut niższa; czy ma ktoś doświadczenie z T48 ?? ja podejrzewam, że to właśnie drożdże mogły być nie "teges" - na opakowce data ważności październik 2013 więc nie były stare...
autor: lesiomar
niedziela, 1 sty 2012, 17:50
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Drożdże T48- rozczarowanie zostało 8blg
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 18393

Drożdże T48- rozczarowanie zostało 8blg

Witam i na wstępie życzę wszystkim psotnikom najlepszego w Nowym Roku oraz samych udanych psotek. Do tej pory pracowałem na Vodka Star - dawały 14-15%, które przepuszczałem przez 1,2m kolumnę i uzyskiwałem bardzo czyściutką psotkę pow. 90% (3L). Teraz zachciało mi się jednak zmiany, by oszczędzić cz...
autor: lesiomar
piątek, 28 paź 2011, 11:25
Forum: Wina Owocowe
Temat: koniec fermentacji a blg dalej wysokie
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 7170

Re: koniec fermentacji a blg dalej wysokie

O.K. czyli rozcieńczam i szczepię nowymi drożdżami, w zasadzie to oba nastawy już nie pracują, a słodkość i alkohol są wuczuwalne; powiedzcie czy temperatura ok. 20 st. będzie wystarczająca?? Teraz ciężko będzie mi wyciągnąć wyższą; A co z kwasowością nastawu - jak to jest istotne ??
pozdrawiam
autor: lesiomar
poniedziałek, 24 paź 2011, 10:48
Forum: Wina Owocowe
Temat: koniec fermentacji a blg dalej wysokie
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 7170

Re: koniec fermentacji a blg dalej wysokie

Woltaż zmierzyłem alkoholomierzem do win wykorzystującym kapilację płynów; zastosowane drożdże to popularne bayanusy do win czerwonych Fermiwin + oczywiście pożywka.
autor: lesiomar
niedziela, 23 paź 2011, 23:42
Forum: Wina Owocowe
Temat: koniec fermentacji a blg dalej wysokie
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 7170

koniec fermentacji a blg dalej wysokie

Witajcie, popełniłem błąd nastawiając winka bez zmierzenia bulgomierzem; efekt jest taki że winko z głogu kończy fermentację, blg ma ok. 15 i mocy ok. 10 %; drugie wino (z soku malinowego) już prawie nie chodzi ma ma ok. 14 volt i 5 blg; organoleptycznie oba nastawy są dalej słodkie że zęby bolą; po...
autor: lesiomar
środa, 19 sty 2011, 20:19
Forum: Aparatury kompletne
Temat: kupuje aparaturkę - proszę o opinię
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 10327

kupuje aparaturkę - proszę o opinię

Witajcie, jestem nowy na tym forum; mam prośbę o opinię specjalistów: kupuję aparaturkę: keg 30L, ogrzewanie będzie gazowe; kolumna szer. 5 cm; wys. 120cm; wsad z kawałków rurek szklanych; 5 ZP no i dylemat w tej samej cenie mogę mieć jeden odstojnik; nie wiem czy łakomić sie na odstojnik w cenie sk...

Wyszukiwanie zaawansowane