Donosić czy nie donosić?

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy

Post autor: Zbynek80 »

@Optoelektron a jakby już czerpał zyski to co ?
promocja

jpiwek
300
Posty: 310
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Donosić czy nie donosić?

Post autor: jpiwek »

No to chyba jasne. To samo co z gościem na targu co sprzedaje oczyszczony techniczny- do pierdla. Jaką masz gwarancję, że ten kreatywny biznesmen z garazu w pewenym momenie nie zacznie dolewać paliwa do kominków, bo wiecej zarobi?

Przez lata komuny utarło się, że donosiciel to kanalia. Całkiem niesłusznie ta łatka jest przyklajana również obecnie, w całkowicie innych realiach. Jeżeli ktos na firmowyej maszynie strzela fuchy na boku albo handluje lewym towarem to jest po porstu złodziejem. A w niczyim interesie jest by złodzieje przebywali wśród uczciwych ludzi. Sam zwolniałem takich debili, którzy uwarzali że jak sobie zrobią firmowym sprzetem (bez pytania!) i na firmowym materiale to będzie ok. I zawsze wpadli, bo właśnie DONIEŚLI na nich współpracownicy, którzy byli uczciwi. I co, tez kanalie? No własnie nie.

BEz znaczenia czy walisz duchy czy kradniesz prąd czy sprzedajesz narkotyki- takich ludzi powinno sie karać.

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Donosić czy nie donosić?

Post autor: Zbynek80 »

I Co zakapował byś taką osobę co sprzeda parę litrów spirytusu znajomym ? Tego na targu też byś zakapował jakbyś wiedział ? Ten pierwszy sprzeda to co dla siebie znajomym i nikomu nie zaszkodzi bo paliwa do kominków nie doleje. A ten na targu, co Cię w ogóle on interesuje, skoro ma klientów i świadomie od niego biorą taką lewiznę to niech biorą najwyżej oślepną, oni nie ty. Jak dla mnie byłoby to zwykłe obrzydliwe donosicielstwo. Jak ktoś Cię kroił w pracy na materiale na konkretną kasę to rozumiem, że mogłeś zwolnić taką osobę. Ale jakby ktoś tam okazjonalnie sobie coś wykonał na firmowym sprzęcie to nie widzę w tym większego problemu. I jakby jakiś konfident zakapował to należałoby go ukarać. Jakbym ja prowadził firmę i jakiś kapuś by mi donosił na kolegów w błahych sprawach, bo ten to to a ten to tamto to bym sam się pozbył takiego konfidenta bo by tylko w pracy złą atmosferę wprowadzał. Albo powiedział reszcie, że na nich donosi.

zlomnik
30
Posty: 49
Rejestracja: środa, 9 gru 2015, 11:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Donosić czy nie donosić?

Post autor: zlomnik »

Ale jakby ktoś tam okazjonalnie sobie coś wykonał na firmowym sprzęcie to nie widzę w tym większego problemu. I jakby jakiś konfident zakapował to należałoby go ukarać. Jakbym ja prowadził firmę i jakiś kapuś by mi donosił na kolegów w błahych sprawach, bo ten to to a ten to tamto to bym sam się pozbył takiego konfidenta bo by tylko w pracy złą atmosferę wprowadzał.
Dlatego prawdopodbnie nie prowadzisz firmy. Szkoda, że ktoś ma jeszcze takie poglądy...

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Donosić czy nie donosić?

Post autor: Zbynek80 »

Jakie, że kapowanie i donoszenie jest złe ?
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Donosić czy nie donosić?

Post autor: arbaletnik »

Kapuś gdziekolwiek jest pełni funkcję informacyjną użyteczną lub nie, ale nigdy przenigdy nie zaufałbym kapusiowi -donosicielowi. Nigdy nie powierzyłbym odpowiedzialnego stanowiska. Nie znam osoby, która by tak zrobiła, w przeciwnym razie nie nadaje się na szefa. Nigdy nie wiadomo czy nie doniesie na ciebie. To normalny zdroworązsądkowy, samoobrony tok myślenia. Jedyne "donosicielstwo" wg.mnie jest usprawiedliwione typu : słuchaj stary, lub sąsiedzie jeżeli nie przestaniesz kombinować..., palić śmieci na swoim podwórku bo dym zasmradza moje otoczenie to zgłoszę to odpowiednim służbom i cię ukarają bo ja nie mogę tego zrobić. Za takie zgłoszenie można kogoś nie lubić, ale ma się do tej osoby szacunek. Po prostu trzeba mieć odwagę. Przed wojną za Piłsudskiego w wojsku konwertyta i donosiciel nie mógł zostać oficerem ani piastować odpowiedzialnego stanowiska. Wiem bo starzy ludzie mi powiedzieli..... I ja im wierze.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5381
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Donosić czy nie donosić?

Post autor: Zygmunt »

arbaletnik pisze: Przed wojną za Piłsudskiego w wojsku konwertyta i donosiciel nie mógł zostać oficerem ani piastować odpowiedzialnego stanowiska. Wiem bo starzy ludzie mi powiedzieli..... I ja im wierze.
Legendy. Józef Piłsudski sam był konwertytą... Żeby ożenić się z Marią Juszkiewiczową przeszedł na luteranizm w 1899r.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Donosić czy nie donosić?

Post autor: Zbynek80 »

Już dziś Piłsudskiego do tego nie mieszajcie :)
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Donosić czy nie donosić?

Post autor: arbaletnik »

Jemu można wiele wybaczyć, dla wielu to bohater, Marszałek, można by rzec plusy dodatnie, plusy ujemne ;) ale czy w tej legendzie jest ziarnko prawdy, to można jakoś tam sprawdzić. To były trudne czasy dla nowopowstałej Polski. Wiem, że nie ma ludzi całkowicie białych i całkowicie czarnych, ale do czystej roboty brałbym tych z najmniejszym odcieniem szarości, by końcowy efekt był najbliższy założeniu.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Donosić czy nie donosić?

Post autor: ramzol »

Szlumf pisze: Relacje państwo-obywatel to zupełnie inna bajka. I nie dziwię się, że w tych relacjach ludzie kombinują bo państwo ich po prostu okrada wiec chcą choć trochę odzyskać. Jawnym złodziejstwem jest dla mnie n.p. konieczność zapłaty VAT i innych podatków przed otrzymaniem zapłaty za usługę czy towar. A ukryte złodziejstwo to choćby rozdęta biurokracja na każdym szczeblu. Z naszych podatków płacone są pensje setek tysięcy "kuzynów i pociotków" ludzi rządzących od 26 lat. Za komuny było 150000 biurokratów, teraz dobijamy do 400000 a niektórzy liczą nawet 600000. Nie dość, że biorą pensje to w znacznej części są totalnie niekompetentni. Czy pielęgniarka z wariatkowa jest kompetentna do zasiadania w radzie nadzorczej dużej spółki energetycznej? Chyba na białym forum ktoś pisał o kilkutysięcznym miasteczku w Norwegi w którym w magistracie pracowała dosłownie jedna osoba. W mojej parotysięcznej gminie jest z 15 urzędników.
Żyjemy w takim a nie innym kraju. Nikt nikogo tu na silę nie trzyma. Rozumiem, że na złodzieja złodziejskiego podatku można przymknąć oko bo przecież państwo go okrada. Złodziej gazu to już ZŁODZIEJ. Minus taki, że jak ten biznesmen do chapie się stołka lub rozepchnie się przy korycie to obsadzi zaraz pół swojej rodziny i kolesiów z podwórka na dobrze opłacalnych stołkach. Nie będą już kradli. I w ... będą mieli losy swoich rodaków. Ważne by nachapać, drugi raz już nas nie wybiorą (chyba że zmienimy nazwę i przewodniczącego).
Dożyliśmy czasów gdzie ludzie odwracają głowę na przystanku jak koleś obok jest kasowany z telefonu i pieniędzy bo to nie nasz problem.
A gdzie tutaj zwrócić uwagę "biedakowi" co śmieci pali albo wyrzuca do lasu.. Dużo łatwiej jest chwycić za telefon i donieść. Polak to złodziej i kombinator tak było za komuny jest teraz i będzie jeszcze długo. W złodziejskim państwie żyją sami złodzieje i koło sie zamyka. A uczciwy obywatel jest kopany po dupie ;)
Złodziej to złodziej kapuś to kapuś a czarne nie ma odcieni. Przymykając oko dokładamy swoje.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

euphorbia1
100
Posty: 146
Rejestracja: środa, 24 wrz 2014, 10:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wszystkie oprócz metanolu
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: wielkopolska
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Donosić czy nie donosić?

Post autor: euphorbia1 »

Panie i Panowie! DONOSIĆ i jeszcze raz donosić ale dobrze schłodzonego whyskacza
In vino feritas
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Donosić czy nie donosić?

Post autor: rozrywek »

Donosicielstwem ja również się brzydzę i absolutnie nie pochwalam. Tak na wstępie.
My tłumaczymy się tym, jako psotnicy że nasza społeczna szkodliwość czynu jest niewielka, ponieważ niewielka jest, przynajmniej w/g mojego mniemania. Piwo można warzyć na swoje potrzeby, wino można nastawiać na swoje potrzeby, alkoholu wysokoprocentowego już niestety nie, cóż złodziejskie państwo, nie pozwoli aby inny złodziej podkradał mu tantiemy.
Nasza szkodliwość społeczna czynu w skali jaką poczynimy, jest niewielka, robimy coś na własne potrzeby, nie traktuję tego inaczej jak kiszenie kapusty, dżem, korniszony, cukinię czy nawet patisony. To są nasze wyroby, na nasz własny użytek i powinny być w pewnej skali dopuszczalne.
Jestem absolutnym przeciwnikiem handlu własnymi wyrobami, jako zapalony hobbysta, więcej rozdam niż upędzę...ale nie o tym mowa.

Kapowanie, rozumiem całkiem inaczej, donosicielstwo również, a zgłoszenie o przestępstwie, ewentualnie czymś zagrażającym naszemu życiu,bądź zdrowiu? inna sprawa.
Abstrahując sytuacyjnie: widzimy w autobusie jak kieszonkowiec wyciąga komuś portfel z kieszeni, nie reagujemy, ponieważ? nas to bezpośrednio nie dotyczy, inna sytuacja, kiedy portfel jest wyciągany naszej babci, ulubionej sąsiadce.. reagujemy natychmiast, walimy w pysk i zostajemy BOHATERAMI DNIA!!! Mój kochany sąsiedzie, ja tam miałam całą rentę...bohater kurwa mać, a babci której nie zna nie pomógł, ponieważ srał w gacie, ze strachu oczywiście. A ta babinka też mogła całą rentę przy sobie mieć.

Co zrobimy, kiedy sąsiad leje kijem codziennie swojego psa? rasowego owczarka powiedzmy. Przychodzi z pracy i napierdziela kijem po łbie. Donos? czy zwyczajna ludzka reakcja na krzywdę, ludzką, czy psią.
Nawet nie wspominam o męzu regularnie bijących dzieci, żonę, oczywiście po pijanemu.

Nie rozpatrujemy tutaj kierowcy tira, który sprzedaje oszczędności, gościa co sobie posadził jedną roślinkę "trawy" sąsiada który w domowym zaciszu 4 razy w roku odpali aabratka, wyciął nielegalnie na swojej posesji przeszkadzające chore drzewo, rozpatrujemy swoje wewnętrzne poczucie prawości, tak więc donosić czy nie donosić?

Odpowiem tak:
W miarę swoich możliwości reagować, zwracać uwagę, lać w ryj, jak wolicie. W innych przypadkach zawiadamiać władze, nie chcemy aby sąsiad wiercił dziurę w gazociągu, ryzykując wysadzenie w powietrze naszego domu, bez podawania nazwisk oczywiście.

Ps: a gościowi sprzedającemu trefny alkohol na bazarze, zwyczajnie bym sam butelki o chodnik potłukł. I tyle
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Donosić czy nie donosić?

Post autor: Zbynek80 »

Dobrze, że mi przypomniałeś o kapuście, czas ją odgazować.
A te butelki z bazaru się nie tłuką ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”