Bańka ocynkowana - czy się nadaje??

Co można używać do budowy aparatury, a czego unikać.

Autor tematu
lesiomar
20
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 26 gru 2010, 18:42

Post autor: lesiomar »

Witajcie, mam zdobyczna kankę po mleku, zastanawiam się nad zastosowaniem jej jako bojlera, idealnie pasuje do mojej kuchenki gazowej, więc mógłbym wyeliminować droższe grzanie za pomocą gazu z butli. Niestety kanka jest prawdopodobnie pokryta cynkiem, a do tego materiału niektórzy mają zastrzeżenia. Napiszcie jakie jest wasze zdanie?? Czy cynk jest szkodliwy do naszych celów??
pozdrawiam
DSC05589.JPG
DSC05584.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??

Post autor: mtx »

A nie jest ona czasem jakaś pordzewiała w środku? Bo na zdjęciu jakoś tak dziwnie "rudo" wygląda.
A po drugie to jak chcesz to uszczelnić? Bo pokrywa jest po prostu wciskana na siłe, nie ma tam
żadnej uszczelki i z tym możesz mieć problem.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??

Post autor: pokrec »

Bańki na mleko bywają, ale cynowane. Ocynkowane długo by nie przetrwały, zwłaszcza, jak mleko skwaśnieje...
Oczywiście, cynowana bańka na mleko jest jak najbardziej kompatybilna z naszym hobby. nawet, jak jest w środku nieco zardzewiała, to jeszcze da radę - rdza do par nie przechodzi raczej. Inaczej pokolenia konsumentów wyrobów wysokoprocentowych umieraliby zanim alkohol z bimbru wyniszczyłby im wątroby.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??

Post autor: mtx »

Ta ze zdjęcia jest faktycznie cynkowana (ostatnio identyczną/idętyczną (- przepraszam za błąd)
na złomie oglądałem). Odnośnie rdzy to jednak chyba staramy się tego unikać, po to używamy
KO albo miedzi żeby jednak od takich "produktów" uciekać. No ale to tylko moje skromne zdanie...
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??

Post autor: pokrec »

Jasne, masz rację mtx, ale jak ktos bardzo chce z bańki ocynkowanej (dziwne, ale skoro na własne oczy widziałeś, to Ci wierzę) i zardzewiałej, to nic mu nie będzie.
Oczywiście jak najbardziej popieram Twoje zdanie, aparatura ma być bez zarzutu!
Choć kiedyś widziałem galerię jednego z nas, jak miał kocioł ocynkowany (chyba parnik, albo coś takiego, drewnem palił pod kotłem) i nawet chyba pisał, że po drugim razie z ocynku nie zostało nic i trzeba po każdym razie wnętrze kotła czyścić i pielęgnować, żeby nie zarzdewiało.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??

Post autor: mtx »

Ja widziałem lepszą ;) też tu u "nas" w galerii - a mianowicie kocioł ze zbiornika gazu od poloneza, chłodnica z
miedzi w wiadrze po farbie i wszystko połączone ogrodowym wężem a grzał na "taborecie" który zasilał też gazem
ze zbiornika od "poldka" - jak twierdził wszystko jest smaczne, niczym nie śmierdzi, po prostu dobre - i co, da się? ;)

Ale poważnie, wracając do tematu, ja osobiście jednak unikał bym ocynku, rdzy itp. bo jak po krótkim degustowaniu
takich wyrobów nic nam nie będzie to po kilku latach już nie wiadomo co może nas czekać, a wiadomo, że zdrowie i
bezpieczeństwo jest jednak najważniejsze...

Autor tematu
lesiomar
20
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 26 gru 2010, 18:42
Re: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??

Post autor: lesiomar »

Dziękuję koledzy za żywe podpowiedzi, no cóż są kontrowersyjne i nie ułatwiają podjęcia jednoznacznej decyzji.Teraz skłamniałbym się w stronę ,że ta bańka jest cynowana (byłem pewny że cynkowana). Czy uda sie ją dobrze uszczelnić i oczywiście dobrze oczyścić to inna bajka. Zapewniam was, że nie pójdę kompromis by robić "psotki" dla siebie z zasyfionych naczyniek. Dysponuję kegiem i kolumną wypełnioną rurkami, ale ostatnio eksperymentuję z zacierami, a keg bez płaszcza wodnego nie jest najlepszy do grzania gęstych płynów. Mój pomysł polega na tym, że w bańce zainstalowane będzie gęste sitko oddzielające śrutę o od reszty płynu. Tym sposobem oddzieliłbym "procenty" z zacieru i śruty, a drugą właściwą destylację przeprowadziłbym na kegu z kolumną. I tak z bańką udam sie do znajomej "złotej rączki", jeżeli potwierdzi że to cyna i wymysli sposób uszczelniania to może zrealizujemy pomysł (widziałem na zdjęciach tego forum takie nieoczekiwane rozwiązania, że szacunek przeplata się z lekkim uśmieszkiem ). Jeżeli bańka okaże się ocynkowaną to dam sobie spokój.
pozdrawiam was i z uwagą poczytam kolejne wasze opinie

we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??

Post autor: we125 »

Jak dla mnie to jest zdecydowanie bańka ocynowana. Ojciec uszczelniał taką bankę ciastem.

ja_tutaj
30
Posty: 33
Rejestracja: sobota, 27 mar 2010, 07:42
Ulubiony Alkohol: morelica
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: świętokrzyskie
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??

Post autor: ja_tutaj »

Witam. Temat był wałkowany wiele razy na forum, bańki na mleko są cynowane. Jak najbardziej się nadaje, jeśli pojawia się rdza to umyj druciakiem przed użyciem. Trzeba pamiętać żeby nie zostawiać nastawu po przegonieniu, bo będzie rdzewieć bardziej, tylko jak najszybciej umyć i osuszyć. Uszczelnienie zrobisz bez problemu silikonem akwarystycznym.

pozdrawiam
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??

Post autor: mtx »

Kolego nie pisz że są cynowane, bo ja oglądałem taką jak na zdjęciu i ewidentnie była ocynkowana,
po drugie nie możemy na naszym forum polecać zardzewiałych zbiorników tym bardziej jak
chcesz je szorować druciakiem (podrapiesz jeszcze bardziej warstwę cyny/cynku i przy okazji
powodujesz większe uszkodzenie dzięki czemu rdzewieje bardziej) po tzrecie to jeśli takie
zamknięcie jak na zdjęciu (dekiel wbija się w bańkę na siłę, bez żadnych zapięć) uszczelnisz
silikonem to ciekawe jak to otworzysz następnym razem...

ja_tutaj
30
Posty: 33
Rejestracja: sobota, 27 mar 2010, 07:42
Ulubiony Alkohol: morelica
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: świętokrzyskie
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??

Post autor: ja_tutaj »

A jak Kolega odróżnił, że to cynk a nie cyna? I tu, żeby była jasność, się nie czepiam, tylko chciałbym się dowiedzieć.
Bo ja ocynk na blasze stalowej wizualnie zawsze odróżniałem po widocznych na pierwszy rzut oka śladach nieregularnych, rosnących podczas galwanicznego pokrywania "kryształów" - chodzi mi o typowy wygląd blachy ocynkowanej, niejednolita powierzchnia romboidalnych kształtów, jak na wiadrze ocynowanym czy blaszanym koszu na śmieci, czy blasze dachowej albo innej powierzchni, o której wiadomo że jest ocynkowana...

A ta kana wygląda jak klasyczna cynowana kana, gładka powierzchnia powłoki, jednorodna, bez tych "kryształów".

Pamiętam, że jak pierwszy raz goniłem w kanie cynowanej o takiej jednorodnej powłoce, to właśnie po pierwszym gonieniu taka krystaliczna się ta powłoka zrobiła wewnątrz. A później już nie było tego widać, pewnie bardziej wyżarło.

Nie wiem jakiego Kolega sprzętu używa, ale przejechanie zmywakiem nie zaszkodzi bardziej niż wilgotne żrące środowisko, może tylko pomóc. Ja to piszę na podstawie własnej praktyki a nie teorii. I nie polecam wcale zardzewiałych zbiorników, tylko jakoś się dziwię, że ludzie używają parników i to jest ok, ale napisanie że ten parnik rdzewieje to już jest nie tak???

I odpowiadając na ostatnią kwestię, co do uszczelnienia silikonowego. Nie wiem czy ten dekiel się wbija na siłę, na zdjęciach widzę, że jest na wcisk. I jeśli ten wcisk nie jest szczelny, to wtedy silikon załatwi sprawę. Staram się pomóc koledze, który o to prosi. Chyba o to chodzi na forum... Pozdrawiam
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??

Post autor: mtx »

Bo ja ocynk na blasze stalowej wizualnie zawsze odróżniałem po widocznych na pierwszy rzut oka śladach nieregularnych, rosnących podczas galwanicznego pokrywania "kryształów" - chodzi mi o typowy wygląd blachy ocynkowanej, niejednolita powierzchnia romboidalnych kształtów, jak na wiadrze ocynowanym czy blaszanym koszu na śmieci, czy blasze dachowej albo innej powierzchni, o której wiadomo że jest ocynkowana...


No to sam kolega sobie odpowiedział na pytanie, ocynk wyglada tak jak opisałeś a cyna jest jednolita,
bez tych właśnie "romboidalnych kształtów". A na takiej kanie z bliska to widać i ja widziałem dlatego
zrezygnowałem z zakupu takiej kany (przyponmę że chodzi o idętyczną jak na zdjęciu wyżej).
tylko jakoś się dziwię, że ludzie używają parników i to jest ok, ale napisanie że ten parnik rdzewieje to już jest nie tak???
No właśnie i o ile parnik jest czysty (nie zardzewiały) to jest ok a jak zaczyna rdzewieć to już nie jest ok. No chyba to proste, nie??
I odpowiadając na ostatnią kwestię, co do uszczelnienia silikonowego. Nie wiem czy ten dekiel się wbija na siłę, na zdjęciach widzę, że jest na wcisk. I jeśli ten wcisk nie jest szczelny, to wtedy silikon załatwi sprawę.
No własnie dekiel jest na wcisk więc co tam chcesz uszcelniać silikonem? Przecież jak posmarujesz to silikonem to Ci się dekiel
przykleii do reszty i jak chcesz to póżniej otworzyć?

ja_tutaj
30
Posty: 33
Rejestracja: sobota, 27 mar 2010, 07:42
Ulubiony Alkohol: morelica
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: świętokrzyskie
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??

Post autor: ja_tutaj »

Kolego Szanowny... Na tych zdjęciach widać jednolitą powierzchnię, nie można powiedzieć że to jest ocynk!

Co do parnika, to specjalnie się go wytrawia, żeby się pozbyć powłoki. To nie jest tak, że zaczyna rdzewieć i nie jest ok, tylko stalowa, nie pokryta warstwą zabezpieczającą powierzchnia rdzewieje. A potem to już trzeba dbać o tę powierzchnię... I to powinna być norma, żeby dbać o sprzęt. Tu się powinni wypowiedzieć użytkownicy parników, żeby wyjaśnić sprawę...

A co do dekla posmarowanego silikonem co mi się przyklei... :D
Tu nie rozumiem Kolegi zupełnie, co mi się przyklei ???

Przecież chodzi o zrobienie uszczelnienia z silikonu (akwarystycznego oczywiście). Nie o wklejenie dekla na silikon...

Pozdrawiam...
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??

Post autor: mtx »

Dobra kolego ja się nie będe z Tobą kłócił - nie widziałeś takiej bańki a wiesz lepiej - spoko,
idź na pobliski złom zobacz jak jest zbudowana, czym pokryta itd.

Jak zobaczysz, obejrzysz to możemy dalej dyskutować.

Co do uszczelnienia silikonowego, to jak przy deklu który wciskasz w bańkę chcesz zrobić
silokonowe uszczelnienie?

Jak już pisałem idź zobacz, obejrzyj jak się to zamyka, i wtedy się zastanów jak tam zrobisz
uszczelnienie z silikonu.

Ja to oglądałem, nawet kilka razy - dlatego pisze o moich spostrzeżeniach a jeśli Ty takiego
czegoś nie widziałeś na własne oczy i piszesz na podstawie słabej jakości zdjęcia
to spoko - rób tak dalej i dalej wciskaj ludziom silikon żeby nie powiedzieć że kit.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??

Post autor: Zygmunt »

Ja uważam, że to jednak cyna, a nie cynk. Najlepiej sprawdzić kwasem, cynk reaguje dość gwałtownie.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

ja_tutaj
30
Posty: 33
Rejestracja: sobota, 27 mar 2010, 07:42
Ulubiony Alkohol: morelica
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: świętokrzyskie
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??

Post autor: ja_tutaj »

mtx1985 pisze:
Co do uszczelnienia silikonowego, to jak przy deklu który wciskasz w bańkę chcesz zrobić
silokonowe uszczelnienie?

A tak jak na zdjęciu poniżej, nanosisz dookoła silikon tworząc uszczelkę, po wciśnięciu dekla płaska powierzchnia dociska ją do rantu bańki. :D

Najprostsze rozwiązania zazwyczaj są skuteczne.

Ja się z Tobą też nie chcę kłócić, staram się pomóc koledze który założył temat.

Pozdrawiam...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??

Post autor: mtx »

Najprostsze rozwiązania zazwyczaj są skuteczne
Ogólnie masz rację, z nałożeniem silikonu też tylko pod jednym warunkiem,
dekiel tej bańki jest na wcisk i nie ma żadnego więcej zamknięcia, więc
coś trzeba by było dorobić bo sam silikon może Ci nie dać odpowiedniej
pewności że para nie będzie gdzieś bokiem uchodzić (przez brak docisku).
Awatar użytkownika

fantik1
50
Posty: 71
Rejestracja: sobota, 28 sty 2012, 00:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człekiem... :)
Ulubiony Alkohol: DD - dobry, domowy ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Zielona Wyspa
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??

Post autor: fantik1 »

Witam
Może tutaj znajdziesz odpowiednia uszczelkę:
http://www.genes.pl/mleczarstwo_3.php
Ale i tak musisz pomyśleć o dociśnięciu dekielka :!:
Pozdrawiam
Slainte!

michi2011pl
1
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 6 mar 2012, 23:40
Re: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??

Post autor: michi2011pl »

Dekielek można docisnąć różnymi sposobami....

Ja np. wziąłem i dospawałem 4 szpilki do kany, po czym zespawałem z kształtowników formę (zależną od dekla) w której są 4 dziury. Formę kładę na dekiel i za pomocą śrub motylkowych dokręcam na szpilkach. Trzyma jak Hitler Żyda ;D ;D ;D

pozdrawiam

Troszkę nie za wyraźne ale przedstawia idee ;D


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Materiały”